Romancı

8,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
504 gösterim
Sivas'ın bir kasabasında lisede okuyan ve birden kendini İstanbul'da bulan 17 yaşında bir kız: Ferit... 

Ve İstanbul'da, Boğaz'a bakan bir yaşlılar bakımevine kapanmış, dış dünyaya ve insanlara bütün kapılarını kapatmış zengin bir paşa torunu: Süreyya Hanım.

Ferit'in saflığı, merakı ve sevgisiyle Süreyya Hanım ağır ağır açılır ve Sait Faik'li, Orhan Veli'li, Attilâ İlhan'lı tutkulu bir yaşamı aktarmaya başlar ona. Bir kitap kurdu olan Süreyya Hanım, mühendislik düşleri kuran Ferit'i önce Çalıkuşu'na sonra tümüyle edebiyata çeker.

Ferit artık Feride'dir.

Romancı, titizlikle yazılmış, duyarlıklı, şaşırtıcı bir ilk roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  276
 • ISBN:
  9789750825699
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
sezen 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Bir kere duyursam güzelliğini tadını,
Sonra ah oturup hüngür hüngür ağlasam
Boş geçirdiğim bağırmadığım günlere
Kiraz mevsiminin sevişme mevsimi olduğunu
Sana nasıl bulsam nasıl bilsem
Nasıl etsem nasıl yapsam da
Meydanlarda bağırsam
Sokak başlarında sazımı çalsam
Anlatsam şu kiraz mevsiminin
Para kazanmak değil
Sevişme vakti olduğunu..."


#Çok severek ve bir günde okudum. Sabah evden çıkarken "Sait Faik" mi okusam diye düşünürken, aceleyle "Romancı"yı çantama atmış bulundum. Bir baktım kitabın içinde Sait Faik, Orhan Veli, Attila İlhan... Roman kurgusuna oturtulmuş yazarların ve şairlerin sohbetlerine tanık olmak içimi mutlulukla doldurdu.

#Etiler Huzurevi'nde kalan 88 yaşında, varlıklı, akıllı, biraz huysuz yaşlı bir kadın... Seneye gideceği üniversitenin parasını çıkarmak için Sivas'tan yolu İstanbul'a düşen Ferit adlı 17 yaşında saf bir kızcağız... İstanbul'daki komşusu Huzurevi'nin mutfağında çalışmakta, Ferit de yemekleri odalara götürmektedir. İşte Süreyya Hanım'la böyle tanışır Ferit. Hikaye iki koldan devam eder. Birincisinde Süreyya Hanım geçmişini anlatır, yaşadığı maceraları, aşkları, hayal kırıklıklarını, yapmış olduğu uçarılıklarını, okuduğu kitapları, şiirleri... İkincisinde Ferit'in kendi küçük dünyasında yaşadığı sıradan hayatı vardır. Gelenekler, görenekler arasında sıkışıp kalmış hisleri ve onu çekingen kılan, adına da "saygı" denilen aldığı aile terbiyesi vardır. Süreyya Hanım onun başka hayatlara ama en çok da kendi hayatına açılan kapısı olmuştur. Bu yaşlı leydi ona ne kadar kızsa da, her gün onu ziyaret etmekten vazgeçmeyişi bundan olsa gerek.

#Yazarı eleştirdiğim nokta yan karakterleri iyi işleyememiş olması, bir de fiziksel tasvirler konusundaki zayıflığı. Yani Ferit deyince benim aklımda belli bir tip oluşmuyor. Fakat aynı yazar Süreyya Hanım'ın gençliğini anlatırken gayet başarılı. Bir an önce diğer bölüm geçse de Süreyya Hanım'ın bölümlerini okusam diye hevesleniyordum. Yazarın çok uzun ve başarılı bir özgeçmişi var. Ömrünün çoğunu da yurt dışında geçirdiği için Sivas'ın kasabasından gelen kızı ve onların konuşmalarını bu yüzden çok da iyi yansıtamadığını, dilin birazcık sakil durduğunu düşünüyorum. Yine de İpek Hanım'ın ilk kitabı olduğu için, ona bir şans verilmesi gerekir diye düşünüyorum.

#Kitabı okurken Sait Faik'le beraber balıkçılarla konuşuyor, Orhan Veli'yle Çiçek Pasajı'nda rakı içiyorsunuz. Sonra bir bakmışsınız Melih Cevdet ve Oktay Rıfat gelmiş, karşılıklı yeni şiirlerini okuyorlar. Ardından Attila İlhan'ın peşinden Paris'in karanlık sokaklarına...

#Ferit'in Feride olma hikayesi yani... Süreyya'nın anlattıklarıyla öyle büyülenir ki, kendi hayatını sorgulamaya başlar, taşralı bir kızın düşleri değişmeye başlar. Kitabın başından sonuna kadar Süreyya Hanım Ferit'e devamlı "Çalıkuşu"nu okuyup okumadığını sorar. Satırlar Atatürk'e ve devrimlerine selam etse de, onu putlaştıran, insanüstü varlığa dönüştüren kimselere babası nezdinde eleştirilerde bulunur. Ayrıca eserde Sivas Madımak Katliamı hakkında da söyleyecekleri olan bir kadındır Süreyya Hanım.

Okurken kitap sizi alıp götürsün istiyorsanız bu kitabı sevecekseniz. Ve sonra eliniz Orhan Veli, Attila İlhan şiirlerine gidecek. İyi okumalar ve dinlemeler:)

Şarkı-şiir tavsiyeleri:
https://www.youtube.com/watch?v=QEHHG-zO1Dw --- Ezginin Günlüğü
https://www.youtube.com/watch?v=dEoQEk5_OCs ---- Levent Yüksel
https://www.youtube.com/watch?v=1_8zEP1kEII ---- Zuhal Olcay

Kitaptan 5 Alıntı

Zagor 
 30 Tem 12:28 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Çok kızıyorum kitap okumaya vakti olmadığını söyleyip boş boş yakınanlara. İnsan istedi mi her şeye vakit yaratabilir.

Romancı, İpek S. Burnett (Sayfa 122 - Yapı Kredi Yayınları 1.Baskı Haziran 2013)Romancı, İpek S. Burnett (Sayfa 122 - Yapı Kredi Yayınları 1.Baskı Haziran 2013)
Zagor 
30 Tem 01:22 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İstanbul'un karpuzları da bir acayipti. Biri diğerine benzemiyordu. Kimi o kadar büyük, o kadar sulu, kiminin içi kuru kuru. Onlar da İstanbul'un insanı gibi farklı farklı yerlerden geliyormuş, öyle demişti yengesi. "Bu karpuzlara da insanlara olduğu gibi güvenmeyeceksin. Hiçbirinin içi dış bir değil."

Romancı, İpek S. Burnett (Sayfa 99 - Yapı Kredi Yayınları 1.Baskı Haziran 2013)Romancı, İpek S. Burnett (Sayfa 99 - Yapı Kredi Yayınları 1.Baskı Haziran 2013)
Zagor 
30 Tem 17:47 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Attila İlhan
Yalnızlık
Çakmak taşı kadar sert
Elmas taşı kadar keskin
Ne yana dönsen bir yerin kesilir
Fena kan kaybedersin.

Romancı, İpek S. Burnett (Sayfa 164 - Yapı Kredi Yayınları 1.Baskı Haziran 2013)Romancı, İpek S. Burnett (Sayfa 164 - Yapı Kredi Yayınları 1.Baskı Haziran 2013)
Zagor 
30 Tem 14:08 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Roman deyip geçmeyeceksin," diye devam etti yaşlı kadın, gözleri şimdi daha bir canlı. "Roman dediğin gerçek hayattan daha gerçek çoğu zaman. Şu hale bak, hayat dediğin şeye bak. Maskeli balo. Herkes kendine bir rol biçmiş, oynuyor. Uyduruk hayatlar hepimizinki."

Romancı, İpek S. Burnett (Sayfa 139 - Yapı Kredi Yayınları 1.Baskı Haziran 2013)Romancı, İpek S. Burnett (Sayfa 139 - Yapı Kredi Yayınları 1.Baskı Haziran 2013)
Zagor 
29 Tem 19:53 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Çalıkuşu
Aşka dair ne var ne yoksa öğrenmenin en kolay yolu Çalıkuşu'nu okumak bence. Gerçek aşkların ne kadar zor olduğunu, ne kadar sabır, ne kadar inanç ve sadakat gerektirdiğini öğretir.

Romancı, İpek S. Burnett (Sayfa 35 - Yapı Kredi Yayınları 1.Baskı Haziran 2013)Romancı, İpek S. Burnett (Sayfa 35 - Yapı Kredi Yayınları 1.Baskı Haziran 2013)