Bellek Nedir? Hafıza Sorunlarıyla Nasıl Baş Edilir?

Unutmadan

Anne Unkenstein

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
250 syf.
5/10 puan verdi
·
22 günde okudu
Orta yaş, üstü ve ailesinde, yakınlarında bellek sorunu, demans vb rahatsızlıklar olan kişiler için okunabilir bir kitap. Ayrıca bellekle ilgili sorunları olanlar, bunun kaynaklarının ne/neler olabileceği konusuna cevap bulabilirler. Her bellek sorunu demans, alzhemier değildir. Sonuç olarak bellek için yardımcı birçok öneride mevcut. Çok tekrar var. Normal sayılabilecek unutkanlık ile demans vb ciddi bellek sorunları arasındaki farkı anlatan bölüm, o yok işte…
Unutmadan
UnutmadanAnne Unkenstein · Saltokur · 202021 okunma
Reklam
236 syf.
·
Puan vermedi
·
7 günde okudu
Merhabalar‍️ Nisan ayının ilk kitabı bitti. Hemen yoruma geçiyorum. Bu kitabın özeti şu: İyi bir beyin her şeyi hatırlamaz. Unutmak belleğe yardımcı olmaktır. Ama bizim için önemli olan şeyleri unutuyorsak da o şeyi duyduğumuzda dikkatimizi tamamen ona vermeliyiz. İyi bir dikkat ve odak o şeyi unutmamamızı sağlar. Bunun için de iyice duymak şart. Evet, kitap tam olarak bunu anlatıyor. 236 sayfa ve sürekli konu bu. Psikoloji türündeki kitapları severim. Yazar Nöropsikolog ve klinisyen. Kitabın en başında da söylüyor aslında. Kitap çok fazla kendini tekrara düşmüş. Hani farklı bir bakış açısı göremedim ben. Hep aynı şeyleri başka başka cümlelerle yazmış yazar. 236 sayfa yerine 100 sayfa olsaymış bence çok daha nitelikli olurmuş. Ben de unutkan biriyim ancak bunun nedenini anladım. Kitabın bana kattığı tek şey bu oldu. Onun dışında 50 yaş üzeri hastaların unutkanlıklarının olduğu örnekli yazıları okuyorsunuz. Kitapta sürekli aynı şeyleri farklı cümleler içinde okumak beni boğdu. Yine de ilgilisine tavsiye ederim.
Unutmadan
UnutmadanAnne Unkenstein · Saltokur · 202021 okunma
250 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
Bellek sorunlar ile ilgili, özellikle unutkanlık üzerine yararlı bilgiler içeriyor. Okuması kolay, akıp gidiyor. Yaşlanma ile beraber gelişen hafıza sorunlarına yönelik pratik teknikler de sunuyor. Kendisinde ya da bir yakınında hatırlama ile ilgili sorunlar bulunan herkese tavsiye ederim.
Unutmadan
UnutmadanAnne Unkenstein · Saltokur · 202021 okunma