TSena_gl, Sensiz Olmaz'ı inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir süredir bazı sebeplerden dolayı pdf kitap okumayı bırakmıştım ama bu kitaba başlamış bulunduğum için az az da olsa okuyordum, kitabı o kadar çok sevdim ki; içten içe hızlıca okumak isterken, bir taraftan da hiç bitmesin istiyordum ama bitti. Ciddi manada bayıldığım bir kitap oldu. Bu serisinin ilk kitabını çok sevmiş, ikinci kitabını ise öyle çok sevememiştim; bu sebeple üçüncü kitap konusunda tereddütlerim vardı ama okuduktan sonra: Neden daha önce okumadım, diye kendi kendimi payladım.
Yazımıyla, kurgusuyla her şeyiyle mükemmeldi. Güçlü karakterleri aşırı seviyorum ve bu kitaptaki kadın karakter kesinlikle çok dişli; erkek karakter de aynı oranda güçlü bir kişiliğe sahip ve bu ikilinin tutku dolu savaşlarını okumak o kadar keyifliydi ki... Aşk ve aile kavramı da çok güzel yansıtılmıştı, aralarına karışmak istedim. Birbirlerine komik ve zekice laf çarpmaları, alttan altan hissedilen o bariz tutku... Çok güzeldi! Çok...
.
Cal Bonner, Chicago Stars kulübünde oyun kurucudur; fazlasıyla dikkat çeken, yakışıklı, zeki ve asla kendini kullandırtmayan birisidir.
Diğer taraftan zekâ düzeyi oldukça yüksek olan Fizik Profesörü Dr. Jane Darlington, artık bir çocuk istiyordur ve çocuğunun normal bir zekâya sahip olması için, fazla zeki olmayan biriyle bunu gerçekleştirmek istiyordur ama hayatında, bunu gerçekleştirebileceği birisi yoktur.
Çılgınca bir plan, tutku dolu anlar ve aşka doğru giden engebelli bir yol...
.
Okumalısınız, okumalısınız.

Persona Non Grata, Katip Bartleby'i inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sıradışı bir kitap mi okumak istiyorsun ? Aniden bittikten sonra "eee ? " diye sormak mi istiyorsun. Durup "eee" deyip, bir anda beyninde flaşlarin patlamasıyla herseyi yapboz parçaları gibi birleştirmek, kendini karakterle özdeşleştirip itiraz edemediklerine, hayir diyemediklerine pişmanlıkla bakmak mi istiyorsun ? Evet. Bu kitap işini görür.

Kitap beş farkli karakter arasında bir avukatlik bürosunda geçiyor. Karakterlerin biri anlatıcı yani avukatımiz, yani patron. Karakterlerden ikisi kâtip ve isimleri dışında ruhsal yapıları, fiziksel özellikleri, lakapları, sinirlendikleri saatleri, yorulduklari saatleri, inziva vakitleri her şeyleri gayet ortada. Karakterlerden bir diğeri ortaci ve diger karakterlere nazaran silik kalıyor. Varlığı sadece öykücünün insiyatifinde ve ara sira onaylanmak için kullanılıyor gibi. Sıradışı ve ilginç olan karakter Katip Bartleby. Öykü Bartleby'nin tuhaf ve çözülmesi zor karakteri etrafında sekilleniyor. Diğer karakterlerin karakterleri ne kadar ulu ortada ise Bartleby tam tersi alabildiğine gizli ve sır dolu. Bartleby ofiste çalışmaya başladığı anda itibaren sürekli olarak verilen emirlere veya ricalara hatta sorulara "yapmamayi, etmemeyi, soylememeyi tercih ederim" şeklinde cevap veriyor. Öykü bir anda oldukça komik, bir yandan sinir bozucu ve çözülmesi zor bir hâl aliyor. Bartleby' i bazen duvarda asılı Cicero büstüne bakarken bulup düzen, hukuk, adalet, itiatsizlik üzerine düşünüyorsunuz bazen duvara boş boş bakarken ana karakterin düştüğü karadelikte yaşadığı hüzünlü olaylarin ve büründüğü kişiliğin dehlizlerine iniyorsunuz. İste tam burada Herman Melville' in ustalığı ortaya çıkıyor.

Herman Melville gibi yazarlar okura kitaptan anlaması gereken mesajı direk yazmazlar. Melville-giller olayı kurguyu kurar, küçük küçük ipuçlarını kelimeleri serpiştirir ve mesajı okurun kendisi bulmasını isterler. Gerisi artik okura kalmıştır. Aynı sıkıntıyı Franz Kafka - Dönüşüm'u okurken kullanılan metaforlarda da yaşadım. Hermann Hesse Knulp' u okurken dünyaya gelmiş, yaşamış ve kisacik bir zaman diliminde koca bir yaşamı sorgulamayi başardığımda da yaşadım.

Bu öykü ise bana kalırsa yalnızlığin ve münzeviligin kitabı olabilir, itaatsizligin kitabı olabilir, hayir diyebilmenin, uyumsuzluğun, sıradışılığın, dengesizliğin kitabı olabilir. Bir anda çalışmayı, düşünmeyi, emirleri yerine getirmeyi hatta sosyal yaşamı hatta ve hatta yemeyi içmeyi bile reddermenin kitabı olabilir.

İyi okumalar.

Bahar Kuncir, Harry Potter ve Ateş Kadehi'yi inceledi.
 5 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

EYY SABAH 7:50'DE ŞİŞHANE METRODAKİ YAKIŞIKLI ARKADAŞ! Ne oldu Harry Potter okumam çok mu komik geldi? Ben senin kim bilir kaç saat ayna başında uğraştığın o saçlara gülüyor muyum? Bence hayatımda okuduğum en iyi seri ve ölene kadar da çoluğuma çocuğuma ömrüm varken gördüğüm her torunuma okuyacağım, zorla okutturacağım bu seriyi. Yüzüne bakıp da "Crucio" diye bağırırdım da çok muggle'ım.

Neslişah Özbay, Boğulmamak İçin'i inceledi.
23 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

1938 İngiltere’sinde geçen romanda Orwell, tereyağı saçlı, kırmızı suratlı, takma dişleri ve büyükçe bir göbeği olan George Bowling ile tanıştırıyor bizi. 45 yaşındaki Bowling Manchester’da herkesin taksitle aldığı tekdüze dizilmiş evlerin bulunduğu Ellesmere Sokağında oturuyor ve bir sigorta şirketinde pazarlamacılık yaparak ailesinin geçimini sağlıyor.

Sıradan, sakin ama huzursuz bir yaşam sürüyor Bowling, ne çocuklar, ne evliliği, ne de işi onu mutlu etmeye yetmiyor. Aksine her şey üzerine gelerek boğuyor onu. Hayatının monotonluğu, sürekli kaygılı olan eşi Hilda’nın bitmek bilmeyen şikâyetleri ve patlamaya hazır bir savaşın sinyalleri. Endişe, korku, bıkkınlık…

“Herşeye vakit vardır ama yapmaya değer şeyler hariç.”
Kitabın ilk bölümünde, Bowling bize kendisini, ailesini, içinde bulunduğu çevrenin yapısını ve ruhundaki gelgitleri anlatıyor. İkinci bölümde doğduğu kasaba olan Aşağı Binfield’de geçen çocukluk ve gençlik yıllarına geçiş yapıyor. Balık tutma tutkusundan, abisiyle yaşadığı çelişkilerden, özgürce korkusuzca geçirdiği günlerden bahsediyor. Kitabın üçüncü bölümünde doğduğu kasabaya gitmeye karar veriyor Bowling ve sonrası tam bir hayal kırıklığı…

“Savaştan önce hep yazdı.”
Aşağı Binfield’de geçen günler onun için “yaz”ı temsil ediyor. Savaş patlak verdiğinde tüm güzellikler yok oluyor ve kararıyor dünya. Tüm aylar onun için sadece bir mevsimi temsil ediyor; hiç bitmeyecek olan kış. 1913 yılının ve o sükûnet içinde geçen günlerin bir daha gelmeyeceğini düşünerek iyice dibine çekiliyor hayatın.

Doğduğu kasaba olan Aşağı Binfield’den Birinci Dünya Savaşına katılmasının ardından ayrılan ve annesinin cenazesi dışında hiç uğramayan Bowling, çocukluk anılarına daldığı günlerde oraların özlemini duyumsuyor içinde. Şehrin kalabalığından, hayatın tekdüzeliğinden, insanların umursamazlığından sıyrılmak için, doğduğu topraklara gitmeye karar veriyor. Orada yaşadığı huzuru yeniden hissetmek istiyor.

"Ben çocukken her gölet ve derede balık olurdu. Şimdi göletlerin hepsi kurudu, dereler de kimyasallarla zehirlenmediyse bile paslı teneke kutuları ve motosiklet lastikleriyle doldu."
Değişimin dünyanın her alanında kendini gösterdiğini, tüketim sisteminin ve kapitalizmin nefes alacak alanları birer birer yok ettiğini, sanayileşmenin her alanda dengeleri bozarak, nüfus dağılımını ve yapılaşmaları alt üst ettiğini unutuyor. Sadece büyük şehirlerin yozlaştığını düşünerek çocukluğunda ve gençliğinde balık tutmaya çalıştığı dereleri, göletleri, ormanı ve kasabanın insanlarını arıyor… Kayın ağaçlarıyla çevrelenmiş Binfield evine gittiğinde, tahta çitler yerine, demir parmaklıklı yüksek duvarlarla kesiliyor yolu. Duvarların ötesinden çırılçıplak bırakılmış toprak parçaları karşılıyor onu. Ve evler, her alanı dolduran evler… Hayalindeki büyük gölette balıklardan eser kalmamış, küçük gölet ise artık yok. Kurutulup çöplüğe dönüştürülmüş. Çocukluğunu geçirdiği kasaba, doğasıyla, insanlarıyla bambaşka bir şekle bürünmüş. Boğulmamak için gittiği Binfield’de daha çok suyun altına çekiliyor ve dünyada nefes alabilecek bir alan kalmadığını anlıyor.

“Göletimi teneke kutularla doldurmuşlardı. Tanrı belalarını ve müstahaklarını versin! Bana ne derseniz deyin -ister aptal, ister çocuk, ne isterseniz- ama İngiltere’ye yaptıkları, eskiden kayın ormanı olan yerleri kuş havuzlarıyla, alçı cüceleriyle, perileriyle ve teneke kutularıyla doldurmaları sizin de midenizi bulandırmıyor mu?”

Orwell kitabında, modern dünyanın köleleştirdiği, direnmeyen, boyun eğen insanlardan, savaşın yıkıcı etkilerinden, bozulan değerlerden, yok edilen doğal güzelliklerden bahsederken, insan hafızasının ne kadar gelip geçici olduğuna da vurgu yapıyor. Yaşanılan günler geçmiş günlerin üzerine perde çekiyor. İnsanlar değişimin farkına varmıyor. Betonlarla çevrili alanlara dikilen birkaç parça ağacın etkisiyle doğanın, yeşilin içinde yaşadıklarını düşünüyorlar. İnsanların elinden ormanları alıp, bu alanlara evler yapan ve onları çıplak topraklarda yaşamaya mahkum eden sistem, bir süre sonra evlerin ya da yolların çevresine birkaç parça yeşil kondurduğunda, halk bomboş toprakların ağaçlandırıldığı, nefes alabilecekleri alanlar yaratıldığı sanrısına kapılıyor.

İnsanlar tarihin hangi zaman diliminde yaşarlarsa yaşasınlar unutmaya zorlanıyorlar. Yaşadıkları gerçekler bir süre sonra kendi uydurdukları hayallere dönüşüyor. Sistemin empoze ettiklerine uyum sağlamak, var olan durumu kabullenmek, sorgulamadan inanmak ve körü körüne bağlanmak insan doğasının bir yansıması olsa gerek.

Gelecek kehanetleri içeren “1984” ve “Hayvan Çiftliği"nde insanların köleleşmesi, düşüncelerin öldürülmesi, mukayese güçlerinin ellerinde alınmasını distopik bir şekilde vurgulayan Orwell, “Boğulmamak İçin”de aslında insanların düşünme yetilerini kaybettiklerini, distopyanın her dönemde farklı şekillerde de olsa karşımıza çıktığını sıradan bir vatandaş olan Bowling’in yaşamı üzerinden okuyucuya sunuyor.

“Sanki muazzam bir makinenin esiri olmuş gibiydik. Kendi özgür irademizle hareket etmeyi aklımıza getirmediğimiz gibi direnmeye çalışalım, diye bir düşüncemiz de yoktu.”
Geçmişi unutmamak, bugünün getirdiklerini alışkanlığa dönüştürmemek dileğiyle, keyifli ve farkındalık yaratacak okumalarınız olsun…

Kitabım da, altını çizdiğim alıntılar!
Hepimiz saygın ev sahipleriyiz; yani muhafazakarlar, dalkavuklar ve kıç yalayanlar. Altın yumurtlayan tavuğu kesmek hangimizin haddine? Ayrıca aslında ev sahipleri olmadığımız, evlere ait taksitlerin henüz ancak yarısını ödemiş olduğumuz ve son taksitten önce başımıza bir şey gelme korkusuyla içimizin içimizi kemirdiği gerçeği hepsinin üstüne tuz biber ekiyor. Hepimizi satın almışlar, hem de kendi paramızla.

Balığa olan şu acayip hissiyatım hiç değişmedi. Bunu gayet aptalca bulacağınıza kalıbımı basarım ama kırk beş yaşıma gelip şişmanladığım, iki çocuğum ve banliyöde bir evimin olduğu şu halimle şimdi bile balık tutmayı içten içe arzuluyorum. Niçin? Çünkü deyim yerindeyse çocukluğuma hala duygusal bakıyorum – kendi çocukluğuma değil aslında, içinde büyüdüğüm ve artık son nefesini vermek üzere olduğunu zannettiğim uygarlığa. Balık tutmak her nasılsa o uygarlığın tam bir temsili gibi duruyor. Balık tutmayı düşündüğünüzde aklınıza ilk gelenler modern dünyaya ait olmayan şeyler. Sakin bir göletin yanındaki bir söğüt ağacının altında bütün gün oturmanın –ve yanında oturacak sakin bir gölet bulmanın- fikri bile savaştan önceki, radyodan önceki, uçaklardan önceki, Hitlerden önceki, bir çağa ait.

Herşeye vakit vardır ama yapmaya değer şeyler hariç. Sahiden önemsediğiniz bir şeyi düşünün. Sonra sadece ona harcadığınız zamanı saat saat toplayın ve hayatınızın ne kadarcık bir bölümünü kapladığını hesaplayın. Sonra bir de tıraş olmak, otobüslerde gidip gelmek, ren istasyonlarında ve kavşaklarda beklemek, edepsiz hikayeler anlatıp dinlemek ve gazete okumak gibi şeyler için harcadığınız zamanı hesap edin.

Savaş çıkmasaydı ben ne olurdum? Bilmiyorum ama şu an olduğumdan farklı biri olacağım kesin. Savaş eğer sizi öldürmüyorsa düşündürmeye başlaması kaçınılmazdı. O tarif edilemez aptalca kargaşadan sonra kimse toplumu piramitler gibi ebedi ve tartışılmaz bir varlık olarak göremezdi. Toplumun sabun köpüğü gibi olduğunu artık herkes biliyordu.

Yapmak istediğimiz şeylerin hep yapılamayacak şeyler olduğunu düşünerek hayatımızı geçirmemiz tuhaf değil mi? O sazanları neden tutmayacakmışım? Öte yandan, daha söyler söylemez bu düşünce size imkansız gibi, olmayacak bir şeymiş gibi gelmiyor mu?

Duygusal olduğumu mu söylüyorsunuz? Antisosyal miyim? Ağaçları insanlara tercih etmemeli miyim? Bence ağacına ve insanına göre değişir.

Gelecekten o kadar korkuyoruz ki, bir tavşan gibi doğruca boa yılanın gırtlağından içeri atlıyoruz.

Bütün eklemleriniz katılaşmıştır ve içinizde bir boşluk vardır, bir daha hiçbir şeye ilgi duyamayacağınız şeklinde bir his.

Geçmiş tuhaf şey. Hep yanınızda taşıyorsunuz. Bana öyle geliyor ki on, yirmi yıl önce olmuş şeyleri düşünmeden geçirdiğiniz bir saat bile yoktur; ama yine de çoğu zaman geçmişin, bir tarih kitabındaki bir sürü bilgi gibi, öğrendiğimiz bir olgular kümesinden ibaret kalması dışında bir gerçekliği olmuyor.

(Zaten "iyi" kitap okumaya niyetli olmadığınız kitaptır.)

"Uyurgezerlerin şehrinde bir tek ben uyanıkmışım gibi hissettim. Yanılsama tabi. Bir yabancılar kalabalığının içinde yürüyorsanız hepsinin balmumu heykel olduğunu düşünmemek neredeyse imkansızdır ama öte yandan onlar da sizin hakkınızda aynısını düşünüyordur."

"Hepimiz niye böyle lanet birer aptalız, merak ediyorum. Insanlar budalalık uğruna onca vakit harcayacaklarına niye dolaşıp etraflarına bakmıyorlar?

Savaşın geldiğini görebiliyorum; savaştan sonraki yemek sıralarını, gizli polisi ve size ne düşünmeniz gerektiğini söyleyecek hoparlörleri de görebiliyorum.

Evlenince bazı kadınların birden bire darmadağın olmaları ne kadar dehşet verici. Sanki her şeylerini evliliğe bağlamışlar gibi, nikahı yapar yapmaz tohumlarını döken bir çiçek misali soluyorlar.

Peki kim savaştan korkuyor? Bir başka deyişle, kim bombalardan ve makineli tüfeklerden korkuyor? “Sen!” diyorsunuz. Doğru, ben korkuyorum; onları görmüş olan herkes korkar. Fakat asıl önemli olan savaş değil, savaştan sonrası. İçine batacağımız dünya;nefret dünyası, slogan dünyası.Paramiliter üniformalar, dikenli teller, kauçuk coplar. Ampullerin gece gündüz yandığı gizli hücreler, sizi uykunuzda izleyen dedektifler. Geçit törenleri, üstünde devasa yüzlerin olduğu posterler ve sağır olana, ona sahiden taptıklarına inanana kadar Lider’e tezahürat yapan milyonlarca kişilik kalabalık…

Sanki muazzam bir makinenin esiri olmuş gibiydik. Kendi özgür irademizle hareket etmeyi aklımıza getirmediğimiz gibi direnmeye çalışalım, diye bir düşüncemiz de yoktu.

Benim gibi böyle şeylere hiç mi hiç heves etmeyenlerin bile bunların hepsini yutmuş olması komik. Çünkü ben ne öyle bir hırs küpüyüm, ne de umutsuz bir vaka; mizaç itibariyle ikisi de olamam. Gelgelelim, çağın ruhu buydu. Hadi! Ne duruyorsun! Biri düştüyse kalkmadan önce ona bir tekme de sen at.

Adam ölmüş. Bir hayalet. Onun gibilerin hepsi ölüydü. Etraftaki bir çok insanın belkide ölmüş olduğu o an kafama dank etti. Bir insanın kalbi durunca öldüğünü söyleriz. Bana biraz keyfi geliyor bu. Sonuçta vücudun bazı kısımları calismaya devam ediyor; mesela saçlar, tüyler daha yıllarca uzuyor. Belki insan asıl beyni durunca ölüyor, yeni bir düşünceyi idrak etme gücünü yitirince.

Sanki muazzam bir makinenin esiri olmuş gibiydik. Kendi özgür irademizle hareket etmeyi aklımıza getirmediğimiz gibi direnmeye çalışalım,diye bir düşüncemiz de yoktu. İnsanlar böyle bir duygu geliştirseler hiçbir savaş üç ay bile sürmez zaten.

Hepsi olacak. Aklınızın köşesinde olan, sizi korkutan ancak bir kabus olabileceğini veya başka ülkelerde yaşanacağını düşündüğümüz her şey. Bombalar, yemek kuyrukları, kauçuk coplar, dikenli teller, renkli gömlekler, sloganlar, korkunç yüzler, yatak odası pencerelerinden etrafı tarayan makineli tüfekler. Hepsi olacak. Biliyorum; ama ona bakarsanız zaten biliyordum. Kaçış yok. İster buna karşı savaşın, ister fark etmemiş gibi başınızı çevirin, ister öbürleriyle birlikte surat dağıtmak için bir somun anahtarı kapıp dışarı koşun. Ama çıkış yok. Öyle de olsa, böyle de olsa bunlar yaşanacak.

Şu aralar tutturduğumuz yol bu. Her şey şık ve modern görünüşlü; herşey başka bir şeyden yapılma. Her yer selüloit, lastik, krom kaplı çelik, gece boyu yanan ark lambaları; başınızın üstünde cam çatılar, hepsi aynı müziği çalan radyolar; yeşil yok, her yer beton kaplı; kısır meyve ağaçlarının altında otlanan yapma tosbağalar
Tek kelimeyle Dev yazar diyorum bu burda bitmez, "Orwell okumaya devam ediyorum. Kitap da, müthis bir yolculuk yaptım. Kesinlikle tavsiye ederim. İyi okumalar...

* ilge, bir alıntı ekledi.
Dün 11:35 · 8/10 puan

...karımın sevgilisini ayağımda çoraplarla kovalamamın komik olacağını düşündüm, oysa ben komik değil, korkunç olmak istiyordum.

Kreutzer Sonat, Lev Nikolayeviç TolstoyKreutzer Sonat, Lev Nikolayeviç Tolstoy
meltem şen, bir alıntı ekledi.
Dün 11:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

" Komik ama her şeyin merkezine, tam yüreğine varmak için gereken, yalnızca dikkatin dağılmasıdır. "

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro (Sayfa 60 - Can Yayınları)Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro (Sayfa 60 - Can Yayınları)

Janus
Janus, bir yüzü sağa, bir yüzü sola bakan iki yüzlü Roma tanrısıdır. Biri kentten içeri girenlere, öteki ise kentten çıkanlara bakar. Böylece kent güvenlik içinde yaşamasını sürdürür. Batı dillerinde ocak ayını anlatan January, Janvier, Januar gibi sözcükler Janus'tan gelir. Bunun nedeni Ocak ayının bir yönüyle geçen yıla, bir başka yönüyle de gelecek yıla bakmasıdır. Aynı zamanda, birbirine ters yönelişleri gösteren trajik ve komik maskeleri ima eder.

Kadriye çukur, Miyav! Kafayı mı Yediniz Siz?'i inceledi.
Dün 09:28 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlk başta kitabın bitecegine umudum yoktu. Hatta başlıktan yola çıkarak bu kitabın ilk izlenimi çocuk kitabı oldu.
50. Sayfadan sonra kitabı bir çırpıda bitirdim. O kadar fazla yapmama rağmen Alıntılar yapmaya doyamadığım bir kitap oldu. Normalde bilim kurgu polisiye vs tarzda kitaplar okurdum. Ama üst üste bilim kurgu dan boğulmaya başlamıştım açıkçası. Araya farklı türden bi kitap olarak bu kitabı seçmiştim, ilk başta pişman oldum fakat sonradan kahkahalarımı zar zor tuttum.
Basit bi hikayesi olduğunu kabul ediyorum. Fakat kitabı sevmemin nedeni komik olması. Belki bazı kişilere komik gelmeye bilir ama çoğu kişinin güleceğini düşünüyorum. Okuyacaklara şimdiden keyifli okumalar dilerim. Umarım benim kadar güler ve beğenirsiniz

Ceylan.k, bir alıntı ekledi.
Dün 00:04 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Eğer hayata küçük ayrıntılarıyla bakacak olursak ne kadar gülünç görünür. Mikroskopta görülen bir su damlası gibidir, tek hücrelilerle kaynayan tek damla. Telaşla koşuşturup birbirleriyle mücadele etmelerine nasıl güleriz. İster bu su damlasında isterse insan hayatının küçük süresi içinde olsun bu korkunç etkinlikler komik bir etki yaratıyor.

Bugünü Yaşama Arzusu, Irvin D. YalomBugünü Yaşama Arzusu, Irvin D. Yalom