Şehir Düştü! Bizanslı Tarihçi Françis`ten İstanbul`un Fethi

4,7/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
213 gösterim
İstanbul`un 1453`deki fethi gibi Dünya tarihinin tamamen değiştiren, Orta Çağ`ın bitimini ve Yeni Çağ`ın ilk sayfasını açan bir olayın en dramatik safhasını, olayın baştan sırasına kadar birinci derecede görgü tanığının kaleminden okumak ilginç olsa gerek.

Yeorgios Francis, imparator Konstantinos`un tüm yaşamı boyunca sarayla en yakın arkadaşı, müşaviri ve de silâh arkadaşı olmuştur.

Elinizdeki kitabın en önemli yanı yazarının, olaylar nedeniyle yaşanmış olduğu pek çok olumsuzluklara rağmen bir tarihçiden beklenen tarafsızlık ve objektivite ögelerine büyük ölçüde sadık kalmış olmasıdır.

İlk yayınlanmış, bulunduğu 15. asrın sonlarından sonra pek çok lisanda çevrilerek basılmış olması ve de pek çok üniversite tarih bölümlerinde temel belge kitap olarak okutulmakta olması, kitabın değeri hususunda bir kanat sahibi olmanıza yeterli olur kanısındayım.

Türkiye`yi öylesine ilgilendiren İstanbul`un Fethi`ne ait bu belgesel eserin, doğrudan doğruya orijinalinden çevirisinin faydasız olmayacağını ümid ederim.

Dr. Kriton Dinçmen
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2002
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789757132608
 • Çeviri:
  Kriton Dinçmen
 • Yayınevi:
  Scala Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
aslıhan küden 
23 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazar, fethin şahidi olan bir tarihçidir. Çok nadir kendi yorumlarına yer verse de genel itibari ile yorumdan kaçındığını görebilmekteyiz. Aynı zamanda hafif ve sürükleyici bir anlatıma sahip.