Yazgıcılar

7,3/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
449 gösterim
İzleme, dinleme ve gözleme üstüne yakıcı bir roman!

İlk romanı Bir An Bin Parça ile Yunus Nadi Roman Armağanı'na değer görülen Enver Aysever, izlenmenin, dinlenilmenin ve gözlenmenin yaşanan bir gerçeklik olduğunu bu yeni romanında yer yer mizahi bir anlatımla deşifre ediyor.

Bir Türkiye manzarasının hâkim olduğu Gibi Site'de yaşayan sakinlerden kimin suçlu, kimin masum olduğu tam bir muammaya dönüşüyor. Romanın kahramanı EA ise izlenmenin, dinlenilmenin ve gözlenmenin merkezinde yer alıyor. Herkes ona bakıyor, onu sorguluyor ve onu araştırıyor... EA ise aydın olmanın sorumluluğunu ve açmazlarını, çağına tanık olma tutkusunu iliklerine kadar yaşıyor.

Aysever, kahraman odaklı edebiyatın yerine, anti kahramanlarla örülü bir hikâyeyle günümüze ve yarınlarımıza ayna tutuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789751414892
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 18 Alıntı

Ebru Hacıalioğlu 
25 Nis 12:47 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Sinsiliğin en büyük yanılgısı bu; içinde ucuz fikirler, değersiz buluşlar olan gündelik başarıların, büyük öğretinin yanında anlamsız olduğunu unutmak. Neydi büyük öğreti? Herkes, kendi kaderinden kendi sorumludur. Dolayısıyla her başarılı yurttaş, geçilen bu sırat köprüsünde, bu acımasız cehennem yolculuğunda her kurbanın, kendi bacağından asılacağını bilmelidir."

Yazgıcılar, Enver Aysever (Sayfa 50)Yazgıcılar, Enver Aysever (Sayfa 50)
Ebru Hacıalioğlu 
25 Nis 12:59 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Sahilde kıyıya vuran dalgaların oynanması, uzaktan el sallar gibi salınarak akan bir sandalın varlığı nasıl bir haz ve dinginlik sağlarsa; uzun süre açık denizde hep aynı maviye bakmak, bir kıyı görmeden ilerlemek de benzersiz bir körlük yaratır."1

Yazgıcılar, Enver Aysever (Sayfa 100)Yazgıcılar, Enver Aysever (Sayfa 100)
Ebru Hacıalioğlu 
25 Nis 13:03 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Anlaşılan, insan sadece duymak istediğini duyar, görmek istediğini görür, olmak istediğini olur ve tüm bunlardan ötürü de kendini mutlu sayardı."

Yazgıcılar, Enver Aysever (Sayfa 101)Yazgıcılar, Enver Aysever (Sayfa 101)
Ebru Hacıalioğlu 
25 Nis 12:42 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Garip yasalarla pıtrak gibi kurulan güvenlik şirketleri, kentin içinde dolaşan kılıksız, türlü türlü silahlı kuvvetler oluşumunu başarıyla tamamlamıştı. Artık yasal eşkiyalık, meşru mafyalık mümkündü."

Yazgıcılar, Enver Aysever (Sayfa 30)Yazgıcılar, Enver Aysever (Sayfa 30)
Ebru Hacıalioğlu 
25 Nis 12:49 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Uzun ve yorucu bir gece, ancak okumaktan ötürü keyifli bir sabaha taşır kişiyi."

Yazgıcılar, Enver Aysever (Sayfa 75)Yazgıcılar, Enver Aysever (Sayfa 75)
Ebru Hacıalioğlu 
25 Nis 13:06 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Yüzlere bakmak, sesler duymak; kendini önemseyen, mutlaka çok değerli bulan, sanki yok olursa dünyanın dengesi bozulur sanan insanların arasında olmak iyi gelirdi. Eskiden onları kurtarmak için gövdesini siper ediyordu, şimdi onların arasından geçerek kendini koruyor..."

Yazgıcılar, Enver Aysever (Sayfa 102)Yazgıcılar, Enver Aysever (Sayfa 102)
Ebru Hacıalioğlu 
25 Nis 13:10 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Zaman zaman kendine acımaya vakit bulmalı kişi. Düşünmekten yorgun düşmeye, sanki koca bir şişe içmişcesine sızmaya, derin düşlerde oyalanıp sızlanmaya hakkı olmalı. Bir tatildir bu. Yazmak, okumak, düşünmek üstüne kurulu yaşantılara ara vermek için herkes bir yöntem geliştirir. En güzeli, kendi tarihine dalıp, biraz tepeden bakarak haklılığını görüp, itilmişliğe kızmaktır. Böylece Şahide'n yolunda gitmeyen işleri, kişileri cezalandırmak olasıdır."

Yazgıcılar, Enver Aysever (Sayfa 112)Yazgıcılar, Enver Aysever (Sayfa 112)
Ebru Hacıalioğlu 
25 Nis 12:56 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Başarıya saygı duymak gerek; kimsenin şikayet etmediği bir toplumun oluşması güven, huzur veriyor ve öte dünya korkusu olan insanların içine su serpiyordu."

Yazgıcılar, Enver Aysever (Sayfa 84)Yazgıcılar, Enver Aysever (Sayfa 84)
Ebru Hacıalioğlu 
25 Nis 12:40 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Soru şu: Gecekondular çirkinleşme yaratıyor diye koca adamlar makaleler kaleme alırken, nasıl olup da kimse kentin sınırlarını, görüntüsünü değiştiren bu yapısal mahluklara doğru dürüst laf etmedi? Yanıt yalın: Bir moda başlamıştı ve bu furyanın dışında olmak ahmakçaydı."

Yazgıcılar, Enver Aysever (Sayfa 29)Yazgıcılar, Enver Aysever (Sayfa 29)
Ebru Hacıalioğlu 
25 Nis 13:01 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Dünyayı değiştirmek isterken, evde anne eli değmiş bir tas çorbaya teslim olmak gülünçtü belki, ama ona sorduklarında dünyayı bu bir kap çorbayı korumak için değiştirmek istediğini, o lezzet için kavgaya girdiğini mırıldandı."

Yazgıcılar, Enver Aysever (Sayfa 100)Yazgıcılar, Enver Aysever (Sayfa 100)
2 /