Suriye’nin Sevr'i Amerikan Koridoru

9,0/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
778 gösterim
100 yıl önce adı “Sevr”di, 100 yıl sonra “BOP” oldu, Büyük Ortadoğu Projesi. Genişletildi, “Geniş Ortadoğu Projesi” oldu. Hedefe yeni yerler eklendi, “Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi” oldu. Adı değişti, ancak özü hep aynı kaldı: Bölgeyi parçalamak, yeni devletçikler kurmak. Neden? Sömürebilmek için! İngiliz ve Fransız emperyalizmi 100 yıl önce bu topraklara Sevr için saldırdı. ABD iki kez Irak'a Sevr için saldırdı. Ve ABD Suriye'ye yine Sevr için saldırdı. ABD'nin Sevr'i, Basra'dan Doğu Akdeniz'e uzanan bir koridordu. Bu koridorun geçeceği Irak, Suriye, Türkiye ve İran'ın adım adım bölünmesi gerekiyordu. İlk adımı Irak'ta attılar ve “Barzanistan” adı altında Irak koridorunu kurdular, şimdi Suriye'de ikinci bir koridor inşa etmeye çalışıyorlar. Dün Irak'ta Özal'ı kullandılar, bugün Suriye'de Erdoğan'ı kullanıyorlar. Fakat şartlar artık değişti. ABD daha zayıf, Atlantik Cephesi yekpare değil ve bölge ülkelerinin arkasında bu kez somut olarak Rusya ve Çin var. Üstelik İran, Irak ve Suriye bir blok olarak hareket ediyor. Bu tablo, Amerikan Koridoru inşa etmek için Suriye'ye Sevr dayatanlara Lozan yanıtı üretmeye çalışmaktadır.
Kısacası Atlantik ile Avrasya Suriye'de çarpışmaktadır.
Elinizdeki kitap bu büyük çarpışmayı incelemektedir. Sevr'e karşı Lozan savaşı!

Rafet Ballı'nın önsözüyle…
Mert Demiröz 
11 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bugün Orta Doğu"da yaşanan gelişmeleri-geçmişten günümüze doğru-anlatan güzel bir kitap. İçerisinde Suriye"ye mudahil tüm ülkelerin tek tek kazanımları ve kayıpları incelenmiş. Tabii okuyunca, yazarın bakış açısına göre, yıllardır Orta Doğu konusunda ne kadar aciz bırakıldığımızı görmek biraz acı verici. Yazar hükumetin Suriye konusundaki tutumunu, nerelerde yanlış yaptığımızı, hangi noktalarda kendi ayağımıza sıktığımızı iyi tahlil etmiş. ABD"nin bölgedeki çıkarlarıyla bizim çıkarlarımızın çelişmesine rağmen nasıl da ABD politikalarına çıpalandırıldığımızın anlatıldığı kısımsa biraz sinir bozucu. Son bölümde şu andan itibaren durumu düzeltmek adına yapabileceklerimiz de tek tek sıralanmış. Bugün bölgemizde yaşanan olayların bize gösterilmeyen yüzünü daha iyi anlamak adına okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Kitaptan 2 Alıntı

Mert Demiröz 
09 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Önceleri 1 milyon kişiyi kontrol etmek, 1 milyon kişiyi öldürmekten daha kolaydı. Bugün 1 milyon kişiyi öldürmek, 1 milyon kişiyi kontrol etmekten son derece kolaydır.

Suriye’nin Sevr'i Amerikan Koridoru, Mehmet Ali Güller (Sayfa 47)Suriye’nin Sevr'i Amerikan Koridoru, Mehmet Ali Güller (Sayfa 47)