Bereketli Topraklar Üzerinde

8,8/10  (63 Oy) · 
194 okunma  · 
50 beğeni  · 
1.792 gösterim
"Bu kitap, kendi bilgi ve görgülerim dışında, bir lokma ekmek için kötü iş şartları içinde zehir gibi bir hayatı yaşayanlardan derlenmiş malzemeyle meydana gelmiştir. Yayımlanmadan önce, çeşitli ırgat, usta, usta yardımcısını toplayarak bir gece sabaha kadar okudum onlara. Dinlediler. Pardon, dediler, bu bu kadar olur. Bütün anlattıkların doğru. Eksik bile. Çukurovanın bereketli topraklarında öyle işler olur ki, aklın durur. Sana anlatsak, bir değil beş roman çıkarırsın..."

Orhan Kemalin kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemalin kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  380
 • ISBN:
  9789752895546
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Derya Berber Tali 
25 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Orhan Kemal'in okuduğum ilk eseri ;çok geç kalmışım Orhan Kemal'e.Bu kitabı okurken hissettiklerimi Yaşar Kemal'in İnce Memed'ini okurken hissetmistim. Bu iki eserde de hissettiğim sanki yazar size:gel yanıma otur bak sana anlatacaklarim var demiş de baslayivermis anlatmaya ...Duygular o kadar güzel aktarılmış ki bazen derinden hüzünleniyorsunuz ,kimi zaman kaygilaniyorsunuz kimi zaman da şimdi oldu mu şu yaptığına bak diyorsunuz ..Şimdilerde empati yapmanız için yazılan romanları okumanıza gerek yok açın bir Orhan Kemal ,Yaşar Kemal kitabı alın size empati yöntemi.
Kitabın konusuna gelince köylerinde is bulamayan Cukurovaya çalışmak için giden üç arkadaşın hikayesi.1950 lerde yaşanan toprak agaligi sistemine ince ince dokundurmalar yapmış ..Eğer sizde Pehlivan Ali ,Köse Hasan ve Yusuf'un başına gelenleri ogrenmek istiyorsanız mutlaka okuyun .

Sadettin TANIK 
26 Nis 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazar köylü-kentli, ezen-ezilen çatışmasını 3 köylü arkadaşın çalışmak üzere Çukurova'ya gitmeleriyle başlarından geçenler üzerine kurgulayarak ele almış.Kitap 50'li yılların Türkiye'sinde geçse de ele aldığı konular hiçbir zaman güncelliğini yitirmeyecek gibi gözüküyor. Okuduğunuzda İflahsızın Yusuf, Köse Hasan ve Pehlivan Ali gibilerin çevrenizde ne kadar çok olduğunu düşüneceksiniz. Hatta belki siz de onlardan birisinizdir... Yazarın olağanüstü gözlem yeteneğine hayran olmamak elde değil. Şiddetle okumanızı öneririm...

. 
25 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yazarın okuduğum ilk eseridir. ama hem kurgusu hem anlatımı o kadar güzel ve içten ki eseri okurken kendinizden parçalar bulabileceğinize eminim. 3 Kemallerden biri olan Orhan Kemal ütopik konuları seçmeyip insana insanı anlatmasıyla kendimize bir ayna görevi üstlenmiş bu eserde.Harika bir eser bestsellerinizin arasında yer edinebilir.

Deniz Keskin 
04 Mar 22:29 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Orhan Kemal, bu toplumu en iyi biçimde anlatan nadir insanlardan biridir bana göre. Üç arkadaşın köy de başlayıp şehirde bitmeye yüz tutan macerasını okuyoruz. Bugüne nasıl gelindiği anlamak isteyenlere rehber niteliği taşıyor. Haksız kazançlar, kapitalist düzen, biten ilişkiler, sahteleşen insanlar. Hepsi ve daha fazlası.

Atilla Kuru 
16 May 23:27 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Bu kitaba "konulu porno" diyenler kitabı nasıl okudular çok merak ediyorum. Evet, kitapta cinsellik bolca var ama bu sadece kitabın cesur ve gerçekçi olduğunu gösteriyor. Zira cinsellik, anlatılan kesimin hayatında en az bu kadar ve bu kitapta anlatıldığı şekilde yer alıyor.

Kitap hiçbir karakteri idealize etmiyor, karakterlerin çoğu gri. Düzenin kokuşmuşluğunu, insanların kötülüğünü ve onları kötü olmaya iten sistemi tüm çıplaklığıyla görüyoruz.

Diyaloglar çok başarılı. Konuyu hiç dağıtmadan, zorlama olmayan ve akıcı şekilde okunan diyaloglar yazmak elbette zahmetli bir iş ancak Orhan Kemal bunu başarmış.

Duygusal kısımlarda abartılardan ve arabesk söylemlerden kaçınılması da kitabın gözümdeki değerini arttıtdı.

Sonuç olarak herkese tavsiye edebileceğim bir kitap.

Betül YILDIRIM 
 12 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

*spoiler
Cumhuriyetin ilk yılları henüz sanayileşmemiş Türkiye. Çalışmak için Çukurova'ya giden üç arkadaşı konu almış. Kitap ilerledikçe ahlak olgusunun fakir ve zengin kısımda olmadığını anlıyoruz. Yazarımız kitabın sonunu can alıcı bitirmiş. Büyük bir boşluk, sonra hafiften acı duyuyor insan.

Enginli yüksekli kayalarımız
Gamınan yoğruldu binalarımız
Doğurmaz olaydı analarımız ...

onat durusoy 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

çukurova topraklarında vicdanları körermiş, geçim derdini düşünürken geri kalan herşeyi kaybetmiş insanların ve her şeye rağmen henüz insanlıklarını kaybetmemiş kişilerin anlatıldığı çok güzel bir başyapıt, romanda şehirli-köylü ve zengin-fakir çatışmasını çok net bir şekilde görmekteyiz

metehan otluoğlu 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ben bu kitabı okul açıkken okumuştum.Çok sıradışı olaylar anlatılıyor ama kitabın gidiş tarzı oldukça iyi bir kitap.Açıkçası bu kitabı ilk olarak hocalar vermişti

serdar şahin 
26 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Çukurova'nın hikayesi. Kimisi için zenginlik kaynağı, kimisi için hayata tutunabilmek için bir umut. İş bulabilmek, karın doyurabilmek umudu ile şehre, Çukurova'ya inen binlerce köylü, işsiz, ırgat. O kadar kötü koşullarda çalışan, ölse bile ne olacak devamı olan, sömürülen, kandırılan insanlar. Orhan Kemal, sıcak yataklarımızda bize Anadolu insanının neler çektiğini suratımıza çarparak gösteriyor. Ama şunu da gösteriyor. Bu yokluğu çeken insanımız da acımasız, bencil. Birbirlerinin namuslarına göz dikmeler, her gördüğü kadına iç geçiren erkekler. Ve insan şunu düşünüyor, fırsatını bulsalar ağaların kendilerini sömürdükleri gibi onlar da çevresindekileri, alttakileri sömürecekler. Aslında tam da cahilliğin hikayesi bu kitap. 3 arkadaş İflahsızın Yusuf, Pehlivan Ali ve Köse Hasan, Sivas'ın bir köyünden ne umutlarla iniyorlar Çukurova'ya. Kimisi sözlüsünü bırakıyor, kimisi çocuklarını, eşini. Ama öyle bir çarpıyor ki onları şehir. Öyle insanlarla karşılaşıyorlar ki. Hele bir Köse Topal karakteri var, insanın boğası geliyor. Ağalar ayrı bir istismarcı. Ama mutlu sonla kalbinizin ferahlamasını bekliyorsunuz. Olmuyor, hayat böyle, güçlü olan genellikle kazanıyor, ve binlerce insan kandırılmış, sömürülmüş, umutları yitirilmiş hayatlarını tamamlıyor.

Oldukça gerçekçi, gerçekten yaşanmış gibi bir roman. O yokluklar, küflü ekmekler, bitler, 18 saat çalışmalar, yalakalar, fırsatını bulup da ağa gibi ırgatları sömüren ırgatbaşları, pislik, sefillik. Şimdi de öyle midir bilmiyorum mevsimlik işçilerin çalıştıkları yerlerdeki koşullar.

Kitap'ın 14. bölümünde Orhan Kemal'in bu koşullara, teslimiyetçiliğe, kaderciliğe olan bakış açısını, bir nevi buna isyanını görüyorsunuz. Ağaya baş kaldıramıyorlar, koşullar karşısında haklarını arayamıyorlar ırgatlar. Onlar böyle durumda hep kendilerinden daha kötü koşullarda olanlara bakmaları telkin edilmiş. Halkın cahilliğinin dinin yanlış yorumlanmasıyla birleşmesi kötü niyetli olan bir takım insanlar, ağalar, zenginler gibi grupların nasıl işine geldiğini direk suratınıza çarpıyor bu bölümde.

Sonuç olarak kıymetli bir eser diye bitiriyorum cümlelerimi

Fatma Zehra Aksoy 
24 Mar 16:20 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Orhan Kemal'in yalın bir dille ama çok gerçekçi bir anlatımla Çukurova'yı ve insanlarını anlattığı romanı. Betimlemeleri çok gerçekçi. Yer yer hüzünlendiren yer yer güldüren bir roman. Tavsiye ederim.

2 /

Kitaptan 42 Alıntı

Derya Yalınkılıç 
06 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kalabalık
Bir insan ya insan olmalı, insanlar için canını vermeli, ya da kalabalık etmemeli dünyamıza!

Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan KemalBereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal
Derya Yalınkılıç 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kuş
Adam kuş olmalı diyorum, bildiğin kuş. Kanatlı. Uçmalı bir güzel. İstediği yere...

Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan KemalBereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal
Yasin Karabayır 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Gurbete düşersin sıla çağırır, sılana kavuşursun gurbet el eder.

Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 7 - Everest yayınları)Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 7 - Everest yayınları)
Yasin Karabayır 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Emmim derdi ki, uşaklar derdi, gurbete düştünüz mü, siz siz olun, sılayı içinizden atın derdi. Atamadınız mı yandınız derdi."

Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 2 - Everest yayınları)Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 2 - Everest yayınları)
Yasin Karabayır 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Lakin biz biz olalım, şehir yerinde göz kulak olalım kendimize kardaşlar. Neden derseniz, şehir yeri köy yerine benzemez. Şehir adamı köylüyü cin çarpar gibi çarpar. Birbirimize iyice sarılalım, el sözüne kulak asmayalım. Anca beraber, kanca beraber!

Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 2 - Everest yayınları)Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 2 - Everest yayınları)

Kin
- Yok yok . . . icap ederse ben sana icabını icra et derim. Lakin ona öyle bir iş yapacağım ki, Allah da beğenecek, kul da . . .

Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 262 - Cem Yayınevi)Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 262 - Cem Yayınevi)

İnsanlık Öldü Mü
Elinde yemek dolu kap, odadan tam çıkacaktı, aklına hasta adam geldi. Kim bilir' kaç vakittir sıcak bir yemek yememişti. Kapıdan geri döndü, Köse Hasan'ın yanına geldi:
- Kalk kardaş, dedi. Otur. Otur da ye şu yemeği. Sıcak sıcak, için ısınsın!

Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 114 - Cem Yayınevi)Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 114 - Cem Yayınevi)
Yasin Karabayır 
03 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Gurbete düştünüz mü, işinizi sağlamlayana kadar harçlığınıza kördüğüm atın derdi.

Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 39 - Everest yayınları)Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 39 - Everest yayınları)
5 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Yerli Edebiyat Uyarlamalarından, Kitabın Namına Gölge Düşürmeyecek Kadar Başarılı 15 Film
Yerli Edebiyat Uyarlamalarından, Kitabın Namına Gölge Düşürmeyecek Kadar Başarılı 15 Film Sinemanın bir çok önemli yapıtının edebiyat uyarlamaları arasından çıkması pek şaşırtıcı olmasa gerek. Zaten kitleler tarafından beğenilmiş olan bir eseri uyarlamak, eğer film aşamasında bir “kazaya” uğramazsa, başarısı biraz daha garanti bir tercih. IMDB’nin top filmleri arsında da çok sayıda edebiyat uyarlaması olması tesadüf değil. Edebiyat uyarlamaları bizim sinemamız içinde de çok önemli yer tutuyor. Toplumsal gerçekçi bir bakış açısıyla işlenen bir çok filmimizin önemli romancılarımızın eserlerinden uyarlanmış olmasının yanında komediden tarihi yapımlara kadar bir çok filmimiz de başarısını öncüsü olan kitaplara borçlular.