Yaşam Soruları

9,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
12 gösterim
Yirmibirinci yüzyılda, liselerde felsefe öğretmenin hala bir anlamı var mı? Felsefenin liselerin müfredatına dahil edilmesinin nedeni, `tutucuların, geleneksel saygınlığından ötürü öve öve bitiremedikleri, salt geçmişe ilişkin bir şeyin` ayakta tutulması mı? Gençler, daha doğrusu yeniyetmeler, hatta çocuklar, o yaşta onlara saçma sapan görünmesi gereken bir şeyden açık seçik bir anlam çıkarabilirler mi? Birkaç bilgiççe formül ezberleseler, sonra da bunları papağan gibi yineleseler daha rahat etmezler mi? Felsefe belki çok az insanı, felsefeye yeteneği olan bir avuç kişiyi ilgilendiriyor, bu tür kimseler de felsefeyi keşfetmeye nasıl olsa ille de herkese öğretmenin yararı nedir? Liselerin günümüzdeki ders programlarının çok yüklü olduğu göz önüne alınırsa, bu bir zaman yitimi, tuhaf, gerici bir tutum sayılmaz mı? Felsefe, öğreniminin ilk yıllarında insana hoşça vakit geçirten, bir yandan da kişisel gelişimine yardımcı olan bir eğlence, ama kesinlikle yetişkinlere uygun olmayan, `çocuk işi` bir şey midir? Felsefe öğretmeni Fernando Savater, yine lise çağındaki gençlere yönelik bu üçüncü kitabında, felsefe düşmanlarının yukarıda yer alan savlarına son derece çarpıcı yanıtlar getiriyor, gücün yüceltildiği, başarıya giden her yolun mübah görüldüğü bir çağda, bizlere Sokrates´in `haksızlığa uğramanın, haksızlığa yol açmaktan daha iyi olduğu` görüşünü hatırlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2001
 • Sayfa Sayısı:
  301
 • ISBN:
  9789754708882
 • Çeviri:
  Şadan Karadeniz
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Beyzanur 
25 Oca 17:41 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Biz insanlar, her biri kendi bayrağının gölgesinde birbirine karşı saf tutmuş ordular halinde yaşamak için değil, birbirimizi tanımaktan vazgeçmeksizin, tüm kültürel farklılıklara karşın, bir benzerlik temelinde birbirimizle kaynaşmak, bu kaynaşmadan yola çıkarak sürekli olarak birbirimizi keşfetmek için geliyoruz dünyaya."

Yaşam Soruları, Fernando SavaterYaşam Soruları, Fernando Savater
Beyzanur 
25 Oca 17:47 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Güzel bir şey keşfettiğimizde, ilk yaptığımız şey, bizimle birlikte ondan haz duyabilecek birini aramaktır. Küçük çocuklar, hayranlık duydukları küçük şeyleri göstermek için kimi zaman bunun değerine varamayacak denli aptal olan büyüklerin giysilerinin kollarını çekiştirmekle geçirirler yaşamlarını. Peki ama, güzellik nedir? Güzelliği keşfetmek, yaratmak, paylaşmak bizim için neden önemlidir? Yaşamı istenir kılmak için, neden kimi zaman çirkin olan bir şeyi bile güzel göstermeye çalışırız?

Yaşam Soruları, Fernando SavaterYaşam Soruları, Fernando Savater