1000Kitap Logosu
Peygamberimiz ve Sosyal Hayat

Peygamberimiz ve Sosyal Hayat

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
9.0
1 Kişi
6
Okunma
1
Beğeni
107
Gösterim
200 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 5 sa. 40 dk.
Adı
Peygamberimiz ve Sosyal Hayat
Basım
Türkçe · Türkiye · Ensar Neşriyat · Mart 2015 · Karton kapak · 9786059991698
Peygamberimiz, hem vücut yapısı itibarıyla, hem de ahlâkî bakımdan en mükemmel, en güzel insandı. Nitekim Yüce Allah, Peygamberimize hitaben: “Sen elbette yüce bir ahlâk üzeresin” buyurmuş, biz Müslümanlara da, onu örnek edinmemizi emretmiştir. Çünkü o, hem dünyevî hem de uhrevî davranışlarında; bir insan, bir dost, bir eş, bir baba, bir aile reisi, bir büyük, bir arkadaş, bir evlat, bir komutan, bir devlet başkanı, bir tüccar ve bir kul... olarak, her konudaki söz ve davranışlarıyla, ümmetine üstün ahlâkın en güzel örneklerini sunmuştur. Peygamber efendimizin hayatının çeşitli yönleriyle ele alındığı dört kitaplık serinin sonuncusu olan bu eserde, onun değişik toplum kesimleriyle ilgili örnekliği üzerinde durulmuştur.
Serkan
bir alıntı ekledi.
YÖNETİMDE ADALET...
Her ülkede yönetenler ve yönetilenler mevcuttur. İyi yöneticilere sahip ülkeler kalkınır, güçlü ve mutlu olur. Beceriksiz veya zalim yöneticilerin idaresinde kalan ülkeler ise huzur ve mutluluk yüzü göremez. Bu bakımdan ülke yönetimine getirilecek insanların çok iyi seçilmiş olması lazımdır. Ayrıca onların uygulayacağı kanun ve kurallarda akılcı, gerçekçi ve adil olmalıdır. Yöneticilerin, işe ehil; yani yapacağı işi iyi bilen, dürüst, becerikli, akıllı kimseler olması gerekir. Aksi halde toplumda sıkıntı, huzursuzluk ve kargaşa meydana gelir.
12
Serkan
bir alıntı ekledi.
"Niçin bu durum başıma geldi? Ne yaptım da böyle oldu?" gibi sorular akla gelebilir. Meseleye ceza açısından bakmamak gerekir. Oysa insan suçsuz ve günahsız olarak dünyaya gelir. Kaldı ki her olumsuzluk, ceza olsun diye insanın başına gelmez. Öyle olsaydı Allah'ın en seçkin ve sevgili kulları olan peygamberlerin başına onca sıkıntı gelir miydi? Peygamber efendimiz : " Musibetlerin çoğu enbiyaya, sonra evliyaya, daha sonra da derecelerine göre diğer insanlara isabet eder." buyurmuştur.
13
50 öğeden 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.