Spoiler içerir ...

Savaş ve Barış ...İki ciltlik ,1800 sayfayı aşkın ,Rusya ile Fransa savaşını konu edinen ,tarihin harmanlayıp yogurdugu
derin,destansı bir kitap .

Savaş ve Barış'ı anlamadan önce ,öncelikle Tolstoy'un hayatını kısaca bir hatirlamamiz gerekiyor .Tolstoy 1828 yılında meşhur bir aristokrat ailede doğmuş ,burjuvazi bir çevrede yetişmiştir .Ailesini kaybettikten sonra aile mirasını kumarda kaybetmis.Kazan Üniversitesi 'ni çoktan bırakmış .Orduya katilmis ,anılar yazmıştır .Daha sonra Sibirya'da sürgün edilmiştir .30 yıllık sürgün hayatından sonra 1856 yılında atfedilen bir grup soylu devrimci Dekamberist'lerin hakkında yazı yazmak için Yasnava Polyana 'ya miras kalan köşke yerleşmiştir .

Fakat Tolstoy Dekamberist 'lerin sürgün hikayesinin tam olarak anlasilabilmesi için geriye doğru bir zaman turunun yapılmasının isabetli olduğunu düşünerek ;1825 yılı Car 2.Nicolas'a karşı ayaklandiklari zamanın iyi yorumlanmasi,anlaşılması gerektiğine inanıyor .1812 Napolyon 'ların Rusya'ya korkunç saldirmasinin hikayesinin iyi anlaşılması gerektiğini düşünüyor .Yine Austerlitz Savaş'indaki yenilgiden sonra Napolyon'un oluşturduğu ciddi tehdidi öğrendiği 1805 yılından bahsetmeden 1812 yılından bahsedilemeyecegine inanıyor .Tüm bu dağınık fikirler bir araya gelerek başarılı ve titiz bir şekilde sentezlenerek Savaş ve Barış gibi panorama niteliğinde zaman'siz dev bir destanin doğumuna şahit olacaktır .Yani Tolstoy ,doğumundan 20 yıl öncesi uzun ,nefes kesen bir yolculuğa çıkarıyor biz okurlarini...


Hiç aklımda yokken Ebru Ince /> Hanım vesilesi ve ilk yaptığım etkinliğin vermiş olduğu sinerjiden güç alarak Savaş ve Barış yolculuğuna çıkmış oldum ben de .Kitap okuma süresi ile alakalı çok sabırsız birisiyim .Elimdeki kitabin elimde surunmesini kesinlikle istemem .1800 sayfayı aşkın bu kitabı Allahım nasıl bitireceğim ,kalbim sıkışıyor,bünyem kaldırmıyor diye diye bitirislerime şahit oldunuz sizler de :))Ebru Hanım da bu kitabın kalın kitap değil, tuğla hükmünde olduğunu belirtince bir nebze de olsa rahatladım .
Başladım tuğla misali altında ezilmek yerine karakterleri ve tarihi gerçekleri zihnimde tuğla tuğla birleştirip inşa etmeye ...VIP Kralicemiz
Ebru Ince Hanım ve ekip arkadaşlarıma kocaman tesekkurler.


Kitap başta da dediğim gibi iki cillten oluşuyor .Birinci cildi atlatirsaniz selametle ,İkinci cilt çok daha kolay ve oturaklı ilerliyor .Birinci cildi okurken kafamda uçuşan bir dolu soru ağı ,zihnimde bağlantı kuramadigim bir dolu insan,kafamda deli sorular ...Ama Ebru ablayı dinleyip karakterlerin üzerinde çok fazla durmadan geçtim,dediği gibi İkinci ciltte tüm taşlar yerine oturdu.Öyle ki karakterleri çok iyi tanıyor hale geliyorsunuz.


Savaş ve Barış'in tek bir ana karakteri yok .600'e yakın karakterle bu savaş sahneleniyor .Yazar aristokrat bir aileden geldiği için en iyi bildiği sınıfa yönelik bu destanini yazmaya başlıyor .Her zamanki gibi bitmek bilmeyen kokteyl partileri,kızların en iyi kıyafeti giyme yarışı,mazurka gösterileri ...Aynı zamanda savaşın artan siddetinin konuşulduğu, dert edinildigi masa başı politik meseleler ...Sonra mı sonra yine lukus hayat ,para,zenginlik,kadin ...
Kaldıkları yerden devam .Anna Karenina gibi ilişkiler sarmalı bir kitabı henüz taze bitirdiğim için devam edegelen ,çocuk yaşta başlayan isbu ilişkiler yordu beni.Aşk ,ihanet ,ölüm,ihtiras ,
yoksulluk gibi konular bu ilişkilerde göze çarpıyordu...Kadın karakterlerden en çok sevdiğim en baştan beri karakterinden taviz vermeyen iyilik meleği ,fedakar Prenses Maria ve çocukluktan beri aşkına sadakatle bağlı ,malikanenin tüm yükünü omuzlayan ,yoksul Sonya...Natasa'nin çocukluktan kaynaklanıyor olsa gerek şıpsevdi oluşu ve ilişkileri beni yordu.Ama sonrasında da ailesine ,
çocuklarına ,eşine sadık ,özverili bir anne olmasıyla gönlümü fethetmeyi başardı .


Yine kitapta sevdiğim erkek karakterler arasında Kont Bezuhov'un bahtsız gayrı meşru oğlu ,mutluluğunu anlam arayışında arayan,iç huzurun peşinde olan ,işbirlikçi eşi tarafından aldatılan ,Moskova esir alındığı sırada Moskova'yi terk etmeyip mücadele etmek isteyen Piyer...
Yazar Moskova'nin esir alinisi ,Moskova yanginini,
kacislari ,yagmalanmalari çok başarılı bir şekilde orada yasiyormuscasina resmetmis.O kısımlarda yüreğime kocaman bir hüzün çöktü.Düşünsenize vataniniz,anilariniz ve nefes aldiginiz yeri terk etmek zorunda birakiliyorsunuz.Her ne kadar şehirden uzaklassaniz da bedeniniz yolculugunuza eşlik etse bile "kalbiniz" orada kalıyor,kalbinizdekilerle beraber .Sevdiklerinizin feryatlari icinizin yangını sonduremiyor.Bir anda sıradan yasamiminiz alt üst ediliyor.Yagmalanan şehirle beraber acımasızca anilariniz,eviniz ,dostluklarıniz parça pincik edilip yagmalaniyor .Bu da size acı veriyor .


Aristokrat ailenin mala mulke düşkünlüğü o kadar acı verdi ki bana ,düşünün bir sürü yaralilar var .Çaresiz ve sahipsiz.Aristokrat aileler kaçarken arabalarına yukleyebildikleri kadar tabak ,çanak,bronz,vitrin,aynalarda dolu sandık vs. gibi eşyaları tikistirmakta dertli .Yaralilar kimsenin umrunda değil .Bu atmosferde ucuzluyor insan hayatı .Insanlık bir tabak kadar bile yer edinememis ,fazlalık olarak görülmüş,köşeye burusturulup atılmış,anlamını kaybetmiş gönüllerde .Hayret ediyorsunuz .


»»»»Şimdi artık bu onlara tuhaf gelmiyordu; tersine, bir çeyrek saat önce yaralıların bırakılıp eşyaların götürülmesini nasıl doğal bulmuşlarsa, şimdi de eşyaların bırakılıp yaralıların götürülmesini öyle doğal buluyorlardı.


Piyer 'e dönecek olursam idama goturulusunu ,zindanlarda ,yakıcı
soguklarda yangından bir insanı kurtarmak ve kadınların kötü davranışlara maruz kalmamak için vermiş olduğu mücadele bence kitabın en güzel bölümlerinden birisiydi .
Herşeyin elinden yitip gittiği bir anda Piyer gerçek özgürlüğün ve mutluluğun tadına şimdi vardığını düşünüyordu .Acıkınca yemenin,susayinca içmenin ,
soğukta isinmanin,bir insan sesini duymak istediğinde konuşmanın ,dostla muhabbetin en büyük zevkini tamamıyla o mahrumiyetlerde tadıyordu .Ruhu cetin bir savaşa hazırlanırken kendisini zayiflatabilecek ,tuzağa düşürecek tüm engelleri reddediyordu .

Piyer evinin kapıları yıkılsa bile kalbinin kapılarını açmayı başarmıştı .Dünyası zalimler tarafından yıkılsa bile kendisine musmutlu "yeni bir dünya" kurmanın hazzını hiçbir şeye degismezdi.

Tolstoy tarihin içindeki büyük olayları ve olaylar içerisinde yer alan hayatları anlatmaya devam ediyor .Fakat karakterler ve psikolojilerini merak ederken tarih hakkında derin sorular sormak için anlatiyi bolmekten cekinmiyor.Savaşların başlama nedenleri,savaş taktikleri nasıl olmalı ,savaşın başarılı olmasının sözde büyük dehalarin eylemlerinden kaynaklı olup olmadığı ,askerlerin motivasyonunun rolü ,ekonomik ve kültürel etkenlerin rolü var mı acaba gibi sorularla felsefik bir düşünmeye iter okuyucuyu.

19.yy eleştirmenleri panaromik yapının bir parçası olan bu bölümden dolayı kitabın roman havası vermediğini söylerler.Tolstoy da bunu kabul eder.

Savaş ve Barış nedir ? diye sorulduğunda cevabını çok güzel verecektir :

“O bir roman değil. Bir destandan daha azı. Tarihsel bir günlükten de daha azı. Savaş ve Barış, ifade edildiği biçimle, tam da yazarın ifade etmek istediği ve edebildiği şeydir.”

"Roman Batı Avrupa tarzıdır .Rus yazarlar farklı yaşarlar ve farklı yazarlar ."


Savaş ve Barış kitabının orjinal isminin Savaş ve Dünya olduğunu söyleyenler de var .
Barış kelimesinin insanı ,dünyayı ,
toplumu yansıttığı belirtilir.Barış kısmıyla yazarın da belirttiği burjuvanin dünyaya düşkünlüğü ,kokteyller,davetler,
kadın erkek ilişkileri,elit kesimin Napolyon'â hayranliklari,Fransa kültüründen etkilenip Fransızca konuşmaları ,menfaatin sevgiye galip olduğu konular işlenmiştir .

Son olarak yazar hayal gücüyle ,kurgusal anlatımla tarihsel figürleri birleştirip muhteşem bir Rus panaromasi ortaya çıkarıyor .En başa ,zaman yolculuğuna dönecek olursak ;yaşadığı zamanı iyi anlamak ,yorumlayabilmek için ardında bıraktığı yıllara kendini kaptirarak başarılı bir eser bırakıyor.Insanlığın savaştan da siyasetten de önemli olduğunun altını çiziyor.Dünya ve iktidar tutkusu tek taraflı aşk olduğu için ,sonu hüsranla bitmeye mahkum bir baht oyunudur .

Okunması gereken ,insanın hayatıyla ,sahip olduklariyla sinandigi önemli bir eser ...

Keyifli okumalar ...

Marşmelov, bir alıntı ekledi.
09 Mar 21:49

Bir de Türk soyundan gelmemenin verdiği gayrı millî şuurla Anadolu'yu bir bardak, içindeki milleti bir kokteyl, Türkleri de bu kokteyle katılan en son içki saymak gibi bir hezeyan var ki taraftarları bir takım ruh hastalarından ibarettir.

Türk Tarihinde Meseleler, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 53)Türk Tarihinde Meseleler, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 53)
Buğlem Öner, bir alıntı ekledi.
04 Mar 23:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kahin ne dedi
Bir kurabiye al der kahin leo'ya. Bir-kac kurabiye al veya canının istediği kadar kurabiye al demez. Güzel koktuklarini biliyoruz, belki de neo onları tıkınmak istiyordur. Kahin aynı zamanda tuhaf birşey içmekte muhtemelen kokteyl ve sigara tutturmektedir. Tahminen o, bir tür şeylerin keyfini aşırılığa kaçmadan çıkarabiliyor. Bu, ajan smith'in gittiği yerdeki kaynakları tüketen tüketince başka bir yere yönelen virüsler olarak insan tanimiyla kesin bir zıtlık içindedir.
Anlaşılan hem fikirler: sorgulanmayan hayat hayat değildir.

Matrix ve Felsefe, William Irwin (Sayfa 18)Matrix ve Felsefe, William Irwin (Sayfa 18)
Mustafa KUVA, bir alıntı ekledi.
28 Şub 22:08 · Kitabı okuyor

Bengisu bir kokteyl mi
Kokteyl belki ama ne kokteyli

Hızırla Kırk Saat, Sezai Karakoç (Sayfa 20 - Diriliş)Hızırla Kırk Saat, Sezai Karakoç (Sayfa 20 - Diriliş)
mustafa oğuz, bir alıntı ekledi.
16 Şub 22:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarihin Barışmaz Düşmanları
Bu yurtta, moskofçuluğu alabildiğine koruyanlardan, yıllarca: "Batı medeniyetine girdik, onları geçtik, onlara örnek olacağız" diye teraneler dinledik. Bize: "Avrupa'nın sınırları Kars'ta biter" diye deli saçmaları söylediler. Ama Avrupa, yani Batı, yani onların deyimiyle "akıl ve ilim" komünistliği tepelerken, onlar moskofçuluğu meclis'e kabineye soktular ve Türkçülüğün kökünü kazımak için de en bayağı ve alçakça iftiralarla görülmemiş bir haçlı seferi açtılar. Batıyı taklit ederken yalnız yol, okul ve fabrikayı değil, daha çok balo ve kokteyl partileri yurdumuza soktular. Moskofçulukla savaşa gelince, onun arkadan gelmesini istediler.

Türk Ülküsü, Hüseyin Nihal AtsızTürk Ülküsü, Hüseyin Nihal Atsız

Biz ne zaman, masada sucuklu yumurta, pastırma, kokteyl zeytin, has pancar pekmezi, hakiki kovan balı, süzme köy peyniri, manda kaymağı, bıldırcın yumurtası ve tam deminde çay olan bir kahvaltı yapacağız ha? Ne zaman! Böyle kahvaltı yapmak için illa zengin mi olalım yahu!

Sercan Gürsoy, bir alıntı ekledi.
02 Şub 22:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Koridordaki kusmuk kokusu ölüm kokusuyla birleşip burnuna saldırgan bir kokteyl oluşturuyordu

Öldürme Saati, Paul CleaveÖldürme Saati, Paul Cleave
Lord Among Wolves, bir alıntı ekledi.
24 Oca 19:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Koca bulabilmek için makyaj yapıyorum, saçıma her gün
fon çektiriyorum, yemek kursuna gidiyorum, aman
kocamın eli sıkı bir popoya değsin diye manyak gibi
spor yapıyorum.
Haydi kocayı buldum diyelim, geçmişime beyaz bir
perde gibi çekeceğim dapdaracık straplez gelinliğimin
içinde nefes alamadığım, dünyalar prensesi bir
geline dönüşüyorum. Düğünü takiben, yurt dışında
egzotik bir adaya tatile gidiyoruz. Tatil esnasında Facebook,
Twitter ve Instagram’a yeterli sayıda egzotik
ada, ananaslı kokteyl ve denizin önündeki şezlongda
uzanırken sadece ayaklarımızın göründüğü fotoğ­
rafları yüklüyorum. E tabii, maksat o fotoğrafları
evlenen-evlenemeyen kız arkadaşlarımın, eski sevgililerimin,
eski sevgililerimin sevgililerinin ve benim
hoşlandığım ama bana yüz vermeyen TÜM adamların
görmesi. Hem zaten kimsenin gözüne sokmayacaksam
neden evlendim ki?

Kocan Kadar Konuş, Şebnem BurcuoğluKocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu
Esra kılıç, Ya Tahammül Ya Sefer'i inceledi.
22 Oca 01:25 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hayret ! Bir yazar nasıl oluyor da bir sürü fikri, hayatın her anlamından bir sürü konuyu bu kadar ince kitaplara sığdırabiliyor? Mustafa Kutluyu her okuyuşumda bir kere daha hayran oluyorum. Yazdığı hikayelerde buram buram geçmişim, çocukluğum, yaz tatillerinde gidip dönmek istemediğim köyüm, mis gibi bahar çiçeklerinin kokusu ve şimdi kuruyan ama o zamanlar gürül gürül akan derenin sesi geliyor kulaklarıma. Kitap ; gençlik yıllarında , davasına ömrünü adamış, bu yüzden evlenmeyi bile düşünmemiş Murat abileri ile tanışan Anadolu gençlerinin, davalarını yaşatmak için verdikleri sözlere sadık kalamayışlarını, katıldıkları kokteyl partilerini, siyasete girip kıvraklaştıklarını ama ne yazıkki içlerinde durmadan konuşan vicdanlarının sesinden bir türlü kurtulamayışlarnı, garip İlhanın gençliğinde dava adamı ama şimdilerde dünya adamı olan babasının gençlik kütüphanesini keşfetmesi ile kendi içine doğru çıktığı seferi ve bu gidişata tahammül edemeyişini anlatıyor. Böyle kitapları okudukça benim de bu hayata tahammülüm azalıyor, içimde bir sefer isteği, hayali...