Gen Bencildir

8,7/10  (23 Oy) · 
59 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.913 gösterim
"Gen Bencildir" ilk yayımlandığı 1976 yılında biyologlar ve halk arasında büyük bir heyecan dalgasına yol açmıştı. Genin gözünden hayata bakışı parlak bir şekilde ve sade bir yazımla sunuşu, doğal seçilimin doğasıyla ilgili düşünce dizileri ile birleşerek evrimi anlayışımızla ilgili geniş kapsamlı imalarda bulunmuştu. Zaman, kitaptaki fikirlerin önemini onayladı. Kuvvetli entelektüelliğe sahip olmasına rağmen teknik bir dille yazılmamış olan "Gen Bencildir" birçoklarınca bilim yazıtının başyapıtı olarak görülür ve kitaptaki öngörüler günümüzde bile ilk yayımlandığı gündeki kadar güncelliğini korur.
(Tanıtım Bülteninden)
merve tan 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitap bizim genlerimiz tarafından nasıl bir hayatta kalma makinesi haline geldiğimizi anlatıyor. Dawkin tüm canlıların birer hayatta kalma makinesi olduğunu savunuyor. Tüm canlıların asılda kendi genlerini hayatta tutmak, kendi genini geleceğe taşımak uğruna neler yapabileceğine değiniyor. Bencil kelimesi buradan geliyor. Aile planlaması yaparken, eş seçiminde, üremede vb. canlıların ne gibi çıkarları olduğu işleniyor.

Dawkin bir evrim biyoloğudur. Kitabında da daha çok hayvanlar ve bitkiler üzerinde durmuş. İnsanları çok fazla detaylandırmadan, hatta onları da hayvanlar üzerinden örneklendirerek anlatmıştır. Biyolojiyle profesyonel ilgilenenler için çok geliştirici bir kitap.

Dawkin önsözünde her ne kadar çok fazla terim kullanmamaya çalıştığını, basite indirgediğini söylese de ben öyle düşünmüyorum. Benim açımdan dili basit değildi. Ve kitap bir bilim kitabı niteliğinde olduğu için öyle roman gibi akıcı okuyamıyorsunuz. Verdiği örnekleri anlamak için biraz kafa yormak gerekiyor. Kitap bölümler halinde verilmiş. Bir bölümü okumadan diğerine atlamamanızı tavsiye ederim çünkü birbirleriyle bağlantı kuruyor yazar. Ve bir bölümün başında -genelde hayvanlar üzerinden- örnekler vererek başlıyor, o örnekleri dikkatli okumanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde tüm bölümü kaybedersiniz.

Anlayarak okuduğunuzda kitap gerçekten çok zevkli ve çok eğitici bir kitap. Ben vaktim kısıtlı olduğu için hızlı geçmek zorunda kaldım. O yüzden bir çok şey havada kaldı. Ama örnekleri başından yakaladığım konulardan çok zevk alarak okudum. Size de yavaş yavaş okumanızı tavsiye ederim aksi takdirde başından anlamayınca sıkıcı olabiliyor.

Anıl 
 03 Nis 15:26 · Kitabı okudu · 13 günde · 10/10 puan

Evrim biyoloğu olan Dawkins evrimi grup seçilimle değil, canlılar üzerinde yaşamlarını devam ettiren “yaşamkalım makineleri” olarak tanımladığı bencil genlerin belirlediği tezini açıkladığı kitaptır. Bilime yabancı olan okuyucu, konunun uzmanı okuyucu ve bilimle ilgisi olmayan okuyuculuktan uzmanlığa geçmekte olan bir öğrenciyi olmak üzere üç düşsel okuyucu için yazılmış olan kitap bence bilime yabancı olan okuyucuyu zorlayabileceğini düşünmekteyim. Saldırgan davranış evrimi, kan bağı kurumu ve pek çok konulara eşsiz bir benzetme yetisi olan Dawkins sayesinde okurun zihninde ışık yakacaktır. Yazar eseri yazarken okuyucunun eleştirilerini önceden görerek elinden geldiğince güzel açıklamış. Gen bencilliği olarak adlandırdığı sav anlaşıldığında daha önce bilenen bilgileri çürütebileceğini ortaya koymaktadır. Kitabın önceki TÜBİTAK, ondan yeni olan Kuzey Yayınları ve İngilizce yazılmış olan baskılarını da okumuş olduğum için İngilizce bilenlerin tereddütsüz İngilizce baskısını okumalarını tavsiye ederim. Kitap adı Bencil Gen olmadığı en başından. Kitap on üzerinden on çeviriler on üzerinden yedi.

Kitaptan 3 Alıntı

merve tan 
25 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Yaşamınız boyunca ne kadar bilgi ve akıl edinirseniz edinin, bir damlası bile çocuklarınıza genetik yollarla geçmez. Her yeni kuşak sıfırdan başlar.

Gen Bencildir, Richard DawkinsGen Bencildir, Richard Dawkins