Siyaset ve İktisat

9,5/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
337 gösterim
Yusuf Akçura'nın Siyaset ve İktisat adlı eseri, 1919 - 1924 Yılları arasında değişik gazete ve dergilerde yayınlanan makaleleri ile farklı yerlerde verilen nutukları içermektedir. 17 yazıdan oluşan bu eserde, Türk Milletinin İstiklal Harbi sırasında verdiği mücadeleler ve çektiği sıkıntılar derin bir bakış açısıyla yazar tarafından ele alınmıştır.
Yusuf Akçura bu eserinde siyaset, iktisat, tarih, sosyoloji ve felsefeye ne denli hakim olduğunu bize göstermektedir. Yazarın yaşadığı sıkıntılı dönemlerde, sıkıntılarını bir kenarıya bırakarak kendini Türk Milletine adamıştır.
Siyaset ve İktisat, herkesin yararlanabileceği önemli bir eserdir. Bu eserde Türkiye Cumhuriyeti'nin nasıl kurulduğundan, dünya siyaset ve ekonomisinden, Türk tarihinden, bağımsızlığın öneminden, eğitimin gerekliliğinden ve İstiklal Harbimizin geçirdiği evrelerden haberdar olmaktayız. Hiç kuşkusuz bu özellikleriyle Yusuf Akçura'nın Siyaset ve İktisat kitabı hepimizin baş ucu kitabı olacaktır.
Sergenn 
24 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Akçura beyin en çok sevdiğim iki kitabından birisi. 'Suriye ve Filistin Mektupları' tadında olan bu kitapta ise yirminci yüzyılda bir pusula sunuyor yazar bize ve çoğunlukla Türk Ocakları'nda yaptığı konuşmaları sunmuş. Bu konuşmalarda okuyucuya geniş bir yelpaze sunmuş ve o dönemi merak edenlerin bir çok sorusuna yanıt vermiş. Ayrıca; kendi coğrafi alanlarında mazlum konumuna düşmüş Türkleri de unutmayıp, birlikte en iyi bir iktisat ve siyaset modeli yaratmış ve toplumu o günden bu güne bilinçlendirmeye görev edinmiş. Bu kitabı okuyan çok şey kazanır düşüncesindeyim.