El Kızı

8,3/10  (41 Oy) · 
155 okunma  · 
37 beğeni  · 
1.527 gösterim
Toplumsal alanda bireyin tüm yönlerini ustalıkla dile getiren Orhan Kemal, yalnızca sokaklarda ekmek kavgası veren insanları değil, evlerin içinde süren aile çekişmelerini de en iyi anlatan yazarlardan biridir. Orhan Kemal'in ev içi yaşamlara ilişkin yazdığı en yetkin kitaplardan biri olan El Kızı, toplumun aile içindeki yansıyışını da mükemmel biçimde ele alır.

Orhan Kemal'in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal'in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2008
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9789752894662
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ceren Acer 
21 Oca 18:50 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Orhan Kemal'in kaleminden yürek burkan bir aile dramının can alıcı hikayesi... Kitapta el kızı denilen karakter Nazan, tahsilli avukat Mazhar Bey ile evlidir. Bir de çocukları Haldun var. Kitap bu üç karakterin yaşantısını, aile yıkıntılarını ele almıştır. Avukat olan Mazhar Bey'in annesinin Nazan'a yaklaşımını, onu hor görmesini, sinirleriniz bozularak okuyacaksınız. Yazar, gündelik yaşamdaki toplum sorunları etkileyici bir entrika ile kaleme almış. Bu romanı okuyup bitirdikten sonra ne oldum değil, ne olacağım düşüncesiyle kuşanmış hissedebilirsiniz kendinizi. Çünkü bu eşsiz romanın, ölümsüz yazarı okurlarına adeta bu mesajı verebilecek bir sonla bitirmiş başyapıtını... Drama yüklü ve bolca gözyaşı dökeceğiniz bu eseri mutlaka okumalısınız.