Melisa Miller

Melisa Miller

Çevirmen
8.4/10
119 Kişi
·
102
Okunma
·
0
Beğeni
·
101
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
%21 (75/372)
Bu kitaba yeni başladım. Alıntı paylaşmayacağım. Biyoloji ağırlıklı ve sürükleyici bir kitap. Kitabın ana konusu "evrimdeki karmaşıklık".
Her şey mümkün ama; çok düşük bir ihtimal. Ve hiçbir şey tesadüf değil.
Ekosistemin ilerleyişi sadece.
Okuması zevkli. Tavsiye ederim.
376 syf.
·25 günde·Beğendi·8/10
Evrim teorisini bana en iyi anlatabilecek kitap hangisidir diye aradığımda karşıma 'Richard Dawkins' çıktı...lise yıllarından tübitak ın en popüler kitabı 'Gen Bencildir' in yazarı...Okumaya başladıktan itibaren beni içine aldı...müthiş bir öğretmen...yaptığı benzetmeler o kanat net ve açıklayıcı ki önyargılarınızı kırabilecek güçte...Ayrıca BBC COSMOS belgeselinde de buradan alıntılamalar olduğunu gördüm...Evrime asla maymun insan sığlığında yaklaşmamayı aslında bütün evrende canlı cansız tüm varlıklar için geçerli olduğunu görebileceksiniz....burada bilgisayar simülasyonlarıyla kanıtlanabildiğini de göstermiş...ve ilerde bu bilgi yapay zeka ve robotik teknolojide kullanılabilir halde...Kitapta sık sık geçen ''birikimli seçilimi'' anlamaya çalışmanızı tavsiye ederim...
268 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitabı özetlemek gerekirse kısaca ateizme giriş kitabı olduğunu söyleyebilirim. Genel olarak Tanrı/Tanrıların varlığı olmadan evrenin nasıl işlediğini anlatıyor. Kitabın bazı yerlerindeki örnekler o kadar güzel ve anlamlı ki ister istemez oturup üzerine düşünmenizi gerektiriyor.
Diğer dinlere pek girmese de Hristiyanlık dinini özellikle eleştiriyor fakat İncil'den alıntıladığı olayların çoğu diğer İbrahimi dinlerde de benzer şekillerde olduğu için farkları ve benzerlikleri rahatça görebiliyorsunuz.
Bu kitabı okuduktan sonra kesinlikle bazı şeyleri daha iyi anlayacağınıza eminim. Başka bir bakış açısından bakmak eminim ki İbrahimi dinlere olan bakış açınızı biraz da olsa genişletecektir.
Sona gelirsek, Richard Dawkins'in diğer kitaplarını da almayı düşünüyorum. Anlatımı sürükleyici ve yalın. İçinde ne kadar bilimsel veri olursa olsun basitleştirerek olayı kavramamızı sağlıyor. Ön yargı yapmadan kitabı bir an önce alıp okumanızı tavsiye ederim.

7.8/10
376 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Evrimin nasıl olmayacağını ve nasıl olacağını anlatan açık ara en iyi kitap. Sapiens okuyan birkaç kişi size bu iki kitabın aynı şeyi anlattığından bahsedebilir lütfen aldanmayın. Sapiens kitabı sapiense olan evrimden yani adı üstünde insan ırkının evriminden bahsediyor. Bu kitap ise evrimin ta kendisinden.

Bu kitabı güzel yapan birkaç özelliği var.
1- Evrim için sadece tek bir görüşün savunması yok. Olası diğer görüşlerin de ne olduğundan bahsediyor.
2- Basit ve anlaşılabilir bir sürü örneklendirme ile dolu ve bu da anlatımı daha okunabilir kılıyor.
3- Yazan kişinin uzmanlık alanı biyoloji ve konu evrim.(Daha ne olsun?).
368 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Yazarın demeçlerinin, makalelerinin ve daha birçok çalışmasının yer aldığı güzel bir eser. Kitap benim için güzeldi ama yazarın diğer kitaplarını okumasaydım muhtemelen yarıda bırakırdım. Çünkü detaylı incelenmesi gereken konular daha yüzeysel işlenmiş. Doğal olarak Biyoloji alanındaki ön bilgilere ihtiyaç duyuluyor. Bu kadar teknik olmasının başka bir sebebi de öğrencilerine, meslektaşlarına yani kendi alanı ile alakalı olan insanlara hitaben konuşması. Bu derlemelere anlaşılır olması için yeniden çeşitli açıklamalar alt bilgi olarak konulmuş ama bu da metnin bölünmesine sebep oluyor. Kısacası diğer kitapları okumadan okumayın bunu.

Kitapta ilgimi çeken birkaç konudan bahsedeyim.
İlk olarak yazarın global ve küresel düşünceleri, ayrıca bunları savunma tarzı benim çok hoşuma gidiyor. Mesela insanların kürtaja şiddet derecesinde karşı olması konusu; Faydacılığın kurucusu olan büyük ahlak felsefecisi Jeremy Bentham fetüs ile ilgili şu çözümü işaret ediyor "soru ne 'mantık yürütebilirler mi? Ne de 'konuşabilirler mi?' bunların yerine 'acı çekebilirler mi?' şeklindedir."
Bu çoğu kürtaj karşıtına göre olumlu bir düşünce olabilir. Yani erken kürtaja değil de geç kalınmış kürtaja karşıdır. Fakat yazarımız haklı olarak buna da karşı çıkıyor.
Sözde bebek katliamına karşı çıkarken doktorları katleden yobazlar bir yana; üç günde bir sofrada et bulunduran insanların acıya bu kadar duyarlı görünmesi yazara demagojik geliyor. Sadece insan acı çekmez diyor.
Ve yine bir hayvansevergillerfamilyası üyelerinden olan benim çok hoşuma gidecek başka bir eleştiri de, çeşitli özel günlerde havai fişek gösterilerine geliyor. Biyolog olan yazarımız kendi gözlemlerine de dayanan bir fobiyi bizimle paylaşıyor. Tycho ve Cuba cinsi köpeklerin aşırı derecede havai fişeklerden korktuğu gerçeği. .

Yazar gelişigüzel yapılan bu havai fişeklere eleştiri olarak bir twit atıyor ve gelen yanıtlarda at, kedi, köpek sahiplerinin yoğun şekilde kendi hayvanlarının da bu gürültülere aşırı korku ile tepki verdiğini ifade ettiklerini görüyor. Ve bu yalnızca evcil hayvanlar arasında gözlemlenebilen bir tepki. Peki vahşi hayvanlar? Onları görmesek de bu gürültüden evcil hayvanların korktuğundan daha fazla korktuğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü onların aklıselim, onları sakinleştirecek, varlığı ile güven verecek bir sahipleri bile yok. Evcil hayvanlarımız pekala güven duygusundan güç alabilir ama onlar alamaz. Yazarın düşüncelerine ek olarak; bu havai fişekler kuşlar, kelebekler, sinekler, gibi hayvanların yaşamları üzerinde de doğrudan tehdit oluşturuyor. Fırlatılan fişeğin endemik bir kuş olan Trakus'a denk geldiğini düşünsenize; şunun şurasında kaç tane kaldı? Bir yanda hiç bir faydası olmayan insan görsel hazzı, diğer yanda korku, endişe, ölüm. . Çok mu önemli bir gösteri yani? Canlıya değer veren insanların pekâlâ vazgeçebileceği bir eğlence.

Daha çok konu var ama son olarak da siyasi otoritenin seçimindeki eleştirilerinden bahsetmek istiyorum. Çoğu insanın; " beni rahatlıkla kandırabilecek donanımlı bir insan seçmektense, aptal ama dürüst birini seçmeyi yeğlerim." gibi sözlerine, "avukat seçerken hukuk bilgisine, doktor seçerken anatomik bilgisine, pilot seçerken pilotluk eğitimi alıp almadığına bakıyorsun ama seni yöneten bir insanın kahve arkadaşınla aynı eğitim seviyesinde olmasını istiyorsun." yönetimde donanımlı insanların yer alması gerektiği düşüncesi daha güzel nasıl ifade edilebilir ki?

Keyifli okumalar dilerim. .
Dimağ
Dimağ Tanrıyı Aşmak: Bir Başlangıç Kılavuzu'yu inceledi.
268 syf.
·9/10
İnsan doğasının bir gereksinimi olan inancın ortaya çıkmasında ne gibi yanılgıların rol aldığını ve bu yanılgılardan kurtulmak için ilk bakışta çok karmaşıkmış gibi görülen durumların aslında basit kurgulardan oluştuğunu, bilimi kullanarak daha bir çok yanıtlanmamış karmaşık durumdan yanlış algılara kapılmadan kurtulabileceğimizi dünya yaşamlarından çarpıcı örnekler vererek özetleyen bir kitap.
200 syf.
·7 günde·10/10
"Eğer düşünmek bir spor sayılsaydı, bu dörtlü ulusal süperstarlar olurlardı; ve Dört Ath'yı okumak bir all-star oyununda ön koltuğa sahip olmak gibi. Bu ateizm ve din hakkında bir kitap olmaktan daha fazlası; tüm insan toplumlarının içine işlemiş yanılgı ve yanlış anlama dumanını yarıp geçmek için zekamızı nasıl kullanacağımız üzerine bir ders."
— Tim Urban, Bir Dakika! Ama Neden? sitesinin ve kitabının yazarı
"Doğaüstü açıklamalara inanmamaya eğilimli insanlar için Dört Atlı
ustalıklı, komik, eğlenceli ve ciddi derecede kışkırtıcı bir başucu kitabı."
— Kurt Andersen, stüdyo 360 radyo programının sunucusu ve Fanteziler Diyarfnın yazarı
"Hitchens, Dawkins, Harris ve Dennett'in kelimelerine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuluyor. Onlar Voltaire'nin varisleri."
— Matt Ridley, Herşeyin Eurimi kitabının yazarı
"Bu kitabın her kelimesinin keyfini çıkartmak için bir ateist veya atlı olmanız gerekmez. Sadece gerçek entelektüel sorgulamaya ve özgür tartışmaya aç olmanız yeter. Ve gelin yüzleşelim, aç olmanın ötesinde, muhtemelen açlıktan ölmek üzeresiniz."
— Meghan Daum, Konuşulangaz'ın yazarı
"Bir Ateist devriminin başlangıç noktasını söylemek imkansız olsa da, bu sohbetten daha iyi bir aday zor."
— Penn Jillette, Tanrı, Hayır! kitabının yazarı
"Kutsalları umursamayan, engin bilgili, yıkıcı biçimde gerçekçi, sinsice neşeli... Bu kitabı okumak, öğleden sonranızın büyük kısmını en büyük entelektüellerin bazılarıyla konuşarak geçirmek gibi."
— Julia Sweeney, aktör, komedyen, yazar
"Kitap beni ele geçirdi. Bu çok bilgili sohbet boyunca sergilenen bilimin alçak gönüllülüğü ve açık sözlülüğü dinin kibri, ikiyüzlülüğü ve `uydurmaktaki' muazzam küstahlığı karşısında ışık saçıyor. Ne kadar da umut verici bir sohbet!"
— Susan Blackmore, Mem Makinesi kitabının yazarı
200 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle özlenen Sam Harris'e yaşamında biz cahil ve kendini geliştirmeye çalışan topluma katkılarından dolayı teşekkür ederek başlamak istiyorum. Sonrasında hala hayatta olan ve bizlere daha birçok konuda rehberlik edeceğine inandığım 4 büyük isme Christopher Hitchens, Daniel Dennett, Ayaan Hirsi ve son olarak bu kitabı bizlere yazan Richard Dawkins'e sonsuz teşekkür ederim.
Bir devrimi ateşlemiş söyleşi olarak başlayan bu kitap " birilerinin kralı işaret etmesinin ve dünyaya onun çıplak olduğunu hatırlatmasının zamanıydı " teması ile, medyanın dört atlı ile tabirlediği bu insanların 2007 Eylül ayında Washington şehrinde geçen tatlı sohbetini bizlere ulaştırdı.
Dennett' ın dediği gibi "Dinler, onlarla eleştirel biçimde karşıt fikirde olmayı kaba olmadan gerçekleştirebilmenizin imkansız olacağı şekilde uydurulmuştu. " uydurulmuş dinler silsilesi ile başlayan bu konuşma, bize, dine düşkün insanlara , bu zamana kadar boşa yaşadın demek ile bizleri günümüzde hala kaba kuvvete maruz bırakacağı gerçeğini maalesef örtemiyor ve özellikle genç nüfusun üzerinde kötü bir bağlayıcılık bırakıyor. İnsanlara " Tüm gayretini ve tüm varlığını sadece bir mit olan şeyin yüceltilmesine adamış olduğunu fark edemiyor musun ?" demenin kolay bir yolu yok. Daha gencecik yaşta insanların tabiri caizse beyinlerini yıkayarak kendi beyinlerini yıkıyor ki bu durum kendi ülkemin dini olan Müslümanlığın kitabı olan Kur'an-ı Kerim'in ilk ayeti oku olan kitapla insanları çelistiriyor ve okuduklarını anlayamama durumuna sürüklüyor.
Ya Rahibe Teresa'nın ateist olması ve günah çıkarttığı tüm papazlara ve tüm üstlerine bir ses duymadığını söylemesi...
Bence din denilen safsatanın komple çöpe atılması gerek ama şu da bir gerçek ki, insanlar neye inanmak isterlerse ona inanırlar.
Bu dört büyük ismin ilk defa bir araya gelerek din hakkında fikirlerini söyleyip bu tatlı söyleyişi gerçekleştirdikleri an, muazzam... Sürmeye devam edin, sonsuza kadar, kudretli silahşörler:

Porthos
Athos
Aramis
D'Artgnon
376 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Tek kelimeyle harika bir kitap Öncelikle sayfa içeriklerinden bahsetmek istiyorum bölüm 1 son derece olasılık sızı açıklamak bölüm-2 iyi tasarım bölüm 3 küçük değişimlerin birikmesi bölüm 4 hayvan uzayında hızlı gitmek bölüm 5 güç ve arşivler bölüm 6 kökenler ve Mucizeler bölüm 7 yapıcı Evrim bölüm 8 patlamalar ve spiraller bölüm 9 noktalamak bölüm 10 yaşamın tek gerçek ağacı bölüm 11 ölüme mahkum rakipler Isaac Asimov kitap hakkındaki düşcesi: nefis bir kitap orijinal ve hayat dolu evrimin ayrıntılarını Coşkun bir berraklık ile Açıklıyor her yerinde yaratılışçı mağara adamlarını cevaplıyor. Ilginç bir kitap okumanızı tavsiye edebilirim.
268 syf.
Yeni bir soluk olur mu diye elime aldığım kitap, eskilerinin çok gerisinde kalmış ve artık senden bu kadar dostum denilebilecek düzeyde bir toparlama kitabı niteliğinde. Okumasaydım dediğim kitaplara bir yenisi eklenmiş oldu. Kişisel kanaatim odur ki, arkadaşımız üretkenlik döneminin sonuna gelmiş olduğunu bu kitapla belgelemiş oldu.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 102 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 141 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.