Toltek Sırrı (Kadim Meksikalıların Rüya Görme Bilgeliği)

·
Okunma
·
Beğeni
·
177
Gösterim
Adı:
Toltek Sırrı
Alt başlık:
Kadim Meksikalıların Rüya Görme Bilgeliği
Baskı tarihi:
Temmuz 2015
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055154769
Orijinal adı:
The Toltec Secret: Dreaming Practices of the Ancient Mexicans
Çeviri:
Başak Benli
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Butik Yayınevi
Altıncı Güneşin evresi başladığında, Meksika'nın kadim öğretilerinin dünya ile paylaşılmasının zamanıydı.

Sergio Magaña'nın rüya hocası, 11 Temmuz 2010'daki tutulmadan sonra, Sergio'nun bugüne kadar dışarıya kapalı kalmış olan bu zengin manevi geleneğin öğretilerini taşıyacak sözcülerden biri olacağını öngördü. Bu saklı bilginin gerçek sahipleri, rüya haline dair derin bir anlayışa ve algılarımızın gerçeğimizi nasıl şekillendirdiğine dair yeterli bilgiyle beraber maddeyi etkileme yetisine sahip uzmanlar olarak görülürdü. Sergio Magaña, bu bilgeliği ve çalışmaları paylaşarak aşağıdakileri yapabilmenizi mümkün kılacak olan, rüya görmenin derin gücünü, değiştirilmiş algı hallerini ve genişletilmiş bilinç halini açıklıyor:

Rüyalarınızda berrak olmak

Bedeninizi şifalandırmak, yenilemek ve rüya halindeyken başkalarına şifa göndermek

Atalarınızla iletişime geçmek

Enerjiyi ve değişmiş gerçekliği görmek için farklı algı tipleri geliştirmek

Kendinizi ve başkalarını temizlemek ve şifalandırmak için gizemli aynayı kullanmak

Geçmiş hayatlarda kim olduğunuzu öğrenmek ve eski deneyimlerde sıkışmış parçalarınızı serbest bırakmak için ruhunuzun yolunu görmek
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Eski Meksika uygarlığı Evren'i bir çiçek olarak ele alan bir görüş geliştirdi. Bu görüşle hayatının hikayesini farklı bir şekilde anlatıyorsun. Biliyorsun ki sen doğmadan çok önce, senin çiçeğin bu zaman ve mekanda bir araya gelmek üzere hazırlanarak Evren'in enerjisi içerisinde oluşmaya başlamıştı.
Çiçeğin kuzey taçyaprağında ruhumuzun enerjisi, Nahuatl dilindeki (Meksika'nın eski, Ispnayol öncesi dili) adıyla teyolia'mız, yatar ve yaşamla ölüm arasında yaptığımız bir­ çok yolculuğun ayak izlerini yaratır. Ayrıca, kuzey taçyaprağında atalarımızın, soyumuzun enerjisi yatar. Bu, enerji yumurtamızda ya da auramızda, enerji alanımızda mavi ayak izleri denilen ve neticede bizim bugün olduğumuz kişi haline geldiğimiz şeyi yaratarak kim olacağımızı belirler. İşte bu nedenle hayatımın hikayesi, size atalarımın hikayesini anlatmadan hiçbir şey ifade etmeyecektir.
Sergio Magana Ocelocoyotl
Sayfa 1 - Butik Yayıncılık
Her ne kadar o yaşarken onunla pek yakın bir ilişkim olmasa da büyükannem Josefina bugün hayatımdaki ana etkenlerden biridir.
Yirminci yüzyılın başında, Meksika'da büyük politik ve ekonomik gücü olan bir aileye doğmuştu. Annesinin ikinci evliliği ilk devrimci Cumhurbaşkanı Francisco lgnasio Madero'nun amcasıylaydı.
Hepimizin rüyaları için bir akıl hocası vardır ama bunu çok sonrasına kadar fark etmeyiz. Büyükannemin akıl hocası onun vaftiz annesiydi. O zamanlarda her zengin ve soylu Avrupalı ailenin hizmetkarları vardı ki bu hizmetkarlar çoğunlukla toprakları göçmenler tarafından çalınmış yerli halktan oluşurdu. Büyükannemin vaftiz annesi de bu konuda bir istisna değildi. Onun da atalarına ait toprakları elinden alınmıştı ve o şimdi bir hizmetkardı ama büyükannemin vaftiz annesi olmuştu ve ona rüyaların sanatına, kehanetlere ve sihre ilişkin olarak yol gösteriyordu.
Büyükannem çok gençken vaftiz annesi ona denizden gelen bir adamla evleneceğine dair bir kehanette bulundu. O dönemler­ de zengin aileler daha az talihli kişilerin ya da daha aşağı seviyede gördüklerinin soylarına karışmaması için kendi araların­ da düğünler yaparlardı ve büyükannemin annesi de onun San Louis Potosi'nin en önemli arsa sahiplerinden birinin en genç oğluyla evlenmesini planladı. Bu yüzden o da vaftiz annesinin kehanetinin yanlış olduğunu düşündü.
Sergio Magana Ocelocoyotl
Sayfa 2 - Butik Yayıncılık
Mexico'da doğmuş olmasına rağmen büyükannem, evlendikten sonra bir hacienda'da yaşamaya gitmek zorunda kaldı ve bu olay onun hayatına sonsuza dek damga vurdu. Orada, Meksika'nın yerli halkına karşı yapılan bütün haksızlıkların farkına vardı ve buna hacienda'nın "şirket mağaza"larında olan olaylar da dahildi. İşçiler hacienda'da maaş olarak üç peso kazanıyorlardı ama hayatta kalabilmeleri için şirket mağazalarında dört ya da beş peso harcamaları gerekiyordu. Dolayısıyla sürekli olarak toprak sahibine borçlu durumdaydılar ve öldüklerinde borçları gizli bir kölelik gibi çocuklarına miras kalıyordu.
Büyükannem ayrıca işçilere yapılan merhametsiz kötü muamelelere de şahit oldu. Bir yanda zengin toprak sahipleri metresleriyle şampanya banyosu yaparken kazıklara bağlanan ve neredeyse ölmek üzere olan kadın işçileri gördü.
O zamanların bu adaletsizliği halen bütün Meksikalıların ayak izlerinde var ve biz bugün milletçe mustarip olduğumuz vahşetle onun bedelini ödüyoruz.
Sergio Magana Ocelocoyotl
Sayfa 3 - Butik Yayıncılık
İşte hacienda'da, büyükannemin içinden, yerli ve fakir halkı koruma dürtüsü fışkırmaya başladı ve bu dürtü bugün hala benim içimde yaşıyor.
O zamanlar, ailedeki en genç çocuk, ilk doğan ve bütün toprakları, parayı ve varlıkları miras alan çocuktan tamamen farklı muamele görürdü. Büyükannemin kocası bunu kaldıramadı ve alkolik oldu. Karısının hayatını sefalete çevirdi ve o da boşanmaya karar verdi. O dönemlerde aileler çok tutucuydu, özellikle San Louis Potosf'de durum böyleydi ve boşanma söz konusu bile olamazdı. Öyle olmasına rağmen büyükannem Meksika'da boşanan ilk kadınlardan biri oldu. Annesi o kadar dehşete kapılmıştı ki onu zorla hacienda'dan atmak için askeri kuvvetleri üzerine göndermişti.
Ancak bahsettiğim gibi, büyükannemin iyi bağlantıları vardı ve kısa süre içerisinde Başkan Lazaro Cardenas'ın hükümetinde sosyal aktivist olarak çalışmaya başladı. Aynı zaman­ da Meksika'nın bir sonraki başkanı olacak adamın, Manuel Avila Camacho'nun erkek kardeşinin çok yakın arkadaşı oldu.
Büyükannemin arkadaşı Maximino, Meksika'daki en güçlü adam olarak telaffuz edilirdi ve kardeşinin ardından Meksika başkanı olmayı aşırı derecede istiyordu. Büyükannemin büyülü ve kahince yeteneklerini bildiğinden ona danışmaya gitti.
Sergio Magana Ocelocoyotl
Sayfa 4 - Butik Yayıncılık
Büyükannem kehaneti olan bir rüya gördü. Bana o rüyayı anlatışını hiç unutmayacağım. Rüyasında, ayrılan Başkan'ın ofis kuşağını erkek kardeşi Maximino'ya verdiğini görmüştü ve Maximino büyük bir keyifle ayrılıyordu ama ikisi de siyah giyinmişti ve Maximino ayrılırken ölülerin yönünde ilerlemişti. Büyükannem harika arkadaşının pek yakında öleceğini hemen anlamıştı.
Çok korkmuş bir şekilde, uzmanlaştığı kehanet sanatına döndü: İspanyol kartları. Onlar da teyit etti. Ancak Maximino'ya anlattığında, o bunu başkanlık gücü için sürdürdüğü savaşın pek yakında gelecek olan zaferi olarak değerlendirdi.
Sergio Magana Ocelocoyotl
Sayfa 4 - Butik Yayıncılık
İki hafta sonra oldukça garip koşullar altında öldü ve büyükannem suçluluğa yenik düştü. Bir daha kahince rüyaları ya da İspanyol kartlarını kullanmayacağına yemin etti ve rahatlamak için Katolik inancına döndü. Öldüğü güne kadar yeminini tuttu, fakirleri savunup onlara yardım ediyordu ve Katolikliği benimsemişti. Ve bir kez daha, Meksika'nın fethinde, Hıristiyan Tanrısı kadim nagualizm geleneğine ve rüyaların gücüne galip gelmişti.
Yine de büyükannem bana harika bir ders verdi çünkü o rüyayla ustalarımın bana sonradan öğreteceği bir şeyi açığa çıkardı: rüyaların dünyasının gücü. Bana ayrıca Meksika'nın yerli halkının bilgeliğine duyduğu sınırsız sevgiyi bıraktı ve bir başka harika ders verdi: Korkunun seni rüyaların ustası olma yolundan çıkarmasına asla izin verme.
Sergio Magana Ocelocoyotl
Sayfa 5 - Butik Yayıncılık
Yıllar sonra, kitaplar yazdıktan ve birçok insana eski Meksika geleneklerini tanıttıktan sonra yabancı ülkelerden gelen grupları Toltek ve Mexihca bilgeliklerini tanıtan yolculuklara çıkarmaya başladım. Bu başlangıç, Aztek takvimindeki güçlü günlerden birinde oldu: 2 Şubat. O gün, yeni yıl olan 12 Mart'ta ekilecek olan tohum, bir törenle çiçeklere, ufuklara, göklere, ve Yeryüzü'ne sunulurdu. Bunun sadece tarımsal değil ruhani anlamı da vardı: Yeni bir hayatın tohumu anlamına geliyordu.
Üç yıl boyunca annemi o tarihte ağlarken gördüm ve hep Azteklerin ana tapınağı olan Mayor Tapınağı'nda sahnelediğimiz törenlerden derinden etkilendiğini düşündüm.
Sergio Magana Ocelocoyotl
Sayfa 5 - Butik Yayıncılık
Nagualizm'in ne olduğunu anlamak için önce nagual kelimesinin ne olduğunu anlamak gerekir. Nahuatl dilinden gelir ve sözel geleneklere göre Olmek, Chichimecas ve Teotihuacans'a dayanan kadim bir bilgi dağarcığını ifade eder. Sonrasında Xochicalas tarafından devam ettirilmiş ve Tolteklere aktarılmış, son olarak da Azteklere ve onların ana yerli grubu Mexihcalara.
Mexihca kültürü başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri'nde şu an Utah olarak bilinen yerde gelişti. Anadili Yutuazteca diliydi. Daha sonra Meksika'nın güneydoğusuna Veracruz şehrine doğru yayıldı. Burada ilk yerleşimler Olmek geleneğini doğurdu ve buradan Meksika'nın merkezine yayıldı. Binlerce yıl süren bir süreç, şu an Mexihcayotl ya da Toltecayotl, yani Mexihca ya da Toltek özü ya da enerjisi, olarak bilinen ve bugün eski Meksika geleneğini takip eden hepimizin içinde var olan şeyle sonuçlandı.
Sergio Magana Ocelocoyotl
Sayfa 31 - Butik Yayıncılık
Nahuatl'ın etimolojik birleşenleri eski Meksika'nın kozmoloji ve gizemlerine dair çok şey gizler. Kelimeler yaratım sürecini, yaratımın matematiksel sırasını ve insanlıkla kozmos arasındaki ilişkiyi, sadece fiziksel seviyede değil enerjisel seviyede de tanımlar. Böylece sözel geleneklere ve mah toteotahtzin mitzmopieli kelimelerine, ulu Yeryüzümüzün hikayesine, şükürler olsun ki kaybolmuş, fetihlerle ve geçen zamanla yok edilmiş olduğuna inanılan şeyi, Meksika'nın gerçek hazinesini, bilgisini hayata getirebildik.
Sergio Magana Ocelocoyotl
Sayfa 32 - Butik Yayıncılık
Nagualizm'i ve bize nasıl geldiğini göz önünde bulundurmadan önce, öncelikle bütün gelenekteki iki kelimenin ne anlama geldiğini anlamamız gerekiyor: tonal ve nagual.
Tonal Tonatiuh'tan, güneşten, ısı üretenden geliyor. Meksikalı atalarımıza göre, kozmos bütün insanlarda tezahür eder. Kozmik sıra bizim kendi sıramızdır. Dolayısıyla güneş ısı ürettikçe, bizim teotl'ımıza, enerjimize, bilgi saçar.
Sonrasında, insan boyutunda, tonal ısı üreten bir enerji kütlesidir, aynı güneş gibi. Uyanıkken ve/veya bilinçli bir durumdayken başımızın etrafında kehribar rengi bir ışık olarak görülebilir ve o zaman algımızı yönetir. Bu gücü sağlayan güneş olduğu için bir odada toplanan bir grup insan, örneğin, aynı "gerçeği" görür - güneşin onların görmesini sağladığı şeyi. Öte yandan o odada uyuyan bir insan tamamen farklı bir gerçek görür -rüyasını- çünkü onun tonal'i başının üzerinde değildir ve algısını yönetmiyordur. (Bu, nagual yolunda olan ve algısını isteğe bağlı olarak değiştirebilen bir kişi için de geçerlidir.)
Özetle tonal, fiziksel maddeye ve beş duyumuza bağlı algıdır. Güneş ışığı tarafından yönetilir ve uyanıkken zaman ve mekandaki kimliğimizi ve konumumuzu yaratmakla yükümlüdür.
Sergio Magana Ocelocoyotl
Sayfa 32 - Butik Yayıncılık
Nagual iki kelimeden gelir: nehua, "Ben" anlamına gelir ve nagualli, "genişletilebilir" anlamına gelir. Eski kozmolojide, tonal'in ötesine genişletilebilen her şeyi, yani gerçekten kim olduğumuzu ifade eder.
Tonal sadece güneş enerjisiyle yönetilir ama nagual bütün Evren'in enerjisiyle yönetilir ve temel olarak da Ay'ın, Venüs'ün ve Pleiades'in. İnsan boyutunda, bu enerjiyi, soğuk Ay'ın ışığına benzer, mavimsi gri renkte bir ışık olarak fark edebiliriz. Uyanıkken göbek çukurunun etrafındadır ama uyurken ya da değişmiş bir bilinç durumuna girdiğimizde yukarı, başın etrafına doğru yer değiştirir.
Nagual bizim içerisinde rüya gördüğümüz uyuklama dünya­sını gezen enerji kitlesidir. Bu nedenle uyurken ve rüya görürken bir şeyleri farklı algılarız. Nagual ayrıca Mitclan'a, ölüle­rin topraklarına ve diğer dünyalara gitmemize izin verir. Bir başka deyişle uykudayken bu günlerde ruh olarak bilinen şey olmaya çok yakınızdır.
Nagual ikili karaktere sahiptir: Yaratım ya da yok etme üzerine rüya görebiliriz. Ayrıca ölüler diyarında eski kalıplarımız, oryantal kültürde karma ya da darına olarak bilinen eski rüzgarlar üzerine rüya görebiliriz.
Geleneklere göre insanoğlu için en büyük utanç tonal ve nagual'in ayrılmasıdır. Şu anda bizim alanımızda, yumurtamız ya da auramızda ayrılar. Uyanıkken tonal'in enerjisi başımızın üzerinde ve nagual'in enerjisi de göbek çukurumuzun çevresinde hareket eder, birbirlerinden farklı yönde daireler çizerek ve asla bir araya gelmeyerek. Uyurken tonal nagual'i ciğerden dışarı zorlar ve nagual yukarıya, başa doğru hareket eder. Buradan rüyaların dünyasına yayılır, algımızı uyurken ölülerin diyarını, Mitclan'ı içine alacak şekilde genişletir.
Sabah, uyanmadan önce nagual tonal'i ciğerden dışarı zorlar, tonal yukarıya başa doğru hareket eder ve bir kez daha olduğumuza inandığımız kişiye, tonal'de kendimiz için yarattığımız kimliğe geri döneriz.
Eğer birçok kişi gibi rüyalarımızı hatırlamadan rüya görüyorsak ve bunu uygun bir eğitimle değiştirmezsek rüyalarımız biz ölene kadar, tekrar tekrar geleceğimiz olacak. Geleneklere göre bu süreç "ayın görünmez hapishanesi" olarak bilinir. Bu, gerçek Ay'dan ziyade nagual'i ve kendi rüyalarımızı ifade eder. Atalarımıza göre Yeryüzü'ndeki her insanın misyonu, Ay'ın hapishanesini yıkmak ve kendi rüyalarının, kendi hayatının kontrolünü eline almaktır.
Sergio Magana Ocelocoyotl
Sayfa 33 - Butik Yayıncılık
Bu öğretiler ayrıca Tenochtitlan'daki antik Mayor Tapınağı'nda da resmedilmişti. Bu tapınak Huitzilopochtli'ye, Mexihcas tarafından geliştirilmiş ana enerjiye adanmıştı. Bu, tonal'de savaşçının disiplini ve yükselen güneş, nagual’de sola doğru uçan, rüyalarımız esnasında zayıflıklarımızın üstesinden gelmemiz ve potansiyelimize ulaşmamız için bizi yönlendiren sinekkuşuydu. Denir ki Coyolxauqui olarak adlandırılan ve ayın fazlarını temsil eden, parçalara doğranmış bir ay heykeli başlangıçta tapınağın merdivenin altına yerleştirilmiş. Üzerinde yükselen güneş, günbegün ayı mağlup ederek büyük yazgısını yerine getiriyor, aynı bizim de nagual'imiz aracılığıyla tonal'imizi değiştirerek güneşimize ulaşmak için ayın ve karanlığın üstesinden gelişimiz gibi.
Şunu netleştirmek isterim ki dişi ayın eril güneş tarafından mağlup edilmesi eril ve dişil ikiliğe işaret etmiyor. Nahuatl geleneği cinsiyetin çok ötesine uzanır. Ay ve güneş için eril ve dişil isimler vardır, bu amaç için var olan her şeyde olduğu gibi. Örneğin, ayı yöneten yapı Black Tezcatlipoca ya da Tüten Ayna, rüyaları yöneten en önemli enerjidir ve bu, aya eril ismini verir. Ancak kadim gelenekler eril ve dişil hakkında konuşmaz, daha ziyade uyanık ya da uyur halde olmak, yaşıyor ya da ölü olmak hakkında konuşur.
Sergio Magana Ocelocoyotl
Sayfa 36 - Butik Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Toltek Sırrı
Alt başlık:
Kadim Meksikalıların Rüya Görme Bilgeliği
Baskı tarihi:
Temmuz 2015
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055154769
Orijinal adı:
The Toltec Secret: Dreaming Practices of the Ancient Mexicans
Çeviri:
Başak Benli
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Butik Yayınevi
Altıncı Güneşin evresi başladığında, Meksika'nın kadim öğretilerinin dünya ile paylaşılmasının zamanıydı.

Sergio Magaña'nın rüya hocası, 11 Temmuz 2010'daki tutulmadan sonra, Sergio'nun bugüne kadar dışarıya kapalı kalmış olan bu zengin manevi geleneğin öğretilerini taşıyacak sözcülerden biri olacağını öngördü. Bu saklı bilginin gerçek sahipleri, rüya haline dair derin bir anlayışa ve algılarımızın gerçeğimizi nasıl şekillendirdiğine dair yeterli bilgiyle beraber maddeyi etkileme yetisine sahip uzmanlar olarak görülürdü. Sergio Magaña, bu bilgeliği ve çalışmaları paylaşarak aşağıdakileri yapabilmenizi mümkün kılacak olan, rüya görmenin derin gücünü, değiştirilmiş algı hallerini ve genişletilmiş bilinç halini açıklıyor:

Rüyalarınızda berrak olmak

Bedeninizi şifalandırmak, yenilemek ve rüya halindeyken başkalarına şifa göndermek

Atalarınızla iletişime geçmek

Enerjiyi ve değişmiş gerçekliği görmek için farklı algı tipleri geliştirmek

Kendinizi ve başkalarını temizlemek ve şifalandırmak için gizemli aynayı kullanmak

Geçmiş hayatlarda kim olduğunuzu öğrenmek ve eski deneyimlerde sıkışmış parçalarınızı serbest bırakmak için ruhunuzun yolunu görmek

Kitabı okuyanlar 4 okur

  • Lemniscato
  • Kör Kayıkçı
  • Barış Koçer
  • viveka

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%100 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0