Zavallı Gerçek Kimin Umurunda

8,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
408 gösterim
Türkiye sinsi bir devrim yaşıyordu. 80 yıllık savaşın galibi laikler bütün mevzilerini kaybederken yeni bir devlet inşa edilmekteydi. Ama meslek hayatının başında iki komiser bunu nereden bilsin?
Biri kayıp bir genç kadını arıyordu, diğeri ülkeyi sarsan 'derin devlet' soruşturmasının içindeydi. Yola çıktıklarında sadece gerçeğin peşindeydiler.

Ama siyaset bütün kuralları değiştirmişti. Gerçek kimsenin umurunda değildi. Geçmiş iktidar yalanlar üzerine kuruluydu. Yeni egemenler yeni yalanlar üretiyordu.

Ülkede kartlar yeniden dağıtılırken yeni devletin en büyük güvencesi insanların zaaflarıydı. Çünkü insanlar güç karşısında boyun eğer, gerçeklere gözlerini yumar. Güç karşısında boyun eğmiş insanların çıkarlarıyla koca bir devlet dantel gibi örülür.
İki komiserden biri öldürülmese gerçek bu kadar zorunlu olmazdı. Erdal ruhunu yeni devletin yalanlarına satabilirdi.
Ölen kurtuldu. Hayatta kalan dostunun katilini bulmak için bütün ülkenin yalanıyla savaşmak zorundaydı.

Katil hangisiydi?
Yeni derin devlet mi?
Yoksa eskisi mi?
Belki de ikisi de değildi.
Doğruya ulaştığı yerde hem kayıp kızı hem de dostunun katilini bulacaktı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  500
 • ISBN:
  9786058737730
 • Yayınevi:
  Postacı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
ÜMİT YILMAZ 
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Okuduğum ikinci Timur Soykan polisiyesi.Bu da diğer kitabı-Liste-gibi Türkiye gerçeğini bütün çıplaklığıyla anlatan iyi bir polisiye.2012 yılında yazılmış olmasına rağmen okurken bugün içinde bulunduğumuz duruma-cemaatin devlet ve polisin içine yerleşmesine-nasıl geldiğimizi görüyorsunuz. Derin devlet olgusu,Kürt-Türk çatışmasının da anlatıldığı kitap akıcı kurgusuyla hızlı okunuyor.

Kitaptan 2 Alıntı

ÜMİT YILMAZ 
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sahneyi satın alınan romantizm doldurmuştu.Arka sokakların sonradan görme zenginleriyle,konsomatrisler aşık rolü yaparak dans ediyordu.Yanak yanağa danslarına gülümsedi Erdal.Buranın aslında bir duygular kerhanesi olduğunu düşündü.

Zavallı, Timur Soykan (Sayfa 69 - postacı yayınevi-499 sayfa)Zavallı, Timur Soykan (Sayfa 69 - postacı yayınevi-499 sayfa)
ÜMİT YILMAZ 
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Gücün alkışlarıyla kendini şarj etmesi gerekiyordu bir an önce.Yoksa bu okyanusta her an boğulabilirdi.Kazanacak tarafta olduğunu bilerek dalgaların üzerinde durmaktan başka çaresi yoktu.

Zavallı, Timur Soykan (Sayfa 479)Zavallı, Timur Soykan (Sayfa 479)