Yaşadığım İstanbul

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
270 gösterim
"Neyse ki, 'kendini koruyan' İstanbul var. İstanbul maceramda ona sığınmak iç açıcı. Kendini koruyan İstanbul bazan edebiyatta, resimde, eski bir fotoğrafta karşınıza çıkar. Bazan daracık sokakta zamana direnebilmiş bir çeşme, bazan önünden geçip gittiğiniz mezarlık, küçük semt camii, taa Bizans'tan kalma ören, duvardan fışkırmış mor salkım bulutları, kır kahvesi, bazan sadece baharlı akide şekeri ya da ansızın karşıma çıkan, kıpkırmızı ve karanfil kokulu lohusa şekeri, kimbilir daha neler, bir türlü sona erdiremediğimiz Öz İstanbul'u söylüyor."

Yıllardan beri bir gönül borcu gibi İstanbul'un izini süren Selim İleri, bu yeni kitabında eşsiz şehrin binlerce yıllık yaşamını, tarihî mirasını, mimarî dokusundan mutfağına kültürel birikimini, yazarlarından, şairlerinden ressamlarına, tiyatro ve sinema sanatçılarına sayısız ayrıntıyla irdeliyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9789752899896
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Merve 
 11 Ağu 17:49 · Kitabı okuyor

Tanpınar, Beş Şehir'de "İstanbul"a su sesleriyle başlar. Arabistan'da tanıdıkları yaşlı bir kadın ikide birde "İstanbul sularını" sayıklamaktadır: "Çırçır, Karakulak, Şifa suyu, Hünkar suyu, Taşdelen, Sırmakeş..."

Bugünün İstanbul'unda bu sesleri duymak imkansız. Her biri plastik şişelerde, bir litrelik, beş litrelik, ikili altı litrelik, 'market'lerde...

Yaşadığım İstanbul, Selim İleri (Sayfa 14 - Everest Yayınları)Yaşadığım İstanbul, Selim İleri (Sayfa 14 - Everest Yayınları)
Merve 
 11 Ağu 16:11 · Kitabı okuyor

Neyse ki, 'kendini koruyan' İstanbul var. İstanbul maceramda ona sığınmak iç açıcı. Kendini koruyan İstanbul bazan edebiyatta, resimde, eski bir fotoğrafta karşınıza çıkar. Bazan, daracık sokakta zamana direnebilmiş bir çeşme, bazan önünden geçip gittiğiniz mezarlık, küçük semt camii, taa Bizans'tan kalma ören, duvardan fışkırmış mor salkım bulutları, kır kahvesi, bazan sadece baharlı akide şekeri ya da ansızın karşıma çıkan, kıpkırmızı ve karanfil kokulu lohusa şekeri, kim bilir daha neler, bir türlü sona erdiremediğimiz öz İstanbul'u söylüyor.

Yaşadığım İstanbul, Selim İleri (Sayfa 6 - Everest Yayınları)Yaşadığım İstanbul, Selim İleri (Sayfa 6 - Everest Yayınları)