Sevmek Ya Da Terk Etmek Bir Colette Romanı

10,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
659 gösterim
1952 yılında bir sabah, başını Colette’in omzuna yaslayarak, basit bir fotoğrafı, zekânın, güzelliğin ve “kırılgan gücün” alaşımına dönüştüren Audrey Hepburn’e…Fransız edebiyatının aykırı sesi, feminizmin öncüsü, skandallar kraliçesi Colette’i (1873-1954) psikanaliz seansında izlemek ister miydiniz?Delphine de Malherbe, büyük bir hayranlık duyduğu Colette’in yaşamını, yazarın ağzından yeniden kurgulayarak, okuru bu sıradışı zihnin hesaplaşmalarıyla baş başa bırakıyor. Kadın-erkek ilişkisinin çözülemeyen doğası, farklı cinselliklerin en karanlık katmanları, bedenin sırları Colette’in büyüleyici yaşamından kilit anlarla birleşiyor.Kendisini devrimci ya da feminist değil, “erotik bir militan” olarak tanımlayan Colette’in olağanüstü yaşamında yer etmiş hemen herkes var bu onur yürüyüşünde: bencil sevgililer, eski kocalar, entelektüeller, “kibar fahişeler”, müzikhol dünyasının tuhaf yıldızları, burjuvalar, bohemler, eşcinseller, terzi kızlar, kendisi için “Fransa’nın en önemli kadın yazarı” diyen Marcel Proust, Jean Cocteau, Picasso, Freud hatta Jacques Lacan!Romanın merkezinde ise, Colette’in, 17 yaşındaki üvey oğlu Bertrand de Jouvenel’le yaşadığı yasak aşk yer alıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  115
 • ISBN:
  9786051417561
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Deren Gülsever 
10 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dram yaşamamış olsa bile, kim bir gün sıfırdan başlamayı hayal etmemiştir ki? Herkes acı çekiyor. Herkes gitmek istiyor. Ama neredeyse herkes kalıyor.

Sevmek Ya Da Terk Etmek, Delphine De Malherbe (Sayfa 57)Sevmek Ya Da Terk Etmek, Delphine De Malherbe (Sayfa 57)
Deren Gülsever 
10 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kadın için bir erkek hem zararlı hem de gereklidir. Sıklıkla gereksizdir. Sevmenin bin şekli var ve sen sadece bir tanesini biliyorsun. Git sev. Yola çık sevmek için.

Sevmek Ya Da Terk Etmek, Delphine De MalherbeSevmek Ya Da Terk Etmek, Delphine De Malherbe

Kitapla ilgili 1 Haber