Baba Evi

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.648
Gösterim
Adı:
Baba Evi
Baskı tarihi:
Ocak 2000
Sayfa sayısı:
102
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754780116
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tekin Yayınevi
Baskılar:
Baba Evi
Baba Evi
Masmavi bir denizde, sütbeyaz bir transatlantiğin güvertisinde, onunla yanyanayız... Rüzgâr hafiften esiyordu, martılar... Sonra birdenbire bir gürültü, çan sesleri, düdükler... Polisler geliyor, arama yapacak, bir kaçak varmış vapurda, onu alıp götüreceklermiş, dediler. Vapur durdu, istimbotlar yetişti, polislerin arasında babam. Kulağımdan bir tuttu, çeke çeke götürürken yüreğim çarpıyordu. Babamın parmakları arasında kulağım uzadı, uzadı, metrelerce...
97 syf.
·12 günde·Beğendi·Puan vermedi
Böylece 30 sene sonra bir Orhan Kemal kitabı daha okumuş oldum. Çocuktum, "El Kızı" beni ağlatmıştı, eğer yanlış hatırlamıyorsam... ama Baba Evi öncelikle anlatımıyla dikkatimi çekti. "Küçük Adam'ın Romanı" adlı 3 kitaplık serisinin ilk kitabı olarak Baba Evi öncelikle güzel üslûbuyla dikkat çekiyor: bu cümleler sade, bu cümleler akıp gidiyor. Orhan Kemal sanki konuşuyormuş gibi yazıyor, eğer bu kitap bir yerlerde okuduğum gibi kendi yaşamından da kesitler içeriyorsa, bir yandan hatırlıyormuş, hatırlamaya çalışıyormuş gibi de yazıyor. Reşat Nuri Güntekin'in örneğin Miskinler Tekkesi'ndeki üslûba benzettiğimi de söyleyebilirim, ancak buradaki kesinlikle daha iyi bir anlatım, daha doğal. Ancak her iki kitapta da bütün kitaba yayılan olaylardan çok karakterlerin hâllerinin belirgin olduğunu söyleyebilirim: Baba Evi'nde en çok anlatıcımızın hayatta kalma, direnme arzusu belirgin ve elbette bu ikisine eşlik eden yoksulluk ve açlık hissi. Açlık, yoksunluk, derbederlik kitabın her satırında hissediliyor. Ne güzel eserleri var edebiyatımızın. Keşke Orhan Kemal eserlerine yakışan, daha özenerek hazırlanmış kapakları olsa kitapların.

Baba Evi'ni edebiyat seven herkese öneriyorum.
97 syf.
·Beğendi·8/10
Ana fikri 'açlık' olan bu kitap Orhan Kemal'in 'açlık' duygusunu bütün gerçekliği ve çıplaklığıyla sosyal hayata yansıtmış ve insanın sosyoekonomik durumunun gerek ailevi gerekse de birey üzerinde nasıl bir etki ve değişim yarattığını çok sade ve akıcı bir üslupla bütün okur kitlesine hitap edecek bir şekilde kaleme almıştır.
Hukukçu bir babanın milli mücadele sonrası hükümet ile ters düşmesi ile şekillenen bir olay ve bu olayın başkahramanı büyük oğlu. Kahraman bakış açısıyla yazılan bu eser ilk başta gerek olayın geçtiği Adana gerek Beyrut ve gerekse de kullandığı karakter ve tiplemeler yaşanılan dönemin sosyal, kültürel, ekonomik , etnik ve dini bütün yönlerini olduğu gibi eserine yansıtmıştır.
Ayrıca bu eser 'Küçük Adamın Romanı' serisinin ilk kitabıdır daha sonraki eserler ; Avare yıllar ve Cemile' dir.
97 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Yazarın babasıyla olan sorunları,babasının evinde yaşadığı sıkıntıları,yoklukları,yokluğa rağmen genede kaybolmayan içindeki o kıpırtıyı,arkadaşlığı ve çok erken yaşta kendini hayatın içinde bulduğunu anlatan bir kitap.Yeri geliyor babasına kızıyorsunuz yeri geliyor yazara,yeri geliyor yüzünüzde bir gülümseme oluyor,içinize geçen bir hayat kesiti.
97 syf.
Kendini yeni yeni fark etmeye başlayan otoriter babasına, yoksulluğa ve erkek kardeşine :) rağmen kendi benliğini oluşturmaya başlayan küçük adamın romanının ilk kitabı.
97 syf.
·8/10
Baba Evi, Orhan Kemal’in en çok okunan kitabı. Adana’da başlayan çocukluk, Beyrut’lara kadar uzanıyor ve nihayet yine Adana’nın sıcağında son buluyor. Küçük adam bütün olumsuzluklara rağmen hayallerinden vazgeçmiyor. Açlığı da görüyor, tokluğu da. Kitapta ne ağdalı sözcükler var ne de yapmacık cümleler. İnsanın içine işleyen bir hikaye olmuş. Ben çok sevdim. Keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.
97 syf.
·Beğendi·9/10
Türk Edebiyatının üç Kemallerinden biri. Yazarın bu kitabı sürgün yıllarını anlatır. Bir çocuğun gelişiminin inceliği vardır ilk kavga baba korkusu açlık hepsini bu eserde görmeniz mümkün. Sürgün olmak sürgün edilmek ve öteki olmak kavramlarına bakışınızı değiştirecek bir yapıt ayrıca dönemin Beyrutunun sosyal ve demografik yapısı hakkında da bilgi edinebilirsiniz.
97 syf.
·Beğendi·10/10
Okuduğum en güzel anadolu romanlarindan biridir. Dönemin Adana'sında savrulup giden genç bir hayatı sizide hikayenin bir parçası yaparak anlatmıştır yazarımız.. cumhuriyetin ilk yıllarıdır ve yeni kuruluan fabrikalarda burjuva ve isçi sınıfının çatışması anlatılmıştır bir hayatın etrafında. İnsanın hislerine de değinen psikolojik bir yanıda vardır çok etkilendim ve seriye ara vermeden devam ettim :)
97 syf.
Avare Yıllar ve Cemile ile sürecek olan üçlemenin ilk kitabıdır ve Orhan Kemal'in hayatından çok ciddi etkiler taşır. Bu nedenle gerçeklik hissi vermekte başarılıdır.
97 syf.
·Beğendi·9/10
Yalın ve içten dilinin de etkili olduğu hikaye beni çok etkiledi. Yokluğu, yoksulluğu katlanilmaz kılan travmatik baba-ogul ilişkisi, zor koşullar altında geçirilmiş mülteci yılları yazarın kendi yaşamöyküsü olması açısından da ayrıca sarsıcı idi!
97 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Baba Evi, Küçük adamın romanı... milli mücadele döneminde Adana'daki Çatışmalı süreçten göç eden bir ailenin romanı. Beyrutta başka dil,Kültür içerisinde bir yaşam mücadelesi veren küçük adam kendi Topraklarının özlemini bağrında taşıyarak Ailesinden ayrı Adanadaki Çocukluğunun sokaklarına, arkadaşlıklarına - Cin Memet , Kürt Ado, Süreyya- geri dönüşünü anlatan Akıcı bir eser.

Yoksulluk konusu psikolojik olarak çok iyi ele alınmıştır.
97 syf.
·Beğendi·10/10
Bazen bir kitap çıkar karşınıza okursun okursun feyiz alamazsın bir anlam ifade etmez hayatınızda neler gelir geçer de neler anlatır da tat alamazsınız. Ama bu kitap onlardan değildir. Kısacık ama kocaman bir kitaptır benligimde. Gençlik dönemimde okuduğum ve hala etkisi süren ve de sürecek olan bir kitap. Doksan küsur sayfaya ne sığdırdın neler anlattın da bu denli etkisi oldu derseniz alın okuyun siz de etkisine kapılın derim ben. Ki bu bir üçleme kitabının ilki o derece bir durum anlacaginiz!
97 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Baba Evi Orhan Kemal'in ilk romanı olma özelliğinin yanında kendi yaşamından biyografik ögeler de içerdiği için ilginçtir. Daha sonra devamı niteliğinde yazdığı Avare Yıllar ve Cemile ile birlikte 'Küçük Adamın Romanı' üçlemesi tamamlanmıştır. Orhan Kemal'i daha yakından tanımak adına okunması gerekir diye düşünüyorum.
"... Zaten maaşım çok olmazsa evlenmem ki... İçim yanmış fukaralıktan... Gözümü açtım yoksulluk... Bıktım usandım be..."
<<Annem çok hasta...>> diye mırıldandı.
<<Nesi var?>>
<<Göğsü tutuluyor, kan tükürüyor...>>
<<Hastaneye niye yatırmıyorsunuz?>>
<<Bizim paramız yok ki...>>
<<Akrabalarınız?>>
<<Hiç kimsemiz yok... Amcalarım var ama.. Amerika'da...>>
<<Eee?>>
<<Bizi unuttular...>>
<<Neden?>>
<<Zengin oldular...>>
Orhan Kemal
Sayfa 53 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974
<<Git oğlum,>> diye ilave etti, <<memleketine git! Karnının doyduyu yerdir vatan derler ama, kulak asma...>>
Orhan Kemal
Sayfa 106 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974
Onun varlığında bana evimin dağılmamasını temin eden bir tılsım var gibi geliyordu. Onu sevmediğim, ondan korktuğum, ondan süratle uzaklaşıp kurtulmak için can attığım halde, onu gene de, sırtımı dayadığım bir ağaç, yahut uçurumun kenarında sıkı sıkıya tutunduğum sağlam bir meşe dalı kadar kuvvetli buluyordum.
Orhan Kemal
Sayfa 76 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974
<<Bak oğlum, dedi, seninle pazarlık edelim! Biliyorsun ki, dünyada herkesin rızkı başka başka yollardan... Kimisi bakkal, kimisi kunduracı, kimisi çiftçi, kimisi de mesela çöpçü. Bu neden böyle? Çünkü Allah herkese derece derece akıl vermiştir. Bir doktorun işini bir çöpçü beceremediği gibi, bir çöpçünün de bir doktor göremez. Şimdi olabilir ki, senin kafan da, okuyup bey olmaya müsait değildir. İçinden, ben dersimi okuyup bey olmak istemiyorum, ben kunduracı olacağım, yahut da çöpçü! Ha? Söyle, sen ne olmak istiyorsun mesela?>>
Orhan Kemal
Sayfa 11 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974
"Ey açlık! Seni midemde, iliklerimde, kanımın küreyvelerinde* duydum. Ve sen, benim iyi, benim şefik ve rahim olan soyum, insan soyu, sen ebedi tokluğu fethedeceksin!"

*küreyve: Yuvar
Orhan Kemal
Sayfa 150 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974
<<Vallahi bey oğlum, şöyle tabiatla koyun koyuna yaşamakla ne isabet ediyorsunuz, bilseniz... Bizimki de hayat mı? Sokulmuşuz fiskifücur yatağı, ruhsuz şehirlere...>>
Orhan Kemal
Sayfa 28 - Varlık Yayınları 6.Baskı Kasım 1974

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Baba Evi
Baskı tarihi:
Ocak 2000
Sayfa sayısı:
102
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754780116
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tekin Yayınevi
Baskılar:
Baba Evi
Baba Evi
Masmavi bir denizde, sütbeyaz bir transatlantiğin güvertisinde, onunla yanyanayız... Rüzgâr hafiften esiyordu, martılar... Sonra birdenbire bir gürültü, çan sesleri, düdükler... Polisler geliyor, arama yapacak, bir kaçak varmış vapurda, onu alıp götüreceklermiş, dediler. Vapur durdu, istimbotlar yetişti, polislerin arasında babam. Kulağımdan bir tuttu, çeke çeke götürürken yüreğim çarpıyordu. Babamın parmakları arasında kulağım uzadı, uzadı, metrelerce...

Kitabı okuyanlar 400 okur

  • Burcu Ünlü
  • Haticee
  • ruşyena
  • Esra Güvel
  • Baturay
  • Gülşah Kazdal
  • Berna Sevindik
  • Adaa
  • Perihan OLGUN
  • Sevil Erdoğmuş

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%2.1 (2)
8
%0
7
%1.1 (1)
6
%0
5
%1.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0