Schopenhauer

7,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
76 gösterim
Batı felsefe tarihinde "irade" temel bir sorunsal olarak neden yüz yıl önce veya yüz yıl sonra değil de tam da o dönemde dile geldi? Onu o gün dile gelmeye zorlayan şey bugün ortadan kalkmış mıdır? Eğer kalkmadıysa ve bu, o gün olduğu gibi bugün de evrensel bir şeye dokunuyorsa, dahası yitirdiğimiz şeylerle tekrar ilişki kurmamızın yolunu açıyor ve artık bütünüyle yabancısı olduğumuz bir dünyanın kapılarının aralanmasına hizmet ediyorsa bu defter dürme işinde yine acele ediyoruz demektir. Elinizdeki kitap bugünün dünyasına da söyleyecek çok şeyi olan bu düşünceyi bütün yönleriyle ele alıp incelemeye ve onun bugünün insanının temel meselesiyle bağını kurmaya çalışarak bu aceleciliğin yersizliğini gözler önüne seriyor.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  456
 • ISBN:
  9789754688481
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Okumak insana ne kazandırır ?
İnsan birine kendini kul köle ederken onunla daha üstün bilgiye, daha üstün bir erdeme ulaşacağına inanıyorsa eğer, bunda hiçbir küçülme yokturç Gönüllü köleliğin de gerçekten biricik utanılmayacak şekli erdem uğruna köleliktir.

Schopenhauer, Ahmet Aydoğan (Sayfa 13 - Say Yayınevi)Schopenhauer, Ahmet Aydoğan (Sayfa 13 - Say Yayınevi)

Toprağın onu büyütüp beslemesi için toprağa gösterdiği rikkat(incelik). Toprağı belleyip sulamak için katlandığı zahmet. Ve sonunda dalından ilk meyveyi kopardığında tattığı saadet.

Schopenhauer, Ahmet Aydoğan (Say Yayınevi)Schopenhauer, Ahmet Aydoğan (Say Yayınevi)