Seda

Seda
@kitsune
Yüksek Lisans Mezunu
Ankara
300 moderatör puanı
1.018 kütüphaneci puanı
361 okur puanı
03 Eyl 2014 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Seda tekrar paylaştı.
Merhaba arkadaşlar, toplantımıza tam bir hafta kaldı. Toplantımız ağırlıklı olarak tanışma havasıyle birlikte kitap okuma ve üzerinde konuşabileceğimiz bir toplantı olacak. Her buluşmadan buluşmaya grup içerisinde belirleyeceğimiz kitapları okuyup üzerinde konuşarak okurken göremediklerimizin farkında varmış olacağız. Toplantımız 6 Haziran Cumartesi günü saat 16.00 gibi yapılacak ve en merkezi yer olan Espark AVM önünde toplanılacaktır. Katılacak arkadaşlar bu hesaba (iletişim bilgileriyle birlikte) özel mesaj mesaj atabilirler. Herhangi soru ve görüşleriniz için de yine özel mesaj olarak veya bu ileti altından sorabilirsiniz. Not: Bu hesabı (duyurunun yayılması açısından) tekrar paylaşmanızı rica edeceğim.
"Hayvanları birbirinden kopuk türlere ayırmayı seçenler bizleriz. Aslında sadece kuyruksuz maymunlar değiliz, aynı zamanda Afrikalı kuyruksuz maymunlarız."
"Asıl politikayı çizenler genlerdir; beyinse yürütme işlevini yerine getirir."

Okur takip önerileri

Tümünü gör
"İnsanın sıra dışı olan yönleri tek bir sözcükle özetlenebilir: Kültür."
"Bir gezegendeki zeki varlıklar, gün gelir, kendi varlıklarının nedenini soracak yaşa gelirler. Eğer günün birinde uzaydan dünyaya üstün yaratıklar gelirse, uygarlığımızın düzeyini değerlendirmek için soracakları soru şu olacaktır: “Evrimi keşfettiler mi?"
"Kliniklere bomba atan ve iyi doktorları öldüren fanatik kürtaj karşıtlarının, incelendikleri zaman su katılmamış birer türcü olduğu ortaya çıkıyor. Yetişkin bir inek, ahlak açısından, her türlü makul ölçüte göre, doğmamış bir bebekten daha çok sevgi ve yakınlığımızı hak eder. Kürtaj doktoruna “Cani!” diye haykıran yaşam yanlısı kişi, eve gidip bifteğini yer. Dr. Dolittle ile büyümüş olan hiçbir çocuğun gözünden bu çifte standart kaçmaz. İncil ile büyütülmüş bir çocuksa elbette bunu göremez."
"Ben vejetaryen olmak istiyorum. Herkesin vejetaryen olmasını isterdim. 100 veya 200 yıl sonra bugünkü hayvanlara karşı davranış şekillerimizle dedelerimizin kölelere davranış şekillerine baktığımız gibi bakabiliriz. Çiftliklerde ve kesimhanelerde hayvanlara karşı zalimce muameleye karşı çıkmak bizim için çok önemlidir."
"Bugün Dünya'nın Güneş etrafında dönüyor olması ne kadar şüpheye açıksa, evrim kuramı da ancak o denli kuşkuludur."
"Bugün insanlar 'temiz' sebzeler istiyorlar ve bu nedenle çiftçiler seralarda toprak bile kullanmadan sebze yetiştiriyorlar. Çakıl kültürü, kum kültürü ve hidrofonikler giderek daha yaygın hale geliyor. Sebzeler, kimyasal besinlerle ve vinil kaplamadan geçerek filtrelenen güneş ışığıyla yetiştiriliyorlar. Garip olan, insanların, bu şekilde kimyasal olarak yetiştirilmiş sebzelerin 'temiz' ve yemek için güvenli olduğunu düşünmeye başlamış olmaları. Oysa solucanların, mikroorganizmaların ve çürüyen hayvan gübresinin faaliyetleriyle dengelenmiş toprakta yetişen sebzeler, hepsinin en temiz ve özlü olanlarıdır."
Sayfa 83
"Modern araştırmalar, doğayı küçük parçalara ayırırlar ve uyguladıkları testler ne doğa yasalarıyla ne de pratik deneyimlerle uyumludur. Sonuçlar, çiftçinin ihtiyaçlarına göre değil, araştırmanın çıkarına olacak şekilde düzenlenir. Bu çıkarımların, değişmez bir başarıyla çiftçinin tarlasında kullanılabileceğini düşünmek büyük bir hatadır."
Sayfa 90
"Araştırmacılar araştırmacı olmadan önce filozof olmalılar. İnsanın amacının ne olduğunu, insanlığın ne yaratması gerektiğini değerlendirmeliler. Doktorlar, ilk önce, insanların yaşamak için temelde neye bağlı olduklarını açığa çıkarmalıdırlar."
Sayfa 90
"Bir sorun, onun yalnızca şu ya da bu parçasıyla ilgilenen insanlar tarafından çözülemez. Herkesin bilinci temel düzeyde bir dönüşüm geçirmediği sürece, kirlenme ortadan kalkmayacaktır."
Sayfa 98
Seda tekrar paylaştı.
Çalışan ve gününü iyi bir biçimde kullanan insanın hissettiği doyum sınırsızdır. Bu durumdaysam, yorgunluğumu gideren önemsiz şeylerin tadını büyük bir zevkle çıkarırım. En ufak bir pişmanlık dahi duymadan, en can sıkıcı insan topluluklarının içinde bile bulunabilirim."
Sayfa 258Kitabı okudu
3.832 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.