Adı:
Vuslat
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
246
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057946256
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tilki Kitap
Çalacak kapım çok ama gidecek yerim yok senden başka dediğim bir kadındı o...
Çünkü sevdanın çok ötesinde sevmiştim. Hislerimi mavinin tonlarına boyayan kadını yıllarıca yar bilip Yaratan'dan istedim.
Eli elime değdiğinde ise güldüm: Meğer bir yüreğin bir yüreğe diz çöküşüymüş aşk!
246 syf.
·Puan vermedi
Kendine iyilik yapan adamı tersliyor.Hapisten çıkan adama büyük adamsın diyip elini öpüyor 🤔Akşam yemegine annesinden izin alıp gittiği evde yatıya kalıyor.Ve daha 13 yaşında .
Yazarin bundan sonraki hayatında sadece şiir kitabı yazmasini temenni ediyorum.Sevgilerle
246 syf.
·3 günde·Beğendi·5/10
VUSLAT

“Günlerden ne olduğunun bir önemi yok artık! Tırnaklarım da çok uzun değil zaten hayata tutunmak için! İçine dolmuş bütün anlamsızlıkları, vefasız karşılıkları, sahte sevgileri, ayıklıyorum sabırla. Maskesi düşmüş çirkinlikleri görmemek için kapatıyorum gözlerimi, umuda sarılmış güzel düşlerin hayalini kurmak için.”

“Merhameti olmayanın sevgisi de olmaz. İçinde sevgi barındırmayana da insan denmez. Katılaşmış bir kalp, körelmiş duygular bizi uçurumun kenarına sürükler.”

“Gökkuşağı bütün renklerini kadının coğrafyasından almıştır. Çünkü kadınların mutlulukları çiçekte, gülüşleri tatlı bir sözcükte, sevgileri güneşte, umutları şarkıda, hüzünleri bulutta, gözyaşları yağmurda, hasretleri gökyüzünde gizlidir; yüreğini onun avuçlarına bırakmadan bir kadını anlayamazsın!”

“Önce insanların ışıklarını söndürüyorlar, sonra karanlıktan şikâyet ediyorlar.”

Kitabı okumaya başladığım sabah ilk sayfalarında “ Öylesine gök gürültülü şimşekler çaktırıyor ki aklımı esir alan deli sorular…” diye satırları okurken burada da gök gürüldemeye başladı. Bu kadar tesadüf denk gelmesine şaşırdım.

Ana karakter Kürşat olarak başladı ilerleyen sayfalarda Ali ve Yusuf oldu. İki erkek kardeş ve üç kız kardeş olan aile babası vefat ettikten sonra miras tartışması üzücüydü. Miras girdi mi işin içine herkes değişiyor. Bu arada vasiyetnamenin olduğu sandık gerçekten ilginç olmuş. Vasiyetnamedeki yazılan şartlar güzeldi ve bir insanın yapması gerekenlerdi.

Bu kitap yorumunda karakterlerin isimlerini ilk başta yazmadım. Neden derseniz sebebi çok fazla karakter olması. Bu kitap yazarın kendi hayatı olduğu için yaşadıklarını yazarken ister istemez hepsini yazmış. Ancak bir kitapta ne kadar çok karakter olursa okuyucunun da aklı bir o kadar karışıyor… Eserde konudan konuya geçişler olmuş ve bu da kitabı okurken karışıklığa sebep oluyor. Bir kişiden bahsediyor o konuyu bırakıp başka birini anlatıyor. Öncesinde bir ön yazım olmadan olunca öyle kalıveriyorsun. Emel’den bahsettiğinde dedim ki bu kim. Acaba ben mi sayfa atladım diye arka sayfayı çevirip kontrol ettim. Arada herhangi bir bağlantı yok.

Mahir beyin oğlunun, Naime öğretmenin evine geldiğinde tartışmayı duyduğu gibi Ali’nin öğretmene sahip çıkması, korumaya çalışması güzeldi. Yalnız sonrasında öğretmenin onu da evine alarak hakem olmasını istemesi bana göre yanlıştı, on beş yaşında bir çocuk ne diyebilir ki, ne tecrübesi var ki onu araya alıyorlar hakem olarak. Yaşadığı yere gelen Vekile de her şeyi göze alarak oranın sıkıntılarını dile getirmesi güzeldi. Ali’nin, bir gün annesinin onu çağırarak yemek ve ev işlerini öğretmeye kalkarak her erkek çocuğunun bilmesi gerektiğini söylemesi de hoşuma gitti.

Eserin çıkmadan önce editör ve son okumanın kontrol etmesine rağmen yazım hataları epeyce vardı. O konuda yayın evinin eksikliği diyorum. Eserde konudan konuya geçişlerin olduğu kısımlar tekrar bir kontrol edilip toparlanması gerekir bana göre. Okurken kısım kısım sıkıldım ve bir an önce bitsin artık dediğim anlar oldu. Kitaptaki konuşmalarda, başına isim konulması beni rahatsız etti açıkçası, senaryo tarzında olmuş konuşma şekli, benim hoşuma gitmedi doğrusu.

Kitaptaki özlü sözleri hep not aldığımı çoğu okuyucu biliyor. Bu eserde de epeyce güzel notlar aldım. Kitabın bana artısı, güzel sözlerin çıkması oldu.

Yazarımızın eline yüreğine sağlık diyorum. Umarım eserdeki eksikleri 2. Basımda üzerinde durup daha anlaşılır bir şekile getirir. Yazarımızın ilk kitabı olması ve yayın evinin de fazla ilgilenmediğini düşünüyorum.

#alibaşaran #vuslat
246 syf.
·Beğendi·10/10
#MAYISYORUM
#MAYISAYINDANEOKUYORUM
#ALİBAŞARAN
#VUSLAT

Hayırlı geceler arkadaşlar 🤗🤗🤗
Bir kitabın daha sonuna geldik.Bu kitap gerçek bir hayat hikayesi.Gerçek bir Vuslat.Yazar kendi yaşam hikayesini anlatmış.Başta şunu söylemeliyim ki büyük zorluklar yaşamış.Kısaca bahsetmem gerekirse kitabın başından hemen babası bayrama iki gün kala vefat eder.Kardeşleri mal derdine düşmüşken babasının kendisine bıraktığı nasihatname onlara büyük bir ders verir.Bunun ardından Ali için zorlu hayat başlar.Çok çalışır ailesine sahip çıkmak için.Ama çokta yorulur.Gururlu yapısı vardır bu yüzden de annesine tembih eder kimseye el açmaması için.Gel zaman git zaman geçinip giderken zorluklarla karşılarına yeni bir çift taşınır ve lakabı Kuşçu olan adamla çok iyi anlaşır.Onun evlat deyişi babasını hatırlatır kendisine.Kuşçu kendisine çok destek olur.Her zaman yanındadır en yakın dostu olur.Nedense herkes başta Kuşçu olmak üzere ona Yusuf der.Bunu öğrenmek için okumanız gerekiyor Ali müziğe çok yatkındır bu yüzden de bir grupla düğün programına çıkarlar ve orda da herkes ona Yusuf der.Eeee bir de hani mahallenin tefecisi derler ya işte öyle bir adam var ki mahallenin altını üstüne getirenden.Köylünün kanını emen cinsten.Köylü ahalisini şu yapılacak bu yapılacak diyerekten tapularını ellerinden alıp işini yürütüyor.Bununla Ali takışırlar ve o gün annesinden çok acı bir gerçeği öğrenir.Tabiki bu da size kalacak Eeeee Ali durur mu? Tabiki durmaz hakkın hukukun yolundan gider ve her şeyi ortaya serer.Adamın ipini çeker.Geriside size kalsın artık dimi ama

Şunu söyleyebilirim ki dini vurgu da var kitapta,Atatürk sevgisi,ilke ve inkılaplarına da vurgu var.Özellikle şiirselliğine bayıldım yazarımızın.Tek bir noktada eleştiri yapacağım o da konu geçişleri düzensiz.Yazarımızın diğer kitaplarında bunu dikkate alarak düzenleme yapacağına eminim.Onun dışında çok beğendim kitabı.Emeğinize sağlık Ali Başaran hocam
Gökyüzünden güneş toplamak isterken saçlarıma taktiğim yıldızları koparıyor teker teker kaderim .
- Bazen gündüze yaşar, geceye teslim olursun, gözlerini açıp kapatırken bazı görüntüler gelir gözbebeklerine, kendi ekseninde döner durursun, bazı sesler çınlar kulaklarında, “Mecburdum, çaresizdim” diye inler, kendi sesine yabancı olursun. Sen bir sebep arar bulamazken huzursuzluğun fısıldar kulağına. “Bir yalana mı inandın acaba?” der. O an yepyeni bir acı verir insana. Bağırarak söyle, insanın uykusunu en çok kaçıran yalandır, yalan de! Dış sesin iyi gelecek içsesine…

#alıntı #alibaşaran #vuslat
Aşk nedir?
Kalbin yolculuğu nereyedir?
Vuslat kimedir?
Bir Kadın ne ister?
Ebedi saadet mümkün müdür?
Kader'deki çizginiz,
Umut ve hayalleriniz,
Öncelikleriniz,
Tebessüm ve sevinçleriniz,
Toplumda Kadın'ın yeri,
Ne kadar özgürsünüz?
Hasret ve bekleyişleriniz,
Sustuklarınız,kırgınlıklarınız,söylemeye cesaret edemedikleriniz,çaresizlikleriniz...
Keşkeleriniz,
Aile olmanın püf noktaları,
Dua'nın gücü,
Arkadaşlık ve dostluk...
Gurur,
Sırlarınız,
Cesaret mi ihanet mi?
Kalmak mı gitmek mi?
Toplumsal sorunlar ve çözümleri,
Evlilik,
Dinin algılanış biçimi,
Hiç duymadıklarınız ve bilmedikleriniz,
Kısacası mutluluğun formülü için sizlere bu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum.
Bittiğinde kendinizi bulup tebessüm edeceksiniz.
Kalemime ve duygularıma güvenin.
Belki bu kitap size sevmeyi öğretmeyecek ama sevgiyi kalbinize, mutluluğu ömrünüze getirecek.
(Bütün geliri kimsesiz çocuklar hayrına harcanacak eserimi satın alarak, paylaşarak,eşe dosta tavsiye ederek hayallerimi gerçekleştirmeme yardımcı olabilir misiniz)?
Teşekkürler...
Ali Başaran
Sayfa 246 - Tilki Kitap
Kendini bulmak için kaç durak gitmeli insan?
Kaç dumanlı sıra dağ, kaç hırçın deniz aşmalı?
Hepsi ve daha fazlası Vuslat'ta...
Ali Başaran
Sayfa 20 - Tilki Kitap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Vuslat
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
246
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057946256
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tilki Kitap
Çalacak kapım çok ama gidecek yerim yok senden başka dediğim bir kadındı o...
Çünkü sevdanın çok ötesinde sevmiştim. Hislerimi mavinin tonlarına boyayan kadını yıllarıca yar bilip Yaratan'dan istedim.
Eli elime değdiğinde ise güldüm: Meğer bir yüreğin bir yüreğe diz çöküşüymüş aşk!

Kitabı okuyanlar 9 okur

  • Bahar Eybey Şimşek
  • Canan Çelik
  • Gülseven Çakır
  • Fatma Ay
  • Yeşim Atlı
  • Şule Kavak
  • Gonca Çolak
  • Ali Başaran
  • Nursemin Doğan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%60 (3)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%20 (1)
4
%0
3
%20 (1)
2
%0
1
%0