·
Okunma
·
Beğeni
·
2.511
Gösterim
Adı:
Pippi Uzunçorap
Alt başlık:
Pippi Uzunçorap Serisi 1
Baskı tarihi:
31 Ocak 2017
Sayfa sayısı:
144
Format:
Ciltli
ISBN:
9786053439721
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Pippi Longstocking (Pippi Långstrump #1)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Pippi Uzunçorap
Pippi Uzunçorap
Pippi Uzunçorap Issız Köşkte
Pippi Uzunçorap 72 yaşında!

Cesur, güçlü ve sıradışı Pippi, neşeli maceralar peşinde!

Tommy ve kız kardeşi Annika yeni komşularıyla tanışıyor: Villa Villekulla'nın yeni sakini, Pippi Uzunçorap. Pippi'nin iki yandan örgülü kızıl saçları, uyumsuz renklerde çorapları ve ayağına birkaç numara büyük ayakkabıları var ama ona ne yapması gerektiğini söyleyen anne ve babası yok. Üstelik verandasında bir at yaşıyor, Bay Nilsson adında bir maymun besliyor ve tüm tuhaflıklar Pippi'yi buluyor; böylece yeni arkadaşlarıyla bir günleri bile macerasız geçmiyor!

Çok şamatalı bir hikaye.

- The Horn Book
144 syf.
·Puan vermedi
Kitap gerçekten güzel okumanızı tavsiye ederim,benim hoşuma gitti.Değişik bir kitap,okuma severler için önerebilirim(yani senin için:)hatta kitabı okurken bazı yerlerde sesli güldüceksiniz benim gibi:D
144 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
çocukluğumun belki de en güzel kitabı... içinde kesinlikle kendimle bağdaştırdığım bir şeyler vardı.. yanımdan ayırmazdım.. annem çocukluk kitaplarımı dağıttığı için bende küçük bi travmaya sebep olsa da umarım kıymet bilen ellere ulaşmıştır. eser çocuk kitapları kategorisinde yer alıyor ama bence içindeki çocuğu kaybetmemiş her yaştan insanın okuyabileceği nitelikte. tavsiye ederim
144 syf.
·10/10 puan
Pippi Uzunçorap benim çocukluğumun kahramanı. Cesareti ve özgüveniyle beni oldukça etkilemişti, hala da etkilemeye devam ediyor.
Kitapta kız çocukları için çizilen kalıpların dışına çıkılması çok hoş. Hanım hanımcık oturan, ev işlerine yardım eden bir kız yerine uyumsuz çorapları, kocaman ayakkabılarıyla ağaçlara tırmanan, atı ve maymunu ile özgür bir hayat yaşayan Pippi var.
Pippi'yi ve maceralarını seveceğinize eminim.
144 syf.
Kaç site dolaştım, kaç kitapciya sordum. Yok dediler. Sonra yine o aralar gezinirken yeni basımı tanitiliyordu Pippi'nin. Hem de üç kitap ciltli bir halde. Evinizde minikler için bir kitaplik olmali sevgili okurlar. Ben minik yegenime hazırlıyorum. Ona miras adina aldim bu güzel kalpli kızın maceralarını.

O çilli, cesur ve bir sürü altını olan bir kız.
Çok seveceksiniz. Küçük Prens'ten sonra en sevdiğiniz bu olacak belki de..
Kalbinizin kötülükle tanismasina izin vermeyin. Mutlu okumalar, cocuk kalplilere selam.
128 syf.
·10 günde·8/10 puan
O mıncıklanası bir deli,palavrası tatlı bir çilli, lafları gediğe oturacak denli sivri ve hepimizden pek güçlü,hayalci. Onun adı Pippi.
İskandinavların her bir şeyine tapan biri olarak dünyaya nam salmış bu turuncu saçlı tuhaf kızımızın maceralarını okumadan geçmedim eşek kadar olsam da uzaktan. Size tavsiyem, kayıp çocukluğunuza dahil olan kitaplar varsa zaman hesabından vazgeçin ve okuyun. Yaşıyorsak şayet hayaller hepimiz için.
Şimdiden size iyi okumalar dilerim.
144 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Sıradan bir hayat yaşadığınızı düşünüyorsanız, sıra dışı olmayı deneyin Pippi'nin yaptığı gibi...

Kızıl saçlı, toplumsal kuralların biraz dışında olmayı seven, farklı, tuhaf görünümlü ama bir o kadar da sevecen bir kız çocuğudur Pippi. Annesiz ve babasız yaşamaktadır. Başı maceradan hiç kurtulmaz Olaylara bakış açısı, tavır ve davranışları, biraz da olağan dışı bir kaç üstün yeteneğe sahip oluşu hikayeye muhteşem bir tat katıyor. Gülümsetiyor, düşündürüyor ve sorgulatıyor çoğu zaman. Fantastik bir yönü bulunuyor kitabın; ancak tamamında bahsedemeyiz bu durumdan. Kitap 1945 yılında yayımlanmış, 85 dile çevrilmiş ve yaklaşık yüz ülkede okurla buluştuğu söyleniyor. Bu yönüyle de çocuk edebiyatının ilk örneklerinden sayabiliriz eseri. Yazarının uluslararası kapsamlı ödülleri bulunmakta.

Kitap geçmişte zaman zaman eleştiriye de maruz kalmış. İçerisinde birkaç bölümünde bulunan fantastik kısımlarından dolayı. Ben, o kısımlarla ilgili herhangi bir tereddüt yaşamadığımı bildirmek isterim. Sadece öneride bulunmak istediğim nokta çocukların kurgu ve gerçek yaşam arasındaki farkı anlayacak bilişsel becerilere sahip olduğu dönemden sonra okutulmasında fayda var. İlkokul 4. sınıftan itibaren sakınca görmediğimi söyleyebilirim. Ebeveyn rehberliğinde 3. sınıf çocuklarının da okuyabileceği düşüncesindeyim. Kitap 144 sayfadan oluşuyor.

Bu arada kitap geçmiş zamanlarda bir filme de uyarlanmış. Ben izlemedim. Çocuklara da izletmenizi önermem. Neden derseniz; okuduklarının kendi hayallerinde kalmasından yanayım ben, en azından çocukluk dönemleri süresince. Onlara uyarlanmış ve çerçevesi çizilmiş bir görsel dünya sunmak yerine, bırakalım hayal dünyalarında kendi oskarlık filmlerini yaratsınlar...
Mutlu okumalar
144 syf.
·Puan vermedi
Kitabı 2 saatte okudum bitti..
Hem işin büyüsü turuncu saçları olan kızın kapağının altına
Soyut kavramlar öylesine ince işlenmiş ki Pippi Uzunçorap' ın persfektifi bana kahkaha atmayı öğretti gülümsemekten de öteye gelebiliyormuşum belki beraber büyük okyanusa açılırız yani o zaten açılmış bende peşine takılayım diyorum
Özetlemek gerekirse hayal gücünün sınırlarının olmadığı bir kez daha kanatlarımla rüzgarı selamlarken hissetim️
144 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
İlkokulda en iyi arkadaşım ödünç vermişti "Pippi Uzun Çorap Issız Köşkte " kitabını... O kadar sevmiştim ki, elimden bırakmadan bir solukta bitirmiştim. Uzun zaman sonra kitaplığımda bu seriye yer vermek için her yerde arasam da basımı durduğu için bulamadım. Bursa'da bir sahafta 2 kitabı bulup, bu ümitle sahafın altını üstüne getirdikten sonra 3. kitabı bulduğumda mutluluktan ağladığımı hatırlıyorum.

Pippi Uzunçorap, Astrid Lindgren'in kızının hasta olduğu bir dönemde, kızını eğlendirmek için uydurduğu bir karakter olup, bu serinin ilk kitabini, 1945'te tamamladığında kızına 10. doğum günü hediyesi olarak hediye eder.

Çocuk kitabı olarak bilinen Pippi Uzunçorap'ı yıllar sonra yeniden okuduğumda kahkahalarla güldüğüm, "çocukken bu ayrıntıları anlayabilmiş miydim acaba?" diye düşünmekten kendimi alamadığım, tek kelimeyle "kült" bir eser.

Herkesten çok farklı, çok sevimli, yerçekimine aykırı konumlanmış turuncu saçları iki yanında örgülü, çilli, uzun çoraplı, garip giyinimli bir kız çocuğudur Pippi. Annesi o doğar doğmaz melek olmuş, denizci olan babası ise yakın zaman önce korsanlarla verdiği amansız bir savaşta hayatını kaybetmiş ancak Pippi'ye çuvalla altın bırakmıştır. Küçücük yaşında bu zenginliğe sahip olan Pippi her yönüyle yaşıtlarından hatta tüm insanlardan faklıdır. Kocaman bir at ve babasından kalan maymunu ile birlikte kocaman bir villada yaşar. Gözü pek, korkusuz, her türlü zorluğa ilginç de olsa çözümlerle bir yol bulan bir kız çocuğudur Pippi. Kendi kendini okula yazdırır, düzenli olarak okuluna gider ancak yıllarca babasıyla dünyayı gezen Pippi'ye ilkokulda öğretilenler çok anlamsız gelir.

Tamamen kendine has tarzı ve güçlü duruşuyla herkesin idolü olan Pippi, insanların kalıplaşmış alışkanlıklarını, geleneksel yönlerini eleştirmeye bayılır.

Bir de yaşadıklarıyla ilgili palavra atmaya bayılır Pippi Uzunçorap, özellikle de işine gelmeyen konularda... Serinin son kitabından, Pippi'nin ağzından bir alıntı:

“Ben okul diye Arjantin’dekilere derim,” dedi etrafındaki çocukları gururla süzerek. “Asıl orada okula gitmeliydiniz. Noel tatilinden üç gün sonra, Paskalya tatili başlar. Paskalya tatili bittikten üç gün sonra da yaz tatili başlar. Yaz tatili 1 Kasım’da biter. Tabii 11 Kasım’da başlayan Noel tatiline kadar biraz zorlanırsınız. Ama hiç değilse ev ödevi diye bir şey yok. Arjantin’de ev ödevi yapmak kesinlikle yasak! Tamam, bazen gardıroba saklanıp da ev ödevi yapan bir ya da iki Arjantinli çocuk çıkar ama anneleri onları bir yakalarsa, vay hallerine. Hele toplama işlemi, oradaki okullarda adı bile anılmaz. Eğer bir çocuk 7 artı 5’in kaç ettiğini bilir de, bir de öğretmene söylecek kadar budala olursa, bütün bir gün utanç köşesinde tek ayak üzerinde dikilmek zorunda kalır. Yalnızca cuma günleri ders yaparlar, tabii ders yapacak kitap bulabilirlerse. Ama neyse ki orada hiç kitap yok.”

Yakın zaman önce yeni basımlarının çıkmasıyla yeniden okuyucusuyla buluşan Pippi Uzunçorap, gerek tv dizisi, gerek filmler, gerek de kitaplarıyla tanınan Pippi Uzunçorap, her yaşta herkesin okurken zevk alacağı, arşivlenmesi gereken bir edebi eser.
144 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Biraz saçma ama özgür ruhlu bir kitap, maceraları biraz daha uzun olabilirdi, kitapta anlamadığım bir çok kelimeler vardı çoğu ilgimi çekti. Kısaca güzel bir kitap.
128 syf.
·1 günde·Puan vermedi
çocukken astrid lindgren'in şamatalı köy'ünü okumuş ve çok sevmiştim. belki de şimdi 21 yaşımda olduğumdan, bu kitapta aynı hisleri yaşayamadım. anne ve babasını kaybetmiş, ıssız köşkte atı ve maymunuyla yaşayan, olağanüstü güçlü, dokuz yaşındaki pippi ve arkadaşlarının maceralarını anlatıyor kitap. çocuklar keyif alabilir.
144 syf.
·Puan vermedi
Gerçekten de tuhaflıklar kraliçesi, doğrusu çok güzel, sizi gerçek bir dünyada hayali kahramanları gösteren bir kitap. Hayalperestliği, güçlülüğü, arkadaşseverliği toplayan pippi gerçekten de bizim çocukluk arkadaşımız gibi olmuştu
Herkes tok ve hayatından hoşnut hale gelince, at da tüm isteklerine kavuşunca, Pippi sofra örtüsünü dört bir ucundan yakaladığı gibi havaya kaldırdı. Öyle ki sofradaki bütün fincanlar ve tabaklar birbirlerine geçti. Pippi, bir bohça haline gelen örtüyü odun sandığına tıktı. "Yemeğimi bitirir bitirmez ortalığı toplamak isterim de,"...
Astrid Lindgren
Sayfa 128 - PİPPİ YAŞ GÜNÜNÜ KUTLUYOR
Herkes tok ve hayatından hoşnut hale gelince, at da tüm isteklerine kavuşunca, Pippi sofra örtüsünü dört bir ucundan yakaladığı gibi havaya kaldırdı. Öyle ki sofradaki bütün fincanlar ve tabaklar birbirlerine geçti. Pippi, bir bohça haline gelen örtüyü odun sandığına tıktı. "Yemeğimi bitirir bitirmez ortalığı toplamak isterim de,"...
Önce olağan bir sesle söylüyorum. Söz dinlemezsem, bir daha, ama bu kez sert bir sesle söylüyorum. Yine söz dinlemeyecek olursam, o zaman basıyorum dayağı! Anladın mı?
Astrid Lindgren
Sayfa 15 - PİPPİ ISSIZ KÖŞKE TAŞINIYOR
"Peki, gece olunca gidip yatmanı falan kim
söylüyor, " diye sordu Anika.
"Kendim," dedi Pippi. "Önce olağan bir sesle söylüyorum. Söz dinlemezsem, bir daha, ama bu kez sert bir sesle söylüyorum. Yine söz dinlemeyecek olursam, o zaman basıyorum dayağı! Anladın mı? "
“Ben okul diye Arjantin’dekilere derim,” dedi etrafındaki çocukları gururla süzerek. “Asıl orada okula gitmeliydiniz. Noel tatilinden üç gün sonra, Paskalya tatili başlar. Paskalya tatili bittikten üç gün sonra da yaz tatili başlar. Yaz tatili 1 Kasım’da biter. Tabii 11 Kasım’da başlayan Noel tatiline kadar biraz zorlanırsınız. Ama hiç değilse ev ödevi diye bir şey yok. Arjantin’de ev ödevi yapmak kesinlikle yasak! Tamam, bazen gardıroba saklanıp da ev ödevi yapan bir ya da iki Arjantinli çocuk çıkar ama anneleri onları bir yakalarsa, vay hallerine. Hele toplama işlemi, oradaki okullarda adı bile anılmaz. Eğer bir çocuk 7 artı 5’in kaç ettiğini bilir de, bir de öğretmene söylecek kadar budala olursa, bütün bir gün utanç köşesinde tek ayak üzerinde dikilmek zorunda kalır. Yalnızca cuma günleri ders yaparlar, tabii ders yapacak kitap bulabilirlerse. Ama neyse ki orada hiç kitap yok.”
Paketin içinde bir müzik kutusu vardı! Pippi sevinçten deliye döndü. Annika'nın sırtını okşadı, Tommy'nin sırtını okşadı, müzik kutusunu okşadı ve yeşil paket kağıdını öpüp okşadı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Pippi Uzunçorap
Alt başlık:
Pippi Uzunçorap Serisi 1
Baskı tarihi:
31 Ocak 2017
Sayfa sayısı:
144
Format:
Ciltli
ISBN:
9786053439721
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Pippi Longstocking (Pippi Långstrump #1)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Pippi Uzunçorap
Pippi Uzunçorap
Pippi Uzunçorap Issız Köşkte
Pippi Uzunçorap 72 yaşında!

Cesur, güçlü ve sıradışı Pippi, neşeli maceralar peşinde!

Tommy ve kız kardeşi Annika yeni komşularıyla tanışıyor: Villa Villekulla'nın yeni sakini, Pippi Uzunçorap. Pippi'nin iki yandan örgülü kızıl saçları, uyumsuz renklerde çorapları ve ayağına birkaç numara büyük ayakkabıları var ama ona ne yapması gerektiğini söyleyen anne ve babası yok. Üstelik verandasında bir at yaşıyor, Bay Nilsson adında bir maymun besliyor ve tüm tuhaflıklar Pippi'yi buluyor; böylece yeni arkadaşlarıyla bir günleri bile macerasız geçmiyor!

Çok şamatalı bir hikaye.

- The Horn Book

Kitabı okuyanlar 201 okur

  • Sena Ekin
  • Tuğba Akgün
  • İsminur Yılar
  • e.
  • Rüveyda Gülce Adıgüzel
  • Fatma Bayram
  • Saadet Çubukçu
  • Hayrünisa Bayram
  • GÖKÇE OĞUZ
  • Duru

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.6 (16)
9
%1.4 (1)
8
%2.7 (2)
7
%4.1 (3)
6
%1.4 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0