Adı:
El Kızı
Baskı tarihi:
Kasım 2008
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752894662
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Toplumsal alanda bireyin tüm yönlerini ustalıkla dile getiren Orhan Kemal, yalnızca sokaklarda ekmek kavgası veren insanları değil, evlerin içinde süren aile çekişmelerini de en iyi anlatan yazarlardan biridir. Orhan Kemal'in ev içi yaşamlara ilişkin yazdığı en yetkin kitaplardan biri olan El Kızı, toplumun aile içindeki yansıyışını da mükemmel biçimde ele alır.

Orhan Kemal'in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal'in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
Kitabı okurken ne kadar gerçekçi yazıldığını düşüneceksiniz. O dönemin belki de en büyük sorunu buydu ve yazar bunu işlemeyi kendine dert edindi. Tarz olarak çok tercih etmeyeceğim kitaplardan aslında. Entrika falan seviyorsanız bir çırpıda okuyup bitirebilirsiniz. Dizi film tadında :)
Kitabın ilk baskılarından birisi elimdeki. Unuttuğumuz ya da değişen ne çok kelime olmuş. Sarı sayfalarda kaybolurken anladım. Bence kitapların ilk baskılarının ruhları var...
Orhan Kemal'in kaleminden yürek burkan bir aile dramının can alıcı hikayesi... Kitapta el kızı denilen karakter Nazan, tahsilli avukat Mazhar Bey ile evlidir. Bir de çocukları Haldun var. Kitap bu üç karakterin yaşantısını, aile yıkıntılarını ele almıştır. Avukat olan Mazhar Bey'in annesinin Nazan'a yaklaşımını, onu hor görmesini, sinirleriniz bozularak okuyacaksınız. Yazar, gündelik yaşamdaki toplum sorunları etkileyici bir entrika ile kaleme almış. Bu romanı okuyup bitirdikten sonra ne oldum değil, ne olacağım düşüncesiyle kuşanmış hissedebilirsiniz kendinizi. Çünkü bu eşsiz romanın, ölümsüz yazarı okurlarına adeta bu mesajı verebilecek bir sonla bitirmiş başyapıtını... Drama yüklü ve bolca gözyaşı dökeceğiniz bu eseri mutlaka okumalısınız.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.078 Oy)17.462 beğeni39.444 okunma2.110 alıntı165.165 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.135 Oy)10.801 beğeni26.519 okunma1.381 alıntı139.597 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.020 Oy)4.831 beğeni17.660 okunma637 alıntı71.955 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.844 Oy)8.133 beğeni25.974 okunma620 alıntı126.487 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.215 Oy)8.135 beğeni23.941 okunma1.903 alıntı102.286 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.961 Oy)8.352 beğeni23.204 okunma1.127 alıntı112.702 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (4.588 Oy)4.938 beğeni15.718 okunma815 alıntı54.274 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.248 Oy)5.353 beğeni18.122 okunma686 alıntı92.145 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.993 Oy)12.459 beğeni31.706 okunma2.777 alıntı132.366 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.050 Oy)7.320 beğeni19.813 okunma3.212 alıntı116.420 gösterim
Kitabi yıllar önce okumuştum (lise dönemimde)çok etkilenmiştim. Kitapçıda görünce hatırladım ve aldım kitabı . Yine ayni duygular yine o yeşilçam filmi havası ..tek nefeste okunacak bir kitap. Bide elimde 1971 yılına ait baskı var. O saman kokusu olayın anlatıldığı zaman dilimine götürüyor sanki...kesinlikle tavsiye ederim..
Tahsilatı tam bir adam ile eğitim ve öğretimden bir o kadar noksan bir kadının evlilik sürecini anlatıyor.Kadının hiçbir tahsili olmadığı için toplum tarafından ezik eşi tarafından saygı gösterilmediğini gösteriyor bu kitap bize.
Dizisi çekilse izlenme rekorları kıracağına inandığım; ama yapımcıların aklına gelmediğini düşündüğüm entrika ve heyecan dolu buruk bir hikayeyi anlatan eser...
Bir orhan kemal baş yapıtı,bizim toplumumuzun içinden bizim insanları konu alan bir hikaye.Ağlayarak bitirdiyim bir sona sahip.Herkes elkızı annemiz bile
Olay örgüsü kusursuz.Duygu kusursuz.Verdiği tüm hisler kusursuz.Bir solukta okuyacağınız elinizden düşmeyecek bir kitap duygu seliyle baştan aşağıya etkileneceğiniz bir roman.
Tek kelime ile muhteşemdi.Her zamanki gibi super bir kurgu dil ve anlatim.Kitapta el kizi Nazan,kocasi Mazhar ve oglu Haldun'un yurek burkan hikayesi.Okunmasini ozellikle tavsiye ederim .
Ne oldum dememeli, ne olacağım sözüne örnek bi kitap sonu keşke böyle bitmeseydi, ben de baya etkiler bıraktı bir yana mutlu bir yanım huzursuz oldu.Kısaca Nazan çekti cefayı Hacer hanım sürdü sefayı.
Orhan Kemal o güzel, akıcı Türkçesiyle toplumun başlıca problemi olan Kadının hor görülmesi yanında çeşitli sorunları da ustalıkla dile getirmiş. Okurken bu kadarı da haksızlık, yeter! diye bağırmak gelebilir içinizden
Kaynanasıyla sorunu olanların okuyup, benimkinden de kötüleri varmış deyiceği bir kitap. Tabii işin şakası bir yana Orhan Kemal kelimenin tam anlamıyla döktürmüş. Olay örgüsü kahramanların karakterlerinin nasıl şekillendiğini neden o şekilde insanlar olduklarını bir hareketi neden yaptıklarını anlayacak kadar iyi anlatmış. Romana sonradan dahil olan karakterler yardımcı karakterler hepsi muntazam şekilde yerine oturmuş hiç sırıtmıyor bunlarda nerden çıktı şimdi ne gerek vardı yani dedirtmiyor aksine iyi ki gelmişler, cuk oturmuş diyorsunuz. Olaylar bir ev içinde yani bir aile içinde başlıyor ama sonradan gelişiyor ve yanlızca aile içiyle sınırlı kalmıyor. Bunu yazdım çünkü kitabı internetten arattığımda hakkında yazılan yazılardan sadece bir ailenin başından geçen trajik olayların anlatıldığı bir roman zannetmiştim ve neredeyse almaktan vaz geçiyordum. Okumak isteyenlere söylüyorumki sadece bir aile değil toplum, meslekler, komşular bir bölgedeki halk bile anlatılmış. Okurken hiç sıkılmadım. Olabildiğince çok okumak istedim. Ama okurken bazı laflar hatta bazı paragrafları galiba iki defa okuyorum ya bu 2 sayfa önceki metin değilmi dedirtiyor ama bu olmalı gerekli çünkü metni zenginleştirip olaylara derinlik, karakterlerin bakış açısını, nasıl insanlar olduklarını anlamamızı ve romanı dahada içine dalarak okumamızı sağlıyor. Biraz daha yazmak isterdim ama romanın bazı yerlerini ağzımdan kaçırırım kaş yapayım derken göz çıkartırım diye daha fazla derine inmiyorum. Roman muntazam derecede güzel, geçmişteki yaşantılara hayret edeceğiniz, üzüleceğiniz, bazen kızacağınız ama elinizden hiçbir şey gelmeyeceği bir olaylar örgüsü. Kısacası Herkese tavsiye ederim. İyi okumalar...
Yorum: Bu kitabı ben yazsaydım "Bir Kadın Yüzünden Kararan Hayatlar" ismini koyardım. Kitabı okuyan daha ilk sayfadan Hacer'e beddualarını saymaya başlar. O ne iğrenç bir mahlukattı! Bütün aşklar ve dostlukları bozdu kadın. Bana kalsa ona daha da acımasız bir son yazardım -_-

Ben Mazhar'a çok kızamadım. Nazan'la anlaşamamasındaki en büyük sebep eğitim farkları idi. Mazhar'ın ahlak ve kültürel gelişimi için sağlanan çok kapı vardı. Nazan yaşadığı yerin ve o zamana göre köy kadınlarından beklenen davranışları sergileyen bir kızcağızdı. Nazan'ı da kendimce anladım ama yazar, ona çok fazla ezilen bir kişilik vermiş. Kim ne yaparsa yapsın karşı çıkamadı benim de içimi parçaladı :(

Jale -diğer adıyla Neriman- kitapta en sevdiğim kişiydi. Fakat sonda yaptığı hiç olmadı. Ben o kadının böyle bir vazgeçiş yapacağını hiç düşünmüyorum. Yazar orada büyük hata yapmış bence.

Biraz da yazarın kitapta dikkat çeken yönleri ve kalemi hakkında konuşalım. Kitap birçok insani değeri sorgulattı bana. Bir insan nasıl bu kadar ahlaksız -Hacer- , nasıl bu kadar yanlış yapar -Mazhar- , nasıl bu kadar suskun olur -Nazan- sorularının cevabını bulmaya iten bir kitaptı. İnsanın kendi çıkarı için ne kadar ileri gidebileceğini gösterdi.

Yazarın kalemi oldukça sade. Benzetme sanatını az kullanan isimlerden biri. Fakat o sade kalem nasıl da bir şaheser ortaya çıkarmış? Kitabı alırken elbette ki dram bekliyordum, çünkü kitaptan uyarlama dizileri de dahil karşıma ne çıkacak az çok tahmin ediyordum. Fakat bu kadar vurucu bir şey beklemiyordum. Hatta merak ediyorum, niye Türk yapımcılar bu kitabı uyarlamamış? Bir Türk dizisinde aradıkları bütün şeyler mevcut, tabi romantizm hariç :D

El Kızı, hayatım boyunca aklımdan çıkmayacak bir kitap oldu. Tavsiyem aşırı ağır dram sevmiyorsanız pek tavsiye etmem. Bir de ilk kez Orhan Kemal okuyacaksanız tavsiye edemeyeceğim. İlk kitaptan bu kadar dram ağır etki yaratabilir ve yazarı bırakmanıza sebep olabilir. Şahsen ben hala kendimi toparlayamadım. Tersiyse tam sizlik ;)

http://belleninkutuphanesi.blogspot.com.tr/2016/06/el-kz-yorum.html
Hiç bitmeyecek mi senin bu okuman?
-Bitmeyecek.
Hiç mi?
-Hiç.
Niyetin katip olmak mı yani?
-Hayır.
Ya?
-İnsan olmak.
...Bu baxışın şirin olduğunu indi anlayırdı.Ana belə baxarmış,demək?
Orhan Kemal
Sayfa 471 - Haldun
-Mən onu-bunu bilmirəm.Sən düz ol,əyrini bəla özü tapacaq.Günah vurandadırmı,ya vurulanda?
Məncə,vurulanda
Orhan Kemal
Sayfa 11 - Balıqçı rəisi
..Bəlkə başınıza gəlsəydi,siz də davam gətirərdiniz,ancaq qorxunc günlər yaşadıq.Ölümü bir xilas günü kimi düşündüyümüz günlər oldu!
Orhan Kemal
Sayfa 436 - Qoca kişi
-Həyat,doğrudan da,axar su kimidir...
-Bizlər də bu suyun içində,suyun apardığı tərəfə getməyə məcbur olan odun parçaları!
Nihad güldü.
-Palıd odunu,ya vələs odunu?
-Hansından sayırsan,say...
Orhan Kemal
Sayfa 431 - Nihad,vəkil yoldaşı
-Bu həyatı düşünürəm,-dedi.-Qərb mütəfəkkirlərindən biri deyir ki,həyat bizi yavaş-yavaş ölümə alışdırır.Çox düzdür.Gəldik və gedirik!
Orhan Kemal
Sayfa 355 - Məzhər
..Yeniliklər yeniliklərin ardınca qovur,bundan sonra da qovacaq.Sabah hətta şapka da geyəcəyik,çox güman ki,mədəniyyət haqqında qanun qəbul ediləcək.Bütün bunlar ildırım sürətiylə irəliləyərək bir-birini təqib edəcək.Qərbə bənzəyəcəyik.Qərb yalnız xarici görünüş demək deyil.Bütün müəssisələrimiz,başımızın içi,düşüncə və qavrayışımızla Qərbə bənzəyəcəyik deməkdir.
Orhan Kemal
Sayfa 201 - Məzhər

Kitabın basım bilgileri

Adı:
El Kızı
Baskı tarihi:
Kasım 2008
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752894662
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Toplumsal alanda bireyin tüm yönlerini ustalıkla dile getiren Orhan Kemal, yalnızca sokaklarda ekmek kavgası veren insanları değil, evlerin içinde süren aile çekişmelerini de en iyi anlatan yazarlardan biridir. Orhan Kemal'in ev içi yaşamlara ilişkin yazdığı en yetkin kitaplardan biri olan El Kızı, toplumun aile içindeki yansıyışını da mükemmel biçimde ele alır.

Orhan Kemal'in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal'in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 194 okur

 • Gülay Ömeroğlu
 • Jayhoun
 • Cilem armagan akkaya
 • Sıla FEYZİOĞLU
 • Bilge Özel
 • Susanna Orudjova
 • Eren Yaşar
 • Kehriz
 • Tuğba Soylu
 • Nermin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.2
14-17 Yaş
%2.1
18-24 Yaş
%18.9
25-34 Yaş
%28.4
35-44 Yaş
%20
45-54 Yaş
%18.9
55-64 Yaş
%6.3
65+ Yaş
%2.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%77.8
Erkek
%22.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.7 (18)
9
%27.3 (15)
8
%12.7 (7)
7
%9.1 (5)
6
%10.9 (6)
5
%1.8 (1)
4
%1.8 (1)
3
%0
2
%3.6 (2)
1
%0