Gen Bencildir

8,6/10  (27 Oy) · 
73 okunma  · 
31 beğeni  · 
2.001 gösterim
"Gen Bencildir" ilk yayımlandığı 1976 yılında biyologlar ve halk arasında büyük bir heyecan dalgasına yol açmıştı. Genin gözünden hayata bakışı parlak bir şekilde ve sade bir yazımla sunuşu, doğal seçilimin doğasıyla ilgili düşünce dizileri ile birleşerek evrimi anlayışımızla ilgili geniş kapsamlı imalarda bulunmuştu. Zaman, kitaptaki fikirlerin önemini onayladı. Kuvvetli entelektüelliğe sahip olmasına rağmen teknik bir dille yazılmamış olan "Gen Bencildir" birçoklarınca bilim yazıtının başyapıtı olarak görülür ve kitaptaki öngörüler günümüzde bile ilk yayımlandığı gündeki kadar güncelliğini korur.
(Tanıtım Bülteninden)
merve tan 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitap bizim genlerimiz tarafından nasıl bir hayatta kalma makinesi haline geldiğimizi anlatıyor. Dawkin tüm canlıların birer hayatta kalma makinesi olduğunu savunuyor. Tüm canlıların asılda kendi genlerini hayatta tutmak, kendi genini geleceğe taşımak uğruna neler yapabileceğine değiniyor. Bencil kelimesi buradan geliyor. Aile planlaması yaparken, eş seçiminde, üremede vb. canlıların ne gibi çıkarları olduğu işleniyor.

Dawkin bir evrim biyoloğudur. Kitabında da daha çok hayvanlar ve bitkiler üzerinde durmuş. İnsanları çok fazla detaylandırmadan, hatta onları da hayvanlar üzerinden örneklendirerek anlatmıştır. Biyolojiyle profesyonel ilgilenenler için çok geliştirici bir kitap.

Dawkin önsözünde her ne kadar çok fazla terim kullanmamaya çalıştığını, basite indirgediğini söylese de ben öyle düşünmüyorum. Benim açımdan dili basit değildi. Ve kitap bir bilim kitabı niteliğinde olduğu için öyle roman gibi akıcı okuyamıyorsunuz. Verdiği örnekleri anlamak için biraz kafa yormak gerekiyor. Kitap bölümler halinde verilmiş. Bir bölümü okumadan diğerine atlamamanızı tavsiye ederim çünkü birbirleriyle bağlantı kuruyor yazar. Ve bir bölümün başında -genelde hayvanlar üzerinden- örnekler vererek başlıyor, o örnekleri dikkatli okumanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde tüm bölümü kaybedersiniz.

Anlayarak okuduğunuzda kitap gerçekten çok zevkli ve çok eğitici bir kitap. Ben vaktim kısıtlı olduğu için hızlı geçmek zorunda kaldım. O yüzden bir çok şey havada kaldı. Ama örnekleri başından yakaladığım konulardan çok zevk alarak okudum. Size de yavaş yavaş okumanızı tavsiye ederim aksi takdirde başından anlamayınca sıkıcı olabiliyor.

Uğur Yiğit Karataş 
11 Tem 00:02 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu yazarın okuduğum ilk kitabı. Evrim araştırmaları yapan biri olarak kitabı beğendim. Özellikle eşleyiciler ve yaşamın başlangına yönelik olan kısım oldukça bilimsel anlatılmış. Biyolog olmadığım için bazı kısımlarda terminoloji ağır geldi ancak kitabın içerisinde genin doğasına dair pek çok şey var.

Ünlü evrim biyoloğu olan Dawkins eseriiyle evrimi grup seçilimle değil, canlılar üzerinde yaşamlarını devam ettiren “yaşamkalım makineleri” olarak tanımladığı bencil genlerin belirlediği tezini açıklamaktadır. Bilime yabancı olan okuyucu, konunun uzmanı okuyucu ve bilimle ilgisi olmayan okuyuculuktan uzmanlığa geçmekte olan bir öğrenciyi olmak üzere üç düşsel okuyucu için yazılmış olduğunu belirttiği kitap kanımca bilime yabancı olan okuyucuyu zorlayabileceğini düşünmekteyim. Saldırgan davranış evrimi, kan bağı kurumu ve pek çok konulara eşsiz bir benzetme yetisi olan Dawkins sayesinde okurun zihninde ışık yakılması kaçınılmaz olacaktır. Yazar eseri yazarken okuyucunun eleştirilerini önceden görerek elinden geldiğince güzel açıklayarak esere devam etmiştir. Gen bencilliği olarak adlandırdığı sav anlaşıldığında daha önce bilenen bilgileri çürütülebileceğini ortaya koyması açısından oldukça önemli bir hale gelmektedir. Kitabın TÜBİTAK, yeni olan Kuzey Yayınları ile İngilizce yazılmış olan baskılarını da okumuş olduğumdan dolayı İngilizce bilenlerin tereddütsüz İngilizce baskısını okumalarını tavsiye ederim. Kitabın adı Bencil Gen olmadığından daha başında hatalı çevrilmiştir.

Kitaptan 15 Alıntı

Freyja 
 29 May 22:59 · Kitabı okuyor

Gene mi Allah yaratmamış
Yaşamın başlangıcından önce hangi kimyasal ham maddelerin bolca bulunduğunu bilmiyoruz, ancak en akla yakın olasılıklar arasında su, karbondioksit, metan ve amonyak var: hepsi de Güneş sistemimizdeki diğer bazı gezegenlerde bulunduğu bilinen basit bileşikler.

Kimyacılar, genç Dünyanın kimyasal koşullarını taklit etmeye çalıştılar.
Bu basit maddeleri bir kaba koydular ve bu kaba morötesi ışık veya elektrik kıvılcımı gibi ilkel şimşeği taklit eden bir enerji uyguladılar.

Bundan birkaç hafta sonra kabın içinde bir şeyler bulundu: Başlangıçta kaba konulanlardan daha karmaşık olan moleküllerden çok sayıda içeren, koyu olmayan kahverengi bir çorba. Özellikle, aminoasitler bulundu: Iki büyük biyolojik molekül sınıfından biri olan proteinlerin yapıtaşları.

Bu deneyler yapılmadan önce, doğada bulunan aminoasitler yaşamın varlığının bir göstergesi olarak düşünüldüler. Şimdi ise, aminoasitlerin varlığı yalnızca atmosferde birkaç basit gazın, bazı yanardağların, güneş ışığının veya yıldırımlı bir havanın bulunduğuna işaret eder.

Daha da sonra, dünyada yaşamın ortaya çıkmasından önceki kimyasal koşulların laboratuvarda taklit edilmesi sonucu, pürin ve pirimidin adı verilen organik maddeler de elde edildi. Pürin ve pirimidinler ise, genetik molekülün yani DNA'nın yapıtaşlarıdır.

Gen Bencildir, Richard Dawkins (Eşleyiciler bölümü)Gen Bencildir, Richard Dawkins (Eşleyiciler bölümü)
Humphrey Bogart 
26 Tem 17:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama zeka genetiktir.
Edinilmiş özellikler kalıtsal değildir. Yaşamımız boyunca ne kadar bilgi ve akıl edinirseniz edinin, bir damlası bile çocuklarınıza genetik yolla geçmez. Her kuşak sıfırdan başlar.

Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 45 - tübitak yayınları)Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 45 - tübitak yayınları)
Humphrey Bogart 
24 Tem 16:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşamın başlangıcından önce hangi kimyasal maddelerin bolca bulunduğunu bilemiyoruz, ancak akla en yatkın olasılıklar arasında su, karbondioksit, metan ve amonyak var. Hepsi de güneş sistemimizdeki diğer bazı gezegenlerde bulunduğu bilinen basit bileşikler. Kimyacılar, genç dünyanın kimyasal koşullarını taklit etmeye çalıştılar. Bu basit maddeleri bir kaba koydular bu kaba morötesi ışık veya elektirik kıvılcımı gibi ilkel şimşeği taklit eden bir enerji uyguladılar. Bundan birkaç hafta sonra kabın içinde ilginç bir şeyler bulundu: Başlangıçta kaba konulanlardan daha karmaşık olan moneküllerden çok sayıda içeren , koyu olmayan kahverengi bir çorba. Özellikle aminoasitler bulundu: iki büyük biyolojik monekül sınıfından biri olan proteinlerin yapı taşları.

Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 31 - tübitak yayınları)Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 31 - tübitak yayınları)
Humphrey Bogart 
24 Tem 09:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yere yakın yuvalanan kuşların çoğu bir avcı örneğin bir tilki yaklaştığında çılgınca dikkati başka bir yöne çekme gösterisinde bulunurlar. Ebeveyn kuş, toplallayarak ve kanadını kırılmış gibi uzatarak yuvadan ayrılır. Avcı, kolay bir av bulduğunu düşünerek, yem peşinde yavruların içinde bulunduğu yuvadan uzaklaşır. Sonunda ebeveyn tam tilkinin ağzına gireceği sırada rol yapmayı bırakır ve uçup gider. Yuvadakilerin hayatı çoğunlukla kurtulur ama ebeveyn de tehlikeye atılmıştır.

Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 18 - tübitak yayınları)Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 18 - tübitak yayınları)
Freyja 
06 Ağu 21:10 · Kitabı okuyor

“Rakip moleküller arasındaki uzun ömürlülük, doğurganlık ve sadık kopyalamaya dayalı o eski doğal seçilim süreci, hâlâ daha uzak geçmişte olduğu gibi körlemesine ve kaçınılmaz biçimde sürüp, gidiyor.
Genlerde uzak görüşlülük yok; geleceği planlamıyorlar. Genler yalnızca varlar, bazı genler diğerlerinden daha becerikli ya da değil, ve işte hepsi bu...”

Gen Bencildir, Richard DawkinsGen Bencildir, Richard Dawkins
Humphrey Bogart 
21 Tem 17:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğal seçilimin nasıl işlediğine göz attığımızda , doğal seçilimle evrimleşen herhangi bir şeyin bencil olması gerekiyormuş gibidir.

Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 14 - Tübitak)Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 14 - Tübitak)
Humphrey Bogart 
24 Tem 09:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer bir grup örneğin bir tür ya da türün içindeki topluluk kendilerini grubun iyiliği için feda etmeye hazır bireylerden oluşmuşsa , kendi bencil çıkarlarını önde tutan bireylerden oluşmuş rakip bir gruba kıyasla neslinin tükenmesi olasılığı daha düşüktür.

Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 20 - tübitak yayınları)Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 20 - tübitak yayınları)
Humphrey Bogart 
24 Tem 09:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlar ve hayvanlar ne kadar çok benziyorlar..
Güney kutbu imparator penguenlerinin korkakça davranışlarına biraz daha sempati ile bakabiliriz. Söz konusu penguenlerin suya girmeden önce , kıyıda durup durduklarını gözlemiş. Nedeni, ayı balıkları tarafından yenme tehlikesiymiş. İçlerinden bir tanesi suya girse, geri kalanlar denizde bir ayı balığı olup olmadığını anlayacaklarmış. Doğaldır ki, hiçbiri denek olmak istemiyormuş ve bekliyorlarmış. Birbirlerini suya itmeye çalıştıkları da oluyormuş.

Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 17 - tübitak yayınları)Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 17 - tübitak yayınları)
2 /