Seçme Yazılar

·
Okunma
·
Beğeni
·
101
Gösterim
Adı:
Seçme Yazılar
Baskı tarihi:
1975
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780717802555
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aşama Yayınları
176 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Ho Chi Minh, Vietnamın ilk Cumhurbaşkanı ve komünizm önderi bir düşünürdür. Hayatının büyük kısmını o dönem işgal altında olan Vietnam'ın özgürlüğü ve bağımsızlığı için çalışmalar yaparak geçirmiştir. Defalarca yurt içi ve dışında hapis yatmış, sürgüne gitmek zorunda kalmıştır. İlginçtir ki, Fransa'da ki komünist partinin kurucuları arasında dahi yer almış, Rusya'da enternasyonele desteğe gitmiş, İngiltere ve Avrupa'da uzun süre bulunmuş olmasına rağmen, ülkesi Fransızlar ve Japonlar tarafından işgal edilince bir zamanlar komünist ideolojiyle destek verdiği Fransızlara karşı bu sefer savaş açılması ve direnilmesi konusunda halkı teşvik etmiştir.

Dünya tarihinde emperyalizmin (barbar batının) işgaline maruz kalmış toplumlarda, halkın direnişini ve tekrar bağımsızlık kazanımını sağlayacak faaliyetler çeşitli ideolojilerce sağlanılmaya çalışılmıştır. Ho Chi Minh, bu direnişte kendi asli görüşü olan komünizm ve gerilla harekatını uygun görmüş ve görüşlerini yaymak için yüzlerce konuşma ve sesleniş yapmış, 1400 sayfadan fazla eser kaleme almıştır.
Vietnam'ın işgalci Fransız ve Japonlara karşı savunmasında Ho Chi Minh, örnek olarak Çin direnişini örnek almıştır. Ama bir bakıma dünyada benzeri olmayan bir savunma stratejisine de imza atmıştır.

Eser, Ho Chi Minh'in röportaj, konuşma ve kısa yazılarından derlenmiştir. konuyla alakalı giriş seviyesinde bilgi ve görüş içermektedir. Daha detaylı bilgi edinmek isteyen okurlar, Ho Chi Minh'le alakalı bilhassa biografi niteliğinde olan: Jean Lacouture ve Reinhold Neumann Hoditz'in eserlerini -kanaatimce- incelemelidirler.

Bildiğiniz gibi Vietnam Fransız ve Japonlarca işgalinden sonra abd tarafından işgal edilmiştir. Kuzey ve Güney olarak ikiye bölünen Vietnam üzerinden abd kapitalizmi ve Rusya komünizmi örtülü savaş vermişlerdir. İkinci dünya savaşı sonrası bölünen Berlinde ki doğu Berlin-Batı Berlin geriliminde olduğu gibi, iki güç bu sefer örtülü savaş alanı olarak Vietnam'ı seçmişlerdir. Bu savaş Vietnam halkını tek kelimeyle varoluş savaşı vermeye sevk etmiştir. Verilere göre konuşmak gerekirse abd Vietnam'a 1900-2000 yılları arasındaki yüzyıllık süre boyunca -1. ve 2. dünya savaşları dahil- savaşlarda kullanılan bombaların 3,5 katı bomba atmıştır! Yinede Vietnamlılarla baş edememiş, binlerce helikopter, teçhizat, silah ve tesisi terk ederek Vietnam'dan yenik ayrılmıştır. Her ne kadar Hollywood bu katliamı resmen bir kahramanlık destanı gibi sunsa da aslında abd tam bir hezimet elde etmiş, büyük bir yenilgi yaşamıştır.

abd'nin Vietnam'da yaşadığı hezimette Ho Chi Minh gibi teorisyenlerin altyapısında rol aldıkları direniş kültürünün yapısı büyüktür. Bu yenilgi dünya tarihinde farklı olaylara sebebiyet vermesi açısından tarihi bir değer taşır.
Dünya ordularının belli başlı, yazılı olmayan kuralları vardır. Türk Orduları üzerine konuşacak olursak, Türk ordusu hatalarından büyük dersler çıkarmış bir ordudur. Tarihi boyunca aynı hatayı iki kere yapmamış, aynı yılan deliğinden iki kere sokulmamıştır. Bu, Türk ordusunun karakteristiğidir. abd ordusu ise, kendi yenilgisine ve düşman üstünlüğüyle sonuçlanan savaşları analiz ederek, kendinin alt edilmesine yarayan teknikleri klonlamıştır. Yani kendini alt edenin silahıyla silahlanmıştır. Vietnam'da yenilmesiyle sonuçlanan gerilla harekatını almış, geliştirmiş, üst versiyonlarını ortaya koymuştur. Nato kapsamında subservice savaş denilen teknik, tamamen amerikan icadıdır.!
Son 40 yıldır dünyanın değişik coğraflarında çıkan bazı savaşlar ve düşük yoğunluklu çatışmalar bizzat abd eliyle yönetilmiştir. Hatta amerikan ordusunun bu konuda kitapçıkları bile vardır (sahra talimnamesi ..-..). Şu an dünyada faaliyet gösteren gerilla hareketlerinin büyük çoğunluğu bizzat abd eliyle organize edilmektedir. Bir dönem halkların bağımsızlık için ürettiği savunma amaçları, yine abd eliyle emperyal işgallerinde silaha dönüşmüştür. Terör ve terörizm abd'nin en büyük silahıdır. Günümüz dünyasını terörize eden en büyük güç batı ve amerikan hegemonyasıdır. Daha fazla kaynak için bkz: David Galula!

İşte bahsettiğimiz eser teori bakımından dünya tarihine bu derece büyük bir etkisi olan Ho Chi Minh'in konuşmalarından derlenmiştir. İsmi bu coğrafyada fazla bilinmese de tarihsel etkisi büyüktür. Konuyla ilgilenen okur arkadaşlara tavsiye ederim.
Genel bir deyimle, yığınlar baştan başa asidir, fakat tamamen cahildir; kendilerini kurtarmak isterler, fakat bunu nasıl yapacaklarını bilmezler.
Bu kelime Lynch adında birinden gelir. Lynch, Virginia'da hem toprak ağası hemde yargıç olan bir büyük çiftlik sahibinin adı idi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Seçme Yazılar
Baskı tarihi:
1975
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780717802555
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aşama Yayınları

Kitabı okuyanlar 3 okur

  • Emra Ergüzeloğlu
  • Şükran Sevimli
  • Gökhan

Kitap istatistikleri