Adı:
Kör Saatçi
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
418
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754032628
Orijinal adı:
The Blind Watchmaker
Çeviri:
Feryal Halatçı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tübitak Yayınları
Baskılar:
Kör Saatçi
Kör Saatçi
Canlıların mükemmelliği ve karmaşıklığı hem saygıyı hem de "derin" bir soruyu hak ediyor: Mükemmel ve karmaşık canlılar nasıl var oldu? Kimileri her şeyi tasarlayan bir Yaratıcı'nın olduğuna inanıyor, kimileri de karmaşık canlıların rastlantı eseri ortaya çıkabilecek kadar basit olan canlılardan evrimleşerek oluştuğunu savunuyor... Gen Bencildir kitabıyla tanıdığımız zooloji profesörü Richard Dawkins, doğal seçilim yoluyla gerçekleşen evrimin yaşamın karmaşık tasarımını açıklayan tek kuram olduğunu düşünüyor. Kör Saatçi bu düşüncenin kuvvetli ışığında yazılmış, söylemek istediğini berrak bir biçimde söyleyen, anlatan, öğreten bir kitap; ama hepsinden de öte, bütün iyi kitapların yaptığını yapıp kafa karıştıran, soru sorduran bir kitap...
(Arka Kapak)
418 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Böylesi derin ve kapsamlı bir kitabın Tübitak tarafından yasaklanmış olması içler acısı bir durum. Yasaklanma sebebi olarak, Dawkins'in yaratılışçıları rahatsız edici bir üslup kullanmış olabileceğini düşünmüştüm ancak okuyup gördüm ki, Kör Saatçi, bu düşüncenin yanından bile geçmiyor. Büyük oranda Darwinciliği, Lamarckçılığı, seçilimi, evrimi ve evrimle ilişkili diğer konuları ele alıyor. Bunları açıklarken de örneklemeler ve benzetmeler aracılığı ile anlatımı kolaylaştırıyor Dawkins.

Dil uzatma, sataşma, hakaret etme gibi unsurlar olmamasına karşın sırf evrimi açıkladığı için bir kitabın yasaklanması çok vahim bir durum. Peki sonra ne olacak? Evrim içerikli kitapları yasaklayan yaratılışçılar, yakında darwincileri de mi yasaklayacaklar? Gözlerim yaşardı, ne kadar özgür ve barışçıl bir yaklaşım ama!

Bu arada, kitabı bulabilirseniz keyifli okumalar.
%21 (75/372)
Bu kitaba yeni başladım. Alıntı paylaşmayacağım. Biyoloji ağırlıklı ve sürükleyici bir kitap. Kitabın ana konusu "evrimdeki karmaşıklık".
Her şey mümkün ama; çok düşük bir ihtimal. Ve hiçbir şey tesadüf değil.
Ekosistemin ilerleyişi sadece.
Okuması zevkli. Tavsiye ederim.
418 syf.
·48 günde·Beğendi·10/10
Kitap baştan sona evrimsel biyoloji ile en küçük birimlerden en büyük birimlere kadar ayrıntılı, bol örnekli bir seçki kuruyor. Alanında en iyilerinden biri diyebilirim.
Dawkins 'in dili biyolojiye yabancı olanlar için çok ayrıntılı ve sıkıcı gelebilir.
Detaylı altyapısı olanlar için çok keyifli bir yolculuk.
Okuyun, okutun.
376 syf.
·25 günde·Beğendi·8/10
Evrim teorisini bana en iyi anlatabilecek kitap hangisidir diye aradığımda karşıma 'Richard Dawkins' çıktı...lise yıllarından tübitak ın en popüler kitabı 'Gen Bencildir' in yazarı...Okumaya başladıktan itibaren beni içine aldı...müthiş bir öğretmen...yaptığı benzetmeler o kanat net ve açıklayıcı ki önyargılarınızı kırabilecek güçte...Ayrıca BBC COSMOS belgeselinde de buradan alıntılamalar olduğunu gördüm...Evrime asla maymun insan sığlığında yaklaşmamayı aslında bütün evrende canlı cansız tüm varlıklar için geçerli olduğunu görebileceksiniz....burada bilgisayar simülasyonlarıyla kanıtlanabildiğini de göstermiş...ve ilerde bu bilgi yapay zeka ve robotik teknolojide kullanılabilir halde...Kitapta sık sık geçen ''birikimli seçilimi'' anlamaya çalışmanızı tavsiye ederim...
376 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Evrimin nasıl olmayacağını ve nasıl olacağını anlatan açık ara en iyi kitap. Sapiens okuyan birkaç kişi size bu iki kitabın aynı şeyi anlattığından bahsedebilir lütfen aldanmayın. Sapiens kitabı sapiense olan evrimden yani adı üstünde insan ırkının evriminden bahsediyor. Bu kitap ise evrimin ta kendisinden.

Bu kitabı güzel yapan birkaç özelliği var.
1- Evrim için sadece tek bir görüşün savunması yok. Olası diğer görüşlerin de ne olduğundan bahsediyor.
2- Basit ve anlaşılabilir bir sürü örneklendirme ile dolu ve bu da anlatımı daha okunabilir kılıyor.
3- Yazan kişinin uzmanlık alanı biyoloji ve konu evrim.(Daha ne olsun?).
418 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10·
"Bu kitap çoğunlukla karmaşık tasarım problemine çözüm olarak evrim hakkında; Paley'in kutsal bir saatçinin varlığını ispatladığını düşündüğü fenomenin gerçek açıklamasını oluşturan evrim hakkında." (S:297)

Paley; kitabında evrenin kesinlikle bir saat tasarımcısının tasarımına benzer bir şekilde, kusursuz olarak tasarlandığını ifade ediyor. Yazarımız, bu kitabında evrenin "tasarlandığı" fikrine, öyle canla-başla karşı çıkmıyor. Bunu kendi kitabında, üzerinden yürüyeceği ana konu olarak belirleyerek, bir tasarım söz konusu ise tasarımcının ancak kör bir tasarımcı olacağını, kesinlikle ileriye yönelik planlar yapmadığını, yani dolayısıyla bu tasarımcının ancak Darwinizm (evrim) olabileceğini şu sözlerle ifade ediyor; "Gerçek bir saatçi öngörüye sahiptir: çarklarını ve yaylarını ve bunların birbirleriyle olan bağlantılarını, saatin gelecekte sahip olacağı amacı için hayal gücü ile planlar. Günümüzde hayatın tamamını açıklaması ve görünüşteki amaçlarının sebebi olduğunu bildiğimiz doğal seçilimin, yani Darwin'in keşfettiği kör ve bilinçsiz sürecin aklında hiçbir amaç yoktur. Aklı ve hayal gücü yoktur. Gelecek için plan yapmaz. İleri görüşü yoktur, öngörüsü yoktur ve hatta herhangi bir görüsü bile yoktur." ( S:25)

Eğer doğada bir saatçinin rol aldığı söylenecekse, bu saatçi kör bir saatçidir.

Richard DAWKINS kendi çalışmalarında bilgisayar programlarına çeşitli talimatlar vererek, kendi simülasyonlarını oluşturuyor. Ve bu siber deneyler yazara argüman kazandırıyor. Konuları açıklarken bu simülasyonlardan çokça faydalanıyor.

Fakat kitaplarının hepsinde yer verdiği ifade " Tanrı tüm bu süreçten daha mükemmel olduğu için, sürecin Tanrı aracılığıyla başlaması olanaksızdır."
İyi de bilgisayar simülasyonu çıkıp bu cümleyi kursa ne kadar haklılık payı vardır? Günümüzde M-Kuramı yahut sicim teorisi dediğimiz 'herşeyin kuramı'nda 11 boyuttan bahsediyoruz. Bİzim algımız şimdilik 4. Boyuttaki cisimler ile başa çıkabiliyor sadece. O yüzden Tanrının varlığı-yokluğu konusunda 'bilmiyorum' demek bana daha doğru geliyor şimdilik.

Evrenin gücü hakkında hâlen minicik bilgimiz var. Ve gördüğümüz herşeyin küçücük bir toz kadar yer kaplamadığı da bu minnacık bilginin içerisinde. Mevcut bilgiler doğrultusunda Tanrının varlığına yahut yokluğuna karar vermek imkânsızdır.

Bu yüzden Charles Darwin Agnostikti (Bilinmezcilik), kesinlikle ateist değildi.

Kitap çok kapsamlı arkadaşlar. İçeriğinde geçen konular ile ilgili yorum yapmaya kalkışırsam aylar yetmez. Size katkısı çok çok fazla olacaktır. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim, keyifli okumalar.
418 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Açıklamak zor bir sanattır. Bir şeyi açıklarsınız, okuyucunuz da
anlar; ama bir şeyi öyle bir açıklarsınız ki, okuyucunuz onu ta
iliklerinde hisseder. Gelişim ve değişimi ''kör saatçi'' ile iliklerinize kadar hissedeceksiniz.
418 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Merhaba arkadaslar,

Bu kitab, öyle ilkokul, ortaokul veya lise altyapisi ile okunabilecek bir seviyede kitab degil. Birde bu güne kadar tek tarafli kitablar okumus iseniz yine cok ama cok zorlanirsiniz. Akademisyen bir yapiya ve alt yapiya sahib degilseniz diyebilirim ki, bayagi zorlanirsiniz. Tahmin ediyorum ilk yirminci sayfada birakmak isteyeceksiniz. Ama tavsiyemdir birakmayin devam edin derim. Cünkü okumus oldugunuz kitabin(larin) ilerleyen zamanlar icinde verimini aliyorsunuz. Zaman icindeki birikimleriniz, seyretmis oldugunuz bir filim veya gözlemis oldugunuz bir agac bir köpek bir kus size bazen kitabda okuyup anlamadiklarinizi ileri zamanlarda cok rahat ve basit olarak anlatabiliyor. Sadece sart kitabi okumus olmaniz. Cünkü altbilinciniz anlamadiklarinizi siz istesenizde istemesenizde depoluyor. Kitabi okudugunuz zamandan bir müddet sonra gördügünüz duydugunuz ve okuduklarinizla bir baglanti kuruyor. Ve siz sunu diyorsunuz AAAAA simdi anladim. Eger siz kitabi belli bir sayfada birakirsaniz bu ihtimalleri kaybetmis oluyorsunuz.
Kitabin dili cok degil bayagi agir zaten yazarda "okur tepki duyabilir diye" basliyor. Ve söyle devam ediyor " SÖZCÜKLER BIZIM HIZMETKARLARIMIZDIR; EFENDILERIMIZ DEGIL: SÖZCÜKLERI FARKLI AMACLAR DOGRULTUSUNDA; FARKLI ANLAMLARDA KULLANMAK ISIMIZI KOLAYLASTIRIR. Ayni zamanda söyle devam ediyor " Sözcüklerin farkli insanlarca nasil kullanildigiyla ugrasip durmanin bir anlami yok."......."hukukcular sözcükleri kendilerine özgü bicimde kullanmaya gerek duyar ve ben de bu kitabta ayni seyi yapacagim". Arkadaslar benim kanimca yokardaki kitabdan alintidaki yazida, yazar özür mahiyetinde kullanmis kusuruma bakmayin demek istemis. Evet bazen öyle konular olur ki, mecbur kalirsiniz alanin termolojisini kullanmaya. Bazen mecbur kalirsiniz akademeik seviyede yazmaya. Yazinin seviyesini yükseltmezseniz basite indirgenir mesele hafife alinir. Ceviriye gelince kitabi almanca olarakta okudum. Her iki dilede ayni derecede hakimimdir. Ama gördüm ki, almanca cevrisi daha mükemmel daha anlasilir cevrilmis. Türkce ceviride malesef bunu söyleyemeyecegim. Birde almanca yazilmis olan kitabda resimler, kagidi ve kapagi daha kaliteli. Tabi belkide türkiyede alicinin maddi olanaklari göz önünde bulundurulmus olabilir yada ben kütühane boyuna raslamamis olabilirim. Neyse uzun lafin kisasi kitabin dili cok agir ve cok zor demiyecegim bayagi zor anlasilir bir kitab. Yani okuruna has bir kitab. Ama sunuda yazmadan edemeyecegim okumazsaniz cok sey kaybedersiniz. kitabi okurken ayrac olarak mendil kullanin cünkü cokterletecek ihtiyaciniz olacak.
Saygilarimla
418 syf.
·Puan vermedi
Bilimsel kitap okumak istediğimizde ilk aklımaza gelen yazarlardan R.Dawkıns haklı olarakta en çok okunan kitabı kör saatçi ve halen de tek olama özeliğini koruyor. C.Darwin den sonra insan türü ve evren üzerine en başarılı çalışmalar yaptığı açıktır kendisi de bunu önsözün de belirtir.''Bu kitap, varlığımızın bir zamanlar gizemlerin en büyüğü olduğu fakat artık çözümlendiği kanısıyla yazıldı. Gizemi Darwin ve Wallace çözdüler; biz onların çözümüne dipnotlar eklemeyi sürdürüyoruz. Pek çok insanın bu derin soruya getirilen zarif ve güzel çözümden haberinin olmaması, hatta inanılmaz bir şekilde böyle bir soru olduğunun farkında bile olmaması beni şaşırttığı için bu kitabı yazdım''der
Dawkins’in bu sözlerinden, evrenin ve insanın muhteşem bir tasarım eseri olduğunu kabul ediyoruz..Canlıların rastlantı eseri ortaya çıkamayacak kadar olasılık dışı ve güzel "tasarlanmış” olduğunu gördük. Öyleyse, nasıl var oldular?
Yanıt tabi ki Darwin'in yanıtıdır.Şöyle ki: Canlılar, basit başlangıçların, rastlantı eseri hayat kazanabilecek kadar basit ilksel varlıkların, kerte kerte, adım adım dönüşümüyle ortaya çıktı. Bu yavaş evrim sürecindeki her değişim, kendinden bir öncekine kıyasla, rastlantı eseri oluşabilecek kadar yalındı. Ancak, en son ürünün karmaşıklığım başlangıç noktasıyla kıyaslayarak düşünürseniz,Bana kalırsa bu kitap tan önce türlerin kökeni kitabını okumak ta yara var kitapbın içinde geçen bir çok konuyu anlamamıza daha yardımcı olacaktır.(en azından ben öyle yaptım)
418 syf.
·9/10
Genel bilgi olarak 92 tane makaleden faydalanılmış. Matematiksel hesaplarda insanın beceremeyeceği üst düzey hesaplar olduğu için tamamen bilgisayarların kullanıldığı , daha çok biyoloji konusunda olmakla beraber değişik konularda ilginç bilgilerin olduğu okurken beni yoran dünyaya farklı bir bakış açısını kazanmak için okunması gereken kitaplardan biridir.
Bu kitap tek okumada tamamen hazmedilemeyeceği tek okuyuşta çözümleme yapabilmeniz için üst düzey matematik hayal gücünüzün olması(Öyle bir hayal gücünüz olsa da rakamları algılaya bilmeniz gerçekten zor.) ve iyi bir biyolojini bazı kısımlarda geçen fiziksel özellikleri tam olarak algılaya bilmek için ortalamanın biraz üzerinde fizik bilgisi gereken bir kitaptır. Eğer bu konulara ilginiz varsa okurken notlar alıp o notları araştırıp öğrendikten sonra bir daha okursanız kitaptan daha çok yararlanma olasılığınız var.
Diğer bir husus olarak kitabın türünde diğer inançlar diye bir tag var. Trajikomik olmakla birlikte bilimsel mantığımızın ne kadar zayıf ve bağnaz olduğunu gösteriyor. Darwin evrim teorisi bilimsel bir çalışmadır. Bitkiler ve hayvanlar (İnsanların hayvan türünden kendini kabul etmemesine ve beynin gelişmiş olması dolayı ne hayvan türünden ne de bitki türünden kendini saymamasını içimden gülmekle beraber dalga geçmemek için kendimi zor tutuyorum.) birlikte bütün yaşam döngülerini inceleyen biyolojinin(Benim tanımımdır Eksik olabilir.) bir alt teorisidir. Dinlerin dedikleri ayetlerin birkaçını ters düştüğü için ondan dolayı dinlere inanmayanların bir teoriyi taptığını düşünmek tamamen cahilliktir.
418 syf.
·Beğendi·8/10
Evren’de ne kadar değersiz olduğumuzu kendimizi neden bu kadar üstün ırk olarak gördüğümüzü güzel bilimsel örneklerle çürüten bir kitap görüşünüz yada inancınız ne olursa olsun bir okuyun ateist bu yazar gibi düşünmeyin bilimsel bir araştırma neticede okuduktan sonra değerlendirmenizi kendiniz yapın
376 syf.
İlk olarak kitabın TÜBİTAK tarafından neden yasaklandığını anlamakta zorlandım(Gerçi anlamaya başladım galiba).
Kitapta evrimin kanıtlarını insanlara sunmaktan ve evrim aleyhine kanıt sunmaya çalışan insanlara yanıt vermekten başka bir amacı yok yazarın.
Doğru ya bazı gerçeklerin insanların gözleri üzerine çekilen perdeyi çekme gibi bir etkisi oluyor(Ben de Spinoza’nın yaptığı gibi) o yüzden özelikle yaratılışçı teoriye inanların bu tarz kitapları yasaklamaları normal.

Kitabın anlaşılır ve ikna edici bir dili var zaten yazar amacını başta söylüyor ikna etme. Ama eğer ortalama bir kimya ve biyoloji bilginiz yoksa zorlanacağınızı düşünüyorum(şahsen ben zorlandım bazı bölümlerde). Ama özellikle öne sürdüğü kanıtları herkesin anlayabileceği örneklerle pekiştirmesi yazarı daha da anlaşılır kılıyor.
Eğer evrim hakkında meraklıysanız mutlaka okumanız gereken kitaplardan biri. Aslında inceleme yaparken incelediğim kitabın yanında başka kitaplar da önermeyi severim bunlardan bir tanesi evrim konusuna bir ön hazırlık ve felsefe meraklılarına önerim öncelikle Spinoza’yı okumaları çünkü bir çok bilim adamının inandığı tanrı kavramı ile Spinoza’nın tanrısı aynı kavramlar aynı şekilde doğaya bakış açıları.
Kitap bitikten sonra okuduğum diğer evrim ya da bilimle ilgili olan kitaplar gibi beni daha da sorgulatmaya başlattı.
Kısacası arkadaşlar bulunca hemen okuyun. İyi okumalar
"Hayatı sürdürmenin oldukça fazla yolu olduğu doğrudur: uçmak, yüzmek, ağaçlarda sallanmak ve bunun gibi şeyler. Fakat canlı olmanın ne kadar çok yolu olursa olsun, ölü olmanın(veya daha doğrusu canlı olmamanın) çok daha muazzam miktarda yolu olduğu kesindir."
"Canlılarda fizik yasalarının ihlal edildiğini düşünmek için hiçbir neden yoktur. Mucizevi, doğaüstü hiçbir şey yoktur, temel fizik kuvvetlerine rakip hiçbir RUHSAL ENERJİ yoktur."
"Her şeyin nasıl varlık bulacağını anlayabilmek için önden kabul etmemiz gereken temel yaratıcı birimler(bazı fizikçilere göre) ya tam anlamıyla bir hiçtir ya da (başka fizikçilere göre) son derece basittir; o kadar basittir ki kasıtlı yaratma gibi büyük bir şey gerektirmez"
Evrimin barındırdığı ihtimalleri daha önce görmemiş olmalarının sebebinin, onların eğitim sistemlerinde Darwinciliğe dair tek satır olmaması şeklinde bir izlenim edindim. ''Maymunlar'' hakkındaki bazı kaba zırvaların dışında Darwincilik hakkında gerçekten hiçbir şey bilmiyorlardı.
Açıklayamayacağımız tek bir örnek bile bulsak kendi yetersizliğimize bakıp, abartılı sonuçlara varmadan önce duraksamalıyız.
Richard Dawkins
Sayfa 49 - TÜBİTAK

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kör Saatçi
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
418
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754032628
Orijinal adı:
The Blind Watchmaker
Çeviri:
Feryal Halatçı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tübitak Yayınları
Baskılar:
Kör Saatçi
Kör Saatçi
Canlıların mükemmelliği ve karmaşıklığı hem saygıyı hem de "derin" bir soruyu hak ediyor: Mükemmel ve karmaşık canlılar nasıl var oldu? Kimileri her şeyi tasarlayan bir Yaratıcı'nın olduğuna inanıyor, kimileri de karmaşık canlıların rastlantı eseri ortaya çıkabilecek kadar basit olan canlılardan evrimleşerek oluştuğunu savunuyor... Gen Bencildir kitabıyla tanıdığımız zooloji profesörü Richard Dawkins, doğal seçilim yoluyla gerçekleşen evrimin yaşamın karmaşık tasarımını açıklayan tek kuram olduğunu düşünüyor. Kör Saatçi bu düşüncenin kuvvetli ışığında yazılmış, söylemek istediğini berrak bir biçimde söyleyen, anlatan, öğreten bir kitap; ama hepsinden de öte, bütün iyi kitapların yaptığını yapıp kafa karıştıran, soru sorduran bir kitap...
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 567 okur

  • BG
  • Portakal
  • Ezgi
  • Özkan Yavuz
  • Eylem Arslan
  • immorasko
  • Kürşad Ulusoy
  • Sevgi
  • Rasim Yılmaz
  • Simurg

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.3
14-17 Yaş
%1.6
18-24 Yaş
%9.8
25-34 Yaş
%47.5
35-44 Yaş
%27.9
45-54 Yaş
%8.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%33.1
Erkek
%66.9

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.3 (43)
9
%17.1 (33)
8
%14 (27)
7
%7.8 (15)
6
%1 (2)
5
%0.5 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.5 (1)

Kitabın sıralamaları