·
Okunma
·
Beğeni
·
11,1bin
Gösterim
Adı:
Kör Saatçi
Baskı tarihi:
Aralık 2017
Sayfa sayısı:
376
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059909501
Orijinal adı:
The Blind Watchmaker
Çeviri:
Melisa Miller
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kuzey Yayınları
Baskılar:
Kör Saatçi
Kör Saatçi
Muhteşem yazım tarzı ile Shakepeare Edebiyat Ödülü kazanmış bir bilim insanı olan Profesör Richard Dawkins, karmaşık bilimsel gerçekleri insanlara basit bir dille anlatmayı kendisine görev edinerek, yaşamın doğa üstü bir yaratıcı olmadan nasıl ortaya çıktığını ateşli bir şekilde anlatıyor. Çağımızın en çok okunan bilim insanları listesinde muhtemelen ilk sırayı alan Dawkins, Gen Bencildir ile sarstığı dünyayı bu kitapla bir kez daha canlandırıyor. Bilimi yanlış anlayan veya anlamak isteyen çeşitli kesimlere çekinmeden dağıttığı eleştirileriyle, uzun yıllar sonra yazacağı Tanrı Yanılgısı kitabının ilk sinyallerini veriyor.

“Güzel ve mükemmel yazılmış. … Tamamen anlaşılır fakat derin duygularla dolu konuşmanın ritmine sahip. Her sayfa gerçeği çınlatıyor. Bu, şu ana kadar okuduğum en iyi bilim kitaplarından biri (en iyi kitaplardan biri).”
—Lee Dembart, Los Angeles Times

“Nefis bir kitap, orijinal ve hayat dolu, evrimin ayrıntılarını coşkun bir berraklıkla açıklıyor, her yerinde yaradılışçı mağara adamlarını cevaplıyor.”
—Isaac Asimov

“İyi bilim edebiyatının sırrı, kişinin fikirleri önce kendisinin anlamasının gerektiği: iyi yazmak net düşünmekle mümkün olur. … Kör Saatçi’yi okurken Dawkins’in problemlere bakışındaki berraklıkla tekrar tekrar hayrete düştüm. … Dawkins’in doğal dünya hakkında bilgisini arttırmışken ona karşı hayranlık duygusunu kaybetmemiş olduğu fazlasıyla açık. … Keşke ben de böyle yazabiliyor olsaydım.”
—John Maynard Smith, New Scientist
418 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
Böylesi derin ve kapsamlı bir kitabın Tübitak tarafından yasaklanmış olması içler acısı bir durum. Yasaklanma sebebi olarak, Dawkins'in yaratılışçıları rahatsız edici bir üslup kullanmış olabileceğini düşünmüştüm ancak okuyup gördüm ki, Kör Saatçi, bu düşüncenin yanından bile geçmiyor. Büyük oranda Darwinciliği, Lamarckçılığı, seçilimi, evrimi ve evrimle ilişkili diğer konuları ele alıyor. Bunları açıklarken de örneklemeler ve benzetmeler aracılığı ile anlatımı kolaylaştırıyor Dawkins.

Dil uzatma, sataşma, hakaret etme gibi unsurlar olmamasına karşın sırf evrimi açıkladığı için bir kitabın yasaklanması çok vahim bir durum. Peki sonra ne olacak? Evrim içerikli kitapları yasaklayan yaratılışçılar, yakında darwincileri de mi yasaklayacaklar? Gözlerim yaşardı, ne kadar özgür ve barışçıl bir yaklaşım ama!

Bu arada, kitabı bulabilirseniz keyifli okumalar.
376 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Merhabalar.
Richard Dawkins ile tanışmam, 2012 yılında bir televizyon programında Kardinal George Pell ile tartışmasını izlemem sonucu oldu. Ben daha sonra izledim programı tabii. (George Pell birçok kez çocuk istismarından yargılanmış, mahkum edilmiş, daha sonra bu karar bozulmuş ve soruşturması halen sürüyor.)
Kör Saatçi;
Dawkins, bilimsel gerçeklerin halkça kavranabilmesi için büyük uğraş vermiştir. Yine bu bilimsel gerçeklerden evrimi ve doğal seçilim herkesin anlayabileceği sade ve akıcı bir dille tabiri caizse öyküleştirerek anlatmış. Aslında Isaac Asimov'un şu sözleri kitabı özetliyor:
"Nefis bir kitap, orijinal ve hayat dolu, evrimin ayrıntılarını coşkun bir berraklıkla açıklıyor, her yerinde yaradılışçı mağara adamlarını cevaplıyor."
Okuma yazma bilen herkese bu kitabı tavsiye ediyorum.
418 syf.
·48 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitap baştan sona evrimsel biyoloji ile en küçük birimlerden en büyük birimlere kadar ayrıntılı, bol örnekli bir seçki kuruyor. Alanında en iyilerinden biri diyebilirim.
Dawkins 'in dili biyolojiye yabancı olanlar için çok ayrıntılı ve sıkıcı gelebilir.
Detaylı altyapısı olanlar için çok keyifli bir yolculuk.
Okuyun, okutun.
376 syf.
·25 günde·Beğendi·8/10 puan
Evrim teorisini bana en iyi anlatabilecek kitap hangisidir diye aradığımda karşıma 'Richard Dawkins' çıktı...lise yıllarından tübitak ın en popüler kitabı 'Gen Bencildir' in yazarı...Okumaya başladıktan itibaren beni içine aldı...müthiş bir öğretmen...yaptığı benzetmeler o kanat net ve açıklayıcı ki önyargılarınızı kırabilecek güçte...Ayrıca BBC COSMOS belgeselinde de buradan alıntılamalar olduğunu gördüm...Evrime asla maymun insan sığlığında yaklaşmamayı aslında bütün evrende canlı cansız tüm varlıklar için geçerli olduğunu görebileceksiniz....burada bilgisayar simülasyonlarıyla kanıtlanabildiğini de göstermiş...ve ilerde bu bilgi yapay zeka ve robotik teknolojide kullanılabilir halde...Kitapta sık sık geçen ''birikimli seçilimi'' anlamaya çalışmanızı tavsiye ederim...
376 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Evrimin nasıl olmayacağını ve nasıl olacağını anlatan açık ara en iyi kitap. Sapiens okuyan birkaç kişi size bu iki kitabın aynı şeyi anlattığından bahsedebilir lütfen aldanmayın. Sapiens kitabı sapiense olan evrimden yani adı üstünde insan ırkının evriminden bahsediyor. Bu kitap ise evrimin ta kendisinden.

Bu kitabı güzel yapan birkaç özelliği var.
1- Evrim için sadece tek bir görüşün savunması yok. Olası diğer görüşlerin de ne olduğundan bahsediyor.
2- Basit ve anlaşılabilir bir sürü örneklendirme ile dolu ve bu da anlatımı daha okunabilir kılıyor.
3- Yazan kişinin uzmanlık alanı biyoloji ve konu evrim.(Daha ne olsun?).
418 syf.
·10/10 puan·Ne Okusam'dan
"Bu kitap çoğunlukla karmaşık tasarım problemine çözüm olarak evrim hakkında; Paley'in kutsal bir saatçinin varlığını ispatladığını düşündüğü fenomenin gerçek açıklamasını oluşturan evrim hakkında." (S:297)

Paley; kitabında evrenin kesinlikle bir saat tasarımcısının tasarımına benzer bir şekilde, kusursuz olarak tasarlandığını ifade ediyor. Yazarımız, bu kitabında evrenin "tasarlandığı" fikrine, öyle canla-başla karşı çıkmıyor. Bunu kendi kitabında, üzerinden yürüyeceği ana konu olarak belirleyerek, bir tasarım söz konusu ise tasarımcının ancak kör bir tasarımcı olacağını, kesinlikle ileriye yönelik planlar yapmadığını, yani dolayısıyla bu tasarımcının ancak Darwinizm (evrim) olabileceğini şu sözlerle ifade ediyor; "Gerçek bir saatçi öngörüye sahiptir: çarklarını ve yaylarını ve bunların birbirleriyle olan bağlantılarını, saatin gelecekte sahip olacağı amacı için hayal gücü ile planlar. Günümüzde hayatın tamamını açıklaması ve görünüşteki amaçlarının sebebi olduğunu bildiğimiz doğal seçilimin, yani Darwin'in keşfettiği kör ve bilinçsiz sürecin aklında hiçbir amaç yoktur. Aklı ve hayal gücü yoktur. Gelecek için plan yapmaz. İleri görüşü yoktur, öngörüsü yoktur ve hatta herhangi bir görüsü bile yoktur." ( S:25)

Eğer doğada bir saatçinin rol aldığı söylenecekse, bu saatçi kör bir saatçidir.

Richard DAWKINS kendi çalışmalarında bilgisayar programlarına çeşitli talimatlar vererek, kendi simülasyonlarını oluşturuyor. Ve bu siber deneyler yazara argüman kazandırıyor. Konuları açıklarken bu simülasyonlardan çokça faydalanıyor.

Fakat kitaplarının hepsinde yer verdiği ifade " Tanrı tüm bu süreçten daha mükemmel olduğu için, sürecin Tanrı aracılığıyla başlaması olanaksızdır."
İyi de bilgisayar simülasyonu çıkıp bu cümleyi kursa ne kadar haklılık payı vardır? Günümüzde M-Kuramı yahut sicim teorisi dediğimiz 'herşeyin kuramı'nda 11 boyuttan bahsediyoruz. Bİzim algımız şimdilik 4. Boyuttaki cisimler ile başa çıkabiliyor sadece. O yüzden Tanrının varlığı-yokluğu konusunda 'bilmiyorum' demek bana daha doğru geliyor şimdilik.

Evrenin gücü hakkında hâlen minicik bilgimiz var. Ve gördüğümüz herşeyin küçücük bir toz kadar yer kaplamadığı da bu minnacık bilginin içerisinde. Mevcut bilgiler doğrultusunda Tanrının varlığına yahut yokluğuna karar vermek imkânsızdır.

Bu yüzden Charles Darwin Agnostikti (Bilinmezcilik), kesinlikle ateist değildi.

Kitap çok kapsamlı arkadaşlar. İçeriğinde geçen konular ile ilgili yorum yapmaya kalkışırsam aylar yetmez. Size katkısı çok çok fazla olacaktır. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim, keyifli okumalar.
418 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Açıklamak zor bir sanattır. Bir şeyi açıklarsınız, okuyucunuz da
anlar; ama bir şeyi öyle bir açıklarsınız ki, okuyucunuz onu ta
iliklerinde hisseder. Gelişim ve değişimi ''kör saatçi'' ile iliklerinize kadar hissedeceksiniz.
418 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Merhaba arkadaslar,

Bu kitab, öyle ilkokul, ortaokul veya lise altyapisi ile okunabilecek bir seviyede kitab degil. Birde bu güne kadar tek tarafli kitablar okumus iseniz yine cok ama cok zorlanirsiniz. Akademisyen bir yapiya ve alt yapiya sahib degilseniz diyebilirim ki, bayagi zorlanirsiniz. Tahmin ediyorum ilk yirminci sayfada birakmak isteyeceksiniz. Ama tavsiyemdir birakmayin devam edin derim. Cünkü okumus oldugunuz kitabin(larin) ilerleyen zamanlar icinde verimini aliyorsunuz. Zaman icindeki birikimleriniz, seyretmis oldugunuz bir filim veya gözlemis oldugunuz bir agac bir köpek bir kus size bazen kitabda okuyup anlamadiklarinizi ileri zamanlarda cok rahat ve basit olarak anlatabiliyor. Sadece sart kitabi okumus olmaniz. Cünkü altbilinciniz anlamadiklarinizi siz istesenizde istemesenizde depoluyor. Kitabi okudugunuz zamandan bir müddet sonra gördügünüz duydugunuz ve okuduklarinizla bir baglanti kuruyor. Ve siz sunu diyorsunuz AAAAA simdi anladim. Eger siz kitabi belli bir sayfada birakirsaniz bu ihtimalleri kaybetmis oluyorsunuz.
Kitabin dili cok degil bayagi agir zaten yazarda "okur tepki duyabilir diye" basliyor. Ve söyle devam ediyor " SÖZCÜKLER BIZIM HIZMETKARLARIMIZDIR; EFENDILERIMIZ DEGIL: SÖZCÜKLERI FARKLI AMACLAR DOGRULTUSUNDA; FARKLI ANLAMLARDA KULLANMAK ISIMIZI KOLAYLASTIRIR. Ayni zamanda söyle devam ediyor " Sözcüklerin farkli insanlarca nasil kullanildigiyla ugrasip durmanin bir anlami yok."......."hukukcular sözcükleri kendilerine özgü bicimde kullanmaya gerek duyar ve ben de bu kitabta ayni seyi yapacagim". Arkadaslar benim kanimca yokardaki kitabdan alintidaki yazida, yazar özür mahiyetinde kullanmis kusuruma bakmayin demek istemis. Evet bazen öyle konular olur ki, mecbur kalirsiniz alanin termolojisini kullanmaya. Bazen mecbur kalirsiniz akademeik seviyede yazmaya. Yazinin seviyesini yükseltmezseniz basite indirgenir mesele hafife alinir. Ceviriye gelince kitabi almanca olarakta okudum. Her iki dilede ayni derecede hakimimdir. Ama gördüm ki, almanca cevrisi daha mükemmel daha anlasilir cevrilmis. Türkce ceviride malesef bunu söyleyemeyecegim. Birde almanca yazilmis olan kitabda resimler, kagidi ve kapagi daha kaliteli. Tabi belkide türkiyede alicinin maddi olanaklari göz önünde bulundurulmus olabilir yada ben kütühane boyuna raslamamis olabilirim. Neyse uzun lafin kisasi kitabin dili cok agir ve cok zor demiyecegim bayagi zor anlasilir bir kitab. Yani okuruna has bir kitab. Ama sunuda yazmadan edemeyecegim okumazsaniz cok sey kaybedersiniz. kitabi okurken ayrac olarak mendil kullanin cünkü cokterletecek ihtiyaciniz olacak.
Saygilarimla
376 syf.
Kitabın ana konusu evrimin karmaşıklığı, gelişimi ve değişimi... Ve bunları anlatırken biyoloji ağırlıklı bir dil kullanmıştır. Eğer biyolojiye ilginiz yoksa (kendimden biliyorum) ve biyolojik terimlere aşina değilseniz okumakta zorlanacaksınız. Dediğim gibi biyoloji ile ilginiz çok yoksa kitabi okurken bazen sıkılabilirsiniz ama, sonuna kadar okumaya çalışın.
418 syf.
·Puan vermedi
Bilimsel kitap okumak istediğimizde ilk aklımaza gelen yazarlardan R.Dawkıns haklı olarakta en çok okunan kitabı kör saatçi ve halen de tek olama özeliğini koruyor. C.Darwin den sonra insan türü ve evren üzerine en başarılı çalışmalar yaptığı açıktır kendisi de bunu önsözün de belirtir.''Bu kitap, varlığımızın bir zamanlar gizemlerin en büyüğü olduğu fakat artık çözümlendiği kanısıyla yazıldı. Gizemi Darwin ve Wallace çözdüler; biz onların çözümüne dipnotlar eklemeyi sürdürüyoruz. Pek çok insanın bu derin soruya getirilen zarif ve güzel çözümden haberinin olmaması, hatta inanılmaz bir şekilde böyle bir soru olduğunun farkında bile olmaması beni şaşırttığı için bu kitabı yazdım''der
Dawkins’in bu sözlerinden, evrenin ve insanın muhteşem bir tasarım eseri olduğunu kabul ediyoruz..Canlıların rastlantı eseri ortaya çıkamayacak kadar olasılık dışı ve güzel "tasarlanmış” olduğunu gördük. Öyleyse, nasıl var oldular?
Yanıt tabi ki Darwin'in yanıtıdır.Şöyle ki: Canlılar, basit başlangıçların, rastlantı eseri hayat kazanabilecek kadar basit ilksel varlıkların, kerte kerte, adım adım dönüşümüyle ortaya çıktı. Bu yavaş evrim sürecindeki her değişim, kendinden bir öncekine kıyasla, rastlantı eseri oluşabilecek kadar yalındı. Ancak, en son ürünün karmaşıklığım başlangıç noktasıyla kıyaslayarak düşünürseniz,Bana kalırsa bu kitap tan önce türlerin kökeni kitabını okumak ta yara var kitapbın içinde geçen bir çok konuyu anlamamıza daha yardımcı olacaktır.(en azından ben öyle yaptım)
418 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Evren’de ne kadar değersiz olduğumuzu kendimizi neden bu kadar üstün ırk olarak gördüğümüzü güzel bilimsel örneklerle çürüten bir kitap görüşünüz yada inancınız ne olursa olsun bir okuyun ateist bu yazar gibi düşünmeyin bilimsel bir araştırma neticede okuduktan sonra değerlendirmenizi kendiniz yapın
Din ilhamlı türcülüğümüz öyle nefes kesen bir seviyededir ki, tek bir insan zigotunun kürtajı bile (zaten çoğu kendiliğinden düşmektedir), deneyler için herhangi bir sayıdaki zeki şempanzenin kesilip biçilmesinde olduğundan çok daha fazla miktarda ahlaki endişe ve öfke yaratabilir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kör Saatçi
Baskı tarihi:
Aralık 2017
Sayfa sayısı:
376
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059909501
Orijinal adı:
The Blind Watchmaker
Çeviri:
Melisa Miller
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kuzey Yayınları
Baskılar:
Kör Saatçi
Kör Saatçi
Muhteşem yazım tarzı ile Shakepeare Edebiyat Ödülü kazanmış bir bilim insanı olan Profesör Richard Dawkins, karmaşık bilimsel gerçekleri insanlara basit bir dille anlatmayı kendisine görev edinerek, yaşamın doğa üstü bir yaratıcı olmadan nasıl ortaya çıktığını ateşli bir şekilde anlatıyor. Çağımızın en çok okunan bilim insanları listesinde muhtemelen ilk sırayı alan Dawkins, Gen Bencildir ile sarstığı dünyayı bu kitapla bir kez daha canlandırıyor. Bilimi yanlış anlayan veya anlamak isteyen çeşitli kesimlere çekinmeden dağıttığı eleştirileriyle, uzun yıllar sonra yazacağı Tanrı Yanılgısı kitabının ilk sinyallerini veriyor.

“Güzel ve mükemmel yazılmış. … Tamamen anlaşılır fakat derin duygularla dolu konuşmanın ritmine sahip. Her sayfa gerçeği çınlatıyor. Bu, şu ana kadar okuduğum en iyi bilim kitaplarından biri (en iyi kitaplardan biri).”
—Lee Dembart, Los Angeles Times

“Nefis bir kitap, orijinal ve hayat dolu, evrimin ayrıntılarını coşkun bir berraklıkla açıklıyor, her yerinde yaradılışçı mağara adamlarını cevaplıyor.”
—Isaac Asimov

“İyi bilim edebiyatının sırrı, kişinin fikirleri önce kendisinin anlamasının gerektiği: iyi yazmak net düşünmekle mümkün olur. … Kör Saatçi’yi okurken Dawkins’in problemlere bakışındaki berraklıkla tekrar tekrar hayrete düştüm. … Dawkins’in doğal dünya hakkında bilgisini arttırmışken ona karşı hayranlık duygusunu kaybetmemiş olduğu fazlasıyla açık. … Keşke ben de böyle yazabiliyor olsaydım.”
—John Maynard Smith, New Scientist

Kitabı okuyanlar 741 okur

  • Mustafa Kerem
  • nocomment
  • Berk Deniz Al
  • Berke
  • Emin Bozkurt
  • muhammed
  • Gülşah Karakaya
  • Gamze Çerko
  • Pınar Mi
  • Buğra Barış KOLÇAK

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.3 (36)
9
%7.2 (18)
8
%11.6 (29)
7
%5.2 (13)
6
%1.6 (4)
5
%1.6 (4)
4
%0.4 (1)
3
%0.4 (1)
2
%0.4 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları