Savaş Dalgaları

6,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
294 gösterim
Pressfield'in ilk kitabı Ateş Geçitleri'nde anlatılan Isparta ve Termopilai savaşlarından 50 yıl sonraki dönemi ele alan Savaş Dalgaları, Yunan tarihinin belki de en dramatik dönemini gözler önüne sermektedir. Bu dönem, Perikles, Sophokles ve Sokrates'in yaşadığı dönemdir. Atina şehir devleti güçlenmiş ve Isparta'yı tehdit etmeye başlamıştır. Yaşanan bu çalkantılı dönemde, yaptıklarıyla herkesin dikkatini çeken ve Atina'yı neredeyse yıkan bir adam vardı: Alkibiades. Başarılı bir komutandı, son derece güçlüydü, yakışıklıydı ve aynı zamanda da üstün bir zekaya sahipti. Ispartalılar'la savaşmak için Atinalılar'ı ikna edemeyince, Ispartalılar'ın yanına gidip Atinalılar'a karşı savaştı.
Sonunda Atina için öyle büyük bir tehdit haline gelmeye başladı ki, Atina şehir devleti suikast yoluyla onu ortadan kaldırmaya karar verdi. romanda iki anlatıcı yer almaktadır: Alkibiades ile çalışan Polemides ve Polemides'i suçlasa da, onun hapisten kaçmasına yardım eden Jason adında bir soylu.
Savaş Dalgaları, yazarının usta işi anlatımıyla, bize, savaşın bağımlılık yaratan bir cehennem olduğunu bir kez daha anımsatıyor.

"Büyüleyici, tarihsel açıdan doğru... Pressfield usta bir romancı, özellikle politik çalkantılarla dönemleri ve savaş sahnelerini betimlemekte gerçek bir deha!"
-Publishers Weekly

"Antik Atina'nın, çarpıcı bir tablosu..."
-USA Today

"...bir yazarın tarihin gerçek olaylarını aktaran bir roman yazarken nelere dikkat ettiğini ve tarihi fonda en ince ayrıntıları nasıl bir dantel gibi işlediğini haylanlıkla görüyorsunuz!"
-Hıncal'ın Yeri, Hıncal Uluç, SABAH
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2001
 • Sayfa Sayısı:
  528
 • ISBN:
  9789758509263
 • Orijinal Adı:
  Tides Of War
 • Çeviri:
  Sinem Sancaktaroğlu
 • Yayınevi:
  Bilge Kültür Sanat Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhammet Çelik 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Kitaba başlamadan önce itiraf etmeliyim ki yazarın bu kitabdan önce yazdığı ve bu kitabıda onun devamı niteliğinde yazdığı Ateş Geçitleri adlı kitabının etkisi altında onun kadar güzel ve sürükleyesi bir konusu var gibi düşünerek başladım. Ama kitap ilerledikçe biraz yanıldım. Kesinlikle kitaba bu konuda kötü demiyorum, ama öte yandan Ateş Geçitleri kadar iyi değildi.

Yunan şehirlerinin Termopoli'de persleri durdurmasından yaklaşık bir asır sonra birbirine girmesini hatta bu birbirine girmede persler ile bile itifak kurulmasını anlatan bir kitap. Kitapda birden fazla kahraman var. Keza iki anlatıcısı olduğundan ilginç bir kitap. Adaletteki eksiklikler, sokratesin ölümü, alkibiades ve kahramanımız peleponnes kitapta geçen isimlerden.