Serbest Düşüş

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
537 gösterim
Ne tehlikeli, lezzetli oyundur, uzun süredir görmediğin sevgiliyle bıraktığın yerden devam etmek, hiçbir şey değişmemiş gibi yapmak. Her şey değişti oysa. Bana rastladı, kim bilir daha neler oldu hayatında, benim bilmediğim, sevgilisinin, kimsenin bilmediği.

Oynamayı bilmiyorum. Hiç öğrenemedim. Şimdi oynamak istiyorum. Şehir beni çağırıyor. Sonunda buluyorum birlikte oynayacak birisini. Gene beceremiyorum. Kuralları bilmiyorum. Meğer kural falan yokmuş. Fotoğraf sanatçısı Şirin yeni sergisine hazırlanırken, bir karşılaşmayla hayatı yörüngesinden çıkıyor. Serbest Düşüş, olgun yaşta bir kadının genç bir adamla yasak aşkının öyküsü. Ama gerçek bir öykü mü, yoksa tamamen fantezi mi? Hayal gücünün insan hayatı üzerindeki dönüştürücü etkisini bu romanda göreceksiniz. Nilüfer Kuyaş, arzunun ve fantezilerin dünyasını anlatırken dinamik, akıcı ve derin bir dil yakalamış. Her dönemeçte şaşırtan, sürprizlerle dolu bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9789750718120
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 12 Alıntı

Şimdi yükseklik yarışı var dünyada, silah yarışı yetmiyormuş gibi. Kim en yüksek binayı inşa edecek? Japonlar yeni hamle yaptı, diye haber geliyor, hayır, Malezya öne geçmiş, yarış devam ediyor, yoksa hala Dubai'de mi en yüksek binası dünyanın? İnsanlık gülünç olmaktan vazgeçmeyecek mi?

Serbest Düşüş, Nilüfer KuyaşSerbest Düşüş, Nilüfer Kuyaş

"Tükeniyorum. Her gün kendini yeniden var etme çabası, gece bir daha yıkılana kadar. Sonra tekrar. Yoruldum. Bu hayalle birlikte bütün kurmaca yıkılıyor. Tamamen güçsüzüm. Hiçbir stratejim kalmadı. Açıktayım."

Serbest Düşüş, Nilüfer Kuyaş (Can)Serbest Düşüş, Nilüfer Kuyaş (Can)

...koşulsuz değildi annesinin sevgisi, onu memnun etmek gerekiyordu önce, sevmeyecek korkusuyla hatalarını gizlemek gerekiyordu. Şirin büyürken gizlenmeye öyle alıştı, öyle öğrendi sevgi dilenmeyi.

Serbest Düşüş, Nilüfer Kuyaş (Can)Serbest Düşüş, Nilüfer Kuyaş (Can)

Hayat ona borçlu kalmış gibi öfkeleniyor, kederleniyor, haksızlığa uğramış gibiydi - mağdur rolünü çok sevdi.
Serbest Düşüş - Nilüfer Kuyaş

Serbest Düşüş, Nilüfer Kuyaş (Sayfa 78 - Can)Serbest Düşüş, Nilüfer Kuyaş (Sayfa 78 - Can)

Her şeyi bilemeyiz, diye karar verdi sonunda. Her şeyi bilmediğimiz için yaşayabiliyoruz. Her şeyi bilseydik yaşayamazdık.
Galiba aradığı cevabı buldu: İnsan bildiği her şeye rağmen hayatı yeniden tanımlayabiliyor, evet çünkü daha bilmediği çok şey var.

Serbest Düşüş, Nilüfer KuyaşSerbest Düşüş, Nilüfer Kuyaş

Sadece istemek üzerine hayat kurulamaz. Çok istiyoruz, herkes çok fazla istiyor, hepimiz, biraz daha az istesek, iyileşecek dünya

Serbest Düşüş, Nilüfer Kuyaş (Can)Serbest Düşüş, Nilüfer Kuyaş (Can)

Öyle tıkanmış ki narsist doyum kanalları. Eskiden tutsak olduğu dipsiz sevilme ihtiyacı, sevgi arsızlığı diyelim ona, o sevgiye doymazlık, şimdi kocaman, dev bir beğenilme açlığına dönüştü.

Serbest Düşüş, Nilüfer Kuyaş (Sayfa 130 - Can)Serbest Düşüş, Nilüfer Kuyaş (Sayfa 130 - Can)

İnsan her şeye alışıyor.
Tabii şanslıysan ve aniden bir kazaya uğramazsan. Hayatın pamuk ipliğine bağlı olduğunu çok iyi biliyor. Şanslıysan ve trenler çarpışmazsa, bina yıkılmazsa, hayattaysan, her şeye alışabilirsin.

Serbest Düşüş, Nilüfer Kuyaş (Can)Serbest Düşüş, Nilüfer Kuyaş (Can)
2 /