Çöl Çiçeği

8,7/10  (60 Oy) · 
136 okunma  · 
38 beğeni  · 
2.089 gösterim
WARIS DIRIE, çilde göçebe bir yaşam süren ve kızların sünnet edilmesi gibi gelenekleri hala uygulamakta olan Somalili bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi.On iki yaşına geldiğinde, yaşlı bir adamla evlendirileceğini öğrenince, çöldeki ailesini terk ederek kaçar ve onu önce Afrika'daki akrabalarına, oradan Londra'ya ve sonra da ünlü bir model olacağı Amerika'ya götüren ilginç yaşam yolculuğuda başlamış olur.

Gündüzleri Naomi Campbell gibi ünlü modellerle çalışan Waris Dirie, aynı zamanda Birleşmiş Milletler'in bir insan hakları elçisi olarak görev yapmaktadır. Fakat o yine de, geceleri, terk etmek zorunda kaldığı vatanı Somali'deki basit yaşamın özlemini çekiyor. Kadınların genel olarak, kendi ayakları üzerinde duran özgür bir birey olma çabası karşısında karşılaştıkları sorunlar, yokluklar ülkesi olan Afrika'nın çöllerinde yaşandığında, çok daha çarpıcı ve öğretici bir deneyim haline geliyor. Waris Dirie, bu sorunlarla nasıl baş ettiğini anlatarak, ister Afrika'da olsun, ister gelişmiş ülkelerde, benzer sorunlarla karşılaşan tüm kadınlara ışık tutuyor.Dirie'nin öyküsü aynı zamanda, yılmadan çalışıldığında, insanın her istediğini elde edebileceğini de göler önüne seriyor ve herkese, dirençli ve çalışkan olma konusunda bir ders veriyor.

Waris Dirie'nin çarpıcı yaşam öyküsünü anlatan bu kitap, on bir ülkede aynı anda yayınlandı ve hemen beyaz perdeye uyarlama çalışmaları başlatıldı.

'Waris'in öyküsü, gerçek bir kadın kahramanın öyküsü. Herkese esin kaynağı olacak!' -ELTON JOHN

'Waris Dirie, çok özel ve yürekli bir insan. Öyküsü herkese esin kaynağı olmalı. Düşlerini gerçekleştirmek için karşısına çıkan tüm engelleri aşmakla kalmamış, aynı zamanda kadınların özgürlüğü adına, çok soylu bir savaşa sagirmiştir.-Dr. NAFİS SADIK
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  247
 • ISBN:
  9789758509270
 • Orijinal Adı:
  Desert Flower
 • Çeviri:
  H. Gülru Yüksel
 • Yayınevi:
  Bilge Kültür Sanat
 • Kitabın Türü:
Aysel 
 03 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir otobiografik roman ve yine ben :)

Angela`nın Külleri ile Çöl Çiçeği`ni okumağı aynı zamana denk getirmişim. Ne kadar zor olsa da listemden sapmamak adına ikisine de aynı anda devam etmeyi denedim. Benim için çok zor oldu. Önce Angela`nın Külleri`ni okuyordum sonra belli aralık geçerken Çöl Çiçeği`ni alıyordum elime. Frank yemek istiyordu Waris su...

Hangisi daha çok acı çekmiştir acaba? Hep yağmur yağan ülkede, ailesinin dizinin dibinde yaşayan, soğuktan donan, sudan başka karnına hiçbir şey girmeyen Frank mı? Yoksa çölün içinde mesken salan, ailesiyle hem yakın hem kilometrelerce uzak olan, zar zor da olsa yemek bulabilen ( şanslılardı hayvanları vardı ) suya ihiyaç duyan, sıcaktan bunalan, "ataerkil" toplumda yoksayılıp, 12 yaşında 60 yaşlı adama 5 deve karşılığında satılan Waris mi?...

Kendiniz karar verirsiniz...
Hiç keyifle okuyacağınızı sanmıyorum ama yine de keyifli okumalar.

kübra aslan 
 07 Nis 22:57 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Gerçek hayat hikayelerinden oluşan kitap ve filmleri sevdiğim için direkt yapıştım. Kadın olmanın bu kadar zor olduğu hayatta daha da zor olanlar için daha da üzüldüm. İnsanlar kaderlerini kendi çevirir dediklerini bu olsa gerek. İçim yandi ezildi okurken. Hele de kadın Sünnetleri kısmında kitabı kapadım nefes aldım ve devam ettim. Erkek egemen toplum lara lanet ettim. Kesinlikle harika bir kitap çok beğendim. Bu kitapla bir insanın içi acımıyorsa ondan uzak durmak gerek.....

Eda Arda Ylmz 
30 Mar 11:57 · 10/10 puan

Afrikada sefaletten kaçan ve sünnet olayını yaşamış,bunu açıkca yazıp dünyanın bazı gerçeklerini ilk ağızdan bilmemiz için yazmış yaZar..Bu kitabı her kadının özellikle okumasını,şükretmesini istiyorum..Cinsiyet ayrımı değil affınıza sığınarak yanlış anlaşılmak istemem ama gerçekten şükretmek ve dünyanın neresinde yaşıyor olursa olsun zor şarttaki insanlara Allah yardım etsin dileyelim ..Çok etkilendim ve alıntı paylaştım kitapta paylaşılcak bölümler çoktu ama ben okumanızı tavsiye ediyorum..Keyifli okumalar

Mehmet Kızılırmak 
02 May 19:29 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ne diyeceğimi aslinda pek toparlayamiyorum.Çünkü çok az kitapta bu kadar sarsildim ve sinirlerime hakim olmakta zorlandim.İnsanoğlu hep ben diye baktığı icin dünyaya yanıbaşındaki komsusunun bile derdi olup olmadigini farkedemez.Umarım birgün hep ben demekten kurtulup biz demeyi seçip dünyayı guzellestiririz.

Özdemir 
19 Oca 11:20 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Afrikalı bir genç kızın( ünlü bir mankenin hayatından) başından geçenleri, yaşadıkları farklı olayları, Afrika'daki yaşamı sürükleyici bir şekilde anlatılmış...

Mensure Novruzova 
03 Oca 23:14 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Qədim dövrlərdən başlamış qadına şiddət, təcavüz, hüquqlarının əlindən alınması çoox təəssüf ki elmin olmadığı, cəhalətin hökm sürdüyü ərazilərdə hələ də var. Qadın sünnətinin qurbanı olmuş və baş verənləri dərk etdikdən sonra digərlərinin də onun kimi dünyadan təcrid edilməməsi üçün mübarizə aparan Varis..

son dem 
12 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kadın sünnetini ilk bu kitapta öğrendim. Gerçekten insanın aklı almıyor.Kitap çok güzel,sade ve akıcı ..
Sünnet dışında yaşananlar da çok vahşet .. kadının gücü ..

Damla GD 
23 May 13:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok sarsıcı bir kitaptı. Acı, mücadele dolu bir otobiyografi. Waris'in yaşadıklarını kaç kadın yaşadı ve yaşamaya devam ediyor. Waris kendini kurtardı bir şekilde ve bu kitabı yazdı ama ya kurtaramayanlar.. Okuyalı çok yıllar oldu ama okurken nasıl sarsıldığımı hala hatırlıyorum.

birsel özbellek 
09 Haz 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ne istediğini ya da ne istemediğini bilen güçlü bir kadın. Çok büyük engellere rağmen , yılmamış, düşlerinin peşinden gitmiştir. Çok çalışıldığında insanın neler kazanabileceğini kendi yaşam öyküsüyle okurlara ders veriyor.

Ergül Özkorkmaz 
24 Ara 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · 10/10 puan

Şahane bir Kitap, çok etkilendim, bu çağda hala kız çocuklarının Sünnet edilmesi feci bişey.. Şu anda o sıkıntıları atlatıp Ünlü bir Manken olmuş olan yazarın Gerçek yaşam Öyküsü...

2 /

Kitaptan 22 Alıntı

Sadettin TANIK 
02 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Televizyondaki zayıflama programlarını içeren reklamları gördüğümde "Zayıflamak istiyorsanız Afrika'ya gidin!" Diye çığlık çığlığa bağırıyorum.

Çöl Çiçeği, Waris DirieÇöl Çiçeği, Waris Dirie
Sadettin TANIK 
02 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ünlü olmak ne demek? Bunu gerçekten bilmiyorum. Tüm bildiğim düşünme tarzımın bir Afrikalı gibi olduğu ve hep böyle kalacağı.

Çöl Çiçeği, Waris DirieÇöl Çiçeği, Waris Dirie
Sadettin TANIK 
02 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tanrının daha doğuştan beni mükemmel bir vücutla yarattığını hissediyorum. Sonra insanlar beni kestiler, gücümü aldılar ve beni sakat bıraktılar. Kadınlığım çalınmıştı. Tanrı bu organlarımı istememiş olsaydı neden yaratmıştı ki?

Çöl Çiçeği, Waris DirieÇöl Çiçeği, Waris Dirie
Selin 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatta her şeyden önemli olan tek şey sağlıktır.

Çöl Çiçeği, Waris Dirie (Sayfa 243)Çöl Çiçeği, Waris Dirie (Sayfa 243)
Selin 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hiçbir zaman,mutlu olmak için bir elmas yüzüğe ihtiyaç duymadım.

Çöl Çiçeği, Waris Dirie (Sayfa 242)Çöl Çiçeği, Waris Dirie (Sayfa 242)
Sadettin TANIK 
02 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Batıda yaşamanın en büyük getirilerinden biri de barış ve kaç kişinin bu nimetin farkında olduğunu da merak ediyorum.

Çöl Çiçeği, Waris DirieÇöl Çiçeği, Waris Dirie
Selin 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şikayet ettiğim ve dert edindiğim tüm o ufak şeyleri bir kenara bıraktım. Bunların hiçbirinin bir anlamı olmadığını anladım. Önemli olan yaşamın kendisiydi.

Çöl Çiçeği, Waris Dirie (Sayfa 230)Çöl Çiçeği, Waris Dirie (Sayfa 230)
Selin 
13 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bizim için en büyük ikram -dünyanın başka yerlerindeki insanlar için bu belki de tatil ziyafetidir- babamın eve bir torba pirinçle dönmesiydi.

Çöl Çiçeği, Waris Dirie (Sayfa 22)Çöl Çiçeği, Waris Dirie (Sayfa 22)
kübra aslan 
07 Nis 13:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bizlere ne olursa olsun ; kıtlık,hastalık veya savaş zamanlarında bile, hayvanlarımızı koruma sorumluluğumuz devam ederdi ve bu bizim için hep öncelikliydi.

Çöl Çiçeği, Waris Dirie (Sayfa 22)Çöl Çiçeği, Waris Dirie (Sayfa 22)
peyruzhan 
23 Şub 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Benim ailem yeterli yiyecek bulabilmek için her gün uğraşır didinirdi. Bir torba pirinç alabilmek, bizim için büyük bir olaydı. Üçüncü Dünya ülkelerinde gelen biri için bu ülkedeki yiyeceklerin çokluğu ve çeşitliliği öyle şaşırtıcı ki...Ve yine de birçok Amerikalıların tüm bu yiyecekleri yememe kararı alması ne üzücü. Dünyanın bir tarafında insanları doyurmak için canımızı dişimize takıyoruz. Öteki tarafında ise insanlar kilo vermek için para ödüyorlar. Televizyondaki zayıflama programların içeren reklamları gördüğümde ''Zayıflamak istiyorsanız Afrika'ya gidin!'' diye çığlık çığlığa bağırıyorum. Buna ne dersiniz? Hiç bunu düşündünüz mü? İnsanlar yardım ederek zayıflamaya ne dersiniz?. İki önemli şeyin aynı zamanda üstesinden gelmiş olursunuz. Geri döndüğünüzde birçok şey öğrenmiş olacaksınız. Garanti veririm. Zihniniz de evden ayrılırken olduğundan daha berrak olacak...

Çöl Çiçeği, Waris DirieÇöl Çiçeği, Waris Dirie
3 /