Giriş Yap
Asgari ücret
Deli kızın hamur yoğurması; katı oldu su ekle, cıvıdı un kat..
Reklam
·
Reklamlar hakkında
her dönem aynı
Bir tartışmadır gidiyor Asgari ücret Yirmibeş olsun, otuz olsun Elli olsun, yüz olsun Olsun olsun da Asgari ücret arttı diye Her şeye zam gelecekse eğer Olmaz olsun .
ÖZGÜR YAYINLARI,30 Ekim~2004
Zam
Şimdi pazardan geldim. Fiyatlar uçmuş. Elbette coğrafyaya göre fiyatlar değişmekle birlikte İzmir'de fiyatlar şöyle; 1kg Patlıcan: 14 TL 1kg Kabak: 14 TL 1kg Biber: 16 TL 1kg Ispanak: 5 TL 1kg Havuç: 4 TL 1kg Patates: 5 TL 1koli Yumurta: 45 TL Sene başında kolisi ne kadardı diye sordum satıcıya 20 TL dedi. Yani 1 Yumurta 67 Kuruşa denk geliyor. Şuan ise Tanesi 1,5 TL. Asgari ücret 2825 TL iken bu paraya 4238 yumurta geliyordu sene başında. Yılbaşından sonra asgari ücret 4253 TL olacak. Bu paraya şimdilik 2835 yumurta geliyor. Yani geçen yıla göre şimdilik bugün 1403 yumurta daha az alıyoruz. Yeni asgari ücret alım gücümüzü değil arttırmak korumaya bile yetmiyor. Sadece yumurtayı baz alarak asgari ücrete paralel bir artış hesaplasak, geçen yıl bu zaman alabildiğimiz miktarda yumurtayı alabilmek için olması gereken asgari ücretin 6357 TL olması gerekirdi. Aynı hesabı ekmek için de yapabiliriz. 2825/1,5 = 1883 Adet Ekmek 4253/2,5 = 1701 Adet Ekmek Aradaki Fark = 182 Ekmek Aynı ekmeği alabilmek için olması gereken Asgari ücret= 1883 * 2,5 = 4707 TL Maalesef bunlar şimdilik böyle. Bir sonraki yıl asgari ücrete zam yapılana kadar ekmek olsun, yumurta olsun, pazar fiyatları olsun her şey zamlanacak. Her zaman saçma gelmiştir bana; her şeyin fiyatı an be an artabilirken asgari ücrete yılda bir kez zam yapılması. Bence Tüik'in açıkladığı (istenilen) Tefe, Tüfe rakamlarına göre asgari ücret her ayın sonunda güncellenmeli. Böylece insanlar daha az mağdur olurlar. Ekonomide paranın zaman değeri diye bir şey var. Bugünkü 1 lira yarınki 1 liradan daha değerlidir. Bunun nedeni enflasyondur. Enflasyon fiyatlar genel düzeyindeki sürekli artıştır. Fiyatlar arttıkça alım gücü düşer. Alım gücü düştükçe yukarıda gördüğümüz gibi aynı paraya daha az ürün almak durumunda kalırız. Alım gücümüzün korunabilmesi için de alım gücümüze gerçek enflasyon ile doğru orantıda zam yapılması gerekmektedir. Eğer zam yapıldığı durumda dahi biz aynı paraya aynı miktarda ürün alamıyorsak yapılan zam gerçek enflasyonla doğru orantıda yapılmış diyemeyiz. Dolmuşum ben baya ya :) Bu arada market fiyatlarına, 3 kilo yoğurdun 30 TL olmasına ve kağıda yapılan %150 zam için de artan kitap fiyatlarına da değinmeyeceğim. Susayım en iyisi.
1 yorumun tümünü gör
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Bir aylık asgarî ücretle kaç kitap alınabilir?
197 syf.
·
12 günde okudu
·
7/10 puan
İşin ve İşverenin Ahlakı
Kitap aslında bir işin, bir oluşumun ve bir işi başarabilmek için bir araya gelen ekibin nasıl olması gerektiğini sade ve anlaşılabilir bir dille anlatmış. Bence işçiyi ve işvereni aynı satırlar arasında birleştirerek olumlu düşünmelerini sağlamış. İşin nasıl yapılmasından ziyade işin ve çalışmanın ahlakı çok güzel özetlenmiş.
2
13 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14