Baba Evi (Küçük Adamın Romanı 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.322
Gösterim
Adı:
Baba Evi
Alt başlık:
Küçük Adamın Romanı 1
Baskı tarihi:
Mayıs 2008
Sayfa sayısı:
97
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752894945
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Baba Evi
Baba Evi
Yazdıklarında kimi zaman biyografik öğelerden de yararlanan Orhan Kemalin en sevilen kitaplarından biri olan Baba Evi, "Küçük Adamın Romanı" adlı dizinin ilk kitabı. Çocukluktan gençliğe geçişi edebiyatımızda en iyi anlatan metinlerden biri olan Baba Evi, yine yazarın çok sevilen romanı Avare Yılların öncesini oluşturuyor. Ancak birbirinden bağımsız olarak da okunabilecek bu romanlar, Orhan Kemalin tüm yapıtlarındaki o incelikli dünya görüşünün aktarıcısı…

Orhan Kemalin kitapları tor okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz kak, okurunu onun kadar biçimlendiril. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize.

Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemalin kitaplarım yayımlamaktan onur duyuyoruz.
Böylece 30 sene sonra bir Orhan Kemal kitabı daha okumuş oldum. Çocuktum, "El Kızı" beni ağlatmıştı, eğer yanlış hatırlamıyorsam... ama Baba Evi öncelikle anlatımıyla dikkatimi çekti. "Küçük Adam'ın Romanı" adlı 3 kitaplık serisinin ilk kitabı olarak Baba Evi öncelikle güzel üslûbuyla dikkat çekiyor: bu cümleler sade, bu cümleler akıp gidiyor. Orhan Kemal sanki konuşuyormuş gibi yazıyor, eğer bu kitap bir yerlerde okuduğum gibi kendi yaşamından da kesitler içeriyorsa, bir yandan hatırlıyormuş, hatırlamaya çalışıyormuş gibi de yazıyor. Reşat Nuri Güntekin'in örneğin Miskinler Tekkesi'ndeki üslûba benzettiğimi de söyleyebilirim, ancak buradaki kesinlikle daha iyi bir anlatım, daha doğal. Ancak her iki kitapta da bütün kitaba yayılan olaylardan çok karakterlerin hâllerinin belirgin olduğunu söyleyebilirim: Baba Evi'nde en çok anlatıcımızın hayatta kalma, direnme arzusu belirgin ve elbette bu ikisine eşlik eden yoksulluk ve açlık hissi. Açlık, yoksunluk, derbederlik kitabın her satırında hissediliyor. Ne güzel eserleri var edebiyatımızın. Keşke Orhan Kemal eserlerine yakışan, daha özenerek hazırlanmış kapakları olsa kitapların.

Baba Evi'ni edebiyat seven herkese öneriyorum.
Ana fikri 'açlık' olan bu kitap Orhan Kemal'in 'açlık' duygusunu bütün gerçekliği ve çıplaklığıyla sosyal hayata yansıtmış ve insanın sosyoekonomik durumunun gerek ailevi gerekse de birey üzerinde nasıl bir etki ve değişim yarattığını çok sade ve akıcı bir üslupla bütün okur kitlesine hitap edecek bir şekilde kaleme almıştır.
Hukukçu bir babanın milli mücadele sonrası hükümet ile ters düşmesi ile şekillenen bir olay ve bu olayın başkahramanı büyük oğlu. Kahraman bakış açısıyla yazılan bu eser ilk başta gerek olayın geçtiği Adana gerek Beyrut ve gerekse de kullandığı karakter ve tiplemeler yaşanılan dönemin sosyal, kültürel, ekonomik , etnik ve dini bütün yönlerini olduğu gibi eserine yansıtmıştır.
Ayrıca bu eser 'Küçük Adamın Romanı' serisinin ilk kitabıdır daha sonraki eserler ; Avare yıllar ve Cemile' dir.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.371 Oy)19.143 beğeni43.636 okunma3.024 alıntı184.023 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.595 Oy)8.877 beğeni28.873 okunma853 alıntı140.413 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.766 Oy)13.485 beğeni34.718 okunma3.471 alıntı146.909 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (5.012 Oy)5.429 beğeni17.426 okunma1.012 alıntı60.541 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.688 Oy)5.793 beğeni19.776 okunma845 alıntı101.841 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.329 Oy)9.292 beğeni25.798 okunma1.849 alıntı119.509 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.932 Oy)8.894 beğeni26.450 okunma2.695 alıntı115.481 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.609 Oy)9.112 beğeni25.493 okunma1.542 alıntı127.606 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.737 Oy)11.483 beğeni28.624 okunma1.578 alıntı150.001 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.306 Oy)5.152 beğeni18.901 okunma824 alıntı77.991 gösterim
Kendini yeni yeni fark etmeye başlayan otoriter babasına, yoksulluğa ve erkek kardeşine :) rağmen kendi benliğini oluşturmaya başlayan küçük adamın romanının ilk kitabı.
Baba Evi, Orhan Kemal’in en çok okunan kitabı. Adana’da başlayan çocukluk, Beyrut’lara kadar uzanıyor ve nihayet yine Adana’nın sıcağında son buluyor. Küçük adam bütün olumsuzluklara rağmen hayallerinden vazgeçmiyor. Açlığı da görüyor, tokluğu da. Kitapta ne ağdalı sözcükler var ne de yapmacık cümleler. İnsanın içine işleyen bir hikaye olmuş. Ben çok sevdim. Keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.
Türk Edebiyatının üç Kemallerinden biri. Yazarın bu kitabı sürgün yıllarını anlatır. Bir çocuğun gelişiminin inceliği vardır ilk kavga baba korkusu açlık hepsini bu eserde görmeniz mümkün. Sürgün olmak sürgün edilmek ve öteki olmak kavramlarına bakışınızı değiştirecek bir yapıt ayrıca dönemin Beyrutunun sosyal ve demografik yapısı hakkında da bilgi edinebilirsiniz.
Okuduğum en güzel anadolu romanlarindan biridir. Dönemin Adana'sında savrulup giden genç bir hayatı sizide hikayenin bir parçası yaparak anlatmıştır yazarımız.. cumhuriyetin ilk yıllarıdır ve yeni kuruluan fabrikalarda burjuva ve isçi sınıfının çatışması anlatılmıştır bir hayatın etrafında. İnsanın hislerine de değinen psikolojik bir yanıda vardır çok etkilendim ve seriye ara vermeden devam ettim :)
Avare Yıllar ve Cemile ile sürecek olan üçlemenin ilk kitabıdır ve Orhan Kemal'in hayatından çok ciddi etkiler taşır. Bu nedenle gerçeklik hissi vermekte başarılıdır.
Yalın ve içten dilinin de etkili olduğu hikaye beni çok etkiledi. Yokluğu, yoksulluğu katlanilmaz kılan travmatik baba-ogul ilişkisi, zor koşullar altında geçirilmiş mülteci yılları yazarın kendi yaşamöyküsü olması açısından da ayrıca sarsıcı idi!
Baba Evi, Küçük adamın romanı... milli mücadele döneminde Adana'daki Çatışmalı süreçten göç eden bir ailenin romanı. Beyrutta başka dil,Kültür içerisinde bir yaşam mücadelesi veren küçük adam kendi Topraklarının özlemini bağrında taşıyarak Ailesinden ayrı Adanadaki Çocukluğunun sokaklarına, arkadaşlıklarına - Cin Memet , Kürt Ado, Süreyya- geri dönüşünü anlatan Akıcı bir eser.

Yoksulluk konusu psikolojik olarak çok iyi ele alınmıştır.
Bazen bir kitap çıkar karşınıza okursun okursun feyiz alamazsın bir anlam ifade etmez hayatınızda neler gelir geçer de neler anlatır da tat alamazsınız. Ama bu kitap onlardan değildir. Kısacık ama kocaman bir kitaptır benligimde. Gençlik dönemimde okuduğum ve hala etkisi süren ve de sürecek olan bir kitap. Doksan küsur sayfaya ne sığdırdın neler anlattın da bu denli etkisi oldu derseniz alın okuyun siz de etkisine kapılın derim ben. Ki bu bir üçleme kitabının ilki o derece bir durum anlacaginiz!
Baba Evi Orhan Kemal'in ilk romanı olma özelliğinin yanında kendi yaşamından biyografik ögeler de içerdiği için ilginçtir. Daha sonra devamı niteliğinde yazdığı Avare Yıllar ve Cemile ile birlikte 'Küçük Adamın Romanı' üçlemesi tamamlanmıştır. Orhan Kemal'i daha yakından tanımak adına okunması gerekir diye düşünüyorum.
bu hikayeyi okuduğumda daha bir gençkızdım babamın bana aldığı en güzel kitaplardan biriydi, okurken hikaye beni benden aldı, o yalın anlatım, o acılar , o duygular yaşamım boyunca benimle birlikte oldular. Böyle hikayelerde herkes bir şekilde kendini bulmaktadır. Yaşam Anadolu 'da çok zordur. Büyükşehirlerde yaşayanlar bunu farklı algılarlar
"... Zaten maaşım çok olmazsa evlenmem ki... İçim yanmış fukaralıktan... Gözümü açtım yoksulluk... Bıktım usandım be..."
<<Annem çok hasta...>> diye mırıldandı.
<<Nesi var?>>
<<Göğsü tutuluyor, kan tükürüyor...>>
<<Hastaneye niye yatırmıyorsunuz?>>
<<Bizim paramız yok ki...>>
<<Akrabalarınız?>>
<<Hiç kimsemiz yok... Amcalarım var ama.. Amerika'da...>>
<<Eee?>>
<<Bizi unuttular...>>
<<Neden?>>
<<Zengin oldular...>>
Orhan Kemal
Sayfa 53 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974
<<Git oğlum,>> diye ilave etti, <<memleketine git! Karnının doyduyu yerdir vatan derler ama, kulak asma...>>
Orhan Kemal
Sayfa 106 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974
Onun varlığında bana evimin dağılmamasını temin eden bir tılsım var gibi geliyordu. Onu sevmediğim, ondan korktuğum, ondan süratle uzaklaşıp kurtulmak için can attığım halde, onu gene de, sırtımı dayadığım bir ağaç, yahut uçurumun kenarında sıkı sıkıya tutunduğum sağlam bir meşe dalı kadar kuvvetli buluyordum.
Orhan Kemal
Sayfa 76 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974
<<Bak oğlum, dedi, seninle pazarlık edelim! Biliyorsun ki, dünyada herkesin rızkı başka başka yollardan... Kimisi bakkal, kimisi kunduracı, kimisi çiftçi, kimisi de mesela çöpçü. Bu neden böyle? Çünkü Allah herkese derece derece akıl vermiştir. Bir doktorun işini bir çöpçü beceremediği gibi, bir çöpçünün de bir doktor göremez. Şimdi olabilir ki, senin kafan da, okuyup bey olmaya müsait değildir. İçinden, ben dersimi okuyup bey olmak istemiyorum, ben kunduracı olacağım, yahut da çöpçü! Ha? Söyle, sen ne olmak istiyorsun mesela?>>
Orhan Kemal
Sayfa 11 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974
"Ey açlık! Seni midemde, iliklerimde, kanımın küreyvelerinde* duydum. Ve sen, benim iyi, benim şefik ve rahim olan soyum, insan soyu, sen ebedi tokluğu fethedeceksin!"

*küreyve: Yuvar
Orhan Kemal
Sayfa 150 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974
<<Vallahi bey oğlum, şöyle tabiatla koyun koyuna yaşamakla ne isabet ediyorsunuz, bilseniz... Bizimki de hayat mı? Sokulmuşuz fiskifücur yatağı, ruhsuz şehirlere...>>
Orhan Kemal
Sayfa 28 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Baba Evi
Alt başlık:
Küçük Adamın Romanı 1
Baskı tarihi:
Mayıs 2008
Sayfa sayısı:
97
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752894945
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Baba Evi
Baba Evi
Yazdıklarında kimi zaman biyografik öğelerden de yararlanan Orhan Kemalin en sevilen kitaplarından biri olan Baba Evi, "Küçük Adamın Romanı" adlı dizinin ilk kitabı. Çocukluktan gençliğe geçişi edebiyatımızda en iyi anlatan metinlerden biri olan Baba Evi, yine yazarın çok sevilen romanı Avare Yılların öncesini oluşturuyor. Ancak birbirinden bağımsız olarak da okunabilecek bu romanlar, Orhan Kemalin tüm yapıtlarındaki o incelikli dünya görüşünün aktarıcısı…

Orhan Kemalin kitapları tor okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz kak, okurunu onun kadar biçimlendiril. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize.

Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemalin kitaplarım yayımlamaktan onur duyuyoruz.

Kitabı okuyanlar 353 okur

 • Mercan
 • Drkitapsever
 • İsmail ARIKMERT
 • Zeliha KRAL
 • İbrahim Can
 • Osman inan
 • büyük yolların haydudu
 • Ozan deniz
 • Taha Baş
 • SinemHd

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.1
14-17 Yaş
%1.4
18-24 Yaş
%16
25-34 Yaş
%36.8
35-44 Yaş
%26.4
45-54 Yaş
%13.2
55-64 Yaş
%3.5
65+ Yaş
%0.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.4
Erkek
%36.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.9 (14)
9
%26.5 (22)
8
%25.3 (21)
7
%18.1 (15)
6
%4.8 (4)
5
%3.6 (3)
4
%1.2 (1)
3
%0
2
%0
1
%0