Üçüncü Göz

6,1/10  (8 Oy) · 
32 okunma  · 
9 beğeni  · 
928 gösterim
ÜÇÜNCÜ GÖZ, Tibet'li doktor-lama ve gizemci Lobsang Rampa'nın olağanüstü, inanılmaz görünen, ama o ölçüde de insanın özünü ve gerçeğini sergileyen yaşam öyküsüdür. Rampa, ülkemizde yeterince tanınmamasına karşın, dünyaca ünlü bir yazar. İlk kitabı olan ÜÇÜNCÜ GÖZ'ü izleyen öteki eserleri de istisnasız, "En Çok Satan Kitaplar" listesine girmişlerdir. Lobsang Rampa bu ilk kitabında, akıllara durgunluk verecek şekilde yetiştirilmesini ve alın kemiğinin bir burgu ile delinerek alanında açılan (Aslında hepimizde kapalı halde bulunan) Üçüncü Göz'ün nasıl kullanıldığını anlatmaktadır.
Bu Üçüncü Göz'le insanların bedenlerinden yayılan ışınların nasıl göründüğünü; düşünce ve kişiliklerinin bu ışınlarla nasıl ortaya çıkarıldığını da açıklamaktadır yazar.
Tibet'in bilinmeyen, gizemli yaşamının, gelenek ve inançlarının, bu arada dini lider Dalay Lama'nın da anlatıldığı kitabı asıl önemli kılan; insanın gizemi, var oluşun ve hayatın amacı üzerine verdiği çarpıcı bilgilerdir. Evet, düşsel, inanılmaz ölçüde şaşırtıcı görünen, ama o ölçüde de insanın Öz'üne, Asıl Gerçek'e ilişkin bilgilerdir bunlar...
Oblomov 
14 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 6/10 puan

Rampa'nın sıradışı hayat hikayesi...Tibetli bir din adamı olmanın zorlu yolunu görüyor ve yaşadığımız hayatlarımızın aslında rahatımızı temin etmekten ibaret olan yapay cennetler olduğunu farkediyoruz.

Kitaptan 1 Alıntı

Ali Gülen 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yakında bedeninin bağlarından kurtulacaksın yaşlı adam. Sözlerime kulak ver ki, doğru yolu bulabilesin. Ayakların yavaş yavaş soğuyor. Ömrün sona eriydf ve nihai kurtuluşa iyice yaklaşıyorsun. Kafanı rahatlat yaşlı adam, korkulacak bir şey yok. Bacakların canlılığını yitiriyor ve bakışların gitgide donuklaşryor. Soğuk, artık kaybolmakta olan canlılığının ardından yavaş yavaş yukarı doğru yayılıyor Kafanı rahatlat yaşlı adam, çünkü hayatın en büyük gerçeğinde korkulacak bir şey yoktur. Gözlerinde, sonsuz gecenin gölgeleri dolaşıyor, soluğun boğazını tırmalıyor. Boğazın da özgürlüğe kavuşacak yakında. Ruhunun, dünya ötesinin zevklerini tadabilmesi, özgürlüğüne kavuşması için vakit yaklaşıyor. Kafanı rahatlat yaşlı adam.

Üçüncü Göz, T. Lobsang RampaÜçüncü Göz, T. Lobsang Rampa