Adı:
Baba Evi
Baskı tarihi:
11 Mayıs 2005
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753317174
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Baskılar:
Baba Evi
Baba Evi
Baba Evi
Kurtuluş Savaşı'na gönüllü olarak katılmış olan hukukçu baba, savaştan sonra iktidarla çatışınca, kalabalık ailesiyle birlikte Beyrut'a kaçmak zorunda kalmıştır. Orada ufak bir lokanta açar ve iki oğluyla birlikte çalışmaya başlar. Ancak işler kötü gider ve aile geçinemez hale gelir; üstelik baba ağır bir hastalığa yakalanmıştır. Aile çocukların kazandığı üç-beş kuruşla hayatını sürdürmeye çalışırken, babasının baskısından bunalan -aslında çok genç yaştaki- büyük oğul işten atılır, bir türlü yeni iş bulamaz, ailenin yükünü tek başına taşıyan kardeşiyle çatışmaya başlar. Sonunda babasını razı ederek yurda -Adana'ya- geri döner. Hala yoksuldur ama baskıdan kurtulmuş, yaşama sevincini yakalamıştır; arkadaş edinir, futbolda başarı kazanır ve hayatına kızlar girer...
Tıkanmış yaşamlarında bireysel çıkış arayan küçük insanları anlatan "Küçük Adam'ın Romanı" dizisinin birinci kitabı olan 'Baba Evi', Orhan Kemal'in yokluk içinde, aile baskısıyla geçen çocukluğunun, ilkgençliğinin öyküsü.
97 syf.
·12 günde·Beğendi·Puan vermedi
Böylece 30 sene sonra bir Orhan Kemal kitabı daha okumuş oldum. Çocuktum, "El Kızı" beni ağlatmıştı, eğer yanlış hatırlamıyorsam... ama Baba Evi öncelikle anlatımıyla dikkatimi çekti. "Küçük Adam'ın Romanı" adlı 3 kitaplık serisinin ilk kitabı olarak Baba Evi öncelikle güzel üslûbuyla dikkat çekiyor: bu cümleler sade, bu cümleler akıp gidiyor. Orhan Kemal sanki konuşuyormuş gibi yazıyor, eğer bu kitap bir yerlerde okuduğum gibi kendi yaşamından da kesitler içeriyorsa, bir yandan hatırlıyormuş, hatırlamaya çalışıyormuş gibi de yazıyor. Reşat Nuri Güntekin'in örneğin Miskinler Tekkesi'ndeki üslûba benzettiğimi de söyleyebilirim, ancak buradaki kesinlikle daha iyi bir anlatım, daha doğal. Ancak her iki kitapta da bütün kitaba yayılan olaylardan çok karakterlerin hâllerinin belirgin olduğunu söyleyebilirim: Baba Evi'nde en çok anlatıcımızın hayatta kalma, direnme arzusu belirgin ve elbette bu ikisine eşlik eden yoksulluk ve açlık hissi. Açlık, yoksunluk, derbederlik kitabın her satırında hissediliyor. Ne güzel eserleri var edebiyatımızın. Keşke Orhan Kemal eserlerine yakışan, daha özenerek hazırlanmış kapakları olsa kitapların.

Baba Evi'ni edebiyat seven herkese öneriyorum.
97 syf.
·Beğendi·8/10
Ana fikri 'açlık' olan bu kitap Orhan Kemal'in 'açlık' duygusunu bütün gerçekliği ve çıplaklığıyla sosyal hayata yansıtmış ve insanın sosyoekonomik durumunun gerek ailevi gerekse de birey üzerinde nasıl bir etki ve değişim yarattığını çok sade ve akıcı bir üslupla bütün okur kitlesine hitap edecek bir şekilde kaleme almıştır.
Hukukçu bir babanın milli mücadele sonrası hükümet ile ters düşmesi ile şekillenen bir olay ve bu olayın başkahramanı büyük oğlu. Kahraman bakış açısıyla yazılan bu eser ilk başta gerek olayın geçtiği Adana gerek Beyrut ve gerekse de kullandığı karakter ve tiplemeler yaşanılan dönemin sosyal, kültürel, ekonomik , etnik ve dini bütün yönlerini olduğu gibi eserine yansıtmıştır.
Ayrıca bu eser 'Küçük Adamın Romanı' serisinin ilk kitabıdır daha sonraki eserler ; Avare yıllar ve Cemile' dir.
97 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Yazarın babasıyla olan sorunları,babasının evinde yaşadığı sıkıntıları,yoklukları,yokluğa rağmen genede kaybolmayan içindeki o kıpırtıyı,arkadaşlığı ve çok erken yaşta kendini hayatın içinde bulduğunu anlatan bir kitap.Yeri geliyor babasına kızıyorsunuz yeri geliyor yazara,yeri geliyor yüzünüzde bir gülümseme oluyor,içinize geçen bir hayat kesiti.
97 syf.
·8/10
Baba Evi, Orhan Kemal’in en çok okunan kitabı. Adana’da başlayan çocukluk, Beyrut’lara kadar uzanıyor ve nihayet yine Adana’nın sıcağında son buluyor. Küçük adam bütün olumsuzluklara rağmen hayallerinden vazgeçmiyor. Açlığı da görüyor, tokluğu da. Kitapta ne ağdalı sözcükler var ne de yapmacık cümleler. İnsanın içine işleyen bir hikaye olmuş. Ben çok sevdim. Keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.
97 syf.
Kendini yeni yeni fark etmeye başlayan otoriter babasına, yoksulluğa ve erkek kardeşine :) rağmen kendi benliğini oluşturmaya başlayan küçük adamın romanının ilk kitabı.
104 syf.
·3 günde
Orhan Kemal, Adana'da bir kahvehanede tanıştığı Küçük Adam'ın hayat hikâyesini derleyip muhtemeldir ki kendi yaşamından kesitlerle süslemiş.
Savaş dönemi vara yoğa kızıp evladını döven ve sofrada "Al kuçu kuçu kuçu" diyerek ekmek uzatan baba ile oğulun ilişkisi bana birazcık Kurtlar Vadisi dizisindeki Erdal ile babasının ilişkisini hatırlattı nedense.Tabi Küçük Adam babasını taraftan hayatından çıkarmak,hürriyetine kavuşmak isterken babasının en büyük dayanağı olan ulu bir çınar olduğunun idrakinde. Önemli bir adamın oğlu olmak bazen önemli sorunları da peşinden getiriyor.Fakir Baykurt'un kızının bir röportajını hatırlıyorum.Yazar kızı olduğu için okulda Türkçe öğretmeninden sürekli azar işittiği için sitem ediyordu. Küçük Adam da babasının, kendisini hiç ilgilendirmeyen siyasi ağırlığının altında ezilirken gurbete düşüyor ve bu seferde doğup büyüdüğü vatan topraklarına özlemi bitmek bilmiyor.Kitabın son bölümünde özellikle Allahu Teala'nın adının Hasan Hüseyin'in dilinden yerli yersiz kullanılması hoşuma gitmeyen bir husus oldu.En kısa zamanda Avare Yılları da temin edip yeni bir kitapta buluşmak dileğiyle hoşca kalın..
97 syf.
·Beğendi·10/10
Okuduğum en güzel anadolu romanlarindan biridir. Dönemin Adana'sında savrulup giden genç bir hayatı sizide hikayenin bir parçası yaparak anlatmıştır yazarımız.. cumhuriyetin ilk yıllarıdır ve yeni kuruluan fabrikalarda burjuva ve isçi sınıfının çatışması anlatılmıştır bir hayatın etrafında. İnsanın hislerine de değinen psikolojik bir yanıda vardır çok etkilendim ve seriye ara vermeden devam ettim :)
97 syf.
·Beğendi·9/10
Türk Edebiyatının üç Kemallerinden biri. Yazarın bu kitabı sürgün yıllarını anlatır. Bir çocuğun gelişiminin inceliği vardır ilk kavga baba korkusu açlık hepsini bu eserde görmeniz mümkün. Sürgün olmak sürgün edilmek ve öteki olmak kavramlarına bakışınızı değiştirecek bir yapıt ayrıca dönemin Beyrutunun sosyal ve demografik yapısı hakkında da bilgi edinebilirsiniz.
97 syf.
Avare Yıllar ve Cemile ile sürecek olan üçlemenin ilk kitabıdır ve Orhan Kemal'in hayatından çok ciddi etkiler taşır. Bu nedenle gerçeklik hissi vermekte başarılıdır.
97 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kitabın konusundan çok Orhan Kemal'in üslubuna takıldım. O kadar hoş ve insanı içine çeken bir yazım tarzı var ki, ilk defa okuduğum için mi bilmiyorum ama çok beğendim. Kendine özgün bir tarzı var.
Kitaba gelecek olursak hayatın içinden konular var. Bazı yerlerde cidden çok üzüldüm. Farklı duygular içindeydim kitap boyunca.
97 syf.
·Beğendi·10/10
Bazen bir kitap çıkar karşınıza okursun okursun feyiz alamazsın bir anlam ifade etmez hayatınızda neler gelir geçer de neler anlatır da tat alamazsınız. Ama bu kitap onlardan değildir. Kısacık ama kocaman bir kitaptır benligimde. Gençlik dönemimde okuduğum ve hala etkisi süren ve de sürecek olan bir kitap. Doksan küsur sayfaya ne sığdırdın neler anlattın da bu denli etkisi oldu derseniz alın okuyun siz de etkisine kapılın derim ben. Ki bu bir üçleme kitabının ilki o derece bir durum anlacaginiz!
97 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Baba Evi Orhan Kemal'in ilk romanı olma özelliğinin yanında kendi yaşamından biyografik ögeler de içerdiği için ilginçtir. Daha sonra devamı niteliğinde yazdığı Avare Yıllar ve Cemile ile birlikte 'Küçük Adamın Romanı' üçlemesi tamamlanmıştır. Orhan Kemal'i daha yakından tanımak adına okunması gerekir diye düşünüyorum.
"... Zaten maaşım çok olmazsa evlenmem ki... İçim yanmış fukaralıktan... Gözümü açtım yoksulluk... Bıktım usandım be..."
<<Annem çok hasta...>> diye mırıldandı.
<<Nesi var?>>
<<Göğsü tutuluyor, kan tükürüyor...>>
<<Hastaneye niye yatırmıyorsunuz?>>
<<Bizim paramız yok ki...>>
<<Akrabalarınız?>>
<<Hiç kimsemiz yok... Amcalarım var ama.. Amerika'da...>>
<<Eee?>>
<<Bizi unuttular...>>
<<Neden?>>
<<Zengin oldular...>>
Orhan Kemal
Sayfa 53 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974
Kendinize yapılmasını istemediğiniz bir muameleyi başkalarına da yapmayın! (Ve hemen ilave ederdi) İsterse tavuk olsun!
<<Git oğlum,>> diye ilave etti, <<memleketine git! Karnının doyduyu yerdir vatan derler ama, kulak asma...>>
Orhan Kemal
Sayfa 106 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974
Onun varlığında bana evimin dağılmamasını temin eden bir tılsım var gibi geliyordu. Onu sevmediğim, ondan korktuğum, ondan süratle uzaklaşıp kurtulmak için can attığım halde, onu gene de, sırtımı dayadığım bir ağaç, yahut uçurumun kenarında sıkı sıkıya tutunduğum sağlam bir meşe dalı kadar kuvvetli buluyordum.
Orhan Kemal
Sayfa 76 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974
<<Bak oğlum, dedi, seninle pazarlık edelim! Biliyorsun ki, dünyada herkesin rızkı başka başka yollardan... Kimisi bakkal, kimisi kunduracı, kimisi çiftçi, kimisi de mesela çöpçü. Bu neden böyle? Çünkü Allah herkese derece derece akıl vermiştir. Bir doktorun işini bir çöpçü beceremediği gibi, bir çöpçünün de bir doktor göremez. Şimdi olabilir ki, senin kafan da, okuyup bey olmaya müsait değildir. İçinden, ben dersimi okuyup bey olmak istemiyorum, ben kunduracı olacağım, yahut da çöpçü! Ha? Söyle, sen ne olmak istiyorsun mesela?>>
Orhan Kemal
Sayfa 11 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Baba Evi
Baskı tarihi:
11 Mayıs 2005
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753317174
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Baskılar:
Baba Evi
Baba Evi
Baba Evi
Kurtuluş Savaşı'na gönüllü olarak katılmış olan hukukçu baba, savaştan sonra iktidarla çatışınca, kalabalık ailesiyle birlikte Beyrut'a kaçmak zorunda kalmıştır. Orada ufak bir lokanta açar ve iki oğluyla birlikte çalışmaya başlar. Ancak işler kötü gider ve aile geçinemez hale gelir; üstelik baba ağır bir hastalığa yakalanmıştır. Aile çocukların kazandığı üç-beş kuruşla hayatını sürdürmeye çalışırken, babasının baskısından bunalan -aslında çok genç yaştaki- büyük oğul işten atılır, bir türlü yeni iş bulamaz, ailenin yükünü tek başına taşıyan kardeşiyle çatışmaya başlar. Sonunda babasını razı ederek yurda -Adana'ya- geri döner. Hala yoksuldur ama baskıdan kurtulmuş, yaşama sevincini yakalamıştır; arkadaş edinir, futbolda başarı kazanır ve hayatına kızlar girer...
Tıkanmış yaşamlarında bireysel çıkış arayan küçük insanları anlatan "Küçük Adam'ın Romanı" dizisinin birinci kitabı olan 'Baba Evi', Orhan Kemal'in yokluk içinde, aile baskısıyla geçen çocukluğunun, ilkgençliğinin öyküsü.

Kitabı okuyanlar 536 okur

  • Merve gecesefa
  • KCelk
  • LumpuS
  • Hüray yıldız
  • MURAT NURTEN
  • Hakan Demircan
  • Özlem YAVRI
  • Fatma
  • Özge Kodan
  • Kronik Kitapkolik

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.5 (2)
9
%0
8
%4.5 (6)
7
%2.3 (3)
6
%0.8 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0