Adı:
Cemile
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
150
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752895539
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Bir aşk öyküsü olan Cemile, yoksul kesimlerin ayakta kalma çabasını, direnişlerini de dile getiriyor. Boşnak kızı işçi Cemile ile dar gelirli Kâtip Necati arasındaki saf aşkı anlatan Orhan Kemal, arka planda yaşanan yoksulluğa, düşmanlığa, ilkesizliğe karşın dayanışma ve dostluğun gücünü vurguluyor. Orhan Kemal'in yalın anlatımıyla çarpıcı bir resim gibi çizdiği Cemile, onun unutulmayacak yapıtlarından biri.

Orhan Kemal'in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal'in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz. 
(Tanıtım Bülteninden)
Kitap bitti benim de kafa oldu kazan!! Niye mi?? Kitap baştan sona konuşma da ondan!! İnsan bi soluklanır az bi betimleme yapar yaw!! diyalogların ardı arkası kesilmiyor. .vir vir vir... baştan sona.. yoruldum vallahi..

Bu Cemilelerle hiç anlaşamayacağız galiba.. Aytmatov'un Cemilesini de hiç sevmemiştim.. dediler ki Orhan Kemal in Cemilesini oku güzel.. yok yahu bu da ondan atarlı çıktı :)) Bu Cemileler hep mi böyle acep..ağızlarında laf hazır.. biri laf etmeye görsün hemen yapıştııır..beşine beş, beş de ziyade .. Daha başka bi yazardan Cemile demeyin sakın okumam artık !! :)

Olay mahalli bu sefer Adana efenim.. Cemilemin gezdiği yollar meeeşeeeliii... değil tabi.. bildiğiniz çamur çaylak.. fakırlık.. diz boyu.. fabrikada tütün sarar sanki kendi içer gibi.. değil :)) tabii .. pambık fabrikasında iplikçi bizim kız.. Kitabın adından sakın aldanmayın ha sürekli Cemile memile aşk meşk falan anlatılmıyor.. ortam bildiğiniz Hanımın çitliği.. yada lingonun ahırı mı desem :)) yenilerde başlayan buna benzer bi dizi daha var ''Bir zamanlar Çukurova'' .. Çukurova olur da son sistem kültürlü bi ağa ve o ağanın etrafındaki marabalar olmaz mı.. Bu marabalarda da her pislik var.. Pislik derken hak huk bol balgamlı tükürük en basitleri :) kız kaçırma falan fıstık.. cahal bi ortak var bu son sistem kültürlü ağamızın elinden tutup ortak yaptığı.. bi de İtalyan mühendis.. bu ekmek yediği tekneye birilerinin gazıyla pisleyen yani dokuma tezgahının makinesine sistemli şekilde zımpara tozu koyarak habire ip kopartıp dokumayı bozarak suçu İtalyan mühendise atan ve kitabın sonunda ağamızın ağzına tükürdükleri tipler..
ulan açsınız işte adam gibi çalışınsana..
ne pislik yapıyonuz !!!!
elin İtalyanını salak mı sandınız diyonuz tabi :))
günün sonunda kuyruklarını kıstırıp tekrar bizi alın işe diye yalvarsalar da onları gaza getiren tipin kahvesini dağıtsalar da İstanbuldan İzmirden geldi bi kere diğer işçiler !! alemin akıllıları siz miydiniz diye alayının ağzına tükürdü ağa :))

Cemileyi de kaçıramadılar..
Spoilerin de dibine vurdum bu arada :))))
daha da okumam bi daha Cemile memile :))
Cemile ve etrafindakiler okadar sıcaktı ki; onlarla birlikte tozlu, çamurlu yollarda yürüdüm. O Çukurovanin sıcağında fabrika işçiliği yaptım, kıt kanaat geçinen insanların sofrasına oturdum, o tozda toprakta çelik çomak oynayan çocukların başını okşadım. Kısacası 1934 Çukurovasını bir kaç saatte gezdim dolaştım!
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.651 Oy)18.207 beğeni41.275 okunma2.673 alıntı173.704 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.330 Oy)12.899 beğeni33.006 okunma3.103 alıntı138.811 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.200 Oy)8.507 beğeni27.271 okunma769 alıntı133.073 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (4.782 Oy)5.161 beğeni16.499 okunma923 alıntı57.007 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.538 Oy)8.488 beğeni25.051 okunma2.285 alıntı108.221 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.857 Oy)8.801 beğeni24.128 okunma1.626 alıntı112.033 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.420 Oy)11.093 beğeni27.451 okunma1.495 alıntı144.416 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.443 Oy)5.552 beğeni18.838 okunma774 alıntı96.330 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.249 Oy)8.686 beğeni24.181 okunma1.278 alıntı118.940 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.249 Oy)7.592 beğeni20.524 okunma3.689 alıntı122.762 gösterim
Orhan Kemal in bir guzel kitabı daha 1934 yılının zorluğu sefaleti boşak kızı Cemile ve katip Necati nin saf ve güzel aşkı kitabı okurken resmen bende onlarla yasadım. Mutlaka okuyun derim. Orhan Kemal gerçekten harika bir yazar şimdiden mutlu pazarlar. ..........
Konusu bakımından klasik bir Çukurova ve pamuk hikayesi ama anlatım gerçekten süper sıkılmadan okuyacağınız çok güzel bir kitap. Kitabı okurken karakterlerin mekanın içinde gibi hissediyorsunuz. Bütün olanlar yanıbaşınızda gerçekleşiyor sanki.Karakterleri bu kadar yakından hissederek okuduğum nadir kitaplardan biri yazarın büyüklüğünden olsa gerek..İyi okumalar...
Yazar Orhan Kemal olunca insan kitaba önyargıyla yaklaşıp kesin güzeldir diyor :) Yanılmıyorsunuz çünkü üslubu doğal ve içten birisi Orhan Kemal.Bizden içimizden birisi.Tıpkı Cemile gibi, katip Necati gibi, Numan Bey, Solomon, Kadir Ağa, Cemile'nin babası Malik ağabeyi Sadri gibi.. Halime, Şamse, Camgöz, Deveci, komşu İzzet, karakız... Çukurova'nın fakir ama komşuluğu insanlığı diri kalmış mahalleleri..Kapıda kilidi ne hacet evler büyükçe avluya bakar hırsızlık mı ne gezer zaten elde yok avuçta yok.. Ama insanlık bir adım kadar yakın..Fabrikada çalışan insanlar, üç kuruşun hesabını yapan patronlar.. Elleri nasır tutan fabrikada karın tokluğuna iplik makinesinin başında gece demeden çalışan kadınlar...Bunların arasında katip Necati ve Cemile'nin masum aşkları...O zamanlara götürüyor kitap insanlığın ölmediği zamanlara zaten kısa bitmesin derken satırlar kendisi bitiyor.. Bazı kitaplar dizi film olmalı ama özünü koruyarak çünkü popüler kültürden ziyade kendi kültürümüzü tanıtan böyle güzel eserler bizlere bir şeyler öğretir diye düşünüyorum..Keyifli okumalar bence okumalısınız
Orhan Kemal'le özleşen Çukurova ve pamuk işçiliği konulu bir roman.

Ana karakterimiz Türkiye'ye savaştan göçmek zorunda kalmış bir Boşnak ailenin tek kızı olan Cemile.

Cemile küçük yaşta olmasına rağmen annesinin yokluğundan dolayı üzerine yıkılmış ev işleri ve fabrikada işçilik yapan hamarat bir kız, bunun yanında gözü pek; seviği veya doğru bildiği şeyler için ağasına bile 'kadın başına' baş kaldıran bir mizâcı var.

Ana temanın altında Orhan Kemal ustalığı ile geçim sıkıntısı, yoksul mahallelerin genel durumu, bitten veremden geçilmeyen eşyasız yıkık dökük yoksul kerpiç evlerinin resmi o kadar güzel betimlenmiş ki Orhan Kemal romanlarında anlattığı bir pamuk işçisi gibi nakşetmiş.
Düşünce ve gönlün sarmalında verilen tepkilerin insanın karakterini dikey olarak nasıl yükselttiğinin içimizden yükselen sesi. Bir günde Keyifle okunacak ,bir ömür fener olacak size.
Yazarın hayatında ki gerçeklerden yazıya taşıdığı kitaplardan biri “Cemile”
Güzel bir kitap 1934 Adanasında yoksul Boşnak bir fabrika Kızı Cemile ve elit bir aileden gelen Katip Necati’nin hikayesini anlatıyor.
Bu hikayeyi okurken o dönemin ekonomik şartları yaşam koşulları çok güzel anlatılmış.
Güney’e has olduğunu düşündüğüm bir çok kelimeyi anlamakta güçlük çektim. Ancak okunacak güzel bir kitap. Yeşilçam filmi izlemiş gibi oldum örneği çok.
Orhan Kemal'in yerel konuşmalara, ağıza verdiği önemi ve gücü gösteren, işçi sınıfının geçim derdini, yaşamını anlattığı romanıdır
"Orhan Kemal'i Tümüyle Okumak, 1 Kitap Bile Bırakmamak" projesi kapsamında bir sonraki durak Cemile oldu.
Güney Anadolu'nun Çukurova'sında pamuk fabrikası işçilerinin hayatından, mahallesinden Cemile'yi merkezine alarak bir kesit sunar. Bu kesit içerisinde ekmek parası derdindeki Anadolu insanının mücadelesini görürsünüz. Bu mücadele içinde 'Değişime' karşı direnç de göze çarpar. Gönül olaylarının saflığını hissederken, zenginliğin o üstten bakma tavrına ayar olursunuz. Aşk romanı gibi görünse de aslında aşk ön plana çıkmaz, sunduğu bu kesitte yurdum insanın tüm saf halleri vardır.
En güzeli ise üslubudur, diyaloglardaki şivedir, samimidir. Şive , halkla her zaman iç içe olduğunun kanıtıdır. Sanki romanlarını köy kahvesinde kulağına çalınan coşkulu şive ile yazmıştır, yöresel ağız öyle güzel kullanılmıştır.
Özetle bir diğer sımsıcak kitabıdır, itinayla okuyunuz.
Bu serinin son kitabıydı ve kütüphane de yoktu, beraber başladığım bi arkadaşımla cemile yide aldık ve bütün azmimle önce ben okudum sonra ona verdim, gerçekten hüzünlü bir aşk hikayesiydi insan bi zatihi kendi ana karakterin dostu olup bütün engelleri asabilmesi için bi çaba içine giriyo istemeden, istemeden diyorum çünkü nihayetinde yazarımız nasıl yazdiysa öyle bitiyor hikaye :)
Yazar cumhuriyetin ilk dönemlerinde Adana'da bir fabrikada dokuma işçisi olarak çalışan Boşnak kızı Cemile'nin katip Necati'ye olan aşkını ve bu aşkın ekseninde pamuk dokuma işçilerinin yaşam mücadelesini ve ikircikli ilişkilerini konu edinmiştir.
Bu türküde bir Avşar kilimindeki renklerin cümbüşü vardı. Bu türküde hasret vardı, bu türküde arzu, bu türküde aşk... Bu türkünün motifleri Hint'te, Çin'de, Kazablanka'da, New York'ta, Po Vadisi'nde, Güney Amerika bozkırlarında, Orta Anadolu'da da vardı. Bu türkü insanlığın hasretlerini, arzularını belirten nakışlarla işli bir türküydü.
Orhan Kemal
Sayfa 76 - Everest Yayınları 24.Baskı 2013
Okumuş insanları huzuruna alıp, onlarla alay etmeye, maaş verdiği memurlardan mutlak bir saygı görmeye bayılırdı. İlle doktor, mühendis, avukat gibi imrenmeyle karışık bir kıskançlık duyduğu kimselere karşı çok daha sertti. Şurda burda lafı gelince, hemen taşı gediğine koyuverirdi: "... Tohtur oldular, mühendis oldular, abukat oldular da ne?" derdi, "huzuruma vardılar mı, el öfelemiyorlar mı?"
Orhan Kemal
Sayfa 26 - Everest Yayınları 24.Baskı 2013
Marifet ölmek, öldürmekte değil, bu kötü şartlarla mücadele etmekte!
Orhan Kemal
Sayfa 143 - Tekin Yayınevi
-Otuz kâatnan avrat mı sevilir?
-Neye sevilmesin? İki gönül bir olduktan sonra samanlık seyran olur derler bize oğlum...
Orhan Kemal
Sayfa 12 - Tekin Yayınevi
"Okumasınlar efendim, benim çocuklarım da okuyup yüksek tahsil görmeyiversinler, kıyamet kopmaz ya! Hem okuyup da ne olacak? Gözleri açılıp, hisleri incelip, etrafın çirkinlikleri karşısında adım başı üzülmektense, neme lazım birer küçük meslek sahibi olup çoluk çocuklarının ekmeğinden başkasını düşünmeyi bilmesinler daha iyi!"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cemile
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
150
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752895539
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Bir aşk öyküsü olan Cemile, yoksul kesimlerin ayakta kalma çabasını, direnişlerini de dile getiriyor. Boşnak kızı işçi Cemile ile dar gelirli Kâtip Necati arasındaki saf aşkı anlatan Orhan Kemal, arka planda yaşanan yoksulluğa, düşmanlığa, ilkesizliğe karşın dayanışma ve dostluğun gücünü vurguluyor. Orhan Kemal'in yalın anlatımıyla çarpıcı bir resim gibi çizdiği Cemile, onun unutulmayacak yapıtlarından biri.

Orhan Kemal'in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal'in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz. 
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 556 okur

 • Nothing else matter
 • Furkan
 • limonsekeri
 • Gökhan Uzundere
 • Demet Eraslan
 • Miray Karakaya
 • Funda parlak
 • Pınar AYDIN OZCAN
 • Uğur
 • Kerem Korucu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.5
14-17 Yaş
%4.9
18-24 Yaş
%16.3
25-34 Yaş
%37.4
35-44 Yaş
%17.9
45-54 Yaş
%14.6
55-64 Yaş
%3.7
65+ Yaş
%0.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%62.4
Erkek
%37.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.8 (20)
9
%15.9 (23)
8
%29 (42)
7
%20 (29)
6
%10.3 (15)
5
%5.5 (8)
4
%2.1 (3)
3
%2.1 (3)
2
%1.4 (2)
1
%0

Kitabın sıralamaları