Adı:
Savunma
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İleri Yayınları
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
O yıllarda Türkiye Atatürk'ün bıraktığı Türkiye değildi ama dünya tam da Atatürk'ün izinden, onun kaldığı yerden gitmekteydi.
Ne yazık ki, o zaman yurdumuzu terk etmek ve yenilgiyi kabul etmek zorunda kalan emperyalist ülkeler, sonradan bir avuç satılmışın menfaati uğruna tekrar yurdumuza girdiler ve Kurtuluş Savaşında gerçekleştiremedikleri emelleri bugün gerçekleştiriyorlar.
Biz yanlış yapmadık ve yanlış olan düzenin kendisidir. Bu düzenin Atatürk'ün kurduğuyla alakası olmadığı gibi düzen savunuculuğunun da Atatürkçülükle ilgisi yoktur.
Fakat 31 Mart 1909'da İngiliz emperyalistlerinin el altından destekledikleri yobazlar "Şeriat isteriz, yaşasın Padişahımız" sesleriyle ayaklandılar ve ellerine geçen subayları ve mekteplileri öldürmeye başladılar. Gericilerin başında Volkan gazetesinin sahibi Derviş Vahdet ve Nurculuğun kurucusu olan o günkü adı ile Said-i Kürdi vardı. Gericiler, o günlerde de bugünkü taktiklerini kullanıyorlar, çıkardıkları dergiler ve fısıltı gazetesi ile cahil halkı kandırıp sokaklara döküyorlardı.
Deniz Gezmiş
Sayfa 39 - İleri

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Savunma
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İleri Yayınları

Kitap istatistikleri