Psikoterapi ve Psikolojik Danışma Kuramları

7,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
63 gösterim
Theories of Psychotherapy and Counseling Concepts and Cases'in uluslar arası basımı olan elinizdeki bu kitap, psikolojik danışma ve psikoterapi alanında var olan ve hatta yapılandırmacı kuramlarda dahil olmak üzere bir çok kuramı kapsamaktadır. Kitapta, okuyucunun kendi kuramını oluşturması için bütünleştirici bir bakış açısına sahip olması amaçlanmıştır. Bunun için bir konu ayrılmıştır.
Psikolojik danışma ve psikoterapi kuramlarını kapsamlı bir şekilde içeren Sharf'ın Psikoterapi ve Psikolojik Danışma Kuramları Kavramlar ve Örnek Olaylar adlı bu kitabı, çevrilirken dil birliğine dikkat edilmiş, anlaşılır olmasına özen gösterilmiştir. Çevirmenlerden gelen metinler, orijinal metinle karşılaştırılarak tek tek okunmuştur. Ayrıca, Sharf'la yazışarak bazı cümleler düzeltilerek Türkçe'ye çevrilmiştir; çünkü Sharf bazı paragraflardaki cümleleri birinci tekil kişi ile yazmış, bazılarındaysa üçüncü tekil kişi ve edilgen fiil kullanmıştır. Bu cümlelerin hepsinde, üçüncü tekil kişi edilgen fiil olarak cümleler Türkçeye tercüme edilmiştir.
Zevkle okuyacağınız ve Psikolojik danışma ve psikoterapi alanında bir boşluğu dolduracağı umuduyla.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  722
 • ISBN:
  9786051337197
 • Orijinal Adı:
  Theories of Psychotherapy and Counseling Concepts and Cases
 • Çeviri:
  Nilüfer Voltan Acar
 • Yayınevi:
  Nobel Akademik Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
İarea 
 17 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 126 günde · 7/10 puan

Çok yavaş gitmek zorunda olduğum için okuyacaklarım arasında değil. Okuyorum yaklaşık bir aylık bir zaman dilimine yayacağım. Arada başka kitaplarla kendimi dinlendireceğim. Okunması değil öğrenilmesi gereken bilgiler olduğu için. Bitirdiğim zaman incelememi yazacağım.
Ekleme bir aylık zaman dilimi oldu dört ay. Aslında bu kitap okunacak bir kitap değil ömür boyu başucumda duracak kitaplardan bir tanesi. Bilim sınavlarına hazırladığım için okudum. Yabancı olmadığım ve bazı yöntemlerin eğitimini aldığım için zorlanmadım. Kuramlardan en ince ayrıntısına kadar bahşedilmiş. Daha çok psikolojik rehberlik ve danışmanlık alanına hitap etse bile birçok faydasını gördüğüm bir kitap oldu.

Fatma bayraktar 
10 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Oldukça kapsamlı olarak ele alınan kuramlar Carey in kitabında yer almayan bazı önemli konulara da değinmiş.Ama okumak oldukça zor çünkü kitabın görünüş geçerliliği düşük,içerisinde ne yazık ki kelimeler arasına hiç boşluk konmadan yazılan cümleler mevcut.

Kitaptan 1 Alıntı

İarea 
20 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Psikanaliz: Sigmund Freud; daha sonraki kişilik gelişiminde doğuştan gelen dürtülerin, özellikle cinsel olanların önemini vurgulamıştır.
Adlerci Terapi: Alfred Adler; bireylerin kişiliklerinin aileyle olan ilişkileri sonucu erken yaşta oluştuğuna inanmıştır. Adlerci yaklaşım, pratiktir; bu yaklaşım, bireylere işlevsel olmayan inançlarını değiştirmede yardım eder ve onları, yaşantılarını değiştirmek için yeni adımlar atma konusunda teşvik eder. Adlerci terapinin başka bir özelliği, bireyleri kişilerarası sorunlarla başa çıkma konusunda eğitmek ve onlara bunu öğretmektir.
Jungcu Analiz ve Terapi: Jung, insan davranışı üzerinde bilinçdışı süreçlerin rolünü önemle vurgulamıştır. Terapi, "hastalar bilinç dışı süreçleri bilinç düzeyindeki farkındalıklarıyla daha iyi bütünleştirebilsinler" diye bilinç dışı süreçlerin analizine odaklanır."

Psikoterapi ve Psikolojik Danışma Kuramları, Richard S. SharfPsikoterapi ve Psikolojik Danışma Kuramları, Richard S. Sharf