Profil
RISC vs. CISC
• RISC (Reduced Instruction Set Computer): Dilimize "Azaltılmış Komut Kümeli Bilgisayar" olarak geçen bu yaklaşımda, komut kümesinin olabilecek en yalın seviyeye indirgenmesi hedeflenir. Bu yaklaşıma göre, bir işlemcinin komut kümesinde temel komutların olması yeterlidir ve temel komutların çeşitli organizasyonuyla, her türlü karmaşık işlem yapılabilir. Bu yaklaşımın çıkış noktası, hızlı, verimli ve ucuz bilgisayarlar üretmektir. (...) • CISC (Complex Instruction Set Computer): Dilimize "Karmaşık Komut Kümeli Bilgisayar" olarak geçen bu yaklaşımda, işlemcilerin çok sayıda farklı komutu çalıştırabilecek kapasitede olması hedeflenir. Komut çeşitliliği sayesinde, gelişen ve karmaşıklaşan yazılımlar ile daha rahat başa çıkılabilir. Bu yaklaşım doğrultusunda tasarlanan işlemcilerin komut kümesinde, temel komutların yanı sıra, teknik olarak çok fazla ihtiyaç duyulmayan komutlar da bulunur. (...) Modern bilgisayarların büyük kısmında CISC yaklaşımını kullanan, Intel ve AMD işlemcileri tercih edilir. RISC yaklaşımı ile tasarlanmış işlemciler, genellikle daha az elektrik tüketirler. Elektrik ihtiyacı konusundaki bu önemli avantaj, bu yaklaşım ile tasarlanmış işlemcilerin cep telefonlarında, akıllı telefonlarda, dijital televizyonlarda ve navigasyon sistemlerinde kullanılmasını sağlar.
Ders Esnasında Gözüm Bilgisayara Kaymıştır
Hatası çözülemeyen kodları senin güzelliğin ve aşkını sanatla harmanlayarak yazılımcıların kraliçesi olurum :)
Reklam
Reklam
Ayrıntı: excelegitimleri.com/bireysel-egitimler İletişim: bilgi@excelegitimleri.com +90 216 342 80 60
64 syf.
7/10 puan verdi
·
8 günde okudu
Larry Ellison'un biyografisi
Bu kitaba Larry Ellison'un biyografisi denilebilir. Kendisinin bireysel yaptıklarını, kişilik özelliklerini, Oracle'da yaptıklarını, zenginliğini anlatıyor. Kitapta en ilginç bulduğum an Larry Ellison'un başarılı bir üniversite olan Yale Üniversitesi mezunlarına aşağılayıcı cümleler kurması. Buna nasıl cesareti yetti, anlayamadım. Ama buradan Larry Ellison'un kibirli birisi olduğunu anladım.
Larry Ellison
Larry EllisonAhmet Seyrek · Maviçatı Yayınları · 20187 okunma
Reklam
Henüz...
Güçlü yapay zeka, her yönüyle insan zekasına benzeyen, henüz geliştirilemedi. Çünkü bilgisayarlar desen tanıma, çağrışımlı düşünme, sembolik dil kullanma, öğrenme ve yaratıcılık gibi alanlarda insan zekasına yetişemiyor.
250 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
68 günde okudu
Ortalama Genel Bilgi
Kitap genel konular üzerinde giriş seviyesinde bilgiler veriyor. Sizin aldığınız bilgileri çoğunlukla giriş seviyesinde birkaç test ile ölçüyor. Günümüzde chatGPT ile kitap üzerindeki konuları öğrenebilir ve chatGPT'nin size sunduğu örnekleri yaparak kendinizi daha fazla geliştirebilirsiniz.
Web Geliştiricileri için Linux
Web Geliştiricileri için LinuxDoğuhan Elma · Kodlab · 01 okunma
177 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.