Baba Evi Küçük Adamın Romanı 1

8,3/10  (54 Oy) · 
209 okunma  · 
43 beğeni  · 
2.235 gösterim
Yazdıklarında kimi zaman biyografik öğelerden de yararlanan Orhan Kemalin en sevilen kitaplarından biri olan Baba Evi, "Küçük Adamın Romanı" adlı dizinin ilk kitabı. Çocukluktan gençliğe geçişi edebiyatımızda en iyi anlatan metinlerden biri olan Baba Evi, yine yazarın çok sevilen romanı Avare Yılların öncesini oluşturuyor. Ancak birbirinden bağımsız olarak da okunabilecek bu romanlar, Orhan Kemalin tüm yapıtlarındaki o incelikli dünya görüşünün aktarıcısı…

Orhan Kemalin kitapları tor okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz kak, okurunu onun kadar biçimlendiril. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize.

Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemalin kitaplarım yayımlamaktan onur duyuyoruz.
Quzelkurto 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ana fikri 'açlık' olan bu kitap Orhan Kemal'in 'açlık' duygusunu bütün gerçekliği ve çıplaklığıyla sosyal hayata yansıtmış ve insanın sosyoekonomik durumunun gerek ailevi gerekse de birey üzerinde nasıl bir etki ve değişim yarattığını çok sade ve akıcı bir üslupla bütün okur kitlesine hitap edecek bir şekilde kaleme almıştır.
Hukukçu bir babanın milli mücadele sonrası hükümet ile ters düşmesi ile şekillenen bir olay ve bu olayın başkahramanı büyük oğlu. Kahraman bakış açısıyla yazılan bu eser ilk başta gerek olayın geçtiği Adana gerek Beyrut ve gerekse de kullandığı karakter ve tiplemeler yaşanılan dönemin sosyal, kültürel, ekonomik , etnik ve dini bütün yönlerini olduğu gibi eserine yansıtmıştır.
Ayrıca bu eser 'Küçük Adamın Romanı' serisinin ilk kitabıdır daha sonraki eserler ; Avare yıllar ve Cemile' dir.

Kendini yeni yeni fark etmeye başlayan otoriter babasına, yoksulluğa ve erkek kardeşine :) rağmen kendi benliğini oluşturmaya başlayan küçük adamın romanının ilk kitabı.

SAKINCALI PIYADE 
07 Tem 20:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Türk Edebiyatının üç Kemallerinden biri. Yazarın bu kitabı sürgün yıllarını anlatır. Bir çocuğun gelişiminin inceliği vardır ilk kavga baba korkusu açlık hepsini bu eserde görmeniz mümkün. Sürgün olmak sürgün edilmek ve öteki olmak kavramlarına bakışınızı değiştirecek bir yapıt ayrıca dönemin Beyrutunun sosyal ve demografik yapısı hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Fatih Erdem 
24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum en güzel anadolu romanlarindan biridir. Dönemin Adana'sında savrulup giden genç bir hayatı sizide hikayenin bir parçası yaparak anlatmıştır yazarımız.. cumhuriyetin ilk yıllarıdır ve yeni kuruluan fabrikalarda burjuva ve isçi sınıfının çatışması anlatılmıştır bir hayatın etrafında. İnsanın hislerine de değinen psikolojik bir yanıda vardır çok etkilendim ve seriye ara vermeden devam ettim :)

Buğra Acar 
30 Haz 16:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bazen bir kitap çıkar karşınıza okursun okursun feyiz alamazsın bir anlam ifade etmez hayatınızda neler gelir geçer de neler anlatır da tat alamazsınız. Ama bu kitap onlardan değildir. Kısacık ama kocaman bir kitaptır benligimde. Gençlik dönemimde okuduğum ve hala etkisi süren ve de sürecek olan bir kitap. Doksan küsur sayfaya ne sığdırdın neler anlattın da bu denli etkisi oldu derseniz alın okuyun siz de etkisine kapılın derim ben. Ki bu bir üçleme kitabının ilki o derece bir durum anlacaginiz!

Barış ÖNER 
 06 Haz 20:20 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Baba Evi, Küçük adamın romanı... milli mücadele döneminde Adana'daki Çatışmalı süreçten göç eden bir ailenin romanı. Beyrutta başka dil,Kültür içerisinde bir yaşam mücadelesi veren küçük adam kendi Topraklarının özlemini bağrında taşıyarak Ailesinden ayrı Adanadaki Çocukluğunun sokaklarına, arkadaşlıklarına - Cin Memet , Kürt Ado, Süreyya- geri dönüşünü anlatan Akıcı bir eser.

Yoksulluk konusu psikolojik olarak çok iyi ele alınmıştır.

Ayten Ernaz Tiryaki 
05 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yalın ve içten dilinin de etkili olduğu hikaye beni çok etkiledi. Yokluğu, yoksulluğu katlanilmaz kılan travmatik baba-ogul ilişkisi, zor koşullar altında geçirilmiş mülteci yılları yazarın kendi yaşamöyküsü olması açısından da ayrıca sarsıcı idi!

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Avare Yıllar ve Cemile ile sürecek olan üçlemenin ilk kitabıdır ve Orhan Kemal'in hayatından çok ciddi etkiler taşır. Bu nedenle gerçeklik hissi vermekte başarılıdır.

Aslıhan Alpaslan 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

bu hikayeyi okuduğumda daha bir gençkızdım babamın bana aldığı en güzel kitaplardan biriydi, okurken hikaye beni benden aldı, o yalın anlatım, o acılar , o duygular yaşamım boyunca benimle birlikte oldular. Böyle hikayelerde herkes bir şekilde kendini bulmaktadır. Yaşam Anadolu 'da çok zordur. Büyükşehirlerde yaşayanlar bunu farklı algılarlar

Baran Gündem 
09 Oca 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

üçük Adamın Romanı serisinin başlangıç kitabı. Kendi çocukluk yıllarını ve babaıyla olan geçimini veya geçimsizliğini anlattığı roman. Gerçekten güzel bir roman zaten Orhan Kemal'in kötü romanına rastlamadım. İlgilenenler olursa da Küçük Adamın Romanı serisi Avare Yıllar ve ardından Cemile kitaplarıyla devam eder, son bulur.

2 /

Kitaptan 23 Alıntı

Sadettin TANIK 
24 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"... Zaten maaşım çok olmazsa evlenmem ki... İçim yanmış fukaralıktan... Gözümü açtım yoksulluk... Bıktım usandım be..."

Baba Evi, Orhan KemalBaba Evi, Orhan Kemal
Zagor 
28 Nis 00:40 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

<<Annem çok hasta...>> diye mırıldandı.
<<Nesi var?>>
<<Göğsü tutuluyor, kan tükürüyor...>>
<<Hastaneye niye yatırmıyorsunuz?>>
<<Bizim paramız yok ki...>>
<<Akrabalarınız?>>
<<Hiç kimsemiz yok... Amcalarım var ama.. Amerika'da...>>
<<Eee?>>
<<Bizi unuttular...>>
<<Neden?>>
<<Zengin oldular...>>

Baba Evi, Orhan Kemal (Sayfa 53 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974)Baba Evi, Orhan Kemal (Sayfa 53 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974)
Zagor 
28 Nis 14:58 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

<<Git oğlum,>> diye ilave etti, <<memleketine git! Karnının doyduyu yerdir vatan derler ama, kulak asma...>>

Baba Evi, Orhan Kemal (Sayfa 106 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974)Baba Evi, Orhan Kemal (Sayfa 106 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974)
Zagor 
28 Nis 13:51 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Babalar, babalarımız...
Onun varlığında bana evimin dağılmamasını temin eden bir tılsım var gibi geliyordu. Onu sevmediğim, ondan korktuğum, ondan süratle uzaklaşıp kurtulmak için can attığım halde, onu gene de, sırtımı dayadığım bir ağaç, yahut uçurumun kenarında sıkı sıkıya tutunduğum sağlam bir meşe dalı kadar kuvvetli buluyordum.

Baba Evi, Orhan Kemal (Sayfa 76 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974)Baba Evi, Orhan Kemal (Sayfa 76 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974)
Zagor 
 22 Nis 14:31 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

<<Bak oğlum, dedi, seninle pazarlık edelim! Biliyorsun ki, dünyada herkesin rızkı başka başka yollardan... Kimisi bakkal, kimisi kunduracı, kimisi çiftçi, kimisi de mesela çöpçü. Bu neden böyle? Çünkü Allah herkese derece derece akıl vermiştir. Bir doktorun işini bir çöpçü beceremediği gibi, bir çöpçünün de bir doktor göremez. Şimdi olabilir ki, senin kafan da, okuyup bey olmaya müsait değildir. İçinden, ben dersimi okuyup bey olmak istemiyorum, ben kunduracı olacağım, yahut da çöpçü! Ha? Söyle, sen ne olmak istiyorsun mesela?>>

Baba Evi, Orhan Kemal (Sayfa 11 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974)Baba Evi, Orhan Kemal (Sayfa 11 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974)
Zagor 
 28 Nis 16:14 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Açlık
"Ey açlık! Seni midemde, iliklerimde, kanımın küreyvelerinde* duydum. Ve sen, benim iyi, benim şefik ve rahim olan soyum, insan soyu, sen ebedi tokluğu fethedeceksin!"

*küreyve: Yuvar

Baba Evi, Orhan Kemal (Sayfa 150 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974)Baba Evi, Orhan Kemal (Sayfa 150 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974)
Zagor 
24 Nis 14:54 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

<<Vallahi bey oğlum, şöyle tabiatla koyun koyuna yaşamakla ne isabet ediyorsunuz, bilseniz... Bizimki de hayat mı? Sokulmuşuz fiskifücur yatağı, ruhsuz şehirlere...>>

Baba Evi, Orhan Kemal (Sayfa 28 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974)Baba Evi, Orhan Kemal (Sayfa 28 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974)
Mehmet Sinan Gündüz 
01 Şub 11:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

- Biz çok zengindir memlekette, şimdi çok utanıyorum.
- Neden ?
- Şu postallarımdan...
- Aldırma...
- Aldırma mı ? Ayıp değil mi bunlarla
- Neden ayıp olsun ? Benim bir ağabeyim var der ki: Eski ayakkabılarımdan zenginlerimiz utansın...

Baba Evi, Orhan Kemal (Sayfa 51)Baba Evi, Orhan Kemal (Sayfa 51)
mihriban arslan 
24 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kendinize yapılmasını istemediğiniz bir muameleyi başkalarına da yapmayın!" (Ve hemen ilave ederdi) "İsterse tavuk olsun!"

Baba Evi, Orhan Kemal (Sayfa 21 - epsilon)Baba Evi, Orhan Kemal (Sayfa 21 - epsilon)
Butimar 
06 Eyl 01:31 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Kendinize yapılmasını istemediğiniz bir muameleyi başkalarına da yapmayın! ( Ve hemen ilave ederdi ) İsterse tavuk olsun!"

Baba Evi, Orhan KemalBaba Evi, Orhan Kemal
3 /