Tarihin Yıkılmaz Kalesi Çanakkale

8,7/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
539 gösterim
Çanakkale, gırtlağına bıçak dayanan bir milletin en tabiî karşılığı vermesi ve sömürgecilere dur demesinin diğer adıdır. Türk tarihinin en kanlı zaferi; et ile demirin, ateş ile suyun kapışmasıdır Çanakkale. Bu ölüm kalım harbi tarihin şerefli sayfalarından biri olur, Çanakkale Sahne-i Harbi milletin hafızasına bir destan olarak kazınır.

Çanakkale'den Türkiye Cumhuriyeti doğacaktır. Bu yönüyle Çanakkale Muharebeleri, Türkiye'nin mukaddimesidir, Türkiye, Çanakkale Savaşlarının neticesi..

Elinizdeki eser Çanakkale'de yaşanan kıyameti biraz olsun gösterme niyetiyle hazırlandı. Çanakkale Kıyameti'ni bilenlerin memleketlerinin kıymetini hatırlaması için.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2009
 • Sayfa Sayısı:
  126
 • ISBN:
  9789944766135
 • Yayınevi:
  Yitik Hazine Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sergen Özen 
 18 Mar 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Tarihler 18 Mart'ı gösteriyorsa bir Zafer, bir Destan vardır.
"Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi
Bedrin aslanları ancak bu kadar şanlı idi."

Ulusun ve Bayrağın hür olması için 'geri dönmeyi düşünmeyen' kahramanların şanlı zaferinin adıdır Çanakkale.
1071 Malazgirt, 1453 İstanbul'un Fethi;
Ve Çanakkale... Olmak veya olmamak, ölmek ya da dirilmek, köle yahut hür olmak! Bugün nefes alıyorsak, bizi dirilten, bu dönüm noktarına borçluyuz; onları gerçekleştiren kahramanlara...
Onların kanlarıyla suladığı bu toprağı, bu toprağın tarihine, yaşayan nesle ve yaşayacak nesillere yaptığı hizmet, milyonlarca insanımızın, neslimizin bütün hayatlarıyla yapacağı hizmetten daha büyüktür.

Kitap hakkındaki açıklamayı ise kısa ve öz tutmayı isterim.
Şöyle ki, kitabın tasarımını çok ama çok beğendim. Çanakkale'ye yaptığımız gezi esnasında edinmiştim. Resimlerle birlikte 126 sayfa olan bu kitap, 30 dakikada bitirilebilir.
Hatıralar, değerlendirmeler, - V. Sanders ve Hataları, "Çanakkale için ne dediler?" adlı başlıkta,-Sultan Mehmed Reşad, II. Abdulhamid Han, Mustafa Kemal Atatürk, Cevad, Esad ve Enver paşaların hatırat ve görüşleri bulunuyor. Sayamadığım birçok şeyi bulabilirsiniz. Ama her konunun çok açıklayıcı olduğunu söyleyebilirim. Ne özet, ne geniş bilgi denilebilir.
Şehitlerimizi Rahmetle, minnetle anıyorum.
Kabirleri nur olsun, Allah mekanlarını en yüksek Mertebeye çıkarsın.

Emre Şeyda 
23 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Çok başarılı bulduğum bir kitap oldu Tarihin Yıkılmaz kalesi Çanakkale. Özellikle savaş dönemi kısmında savaş esnasında neler olduğu hakkında çok önemli bilgiler alırken bir sonraki bölümünde ise savaşa katılan komutanların da verdiği bilgiler de mevcut. Tasarım olarak çok iyi tasarlanmış ve içerisinde bol bol fotoğraf bulunmakta.

Yunus Emre CİN 
 20 Mar 10:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

bir çok kaynaktan ilgili konuların bir araya gelmesiyle oluşmuş, rakamlar ve kişiler ile çok fazla detaya inmiş ve içerisinde bir çok gerçek fotoğraf barındıran başarılı bir kitap.

Kitaptan 1 Alıntı

Sergen Özen 
 18 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Çanakkale deniz savaşları sırasında tabyadan tabyaya koşarak savaşın seyrini değiştiren ve Nusret Mayın Gemisi'ne Almanların "patlamaz" dediği, elde kalan 26 yerli malı mayını döşeten bir konutanımız vardır. Çanakkale Zaferi'nin mimarı Müstahkem Mevki Komutanı Cevad Paşa (Çobanlı), "18 Mart kahramanı" olarak tarihe geçer!

Tarihin Yıkılmaz Kalesi Çanakkale, Salih GülenTarihin Yıkılmaz Kalesi Çanakkale, Salih Gülen