Kör Saatçi

8,8/10  (32 Oy) · 
82 okunma  · 
35 beğeni  · 
2.451 gösterim
Canlıların mükemmelliği ve karmaşıklığı hem saygıyı hem de "derin" bir soruyu hak ediyor: Mükemmel ve karmaşık canlılar nasıl var oldu? Kimileri her şeyi tasarlayan bir Yaratıcı'nın olduğuna inanıyor, kimileri de karmaşık canlıların rastlantı eseri ortaya çıkabilecek kadar basit olan canlılardan evrimleşerek oluştuğunu savunuyor... Gen Bencildir kitabıyla tanıdığımız zooloji profesörü Richard Dawkins, doğal seçilim yoluyla gerçekleşen evrimin yaşamın karmaşık tasarımını açıklayan tek kuram olduğunu düşünüyor. Kör Saatçi bu düşüncenin kuvvetli ışığında yazılmış, söylemek istediğini berrak bir biçimde söyleyen, anlatan, öğreten bir kitap; ama hepsinden de öte, bütün iyi kitapların yaptığını yapıp kafa karıştıran, soru sorduran bir kitap...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  418
 • ISBN:
  9789754032628
 • Orijinal Adı:
  The Blind Watchmaker
 • Çeviri:
  Feryal Halatçı
 • Yayınevi:
  Tübitak Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aysun Çelik 
20 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Böylesi derin ve kapsamlı bir kitabın Tübitak tarafından yasaklanmış olması içler acısı bir durum. Yasaklanma sebebi olarak, Dawkins'in yaratılışçıları rahatsız edici bir üslup kullanmış olabileceğini düşünmüştüm ancak okuyup gördüm ki, Kör Saatçi, bu düşüncenin yanından bile geçmiyor. Büyük oranda Darwinciliği, Lamarckçılığı, seçilimi, evrimi ve evrimle ilişkili diğer konuları ele alıyor. Bunları açıklarken de örneklemeler ve benzetmeler aracılığı ile anlatımı kolaylaştırıyor Dawkins.

Dil uzatma, sataşma, hakaret etme gibi unsurlar olmamasına karşın sırf evrimi açıkladığı için bir kitabın yasaklanması çok vahim bir durum. Peki sonra ne olacak? Evrim içerikli kitapları yasaklayan yaratılışçılar, yakında darwincileri de mi yasaklayacaklar? Gözlerim yaşardı, ne kadar özgür ve barışçıl bir yaklaşım ama!

Bu arada, kitabı bulabilirseniz keyifli okumalar.

mustafa tamer akder 
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Genel bilgi olarak 92 tane makaleden faydalanılmış. Matematiksel hesaplarda insanın beceremeyeceği üst düzey hesaplar olduğu için tamamen bilgisayarların kullanıldığı , daha çok biyoloji konusunda olmakla beraber değişik konularda ilginç bilgilerin olduğu okurken beni yoran dünyaya farklı bir bakış açısını kazanmak için okunması gereken kitaplardan biridir.
Bu kitap tek okumada tamamen hazmedilemeyeceği tek okuyuşta çözümleme yapabilmeniz için üst düzey matematik hayal gücünüzün olması(Öyle bir hayal gücünüz olsa da rakamları algılaya bilmeniz gerçekten zor.) ve iyi bir biyolojini bazı kısımlarda geçen fiziksel özellikleri tam olarak algılaya bilmek için ortalamanın biraz üzerinde fizik bilgisi gereken bir kitaptır. Eğer bu konulara ilginiz varsa okurken notlar alıp o notları araştırıp öğrendikten sonra bir daha okursanız kitaptan daha çok yararlanma olasılığınız var.
Diğer bir husus olarak kitabın türünde diğer inançlar diye bir tag var. Trajikomik olmakla birlikte bilimsel mantığımızın ne kadar zayıf ve bağnaz olduğunu gösteriyor. Darwin evrim teorisi bilimsel bir çalışmadır. Bitkiler ve hayvanlar (İnsanların hayvan türünden kendini kabul etmemesine ve beynin gelişmiş olması dolayı ne hayvan türünden ne de bitki türünden kendini saymamasını içimden gülmekle beraber dalga geçmemek için kendimi zor tutuyorum.) birlikte bütün yaşam döngülerini inceleyen biyolojinin(Benim tanımımdır Eksik olabilir.) bir alt teorisidir. Dinlerin dedikleri ayetlerin birkaçını ters düştüğü için ondan dolayı dinlere inanmayanların bir teoriyi taptığını düşünmek tamamen cahilliktir.

cavanshirli omer 
18 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

ATEIST BIRININ KITABINI BEZI INSANNAR OXUMURLAR AMA BUNU BILDIRMELIYEM KI DAWINKS KOR SAATCI KITABINDA DARWININ TEORESINI COX GOZEL IFADE ETTIRIR. BU KITAPI OXUMAGI SIZELERE MESLEHET BILIREM

Kitaptan 18 Alıntı

Çoğumuz kuantum kuramını ya da Einstein'ın özel ve genel görelelik kuramlarını anlamayız ama anlamamamız bu kuramlara karşı çıkmamızı gerektirmez. "Einsteincılığın" tersine, Darwincilik konusunda bilgisi olan olmayan ahkam kesiyor. Sanırım Darwinciliğin bir sorunu da Jacques Monod'un dediği gibi, herkesin bu kuramı anladığını zannetmesi.

Kör Saatçi, Richard Dawkins (Sayfa 11)Kör Saatçi, Richard Dawkins (Sayfa 11)
AYŞE ŞİMŞEK 
 03 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilim
İnsanoğlu uslanmaz bir benzetmecidir. Bizler çok farklı süreçler arasındaki ufak benzerliklerde bir anlam bulmaya çalışırız.

Kör Saatçi, Richard Dawkins (Sayfa 249)Kör Saatçi, Richard Dawkins (Sayfa 249)
AYŞE ŞİMŞEK 
 19 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilim
Bu gerçek, DNA'nın canlılar yararlansın diye var olmadığı, DNA yararlansın diye canlı organizmaların var olduğu...Bu henüz açıkça görülmüyor ama sizleri ikna edebilmeyi umuyorum. Birey ömürlerinin zaman ölçeğinde bakıldığında, DNA moleküllerinin içerdiği iletilerin ömrü neredeyse sonsuzdur. DNA iletilerinin ömrü (bir kaç mutasyonu bir kenara bırakırsak) milyonlarca yılla, yüz milyonlarca yılla ölçülür; başka bir deyişle, birey ömrünün on bin-bir trilyon katıyla ölçülür. Her organizma, DNA iletilerinin jeolojik ömürlerinin ufacık bir kısmını geçirdiği geçici bir araç olarak görülmelidir.

Kör Saatçi, Richard DawkinsKör Saatçi, Richard Dawkins
AYŞE ŞİMŞEK 
 19 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilim
Bir fizik kitabında tanımlanan nesneler ve olgular, kitabın yazarının bedenindeki tek bir hücreden daha yalındır.

Kör Saatçi, Richard DawkinsKör Saatçi, Richard Dawkins
AYŞE ŞİMŞEK 
19 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Fizikçinin sorunu nihai kökenler ve nihai doğal yasalardır. Biyoloğun sorunu karmaşıklıktır. Biyolog, karmaşık şeylerin nasıl çalıştığını ve nasıl varlık bulduğunu daha yalın şeyleri temel alarak açıklamaya çalışır. Güven içinde fizikçilere devredebileceği kadar yalın varlıklara ulaştığında da bu görevini tamamlanmış sayabilir.

Kör Saatçi, Richard DawkinsKör Saatçi, Richard Dawkins
mustafa tamer akder 
11 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Zaman zaman, Lamarckçılığın duygusal çekiciliği ve bunun eşliğindeki duygusal Darwincilik düşmanlığının, bilimsel düşüncenin yerine kullanılan güçlü ideolojiler yoluyla çok daha zararlı etkileri olmuştur. T. D. Lisenko politik alandaki başarısı dışında ikinci sınıf bir tarımsal bitki yetiştiricisiydi. Tutuculuğa varan Mandel karşıtlığı ve edinilmiş özelliklerin kalıtımına olan ateşli, tartışma kabul etmeyen inancı, uygarlaşmış ülkelerin çoğunda hiçbir zararı dokunmadan göz ardı edilebilirdi. Ne yazık ki, ideolojinin bilimsel gerçeklerden daha önemli olduğu bir ülkede yaşıyordu. 1940'ta Sovyetler Birliği Genetik Enstitüsü'nün müdürlüğüne atandı ve müthiş etkili, güçlü biri haline geldi. Bir nesil boyunca Lisenko'nun genetiği önemsenmeyen görüşleri Sovyet okullarında öğretilmesine izin verilen yegane görüş oldu. Sovyet tarımına inanılmaz, bedeli ölçülemeyecek kadar çok hasar verildi. Birçok saygın Sovyet genetikçi kovuldu, sürgüne yollandı ya da hapse atıldı. Örneğin, dünya çapında saygınlık kazanmış genetikçi N. I: Vavilov, "İngilizlere casusluk yapmak" gibi komik bir suçla uzun süre yargılandıktan sonra, penceresiz bir hapishane hücresinde açlıktan öldü.

Kör Saatçi, Richard Dawkins (Sayfa 372)Kör Saatçi, Richard Dawkins (Sayfa 372)
mustafa tamer akder 
05 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bir türün "düşmanları" terimiyle -genel bir terimdir- türün yaşamını zorlaştıran diğer canlıları kastederiz. Aslanlar zebraların düşmanıdır. Bunu tersine çevirip , "Zebralar aslanların düşmanıdır." deyince biraz tuhaf oluyor. Bu ilişkide zebranın rolü pek masummuş gibi görünebilir , fakat bir zebra , aslan tarafından yenmemek için elinden geleni yapar ve bu da aslanın bakış açısından hayatını zorlaştırır. Tüm zebralar ve otçullar amaçlarına ulaşsalar aslanlar açlıktan ölürdü. Öyleyse , tanımımız gereği , zebralar aslanların düşmanıdır. Şeritli tenya benzeri asalaklar konakçılarının düşmanıdır ; konakçılar da asalakların düşmanıdır çünkü onlara direnmek için önlem alırlar. Otoburlar bitkilerin bitkilerde otoburların düşmanıdır ; Dikenler ve zehir ya da tatsız kimyasal maddeler imal ederler.

Kör Saatçi, Richard Dawkins (Sayfa 229)Kör Saatçi, Richard Dawkins (Sayfa 229)

Kuş yerçekimi yasasını bozmaz; yerçekimi tarafından sürekli aşağı çekilir ama yerçekimine rağmen kendini havada tutmak için iş yapar. Bu iş yapılırken de kasları için fizik yasaları geçerlidir.

Kör Saatçi, Richard Dawkins (Sayfa 31)Kör Saatçi, Richard Dawkins (Sayfa 31)

Bir canlının tersine, bir dağ aşındığında ya da yıprandığında önlem almaz; devrildiğinde düzelmeye çalışmaz. Yalnızca fizik yasalarına boyun eğer.

Kör Saatçi, Richard Dawkins (Sayfa 30)Kör Saatçi, Richard Dawkins (Sayfa 30)

Birçok yemek kitabında ıstakozlar, balık başlığı altında sınıflandırılır. Bunu gören bir zooloğa da inme iner !

Kör Saatçi, Richard Dawkins (Sayfa 2 - Tübitak)Kör Saatçi, Richard Dawkins (Sayfa 2 - Tübitak)
2 /