Gen Bencildir

8,4/10  (57 Oy) · 
135 okunma  · 
56 beğeni  · 
3.206 gösterim
"Gen Bencildir" ilk yayımlandığı 1976 yılında biyologlar ve halk arasında büyük bir heyecan dalgasına yol açmıştı. Genin gözünden hayata bakışı parlak bir şekilde ve sade bir yazımla sunuşu, doğal seçilimin doğasıyla ilgili düşünce dizileri ile birleşerek evrimi anlayışımızla ilgili geniş kapsamlı imalarda bulunmuştu. Zaman, kitaptaki fikirlerin önemini onayladı. Kuvvetli entelektüelliğe sahip olmasına rağmen teknik bir dille yazılmamış olan "Gen Bencildir" birçoklarınca bilim yazıtının başyapıtı olarak görülür ve kitaptaki öngörüler günümüzde bile ilk yayımlandığı gündeki kadar güncelliğini korur.
(Tanıtım Bülteninden)
merve tan 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitap bizim genlerimiz tarafından nasıl bir hayatta kalma makinesi haline geldiğimizi anlatıyor. Dawkin tüm canlıların birer hayatta kalma makinesi olduğunu savunuyor. Tüm canlıların asılda kendi genlerini hayatta tutmak, kendi genini geleceğe taşımak uğruna neler yapabileceğine değiniyor. Bencil kelimesi buradan geliyor. Aile planlaması yaparken, eş seçiminde, üremede vb. canlıların ne gibi çıkarları olduğu işleniyor.

Dawkin bir evrim biyoloğudur. Kitabında da daha çok hayvanlar ve bitkiler üzerinde durmuş. İnsanları çok fazla detaylandırmadan, hatta onları da hayvanlar üzerinden örneklendirerek anlatmıştır. Biyolojiyle profesyonel ilgilenenler için çok geliştirici bir kitap.

Dawkin önsözünde her ne kadar çok fazla terim kullanmamaya çalıştığını, basite indirgediğini söylese de ben öyle düşünmüyorum. Benim açımdan dili basit değildi. Ve kitap bir bilim kitabı niteliğinde olduğu için öyle roman gibi akıcı okuyamıyorsunuz. Verdiği örnekleri anlamak için biraz kafa yormak gerekiyor. Kitap bölümler halinde verilmiş. Bir bölümü okumadan diğerine atlamamanızı tavsiye ederim çünkü birbirleriyle bağlantı kuruyor yazar. Ve bir bölümün başında -genelde hayvanlar üzerinden- örnekler vererek başlıyor, o örnekleri dikkatli okumanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde tüm bölümü kaybedersiniz.

Anlayarak okuduğunuzda kitap gerçekten çok zevkli ve çok eğitici bir kitap. Ben vaktim kısıtlı olduğu için hızlı geçmek zorunda kaldım. O yüzden bir çok şey havada kaldı. Ama örnekleri başından yakaladığım konulardan çok zevk alarak okudum. Size de yavaş yavaş okumanızı tavsiye ederim aksi takdirde başından anlamayınca sıkıcı olabiliyor.

§ 
02 Şub 16:34 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı 18 günde okumuş olmam kitabın akıcı olmadığı, çok terim barındırdığı ya da ağır ilerlediği gibi bir izlenim yaratmamalı çünkü kitap gerekli zaman ve konsantrasyon verildiğinde kısa sürede bitebilecek bir akıcılıkta. Fakat şunu söylemeden geçemeyeceğim, kitap birçok bilgi barındırıyor ve buna rağmen oldukça akıcı. Tabi bunda Dawkins'in kendine has üslubunun da etkisi oluyor. Olayları aktarırken fazla terim kullanmadan her kesimin anlayabileceği düzeyde yazılmış ki bunu da önsözünde belirtiyor.

Kitabın konusuna ve amacına gelecek olursak, Dawkins doğal seçilimin bilimadamları dahil birçok kişi tarafından yanlış anlaşıldığını ve bu yanlışın düzeltilmesi için böyle bir kitap yazdığını ifade etmiş. Doğal seçilimin türler bazında bir seçilim olduğu yani, doğanın kayırdığı şeyin "tür" olduğunu düşünmenin son derece yanlış olduğunu söylüyor. Aslında doğal seçilimde en önemli olanın "gen" olduğunu belirtiyor ve kitabında "bencil gen teorisini" anlatıyor. Peki neden "bencil" gen? Bu sorunun cevabı da aslında kitapta. Zaten "Başarılı bir gende ağır basan niteliklerden birisinin merhametsiz bir bencillik olduğunu savunacağım." (Sayfa 26) sözüyle doğal seçilimin bencil olan geni kayırdığını dile getirmiş oluyor.

Bu kitabı okuduktan sonra canlı, özellikle hayvan, davranışları konusunda birçok bilgi sahibi oldum. Örneğin bir annenin bir babaya oranla neden çocuğuna daha çok korumacı, sahiplenici davrandığı, ebeveyn-çocuk ilişkisinin neden kardeş-kardeş ilişkisinden daha güçlü olduğu (ebeveyn ve çocuğun taşıdığı ortak genlerin oranıyla iki kardeşin taşıdığı ortak genlerin oranı eşittir.), bir dişinin eş seçerken neden "nazlı" davrandığı vb. daha birçok konuda bilgi sahibi oldum. Ve bunların hepsini evrimsel açıdan ve genlerin bakış açılarıyla anlatmış olması olayları daha anlaşılır kılıyor.

Bence canlılığın neden bu evrelere kadar geldiğini anlamak için herkesin okuması gereken kitaplar arasında.

Yorucu ve uzun soluklu bir kitap. Kesinlikle çok dikkatli okunması gerekiyor. Yazarının bile başını döndüren anlatıma sahip olması (kendisi belirtiyor) bazı bölümlerde sizi ara vermeye zorluyor.

Ünlü evrim biyoloğu olan Dawkins eseriiyle evrimi grup seçilimle değil, canlılar üzerinde yaşamlarını devam ettiren “yaşamkalım makineleri” olarak tanımladığı bencil genlerin belirlediği tezini açıklamaktadır. Bilime yabancı olan okuyucu, konunun uzmanı okuyucu ve bilimle ilgisi olmayan okuyuculuktan uzmanlığa geçmekte olan bir öğrenciyi olmak üzere üç düşsel okuyucu için yazılmış olduğunu belirttiği kitap kanımca bilime yabancı olan okuyucuyu zorlayabileceğini düşünmekteyim. Saldırgan davranış evrimi, kan bağı kurumu ve pek çok konulara eşsiz bir benzetme yetisi olan Dawkins sayesinde okurun zihninde ışık yakılması kaçınılmaz olacaktır. Yazar eseri yazarken okuyucunun eleştirilerini önceden görerek elinden geldiğince güzel açıklayarak esere devam etmiştir. Gen bencilliği olarak adlandırdığı sav anlaşıldığında daha önce bilenen bilgileri çürütülebileceğini ortaya koyması açısından oldukça önemli bir hale gelmektedir. Kitabın TÜBİTAK, yeni olan Kuzey Yayınları ile İngilizce yazılmış olan baskılarını da okumuş olduğumdan dolayı İngilizce bilenlerin tereddütsüz İngilizce baskısını okumalarını tavsiye ederim. Kitabın adı Bencil Gen olmadığından daha başında hatalı çevrilmiştir.

Kuantum Şairi 
31 Mar 15:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bilim sayesinde hayatı kavramamızı sağlayan bol nükteli bir kitap. Genlerimizin içindeki hayat şifresini barındıran bu kitap kesinlikle okunmalı.Büyük bir biyoloji bilgisi gerektirmiyor herkes okuyabilir.Halk dilinde yazılmış olmasına karşın biyolojiye özgün katkıda bulunmuş bir kitap. Ön yargılarınızı bir kenara bırakıp okumanızı tavsiye ederim.Evrime inanıp inanmamanız önemli değil kesinlikle.İyi okumalar.

Zeron 
28 Şub 20:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Özel bir çaba ve önümde google açık olarak okuduğum zar zor bitirdiğim kitaptı 2 yıl oldu okuyalı ama gene okusam gene o kadar bilmediğim sözcük bulurum. Anlanarak ve araştırılarak okunduğunda çığır açacak bir kitap.

Çatlak Filozof 
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 10/10 puan

“Gen Bencildir” ilk yayımlandığı 1976 yılında biyologlar ve halk arasında büyük bir heyecan dalgasına yol açmıştı. Genin gözünden hayata bakışı parlak bir şekilde ve sade bir yazımla sunuşu, doğal seçilimin doğasıyla ilgili düşünce dizileri ile birleşerek evrimi anlayışımızla ilgili geniş kapsamlı imalarda bulunmuştu. Zaman, kitaptaki fikirlerin önemini onayladı. Kuvvetli entelektüelliğe sahip olmasına rağmen teknik bir dille yazılmamış olan “Gen Bencildir” birçoklarınca bilim yazıtının başyapıtı olarak görülür ve kitaptaki öngörüler günümüzde bile ilk yayımlandığı gündeki kadar güncelliğini korur.

"Bu önemli kitap bundan daha eğlendirici yazılamazdı."
The Economist

Samet KAYA 
13 Oca 20:45 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Benim gibi biyolojiye, özellikle de evrimsel biyolojiye merakınız varsa size mutlaka önereceğim bir kitap. Düşünmeden alın. Ben Tübitak baskısını okumuştum oldukça da zevkliydi. Richard Dawkins'in bu kitabının en sevdiğim yanı ise bir nebze de olsa baştan aşağı bilimsel terimlere boğulmuş diğer kitaplardan sıyrılmasıdır.

irem subaşı 
21 Oca 17:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Richard dawkins de stephen Hawking gibi sevdiğim yazarlardan ,tüm eserlerini bitirme istenci yaratan bir yazar, çoğu kişi için zor da olsa kendinizihayvan olarak düşünün ve kitabı bitirin fark var mı ,size kalmış

Kitaptan 66 Alıntı

Freyja 
 29 May 2017 · Beğendi · 8/10 puan

Gene mi Allah yaratmamış
Yaşamın başlangıcından önce hangi kimyasal ham maddelerin bolca bulunduğunu bilmiyoruz, ancak en akla yakın olasılıklar arasında su, karbondioksit, metan ve amonyak var: hepsi de Güneş sistemimizdeki diğer bazı gezegenlerde bulunduğu bilinen basit bileşikler.

Kimyacılar, genç Dünyanın kimyasal koşullarını taklit etmeye çalıştılar.
Bu basit maddeleri bir kaba koydular ve bu kaba morötesi ışık veya elektrik kıvılcımı gibi ilkel şimşeği taklit eden bir enerji uyguladılar.

Bundan birkaç hafta sonra kabın içinde bir şeyler bulundu: Başlangıçta kaba konulanlardan daha karmaşık olan moleküllerden çok sayıda içeren, koyu olmayan kahverengi bir çorba. Özellikle, aminoasitler bulundu: Iki büyük biyolojik molekül sınıfından biri olan proteinlerin yapıtaşları.

Bu deneyler yapılmadan önce, doğada bulunan aminoasitler yaşamın varlığının bir göstergesi olarak düşünüldüler. Şimdi ise, aminoasitlerin varlığı yalnızca atmosferde birkaç basit gazın, bazı yanardağların, güneş ışığının veya yıldırımlı bir havanın bulunduğuna işaret eder.

Daha da sonra, dünyada yaşamın ortaya çıkmasından önceki kimyasal koşulların laboratuvarda taklit edilmesi sonucu, pürin ve pirimidin adı verilen organik maddeler de elde edildi. Pürin ve pirimidinler ise, genetik molekülün yani DNA'nın yapıtaşlarıdır.

Gen Bencildir, Richard Dawkins (Eşleyiciler bölümü)Gen Bencildir, Richard Dawkins (Eşleyiciler bölümü)
شيماء 
02 May 20:47 · Kitabı okudu · 6/10 puan

insanlığın bir alçakgönüllülük dersine ihtiyacı var.

Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 290 - kuzey yayınları)Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 290 - kuzey yayınları)

Bizler, hayatını sürdürmeye çalışan makineleriz. Gen denilen bencil molekülleri korumaya programlanmış robotlardan farkımız yok.

Gen Bencildir, Richard DawkinsGen Bencildir, Richard Dawkins
شيماء 
 26 Mar 20:45 · Kitabı okudu · 6/10 puan

bizler genlerin hayatta kalma makineleriyiz. "biz" sadece insanlar anlamında değil. bir maymun, genleri ağaçlar üzerinde koruyan bir makine, bir balık ise genleri suda koruyan bir makinedir.

Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 45)Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 45)
Freyja 
06 Ağu 2017 · Beğendi · 8/10 puan

“Rakip moleküller arasındaki uzun ömürlülük, doğurganlık ve sadık kopyalamaya dayalı o eski doğal seçilim süreci, hâlâ daha uzak geçmişte olduğu gibi körlemesine ve kaçınılmaz biçimde sürüp, gidiyor.
Genlerde uzak görüşlülük yok; geleceği planlamıyorlar. Genler yalnızca varlar, bazı genler diğerlerinden daha becerikli ya da değil, ve işte hepsi bu...”

Gen Bencildir, Richard DawkinsGen Bencildir, Richard Dawkins
§ 
20 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir beden, genlerin kendilerini değişmeden saklamalarının yöntemidir.

Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 47)Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 47)
Black Hole 
30 Nis 14:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evrime alternatif olarak " yaratılış safsatasını " öğreteceksek, o zaman biyolojik çoğalmaya alternatif olarak da leylek hikayesini anlatmamız gerekir.

- Judith Hayes

Gen Bencildir, Richard DawkinsGen Bencildir, Richard Dawkins