Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol
Kitap biterken...
Gönülden umarım ki, herkes sevmeyi öğrenir ve bu cennet gezegenin değerini bilir.
Bilge Kültür Sanat Yayınları / 4. Basım. Haziran 2004 - TürkçesiTürkçesi H. Gülru YükselKitabı okudu
Tanrının daha doğuştan beni mükemmel bir vücutla yarattığını hissediyorum. Sonra insanlar beni kestiler, gücümü aldılar ve beni sakat bıraktılar. Kadınlığım çalınmıştı. Tanrı bu organlarımı istememiş olsaydı neden yaratmıştı ki?
Bilge Kültür Sanat Yayınları / 4. Basım. Haziran 2004 - TürkçesiTürkçesi H. Gülru YükselKitabı okudu
Reklam
Babam ise bana çektirdiği ıstıraptan habersizi. Tek bildiği, Somali'de kızını evlendirmek istiyorsa sünnet olması gerektiği, aksi halde hiçbir erkeğin benimle evlenmek istemeyeceğiydi. Ebeveynlerim yüzyıllardır süregelen ve değişmeyen kültürel yaptıranlarla büyütülmüş olmanın kurbanıydılar. Fakat aşının hastalıkları ve ölümleri engelleyemediğini bildiğimiz gibi, kadınların da şehvet duygusuna esir hayvanlar olmadığını, onların sadakatinin barbarca adetlerle değil de, güven ve sevgiyle kazanılacağını bilmeliyiz. Geçmişte yaşanmış acıları unutmanın zamanı geldi.
1991'de Siad Berre'nin isyanla indirilmesinden bu yana Somali sürekli bir kavga içinde. Rakip Muhalefet güçleri o zamandan beri kontrolü ele geçirmek için kavga ediyorlar ve şimdiye kadar kaç kişinin öldürüldüğünü de kimse bilmiyor. İtalyan kolonicilerin inşa ettiği o güzelim beyaz bina Mogadişu- yerle bir edildi. Neredeyse her yapı bombalanmış ya da mermilerin açtığı oyuklarla dolu olarak yedi yıldır kesintisiz süren kavganın izlerini taşıyor. Şehirde hiçbir düzen belirtisi yok artık: ne devlet, ne polis, ne okul.
Herkes parasız olduğu kadar zamansız da.
Amerika dünyanın en zengin ülkesi olduğu halde nedense herkes hâlâ duygusal açıdan güçsüz. Herkes parasız olduğu kadar zamansız da. Kimsenin hiç zamanı yok. Bu her zaman böyle. "Yolumdan çekilsene kardeşim, acelem var!" Caddeler oraya buraya koşuşturan ve her şeyi bilen Tanrının peşine düşmüş insanlarla dolu.
Hayatta her şeyden önemli olan tek şey sağlıktır.
Reklam
Üçüncü Dünya ülkelerinden gelen biri için bu ülkedeki yiyeceklerin çokluğu ve çeşitliliği öyle şaşırtıcı ki... Ve yine de birçok Amerikalının tüm bu yiyecekleri yememe kararı alması ne üzücü. Dünyanın bir tarafında insanları doyurmak için canımızı dişimize takıyoruz, öteki tarafında ise insanlar kilo vermek için para ödüyorlar. Televizyondaki zayıflama programlarını içeren reklamları gördüğümde "Zayıflamak istiyorsanız Afrika'ya gidin!" diye çığlık çığlığa bağırıyorum. Buna ne dersiniz? Hiç bunu düşündünüz mü? İnsanlara yardım ederek zayıflamaya ne dersiniz? Kendinizi en azından iyi ve çok farklı hissedersiniz. İki önemli şeyin aynı zamanda üstesinden gelmiş olursunuz. Geri döndüğünüzde birçok şey öğrenmiş olacaksınız. Garanti veririm. Zihniniz de evden ayrılırken olduğundan daha berrak olacak.
Sahip olmadığınız şeyleri elde edince mutlu olursunuz.
Burada insanlar birlik duygusundan yoksun bir halde birbirlerinden kopuklar.
Her yıl milyonlarca kızın sakat bırakılmasında cehalet ve hurafelerden başkaca bir sebep yoktur. Dahası, sonrasında nesilden nesile artarak yaşanan acı, ıstırap ve ölüm bunu durdurmak için yeterli bir nedendir.
151 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.