Adı:
Kör Saatçi
Baskı tarihi:
Aralık 2017
Sayfa sayısı:
376
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059909501
Orijinal adı:
The Blind Watchmaker
Çeviri:
Melisa Miller
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kuzey Yayınları
Baskılar:
Kör Saatçi
Kör Saatçi
Muhteşem yazım tarzı ile Shakepeare Edebiyat Ödülü kazanmış bir bilim insanı olan Profesör Richard Dawkins, karmaşık bilimsel gerçekleri insanlara basit bir dille anlatmayı kendisine görev edinerek, yaşamın doğa üstü bir yaratıcı olmadan nasıl ortaya çıktığını ateşli bir şekilde anlatıyor. Çağımızın en çok okunan bilim insanları listesinde muhtemelen ilk sırayı alan Dawkins, Gen Bencildir ile sarstığı dünyayı bu kitapla bir kez daha canlandırıyor. Bilimi yanlış anlayan veya anlamak isteyen çeşitli kesimlere çekinmeden dağıttığı eleştirileriyle, uzun yıllar sonra yazacağı Tanrı Yanılgısı kitabının ilk sinyallerini veriyor.

“Güzel ve mükemmel yazılmış. … Tamamen anlaşılır fakat derin duygularla dolu konuşmanın ritmine sahip. Her sayfa gerçeği çınlatıyor. Bu, şu ana kadar okuduğum en iyi bilim kitaplarından biri (en iyi kitaplardan biri).”
—Lee Dembart, Los Angeles Times

“Nefis bir kitap, orijinal ve hayat dolu, evrimin ayrıntılarını coşkun bir berraklıkla açıklıyor, her yerinde yaradılışçı mağara adamlarını cevaplıyor.”
—Isaac Asimov

“İyi bilim edebiyatının sırrı, kişinin fikirleri önce kendisinin anlamasının gerektiği: iyi yazmak net düşünmekle mümkün olur. … Kör Saatçi’yi okurken Dawkins’in problemlere bakışındaki berraklıkla tekrar tekrar hayrete düştüm. … Dawkins’in doğal dünya hakkında bilgisini arttırmışken ona karşı hayranlık duygusunu kaybetmemiş olduğu fazlasıyla açık. … Keşke ben de böyle yazabiliyor olsaydım.”
—John Maynard Smith, New Scientist
418 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Böylesi derin ve kapsamlı bir kitabın Tübitak tarafından yasaklanmış olması içler acısı bir durum. Yasaklanma sebebi olarak, Dawkins'in yaratılışçıları rahatsız edici bir üslup kullanmış olabileceğini düşünmüştüm ancak okuyup gördüm ki, Kör Saatçi, bu düşüncenin yanından bile geçmiyor. Büyük oranda Darwinciliği, Lamarckçılığı, seçilimi, evrimi ve evrimle ilişkili diğer konuları ele alıyor. Bunları açıklarken de örneklemeler ve benzetmeler aracılığı ile anlatımı kolaylaştırıyor Dawkins.

Dil uzatma, sataşma, hakaret etme gibi unsurlar olmamasına karşın sırf evrimi açıkladığı için bir kitabın yasaklanması çok vahim bir durum. Peki sonra ne olacak? Evrim içerikli kitapları yasaklayan yaratılışçılar, yakında darwincileri de mi yasaklayacaklar? Gözlerim yaşardı, ne kadar özgür ve barışçıl bir yaklaşım ama!

Bu arada, kitabı bulabilirseniz keyifli okumalar.
418 syf.
·48 günde·Beğendi·10/10
Kitap baştan sona evrimsel biyoloji ile en küçük birimlerden en büyük birimlere kadar ayrıntılı, bol örnekli bir seçki kuruyor. Alanında en iyilerinden biri diyebilirim.
Dawkins 'in dili biyolojiye yabancı olanlar için çok ayrıntılı ve sıkıcı gelebilir.
Detaylı altyapısı olanlar için çok keyifli bir yolculuk.
Okuyun, okutun.
376 syf.
·25 günde·Beğendi·8/10
Evrim teorisini bana en iyi anlatabilecek kitap hangisidir diye aradığımda karşıma 'Richard Dawkins' çıktı...lise yıllarından tübitak ın en popüler kitabı 'Gen Bencildir' in yazarı...Okumaya başladıktan itibaren beni içine aldı...müthiş bir öğretmen...yaptığı benzetmeler o kanat net ve açıklayıcı ki önyargılarınızı kırabilecek güçte...Ayrıca BBC COSMOS belgeselinde de buradan alıntılamalar olduğunu gördüm...Evrime asla maymun insan sığlığında yaklaşmamayı aslında bütün evrende canlı cansız tüm varlıklar için geçerli olduğunu görebileceksiniz....burada bilgisayar simülasyonlarıyla kanıtlanabildiğini de göstermiş...ve ilerde bu bilgi yapay zeka ve robotik teknolojide kullanılabilir halde...Kitapta sık sık geçen ''birikimli seçilimi'' anlamaya çalışmanızı tavsiye ederim...
418 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Merhaba arkadaslar,

Bu kitab, öyle ilkokul, ortaokul veya lise altyapisi ile okunabilecek bir seviyede kitab degil. Birde bu güne kadar tek tarafli kitablar okumus iseniz yine cok ama cok zorlanirsiniz. Akademisyen bir yapiya ve alt yapiya sahib degilseniz diyebilirim ki, bayagi zorlanirsiniz. Tahmin ediyorum ilk yirminci sayfada birakmak isteyeceksiniz. Ama tavsiyemdir birakmayin devam edin derim. Cünkü okumus oldugunuz kitabin(larin) ilerleyen zamanlar icinde verimini aliyorsunuz. Zaman icindeki birikimleriniz, seyretmis oldugunuz bir filim veya gözlemis oldugunuz bir agac bir köpek bir kus size bazen kitabda okuyup anlamadiklarinizi ileri zamanlarda cok rahat ve basit olarak anlatabiliyor. Sadece sart kitabi okumus olmaniz. Cünkü altbilinciniz anlamadiklarinizi siz istesenizde istemesenizde depoluyor. Kitabi okudugunuz zamandan bir müddet sonra gördügünüz duydugunuz ve okuduklarinizla bir baglanti kuruyor. Ve siz sunu diyorsunuz AAAAA simdi anladim. Eger siz kitabi belli bir sayfada birakirsaniz bu ihtimalleri kaybetmis oluyorsunuz.
Kitabin dili cok degil bayagi agir zaten yazarda "okur tepki duyabilir diye" basliyor. Ve söyle devam ediyor " SÖZCÜKLER BIZIM HIZMETKARLARIMIZDIR; EFENDILERIMIZ DEGIL: SÖZCÜKLERI FARKLI AMACLAR DOGRULTUSUNDA; FARKLI ANLAMLARDA KULLANMAK ISIMIZI KOLAYLASTIRIR. Ayni zamanda söyle devam ediyor " Sözcüklerin farkli insanlarca nasil kullanildigiyla ugrasip durmanin bir anlami yok."......."hukukcular sözcükleri kendilerine özgü bicimde kullanmaya gerek duyar ve ben de bu kitabta ayni seyi yapacagim". Arkadaslar benim kanimca yokardaki kitabdan alintidaki yazida, yazar özür mahiyetinde kullanmis kusuruma bakmayin demek istemis. Evet bazen öyle konular olur ki, mecbur kalirsiniz alanin termolojisini kullanmaya. Bazen mecbur kalirsiniz akademeik seviyede yazmaya. Yazinin seviyesini yükseltmezseniz basite indirgenir mesele hafife alinir. Ceviriye gelince kitabi almanca olarakta okudum. Her iki dilede ayni derecede hakimimdir. Ama gördüm ki, almanca cevrisi daha mükemmel daha anlasilir cevrilmis. Türkce ceviride malesef bunu söyleyemeyecegim. Birde almanca yazilmis olan kitabda resimler, kagidi ve kapagi daha kaliteli. Tabi belkide türkiyede alicinin maddi olanaklari göz önünde bulundurulmus olabilir yada ben kütühane boyuna raslamamis olabilirim. Neyse uzun lafin kisasi kitabin dili cok agir ve cok zor demiyecegim bayagi zor anlasilir bir kitab. Yani okuruna has bir kitab. Ama sunuda yazmadan edemeyecegim okumazsaniz cok sey kaybedersiniz. kitabi okurken ayrac olarak mendil kullanin cünkü cokterletecek ihtiyaciniz olacak.
Saygilarimla
418 syf.
·Beğendi·8/10
Evren’de ne kadar değersiz olduğumuzu kendimizi neden bu kadar üstün ırk olarak gördüğümüzü güzel bilimsel örneklerle çürüten bir kitap görüşünüz yada inancınız ne olursa olsun bir okuyun ateist bu yazar gibi düşünmeyin bilimsel bir araştırma neticede okuduktan sonra değerlendirmenizi kendiniz yapın
418 syf.
·9/10
Genel bilgi olarak 92 tane makaleden faydalanılmış. Matematiksel hesaplarda insanın beceremeyeceği üst düzey hesaplar olduğu için tamamen bilgisayarların kullanıldığı , daha çok biyoloji konusunda olmakla beraber değişik konularda ilginç bilgilerin olduğu okurken beni yoran dünyaya farklı bir bakış açısını kazanmak için okunması gereken kitaplardan biridir.
Bu kitap tek okumada tamamen hazmedilemeyeceği tek okuyuşta çözümleme yapabilmeniz için üst düzey matematik hayal gücünüzün olması(Öyle bir hayal gücünüz olsa da rakamları algılaya bilmeniz gerçekten zor.) ve iyi bir biyolojini bazı kısımlarda geçen fiziksel özellikleri tam olarak algılaya bilmek için ortalamanın biraz üzerinde fizik bilgisi gereken bir kitaptır. Eğer bu konulara ilginiz varsa okurken notlar alıp o notları araştırıp öğrendikten sonra bir daha okursanız kitaptan daha çok yararlanma olasılığınız var.
Diğer bir husus olarak kitabın türünde diğer inançlar diye bir tag var. Trajikomik olmakla birlikte bilimsel mantığımızın ne kadar zayıf ve bağnaz olduğunu gösteriyor. Darwin evrim teorisi bilimsel bir çalışmadır. Bitkiler ve hayvanlar (İnsanların hayvan türünden kendini kabul etmemesine ve beynin gelişmiş olması dolayı ne hayvan türünden ne de bitki türünden kendini saymamasını içimden gülmekle beraber dalga geçmemek için kendimi zor tutuyorum.) birlikte bütün yaşam döngülerini inceleyen biyolojinin(Benim tanımımdır Eksik olabilir.) bir alt teorisidir. Dinlerin dedikleri ayetlerin birkaçını ters düştüğü için ondan dolayı dinlere inanmayanların bir teoriyi taptığını düşünmek tamamen cahilliktir.
418 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Richard dawkins kitap yazar da beğenilmez mi okuduğum3. kitabıydı sanırım. akıcılığından bir şey kaybetmiyor ve tekrara düşmüyor .zamanım olsa yeniden okurum
418 syf.
·Beğendi·7/10
ATEIST BIRININ KITABINI BEZI INSANNAR OXUMURLAR AMA BUNU BILDIRMELIYEM KI DAWINKS KOR SAATCI KITABINDA DARWININ TEORESINI COX GOZEL IFADE ETTIRIR. BU KITAPI OXUMAGI SIZELERE MESLEHET BILIREM
418 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Daha önceleri Tübitak tarafından basılırken malum sebeplerden ötürü bir süredir basımı yapılamayan Kör Saatçi nihayet Kuzey Yayınları'yla yeniden kitapseverlerle buluştu. Elimdeki kitap aralık 2017 ilk basım olduğu için kusurlar içeriyor. Daha özenli hazırlanabilirdi.
Richard Dawkins'in Kör Saatçi'si ismiyle yaradılışçı görüşü savunanların yaptığı meşhur saatçi anolojisine atıfta bulunuyor. Diğer yandan kitabın anlatım metodunda sıkça anoloji kullanılması gözden kaçmayacak bir detay.
Bu kitabı evrimi inceleyen objektif bir bilim kitabı olarak göremeyiz çünkü Dawkins ön sözde ''Bu kitap tarafsız bir bilimsek inceleme değildir... Tarafsız olmanın da ötesinde itiraf etmek gerekirse, bu kitaptaki bölümlerin bazıları profesyonel bilimsel dergilerde yayınlansaydı eleştirilere yol açabilecek kadar yüksek bir tutkuyla yazıldı'' şeklinde ifade etmiştir.
Richard Dawkins evrimin dinamiklerini, doğal seçilimi, evrime yöneltilen çoğunluk tarafından bilinen soruları, kafa karıştırıcı noktaları aydınlatma yoluna gitmiş. Evrim nedir? Evrim neden vardır? Evrimin belirleyici unsurları nedir? vb şeklinde çoğaltılabilecek sorulara cevap vermesi bakımından başarılı bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Kör Saatçide yoğun bir anlatım olduğu için ve kitaptaki bazı bölümlerin soyut olasılıklar denizinde ceviz kabuğu gibi ilerlediğini düşününce ilk okumada hakim olunabilecek cinsten değil.
Bölüm bölüm artan ateşiyle, anlatımdaki üstün gayretiyle başarılı bir kitaptır. Evrimle ilgilenen, merak duyan herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.
küçük not: Tarafsız bir kitap yazmadığını söyleyen Dawkins, kitabının tarafsız şekilde yazılmış biyoloji ve evrim kitaplarıyla birlikte okunmasını tavsiye etmiş .
418 syf.
·51 günde·10/10
Canlıların mükemmelliği ve karmaşıklığı hem saygıyı hem de "derin" bir soruyu hak ediyor: Mükemmel ve karmaşık canlılar nasıl var oldu? Kimileri her şeyi tasarlayan bir Yaratıcı'nın olduğuna inanıyor, kimileri de karmaşık canlıların rastlantı eseri ortaya çıkabilecek kadar basit olan canlılardan evrimleşerek oluştuğunu savunuyor... Gen Bencildir kitabıyla tanıdığımız zooloji profesörü Richard Dawkins, doğal seçilim yoluyla gerçekleşen evrimin yaşamın karmaşık tasarımını açıklayan tek kuram olduğunu düşünüyor. Kör Saatçi bu düşüncenin kuvvetli ışığında yazılmış, söylemek istediğini berrak bir biçimde söyleyen, anlatan, öğreten bir kitap; ama hepsinden de öte, bütün iyi kitapların yaptığını yapıp kafa karıştıran, soru sorduran bir kitap...
418 syf.
·Beğendi·9/10
Çevirmen hakkında olumlu düşüncelere sahip değilim malesef. Genetik okumuş biri olarak bunu mu demek istemiş şunu mu demek istemiş acaba diye düşünerek okumak zorunda kaldım. Tabiki hem teknik dil hem edebi dilde yazan Dawkins için Türkiye'nin daha iyi bir çevirmene daha iyi bir yayınevine(belki) ihtiyacı var zannımca. İçerik olarak tabii ki okunmalı ama öncesinde genetik, DNA ve evrim hakkında biraz bilgi edinilmesi faydalı olacaktır. İyi okumalar
376 syf.
·18 günde·Beğendi·Puan vermedi
Richard dawkinsin de dediği gibi evrim her zaman vardı ve devam etmektedir. Doğal seçilim ne kadar da muhteşem ve ilgi çekici bir konudur. Doğal seçilim sayesinde canlılar her seferinde çok ufak dahi olsa bir evrim geçirerek bulundukları ortamda hayatta kalmayı sağlar ve yaşamlarını sürdürür canlılar. Evrime ilginiz varsa eğer doğal seçilim hakkında bilgi almak için son derece güzel bir kitap
Açıklayamayacağımız tek bir örnek bile bulsak kendi yetersizliğimize bakıp, abartılı sonuçlara varmadan önce duraksamalıyız.
Richard Dawkins
Sayfa 49 - TÜBİTAK
Bir makinenin veya bir canlının nasıl çalıştığını anlamak istediğimizde, bileşenlerine bakar ve bu bileşenlerin birbirleriyle nasıl bir etkileşim içerisinde olduklarını sorarız.
Richard Dawkins
Sayfa 15 - TÜBİTAK
Yaşamı anlamak istiyorsanız titreşen, çarpan jelleri veya yaşam sularını boş verin, bilgi teknolojisi hakkında düşünün.
İnsanoğlu uslanmaz bir benzetmecidir. Bizler çok farklı süreçler arasındaki ufak benzerliklerde bir anlam bulmaya çalışırız.
Mucizelerden, temeldeki düşük olasılıklardan, fantastik rastlantılardan, büyük tesadüflerden ne kadar uzaklaşabilir ve büyük rastlantıları parçalayıp küçük rastlantılardan oluşan birikimli dizilere ne kadar dönüştürebilirsek, açıklamalarımız akılcı zihinler için o kadar doyurucu olacaktır.
Richard Dawkins
Sayfa 180 - Tübitak , VI. Bölüm

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kör Saatçi
Baskı tarihi:
Aralık 2017
Sayfa sayısı:
376
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059909501
Orijinal adı:
The Blind Watchmaker
Çeviri:
Melisa Miller
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kuzey Yayınları
Baskılar:
Kör Saatçi
Kör Saatçi
Muhteşem yazım tarzı ile Shakepeare Edebiyat Ödülü kazanmış bir bilim insanı olan Profesör Richard Dawkins, karmaşık bilimsel gerçekleri insanlara basit bir dille anlatmayı kendisine görev edinerek, yaşamın doğa üstü bir yaratıcı olmadan nasıl ortaya çıktığını ateşli bir şekilde anlatıyor. Çağımızın en çok okunan bilim insanları listesinde muhtemelen ilk sırayı alan Dawkins, Gen Bencildir ile sarstığı dünyayı bu kitapla bir kez daha canlandırıyor. Bilimi yanlış anlayan veya anlamak isteyen çeşitli kesimlere çekinmeden dağıttığı eleştirileriyle, uzun yıllar sonra yazacağı Tanrı Yanılgısı kitabının ilk sinyallerini veriyor.

“Güzel ve mükemmel yazılmış. … Tamamen anlaşılır fakat derin duygularla dolu konuşmanın ritmine sahip. Her sayfa gerçeği çınlatıyor. Bu, şu ana kadar okuduğum en iyi bilim kitaplarından biri (en iyi kitaplardan biri).”
—Lee Dembart, Los Angeles Times

“Nefis bir kitap, orijinal ve hayat dolu, evrimin ayrıntılarını coşkun bir berraklıkla açıklıyor, her yerinde yaradılışçı mağara adamlarını cevaplıyor.”
—Isaac Asimov

“İyi bilim edebiyatının sırrı, kişinin fikirleri önce kendisinin anlamasının gerektiği: iyi yazmak net düşünmekle mümkün olur. … Kör Saatçi’yi okurken Dawkins’in problemlere bakışındaki berraklıkla tekrar tekrar hayrete düştüm. … Dawkins’in doğal dünya hakkında bilgisini arttırmışken ona karşı hayranlık duygusunu kaybetmemiş olduğu fazlasıyla açık. … Keşke ben de böyle yazabiliyor olsaydım.”
—John Maynard Smith, New Scientist

Kitabı okuyanlar 284 okur

  • Batuhan Musaoğlu
  • Erdem durak
  • Buse Pınarbaşı
  • Garavel
  • Seyma yunsel
  • irem aykaç
  • Berk Çelik
  • Doğu Çetin
  • Kurtuluş Yalçın
  • Kalbimunutburuyayi

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%11 (12)
9
%3.7 (4)
8
%4.6 (5)
7
%2.8 (3)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları