Gerçeğin Büyüsü Neyin Gerçekten Doğru Olduğunu Nerden Biliyoruz?

10,0/10  (5 Oy) · 
17 okunma  · 
6 beğeni  · 
657 gösterim
Büyünün pek çok çeşidi var. Doğaüstü büyü, atalarımızın bilimsel yöntemi geliştirmeden önce dünyayı açıklamak için kullandıkları büyüdür. Eski Mısırlılar gecenin varlığını, tanrıça Nut'un güneşi yutmasıyla açıklamışlardı. Vikingler gökkuşağının, tanrıların dünyaya uzanan köprüsü olduğuna inanıyorlardı. Japonlar depremleri dünyayı sırtında taşıyan dev bir kedibalığının kuyruğunu sallamasıyla açıklıyorlardı. Bunlar büyü içeren, sıradışı masallar. Ama bir başka büyü türü daha var ve bu büyü bu sorulara gerçek cevaplar keşfederken yaşadığımız keyifte yatıyor. Bu sözünü ettiğim, gerçeğin büyüsü, yani bilim.
Zeki düşünce deneyleri, göz kamaştıran resimler ve ağzınızı açık bırakacak gerçeklerle Gerçeğin Büyüsü şaşırtıcı derecede geniş bir yelpazedeki doğa olaylarını açıklıyor. Madde neden yapılmıştır? Evren kaç yaşındadır? Tsunamilere neden olan şey nedir? Neden bu kadar çok çeşit bitki ve hayvan var? İlk kadın veya erkek kimdi? Bu kitap sadece bilimsel ipuçlarını bulup çıkarmakla kalmayan, okuyucuyu da bir bilimci gibi düşünmeye teşvik eden çarpıcı bir dedektiflik hikayesi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9789944315173
 • Orijinal Adı:
  The Magic of Reality: How We Know What's Really True
 • Çeviri:
  İstem Fer
 • Yayınevi:
  Kuzey Yayınları
 • Kitabın Türü:
Deliler Cumhuriyeti 
06 Mar 21:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En bilimsel ve derinlikli konuları bu kadar basit ve anlaşılır şekilde anlatabilmek muhteşem bir yetenek. Hele ki asıl mesleği yazarlık değil de bilim insanlığı olan biri için. Kışkırtıcı ve eğlenceli bir anlatım dili var. Tüm kitapları gibi bu da çok iyi.

Kitaptan 4 Alıntı

Bir şeyin doğaüstü olduğunu söylemek sadece “anlamıyoruz” demek değildir, aynı zamanda “hiçbir zaman da anlamayacağız, o yüzden anlamayı deneme bile” demektir.

Gerçeğin Büyüsü, Richard Dawkins (Sayfa 23 - KUZEY YAYINLARI)Gerçeğin Büyüsü, Richard Dawkins (Sayfa 23 - KUZEY YAYINLARI)

Prensler kurbağaya, balkabakları at arabalarına dönüşmez çünkü kurbağalar ve at arabaları, parçaları neredeyse sonsuz tane hurda yığını şeklinde bir araya gelebilecekken gelmemiş olan karmaşık şeylerdir.

Gerçeğin Büyüsü, Richard Dawkins (Sayfa 27 - KUZEY YAYINLARI)Gerçeğin Büyüsü, Richard Dawkins (Sayfa 27 - KUZEY YAYINLARI)

Resimdeki canlılar* toz akarları. Örümceklerle uzaktan akrabalar ancak göze beneklerden başka bir şey olarak görünmeyecek kadar küçükler. Her evde onlardan binlerce bulunur, her halı ve yatak onlarla kaynar. Eğer ilkel insanlar onları biliyor olsalardı, onların varlığını açıklamak için nasıl söylenceler ve efsaneler yaratırlardı kim bilir! Ama mikroskop icat edilmeden önce bu canlıların varlıkları hayal bile edilemezdi, bu yüzden onlar hakkında bir söylencemiz yok. Ayrıca ne kadar küçük olurlarsa olsunlar, bu akarlar bile yüz trilyondan fazla atoma sahip. Toz akarları görülmek için çok küçüktür ama onları oluşturan hücreler daha da küçüktür. Onların, ve bizlerin, içimizdeki çok sayıdaki bakteri ise daha da küçüktür. Ve atomlar bakterilerden de küçüktür. Tüm dünya son derece küçük, gözle görülemeyecek kadar küçük şeylerden oluşmuştur.

Ama buna rağmen hiçbir söylencede hatta her şeyi bilen tanrı tarafından gönderildiği düşünülen kutsal kitaplarda bile onların sözü edilmez! Baktığınızda bilimin sabırla ortaya çıkardığı bilgiyi (de) içermediklerini görürsünüz. Evrenin ne kadar büyük ve kaç yaşında olduğunu söylemezler, kanseri nasıl tedavi edebileceğimizden söz etmezler, yer çekimini ya da içten yanmalı motoru açıklamazlar, nükleer füzyondan ya da elektrikten ya da anesteziklerden söz etmezler. Aslında, hiç de şaşırtıcı olmayan bir şekilde kutsal kitaplardaki hikayeler, o hikayeleri anlatmaya başlayan insanların dünya hakkında bildiklerinden fazlasını içermezler! Eğer bu "kutsal kitaplar" gerçekten her şeyi bilen tanrılar tarafından yazılmış, ya da yazdırılmış ya da vahiy edilmişlerse, sizce de bu tanrıların tüm bu yararlı ve önemli bilgiler üzerine bir şeyler söylememiş olmaları garip değil mi?

Gerçeğin Büyüsü, Richard DawkinsGerçeğin Büyüsü, Richard Dawkins

Gerçeklik
Gerçeklik sadece şu anda bildiklerimizden ibaret değil. Henüz bilmediğimiz ve gelecekteki bir zamana kadar, belki de beş duyumuza yardımcı olabilecek daha iyi araçlar geliştirene kadar bilemeyeceğimiz şeyleri de kapsar.

Gerçeğin Büyüsü, Richard Dawkins (Sayfa 15 - KUZEY YAYINLARI)Gerçeğin Büyüsü, Richard Dawkins (Sayfa 15 - KUZEY YAYINLARI)