Salgın

7,8/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
523 gösterim
ÖNCE SALDIR, SONRA SOR
"İçinde yaşadığımız tüyler ürperten korku hâline korkusuz bir bakış ve bu duygunun yarattığı sonuçlara dair keskin bir roman., Dikkatli olun; Salgın, ruhunuzun derinliklerinde saklanan kötülüğün tohumuna ulaşana dek sizi azat etmeyecek. Salgın, içinize işleyecek."
-J. A. Bayona, The Orphanage'ın yönetmeni
ŞEHİRDEKİ ŞİDDET OLAYLARINA HER GEÇEN GÜN BİR YENİSİ EKLENİYORDU.
Basın tarafından "Öfkeli" olarak adlandırılan saldırganlar, önlerine çıkan herkesi vahşice katlediyordu. Yüz saldırı bin saldırıya, bin saldırıysa yüz binlerce saldırıya dönüşmüştü. Ve ölenlerin hiçbir ortak yanı yoktu. Hangi ırktan, sınıftan olduğu fark etmeksizin herkes her an kurban olabilirdi. Salgının ya da saldırganın kurbanı...
İnsanlar evlerinden çıkmaktan, işe gitmekten, dahası, en yakınlarının her an onlardan birine dönüşebilir ihtimalinden korkar olmuştu. Her sabah uyandıklarında, ne kadar korunaklı yerlerde saklanırlarsa saklansınlar, o gün öldürebileceklerini düşünmek zorundaydılar. Ya da birer katile dönüşmüş olabileceklerini...

H. G. Wells ve Richard Matheson'un izinden giden Salgın, günden güne çılgına dönen dünyada tek başına kalan bir adamın korku, şiddet ve nefretle örülü hikâyesi.
"Çok güçlü ve iyi yazılmış bir roman."
-S. M. Sterling, yazar

"David Moody, Salgın'la paranoyaya yepyeni ve karanlık bir boyut katıyor.
Ürkütücü, vahşi ve büyülü. David Moody gerçekten çok korkutucu."
-Jonathan Maberry, yazar
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2015
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786051426266
 • Çeviri:
  Kerem Dalbudak
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra 
10 Şub 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Şehirde her geçen gün artan şiddet olayları gittikçe yayılmakta ve daha kanlı bir hal almaktadır. Öfkeli olarak adlandırılan saldırganlar herhangi bir kurban prototipi belirlemeksizin herkese saldırmaktadır ama onların iç dünyasına girdiğinizde ise öfke kadar korku da yer almaktadır. Nefret edenler ve edilenler olarak ikiye ayrılan şehir büyük bir kaos altındadır ama tüm bunların altında yatan sebebe kimse henüz ulaşamamıştır. İlk sayfaların durağanlığını bir kenara bırakırsak Salgın harika bir gerilim kitabı çünkü okurken sürekli içim ürperdi. Kitap beni gece rüyama girecek kadar etkiledi, çok korkunç bir rüyaydı bu arada. Gördüğünüz üzere kanlı kanlı bir kapağı var ve iç kapağı, bölüm başlangıçları da yine kan motifleriyle bezenmiş. Kıyıdan köşeden her yerden kan çıkıyor anlayacağınız ama içeriği daha bi kanlı Salgın'ın. Bir süredir gerilim okumuyordum, çok da severim gerilim romanlarını bilirsiniz, bu anlamda bu kitap gerilim ihtiyacımı layıkıyla karşıladı, kapağına ve iç tasarımına da bayıldım zaten. Olay örgüsü de yine çok hoşuma gitti. Her ana bölüm dışarıda yaşanan dehşet verici bir olayla başlıyor, sonra ara bölümlere kahramanımız Danny'yle devam ediyoruz. Her bölüm başlangıcı olayları ve Danny'nin yaşadığı psikolojik değişimler olay örgüsünü çok iyi tamamlıyor. "Korku-Gerilim"in en önemli özelliği de karakterlerin psikolojisini okuyucuya iyi yansıtmaktır ve yazar bu kitapta kahramanımızın çalkantılı psikolojik dünyasını çok iyi yansıtmış.