·
Okunma
·
Beğeni
·
10755
Gösterim
Adı:
Murtaza
Baskı tarihi:
18 Aralık 2018
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752893795
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
İnsanı en derininden kavrayarak anlatan kalemlerin başında gelen Orhan Kemal, ölümsüz karakteri Murtaza ile Türk edebiyatına asla silinemeyecek biçimde damgasını vurmuştur. Yazıldığı günden beri defalarca filmlere, oyunlara konu olan bu karakter, insanın en çapraşık durumlarından birini kara mizahla yüklü bir dille anlatır. Otorite ile doğru kavramı arasında sıkışıp kalan, doğruculuğundan ödün vermemek için çabaladıkça daha çözümsüz durumlara düşen, bu arada gittikçe insanı anlamaktan uzaklaşıp salt ilkelerini savunan bireyin başına gelenlerin acıklı bir güldürüsüdür Murtaza'nın öyküsü. Türk edebiyatının en önemli klasiklerinden biri olan Murtaza, her okurun mutlaka okuması gereken bir kitap.

Orhan Kemal'in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmanız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal'in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.
356 syf.
·6 günde
Bilirsiniz kimdir Murtaza? Kimdir Kolağası Hasan Bey? Bilmezsiniz? Alsa idiniz kurs, görse idiniz sıkı terbiye amirlerinizden bilirdiniz kimdir Murtaza hemda Kolağası Hasan Bey.
Şu anda "yukarıda Allah, Ankara'da devlet, hemda hükümet, burda da ben!" zehirlenmesi yaşıyorum. Üstelik işin içine Kolağası Hasan bey de karıştı, kurtarın beni! :))
Öze dönülüyor... Loading... %98... %99... %100... Completed!
Merhaba arkadaşlar. Çok eğlendim, çoook. O kadar keyifli bir kitaptı ki... Çabucak bitirmek istedim, çünkü biraz daha sürseydi, paylaştığım alıntılardaki yazım hatalarından ötürü, TDK yetkilileri beni içeri atmaya gelecekti... :)


Gelelim kitap hakkındaki düşüncelerime:
1)Çok eğlendim, çünkü Murtaza hemşehrim, benim gibi muhacirdi. Orhan Kemal'in yazım şekline, kulağım konuşma biçimi olarak aşina olduğu için, sanki yanımda bir akrabam konuşuyor benimle de, ben ona gülüyorum gibi hissettim.
Laf aramızda, bizim akrabalar biraz Murtaza'ya benziyor. Nasıl diye sorarsanız, kendilerini çok beğenmişlerdir, yaptıkları işi kimsenin onlardan daha iyi yapamayacağını sanırlar. Bir olayı anlatırken pireyi deve yaparlar ve kendilerini dev aynasında görürler. Bu olaylara çok alışkın olduğumdan ve çokça güldüğümden kitap aşırı hoşuma gitti, sanki tanıdığım birinin biyografisini yazmıştı sevgili Orhan Kemal...
Murtaza'nın bizimkiler gibi anlattıkça anlatması, anlatmaktan ve abartmaktan bıkmaması, çok dikkatimi çekti. Benim yaşadığım durumların aynısını kitaptaki kişiler de yaşıyordu. "Gına" üstünüze koşarak geliyordu, ama Murtaza size birşeyler anlatmaktan bir türlü bıkmak bilmiyordu.. "Demek ki bizimkilere doğru kişilik tahlili yapmışım," diye düşündüm.


2)Murtaza bir tür psikanaliz kitabı türünde olmuş aslına bakarsanız. Bildiğimiz üzere Orhan Kemal çok gezermiş, halkın nabzını tutmayı çok iyi bilen bir yazarımız, bu da kitabında fazlasıyla hissediliyor.
Ayrıca aşırı obsesif bir adamdı Murtaza. O zamandan obsesyon hastalığının ülkemizdeki türlerinden birini gözümüzün önüne sererek, acayip güzel bir psikanaliz yapmıştı Orhan Kemal, belki farkında olarak belki de farkında olmadan...


3)Çok dikkatimi çeken şeylerden biri de Murtaza'nın kız çocuklarını evlattan saymamasıydı. Aslında, o zamanın aşırı ataerkil toplumundan başka bir şey beklemiyordum elbette, ama erkek çocuklarının da Kolağası Hasan bey gibi olmadığını görünce, onlara ettikleri... Eskilerden beri süregelen pedagoji konusundaki cahilliğimiz, çocukları kendi malımız gibi görme yanlışımız... Çocuklar boyama kitabı değildir, onları istediğiniz renklere boyayamazsınız... Murtaza da boyayamadı nitekim...


4)Kitabı okurken Balkan şivesi zehirlenmesine tutuldum. Kısa süreli Türkçe kurallarına uygun cümle kuramadım. Bir de kulak aşinalığım olunca, aldı dilimi bir balkan şivesi ve bozuk bir türkçe... :)

Velhasılıkelam, kitabı çok beğendim, çok eğlendim, eğer kafanızı dağıtmak, gülmek, hem de kaliteli bir kalem okumak isterseniz buralara bir uğramanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar...
360 syf.
İki kez filme uyarlanmış, sizi eğlendirecek bir eserle karşınızda Orhan Kemal.

İlki 1965 yılında Müşfik Kenter'in başrolünü oynadığı (Bekçi Murtaza'yı), ikincisi 1986 yılında başrolünde
Müjdat Gezen'inin yer aldığı yönetmenlerin de yorumuyla harmanlanmış ve uyarlanmış bir eser.

Kemal'in muhacir göçmeni şivesiyle yazdığı esere adını veren vazife aslanı bekçi Murtaza'nın mahalleyi hatta ailesini nasıl mum üstünde tuttuğunu, her şeye karışacak kadar nasıl bir vazife aşığı ya da vazifesiyle kafayı yediğini gülerek okuyacağınız, "hay senin vazifene" bile içinizden diyeceğiniz komik bir eser.
Ailesiyle olan diyalogları bana Kemal Sunal'ın Kapıcılar Kralı filmini hatırlattı, ikisinin de eşleri cefakâr, yılmış bu adamların işkolikliğinden, tabir-i caizse eşek yerine alınmaktan. Öyleki çocuklarına davranışlarından ahanda bu replik gelir dersiniz; "S.çarım dersine sanki apartman yöneticisi olacaksın p..." :) Spoiler vermemek için detay veremiyorum.

Adanalı Kemal'in muhacir göçmeni şivesini ustalıkla kullanışını, nasıl bu kadar muhacirlerin hâl tavırlarına hâkim olduğunu şaşırarak okuyacak ve Kemal'in basmakalıp bir yazar olmadığını eserlerini okudukça tekrar tekrar fark edeceksiniz.
363 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Merhaba...
Bir vazife adamı: Murtaza
Amirlerinden en sıkı kurs görüp bunun sonucu olarak en nihayetinde takdirname alan, büyüklerinden terbiye gören, kanında vazifesi için Balkan Harbi'nde şehit düşen Kolağası Hasan Dayı'sının kanını taşıyan, hiçbir zaman disiplin, doğruluk ve dürüstlükten taviz vermeyip vazife uğruna ciğerparesinin bile ölümüne neden olan Murtaza, Orhan Kemal'in gazetede tefrika ettiği yazıların büyük ilgi görmesi ile kitaplaştırdığı Türk edebiyatının en trajikomik romanı.
Orhan Kemal, Murtaza'nın roman olma serüvenini de şöyle anlatmış: "İstanbul’a yeni gelmiştim. Yaşar Kemal, Tunç Yalman’a övgüyle söz etmiş ki, Tunç Yalman ilgilendi, romanın müsveddelerini rica etti benden. Verdim. Ama yayınlanmaya başlayacağını aklıma bile getirmemiştim. Nasıl gelsin? Yıllar yılı sadece yirmi otuz sayfa yazabilmiştim. Tefrikaya başlarsa, bu dört günlük yazı demekti. Bir gün yayımlanmaya başlanmış görmeyeyim mi? Her yanım buz kesildi. Bunun gerisini nasıl getireceğim. Öylesine titiz çalışıyorum. Ecel terleri döke döke devam ettim. Bitti. Ama Murtaza, uzun yıllara dayanan olgunlaşmış bir romanın kağıda dökülmesinden ibaretti."
Orhan Kemal'in gözlemleri ile yazmış olduğu bu eserde, karakterin nasıl ortaya çıktığı ile ilgili ilginç bir durumda var. Murtaza, Adana’da bir bankada kapıcılık yapmaktadır. Orhan Kemal'in eşi Nuriye Hanım ve arkadaşı Nurer Hanım romandaki Murtaza’nın bankadaki kapıcıya fena halde benzediğine tanık olurlar. Nurer Hanım kapıcı Murtaza’ya Orhan Kemal’in Murtaza’sını anlatmış kapıcı Murtaza'da şöyle cevaplamış: “A be bu adam beni nereden tanır? Bilir mi benim gibi bir adam yaşar Adana’da, hemi de bu sıcakta. Neden yazar beni kitaplar? Ya okurlarsa amirlerim, bu yolda istemem laubalilik!”
Kısaca kitabın konusundan da bahsedecek olursak, mübadele ile Balkanlar'dan Türkiye'ye ailesi ile göç eden Murtaza, kendileri durumundaki hemşehrileri gibi yalan dolana başvurmamış haksız yere tarla, ev sahibi olmayı reddetmiş, devlet tarafından Çukurova'ya sevk edilmişlerdir. Küçük tarlaları ile meşgul iken işler yolunda gitmeyince İstanbul'a gelir Murtaza Efendi. Mahallede bekçiliğe başlayan Murtaza kısa sürede herkese kendinden söz ettirir(!) ve daha sonra terfi edilerek(!) bir fabrikanın gece kontrol amirliğine geçer. Asıl büyük trajedi de bundan sonra başlar.
Sosyal adaletsizliğin, toplumsal yozlaşmanın içinde bir vazife adamı, bir dürüstlük timsali, bir doğruluk abidesi olan Murtaza iki kez filme de uyarlandı. Özellikle Müşfik Kenter'in başrolde oynadığı versiyonu izlemenizi tavsiye etsem de, önce kitabı okumanızı öneririm. Çünkü film eksik anlatılmış, kitaptan çoğu pasaj yok malesef. Önce kitap, sonra film...
Keyifli okumalar...
360 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Bir Orhan Kemal tutkunu olarak , Heyecan ve zevkle okuduğum sayısı kaç oldu bilmiyorum. Kısaca yazmam gerekiyorsa,Orhan Kemal... yine, bir dönemi bu sefer de çoğulcu demokrasiye, çok partili hayata geçiş dönemini, Balkan savaşı izlerini hafızasına nakşetmiş bir karakterin derin çizgileriyle ince ince dokunmaları ne kadar güzel canlandırıyor.
Kitap Murtaza hakkında çok şeyler diyebilirim.
Lakin, yılardır defa defa okuduğum bu kitapta Murtaza tiplemesini hala ifade edemem...Doğru ne, gerçek ne, olan ile olması gereken ne, realite ne ne çözemem.
Kafam Murtaza ile karma karışıktır.Yani bir nevi kafam da Murtaza dır...
360 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bazen çok güldüm bazen çok huzenlendim. Murtaza Don Kişot gibi nadir bir karakter. Kitabın sonuna doğru başına gelenler hüzün verici. Son umudunu kaybetmesi..
360 syf.
·9/10
Orhan Kemal'in okuduğum ilk kitabı... Gerçekten çok güzel kaleme alınmış Bendeki kitabın çok önemli bir özelliği daha var.. 1955 Basımı ve çok eski bir kitap. Bir arkadaşımdan almıştım Lise yıllarımda hala saklarım. Murtaza fabrikada çalışan bir bekçidir. Kitapta Murtaza'nın fabrikadaki yaşantısından, yoksul ve saf aile hayatı da ustalıkla anlatılmıştır. Önerilir.
352 syf.
·3 günde·Puan vermedi
1940 ların başında geçen hikaye de Murtaza isimli kahramanın vatanperver bir kahraman olma saplantısı etrafında şekillenir.
Başta bir gece bekçisiyken görev aşkıyla hikayenin ortasına doğru fabrika kontrolörlüğüne terfi ettiğini görüyoruz.Görev aşkıyla dolu olduğu için,vazifesini ailesinden,çocuklarından,kendi hayatından bile üstün tutar.Etrafında ki herkesi kendi gibi yaşamaya zorlaması,görev takıntısı toplum içinde takdir görse de genelde küçümsenir ve horlanır.Murtaza'nın rol modeli ise Balkan savaşlarında şehit düşen dayısı kolağası Hasan' dır.Hep onu örnek alarak görev aşkıyla, herkesi disipline etmeye çalışır.
Murtaza'nın hem kendi hem çocuklarının hayattaki varoluş sebepleri dayısı gibi bu vatan için çalışmak ve vazifesini en doğru ve kusursuz şekilde yapmaktır.
Bulunduğu devre uymayan dünya görüşü,çevresindeki yaşadığı çatışmalar,traji-komik olaylar ve hayalkırıklıklarıyla birlikte Orhan Kemal'in en sevilen roman kahramanlarından olmayı başarmıştır.
360 syf.
·71 günde·Beğendi·9/10
Bir karakter vardı beni benden alan, Zorba, şimdi bir ikincisi gönlümde yer etti, Murtaza. Orhan Kemal’in mahalle ağzı üslubu, Murtaza’ya yüklediği karakter özellikleri ve anlamlarıyla, dönemin halkına karşı tespitleri ve gülünç eleştirileri ile çok partili döneme geçişin de resmini çeken başlına başlına bir kara komedidir.
Murtaza’nın doğruculuğu, otoritesi, disiplini ve prensiplerinden ödün vermemesi ile kuvvetli bir karakter gibi gözükse de çözümsüzlükler sarmalı içerisinde boğulmasına sebebiyet vermiştir, zaman zaman da felaket boyutlarında. Halbuki o vazifesinin aslanıdır:
-Senin vazifen ne?
-Benim adım Mürteza!
-Adını sormadım. Vazifen?
-Mürteza demek vazife demek, vazife demek Mürteza demektir!

Kitabın halkla bağlantılı kısımları ise başlı başına komedi. Bir kıvılcımla galeyana gelen, ön yargılı davranan, olayların sebebini/iç yüzünü sorgulamayan, bire on koyan, kabına sığmayan bir halktan enstantaneler gülünçtür.
Savaşın getirdiği ekonomik buhranla birlikte partiler ve particilik üzerine yapılan çıkarımlar ile 1941-47 yılları anlatmıştır. Çok partili döneme geçişin heyecanları, mevcut yönetime karşı eleştirel yaklaşımı 3. bölümde kendini gösterir.

Murtaza ikincisi için dürtüyordu onu, keşke ömrü yetseydi de Murtaza'nın devamını yazabilseydi, çünkü elinde yığınla malzeme olduğunu dile getirmiştir Orhan Kemal.
Gözünü budaktan sakınmayan, yavrum ciğerparem demeyen, toplara tüfeklere kılıçla atlayan Şehit kolağası Hasan Bey’in adını taşımaktan da ayrıca gurur duyduğumu söylemeliyim :)
360 syf.
·Puan vermedi
Orhan Kemal, Bekçi Murtaza'nın görevine bağlılığını, dürüstlüğünü, cesurluğunu gözler önüne sermiştir. Yer yer güldüm, çokça üzüldüm, nadir bir eser kalemi kılıç gibi keskin keyifli okumalar..
360 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
"Yok laf, var vazife! Bilirsiniz nedir vazife? Gördünüz sıkı kurs? Aldınız sıkı terbiye amirlerinizden?"

Murtaza'nın ağzından hiç düşürmediği bu sözler kitabı bir nevi özetliyor aslında.Orhan Kemal öyle bir karakter yaratmış ki! Herhalde bu kadar az ruh tahliliyle bir karakteri bu kadar yakından tanıtmak ve anlatmak bir tek Orhan Kemal'a mahsustur.Kitabı ipucu vermeden kısaca şöyle özetleyeyim: O dönem birçok kişi yakınlarını savaşlarda kaybetmişti ancak Murtaza'nın Kolağası Hasan dayısı bir başkaydı onun için. Dökmüştü kan,sakınmamıştı budaktan ve içmişti şehadet şerbetini Balkan Harbinde. Murtaza'nın de tek isteği ona layık olmak ve onun gibi bir evladı olmasıydı. Murtaza'nın sık sık gülümseten yer yer de oldukça üzen bu hikayesini okumalısınız.
360 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Orhan Kemal'den okuduğum 2. kitap. Ve her okumamda Adana'ya aşık oluyorum. Muhacir Murtaza.. vazife bir esnasında gözü evladını görmeyen, ciğerparem demeyen Murtaza.. kitap baştan sona inatçı, dediğim dedik, sözünü asla sakınmayan, müthiş gururlu, vatanına milletine aşık, vatanına faydalı olabilmek için her şeyi göze alabilecek olan bekçi Murtaza'yı anlatmakta. Bunun yanında Orhan Kemal, 1930-40'lı yılların düzenini, o zamanki siyasi ve sosyoekonomik işleyişini, işçilerin nasıl sömürüldüğünü, hatta fabrika veya işyerleri içinde varolmuş insan tiplemelerini bile çok iyi geçirmiş yazıya. Türk Milleti'nin çok partili hayata geçme serüveni, hala kafasında saltanat hayali olanları ve tıpkı şimdiki gibi işine geldiği gibi parti tutan iş adamları da çok iyi yansıtılmış. Yer yer güldüğüm, yer yer çok üzüldüğüm ve düşündüğüm bir roman oldu. Türk klasiğinin Don Kişot'u:))
"Gözlerim çok kuvvetlidir. İyi bakar, iyi görürüm. Bakıyorum, sende cehaletten başka bir şey göremiyorum."
Orhan Kemal
Sayfa 123 - Everest
..bir hiç yüzünden ayaklanan kitleler, önemsiz gibi görülen küçük kışkırtmalarla, istenmeyen bir yöne doğru gidebilirlerdi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Murtaza
Baskı tarihi:
18 Aralık 2018
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752893795
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
İnsanı en derininden kavrayarak anlatan kalemlerin başında gelen Orhan Kemal, ölümsüz karakteri Murtaza ile Türk edebiyatına asla silinemeyecek biçimde damgasını vurmuştur. Yazıldığı günden beri defalarca filmlere, oyunlara konu olan bu karakter, insanın en çapraşık durumlarından birini kara mizahla yüklü bir dille anlatır. Otorite ile doğru kavramı arasında sıkışıp kalan, doğruculuğundan ödün vermemek için çabaladıkça daha çözümsüz durumlara düşen, bu arada gittikçe insanı anlamaktan uzaklaşıp salt ilkelerini savunan bireyin başına gelenlerin acıklı bir güldürüsüdür Murtaza'nın öyküsü. Türk edebiyatının en önemli klasiklerinden biri olan Murtaza, her okurun mutlaka okuması gereken bir kitap.

Orhan Kemal'in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmanız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal'in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.

Kitabı okuyanlar 1.185 okur

  • Burcu Yılmaz
  • Alperen İnceoğlu
  • Sadık Kundakçıoğlu
  • BlackLayn
  • Mehmet kayacan
  • Zozan yılmaz
  • Esad Köroğlu
  • Özge Özlem Karanfil
  • Zeynep
  • Adrestea

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.8
14-17 Yaş
%1.7
18-24 Yaş
%16.9
25-34 Yaş
%30.3
35-44 Yaş
%27
45-54 Yaş
%15.2
55-64 Yaş
%3.9
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%47.9
Erkek
%52.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.6 (66)
9
%17.6 (66)
8
%20.8 (78)
7
%10.4 (39)
6
%6.7 (25)
5
%2.7 (10)
4
%1.1 (4)
3
%0
2
%0
1
%0.3 (1)

Kitabın sıralamaları