3,4/10  (5 Oy) · 
11 okunma  · 
0 beğeni  · 
608 gösterim
"Unutulmayacak bir kitap."
-Library Journal-

"Oates'un belki de en ürkütücü romanı romanı..."
-Booklist-

Amerikan edebiyatının devi Joyce Carol Oates'un kaleminden tüyler ürperten bir seri katil hikâyesi: Zombi.

O, birilerinin oğlu, birilerinin erkek kardeşi; o, yolda yürürken yanından öylece geçip gittiğiniz biri. O, tüm diğer insanlar gibi, evrene atılmışlığın azabını çeken biri. Aynı zamanda gözünü kırpmadan can alan, cinayet ve işkence fantezileri kuran, kanla beslendikçe vahşet açlığı artan biri.

Sıradanın dehşetini, insanın karanlık yüzünü pervasızca yansıtan Oates, Zombi'de gelmiş geçmiş en vahşi seri katillerden Jeffrey Dahmer'ın gerçek yaşam öyküsünden esinlenerek kanınızı donduracak bir katil portresi çiziyor. Katilin sesini günlük benzeri bir anlatım içinde kullanarak cinayetlerin ardındaki zihnini ve eylemleri gözler önüne seren Oates, ustalığını konuşturuyor ve kolay kolay unutulmayacak bir katil profili yaratıyor.

Bram Stoker Ödülü'ne layık görülen Zombi, gerçekliğiyle ruhlara ve midelere dokunacak denli sert ve hazmı güç bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)


Ödüller: Bram Stoker Ödülü
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9786055903312
 • Orijinal Adı:
  Zombie
 • Çeviri:
  Merve Sevtap Ilgın
 • Yayınevi:
  Siren Yayınları
 • Kitabın Türü:
Betusch in Booksland 
11 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sorgusuz sualsiz onu kabullenecek ve sevecek bir zombi yaratmaya çalışan bir psikopat ve aynı zamanda eşcinsel bir çocuk tacizcisidir Quentin P. Ve yaptıklarını normal, sıradan bir şeymiş gibi büyük bir soğukkanlılıkla anlatan bir seri katil. Okurken kanınızı donduracak bir eser.

Rogojin 
21 Kas 2015 · Kitabı yarım bıraktı · 1/10 puan

Kitaba dün başladım ve dün yarıda, hatta çeyrekte bıraktım. Joyce Carol Oates'un en verimli yazarlardan birisi olduğunu biliyorum. Anladığım kadarıyla çok beğenilen eserleri de var. Bu kitabında da bir seri katilin iç dünyasına sokuyor bizleri, ama ben bunu 97'de Amerikan Sapığı'nı okuyarak yaşamıştım zaten, bir hafta kendime gelememiştim ki bunu zerre abartı katmadan söylüyorum. Aslında Katzenbach'ınki gibi gerilim kitaplarını okuyorum, ya da Stephen King'in eserlerini de. Ancak belki de bu okuduklarım çok ölçülü, çok şiddet sansürlü eserler, tabii bunu Amerikan Sapığı'nı ya da Zombi'yi düşünerek söylüyorum. Bir sapığın zihnini birebir bilmek başka birşey, bunun edebi bir tecrübeye dönüşmesi başka birşey. Şiddet ve cinayet sahnelerinin, sapıklığın bu derece ayrıntılandırılması beni rahatsız ediyor. Çünkü yazarın yeteneğini karakterin ruh halini şiddet halleri dışında bu derece ayrıntılandırmazken iş cinayete, öldürmeye, parçalamaya gelince birdenbire ustalaşması bana rahatsız edici geliyor. bu yaklaşım ticari bir yaklaşım da olabilir. Kitabın dikkat çekmesi için de yapılmış olabilir bu. Zombi'de daha 30-40 sayfaya varmadan okuduklarım beni çok rahatsız etti. Gerek var mıydı diye düşündüm. Bir seri katilin, bir manyağın, sapığın iç dünyasını bilmeye hakikaten ne gerek var? Eğer Oates'un yaptığı şey kendi toplumunu eleştirmekse bunu Ellis zaten Amerikan Sapığı'nda yapmıştı. Kendi adıma bu tür kitaplardan uzak durmak istiyorum. Hayatımda ilk kez bir kitabı çöpe atacağım. Bu kadar negatiflik yüklü, içinden kötülük akan bir kitabı evde tutmak istemiyorum.

Baran Gündem 
09 Oca 2014 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Hayatımda okuduğum en kötü kitaplardan biriydi sanırım. Bukadar kısa olmasa bitirezdi bile. Eminimki yazmaya çalışan biçok insan bundan daha güzel yazabilir. Sadece isimle prim yapmaya çalışan bir kitap diyebilirim. Okuduktan sonra kitaplığa bile koymadım geri. Zaten aldığım kitapçıda da kitabın 5 para etmeyeceği anlaşılmış olucakki 4 liraya almıştım. 15 lira falan aman vermeyin :D

Kitaptan 6 Alıntı

Betusch in Booksland 
12 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

45
" Sevecek & uğrunda yaşayacak birini arıyorlar kadınlar. Kim olduğu hiç önemli değil - erkeklerin tam aksine. "

Zombi, Joyce Carol Oates (Sayfa 139 - Siren Yayınları)Zombi, Joyce Carol Oates (Sayfa 139 - Siren Yayınları)
Betusch in Booksland 
12 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

53
" Çünkü hatıralar olmazsa eğer, korku da olmaz. "

Zombi, Joyce Carol Oates (Sayfa 167 - Siren Yayınları)Zombi, Joyce Carol Oates (Sayfa 167 - Siren Yayınları)
Betusch in Booksland 
12 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

39
" Zaman & Mekanın birleştiği şu noktada burada duran bir varlığım - başka kim olacaktım ki ? "

Zombi, Joyce Carol Oates (Sayfa 122 - Siren Yayınları)Zombi, Joyce Carol Oates (Sayfa 122 - Siren Yayınları)
Betusch in Booksland 
12 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

39
" Bir kalbin varsa eğer, işte böyle kırılırdı. "

Zombi, Joyce Carol Oates (Sayfa 122 - Siren Yayınları)Zombi, Joyce Carol Oates (Sayfa 122 - Siren Yayınları)
Betusch in Booksland 
 12 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

9
" Kendi emellerim için bir ZOMBİ yaratma fikri ilk kez, hayatımı değiştirmeye yönelik bir beyin fırtınası sırasında, beş yıl önce geldi aklıma. Tanrım! İşte böyle nadir anlarda prefrontal beynin elektrikle yüklenmiş nöronlarının bir mıknatıs tarafından çekilen demir parçacıkları misali bir araya toplanışını hissedebilirsiniz. "

Zombi, Joyce Carol Oates (Sayfa 30 - Siren Yayınları)Zombi, Joyce Carol Oates (Sayfa 30 - Siren Yayınları)
Betusch in Booksland 
12 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

15
" Bir ZOMBİ hiçbir zaman yargılamazdı. "

Zombi, Joyce Carol Oates (Sayfa 51 - Siren Yayınları)Zombi, Joyce Carol Oates (Sayfa 51 - Siren Yayınları)