Avare Yıllar (Küçük Adamın Romanı 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.595
Gösterim
Adı:
Avare Yıllar
Alt başlık:
Küçük Adamın Romanı 2
Baskı tarihi:
Mayıs 2009
Sayfa sayısı:
122
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752895058
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Avare Yıllar
Avare Yıllar
Avare Yıllar
Avare Yıllar, halkına inanan bir yazarın dilinden, bireyin, zorlu bir çocukluğun ardından yetişkinliğe geçişte yaşadığı, doğruları bulma mücadelesindeki korkularının, kaçışlarının ve geri dönüşlerinin romanıdır.

Edebiyatımızda "insan meselesini" her yönüyle en iyi anlatan yazarlardan biri olan Orhan Kemal'in Baba Evi'nin ardından kaleme aldığı Avare Yıllar, bir aydınlanmanın da romanıdır aynı zamanda...

Orhan Kemal'in kitabı bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal'in kitaplarını yayımlamaktan
onur duyuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
122 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Orhan Kemal 'in dünyasına bir adım daha atarak Küçük Adamın Romanı serisinin ikinci kitabını bitirdim. Reşat Nuri Güntekin' in üslubunu andıran anlatımı aynen Güntekin'in bazı eserlerindeki gibi : bir mesele ya da olayın kitaba yedirilmesinden çok, hayatın akıp gidişini küçük olay ve hatıralarla, en kötü olayda bile bir iyimserlik ve iyilikle anlatmayı seçen güzel, açık bir dil var burada. Yazar geçmişine bakarak çocukluğunu ve ilk gençliğini bütün olumsuzluklar, kötülükler hatıraya dönüşmüş olarak sanki geçmişi özlercesine anlatıyor.

Ben büyük bir keyif alarak okudum. Devamını da okuyacağım. Herkese öneririm.
122 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Orhan Kemal kitaplarının en sevdiğim yanı aynı karakterleri farklı kitaplarında farklı rollerde görebilmemizdir fakat hiçbir kitabında bu kitabında olduğu kadar şaşırmadım. Kitabın sonlarına doğru adını bilmediğimiz ana karakterin " Cemile" romanındaki Katip Necati olduğunu aşık olduğu kızında Cemile olduğunu anlıyoruz . Yani bir bakıma aynı olayı farklı romanlarda farklı gözlerden görmüş oluyoruz . Gerçekten bu yönüylede okunması gereken bir kitap.
128 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Orhan kemalin çocukluğuna ait anılarını kendine has üslubu ile zevkle okuyabileceğiniz bir roman.mutlaka okumanızı tavsiye ederım çok güzel bir kitap iyi okumalar.
122 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bir kalemin sıcaklığını hissedilebilir misiniz? Gerçek bir sıcaklık, bize bizi anlatan, bizden birinin kalemi.

Orhan Kemal kendi hayatını anlatırken bizim hayatımıza nede güzel dokunmuş.
Kendi çocukluğumuzda dolaşıyoruz, gençliği anımsamıyoruz, gelecek beklentilerimzin yıllarca önce yaşamış bir gencinkiyle aynı olduğunu tasavvur ediyoruz.

Mahallemizin gençliği vardı diye başlayan bir baba sözü anımsıyorum. Tuttuğu takımın alt kulübüne yerleşme hayali olan, genç, yürekli, hayatı mahallesinden ibaret olan bıçkın delikanlıları. Ah! Nerde o günler. Fenerbahce, Galatasaray, Beşiktaş'ta futbolcu olma hayalleri ile halı sahalarda koşturan genclikler. Keşfedilme, keşf edilebilme olasılığının yuksek olduğu yıllar 1960-1990 lı yıllar. Şimdi keşifler de yok, imkanı olanin seçilme için kapıştığı seçmeler var. Hayallerin bağlı olduğu yastıklar ve mahalle arası maçlar yok. Her sey profesyonel.

Orhan Kemal hayatından kesitler yazmış. Onunda hayali Fenerbahcede oynamak. Sonra sevdalarına ortak etmis bizleri. Buluşmanın gizli haberlerin ulaklar ile oldugu zamanların sevdalarını anlatmış. Saf sevgi birine adanmanın ince ruhlu olduğu günleri. Büyük hayallerin baş rolünde tabi ki taşı toprağı altın Istanbul. Ah! bir para olsada gidilse ne işler yapılır, herkese ekmek var denilen Istanbul.

Tüm hayaller istekler yaşanır da hayalkırıklığını insan yaşadığı şehirde dindirir. Gidersin taşına toprağına altın dediğine bakarda dönersin seni büyüten Çukurova'nın insaflı kollarına. Hemen hemen her romanında anlatır yazar Çukurova'nın fabrikalarını, ağalık sistemini, işçileri, gözetilmeyen hakları...
Yinede ekmeğini bulursun. Kıt kanaat geçinir, fabrikada yasar fabrikada dostunu tanır, aşık olur, hayatı öğrenirsin. Hayat okulu niteliği sayılan fabrika koridorları...

Diplomanın kiymetli oldugu yıllar. Hani bir ortaokul olsa ne de iyi lise olsa bankada memur olunur. Yüksek okul hayali ya da gercegini yaşamak fırsatı seni ağanın ağası yapar öyle kıymetli bir okumak. ( ister istemez kıyas yaparken buluyor insan, nerden nereye geldik. Simdi bir degil iki yüksek okul seni bir yerlere getirmiyor. Okumuş, işsiz, kıymetini yitirmiş diplomalarla yitip giden gençikler. Her seye rağmen, okumanın kıymetli oldugu yılları okumak guzel.)

Toplumun çeşitli yönlerine değinir yazar. Aileden uzak yaşayan bir gencin hem yitik bir yanı hemde özgürlüğün tadını aldığı zamanları. Birde aile büyüklerinin tatlı acı varlığı. Katı kisilikleri ile çoğu zaman anneanne-babaanneler. Ailen yanında olmasada baba evindesindir. Baba evi nasıl bir varlığın tabiridir. Güçtür, sorumluluktur, güvendir. Babası siyasete karışmış bir cocuksanız bir de onun oğlu damgası vardır. Toplumda bir söylenti vardır; her koyun kendi bacağından asılır. Kime ne! Yoksulluk diz boyu olur. Anne baba basta yok çalışmak zorunluluktur.

Yoksuluk Anadoluda her ailenin kaderi olmuş birde yoksulluğun gebe olduğu çaresizlik var. Tüm bunlar yaşanırken birde birlik olmak var. Evlenirken mesela, altınlardan, ev eşyalarına ödünç alinabilinen bir zaman. (Bu zamanda olsa ortada evlilik olmaz. O zamanın insanlarının çocukları bile olsak bu zamnada kati suretle böyle bir evlilik olmaz. Peki annelerimiz neden kabul etti. Saf aşk mı? Adanma mı? Yoksulluğun herleste oluşu mu?)

Bilindik senaryolar oldugu icin bolca spoi kullandım. Zaten Orhan Kemal denilince bir Adana sokağında bir delikanlı ile olan macera olacağı kesindi. Ben biraz günümüzle kıyas yaptım. Istemsiz bir kıyastı. Yazarın dili o kadar bizden ki Toplumcu Gerçekçi yazarlar iyiki varlar. Bizi bize anlatan güçlü kalemleri okumak her zaman toprağına bağlılığı bir kök dahq güçlendirir. Kendi edebiyatımıza deger vermeli, ara ara özümüzü hatırlamak ve zamana yolculuk icin okumalıyız.

Orhan Kemal'i okutan bir diger özelliği de karakterleri baska eserlerde de kullanıp, okuyucuya küçük hafıza oyunları oynamasıdır.

Bu ülkenin Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Hüseyin Rahmi, Nazım Hikmet, Ahmet Hamdi Tanpınar... gibi daha bir çok güçlü kalemi var. Edebiyatımızı ihmal etmiyelim. Dünya edebiyatindan esinlensek de içinde barınan duygular bizim.

Keyifli okumalar!
122 syf.
·5 günde·8/10
Bu kitapla birlikte yazarın nasıl gerçek bir şekilde toplumun en acı noktalarını dile getirdiğini anlayabiliyoruz. Yazarın kendi hayatı da aynı kitaplarındaki karakterler gibi zorlu geçtiği için her kitabını sanki kendisi yaşamış gibi yazabilmiş. Bu durum da yazarın realistliğine çok büyük katkı sağlamış...
http://ahmedyasirorman.blogspot.com.tr/...al-kitap-yorumu.html
122 syf.
·4 günde·8/10
Günlük sıradan olayları çok güzel kaleme almış. Toplumun içinde sırıtan bir yazar değil aksine onunla çok iyi kaynaşmış ve onların sanki birer sözcüsü gibi davranarak olayları yalın sade bir dille tarafsız anlatan bir yazar Orhan Kemal.
Bu kitabında da her şey insana dair. Çok samimi ve de içten bir anlatım.
Tavsiye ederim.
128 syf.
·Beğendi·9/10
İlk Orhan Kemal denemem oldu ve beğendim. Etkili bir yazış stili var. Kelimeleri kültür farklılığına göre söylenmiş, okuyucuya o şekilde aktarılmış. Vurgulu kelimeler kullanması okuyucuyu başta biraz yorsa da sayfalar çevirildikçe sempati kazanmasına sebebiyet veriyor.

Bir delikanlının futbol aşkı uğruna istanbula gitmesi orada aradığını bulamayınca geri dönerek yoksulluk ve açlıkla olan savaşından çıkışı mesleğe girdikten sonra bir kıza aşık olarak o kadar sıkıntı içerisinde hayatın yine de güzelleştirilebileceği vurgusunu yapıyor.

ARTILAR:
+Güzel betimlemeler
+Diyaloglar içtenlikle kurulmuş
+Günlük yaşamı aktarış
+Dil orta düzeyde, anlaşılır.

9/10...
122 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Baba Evi'nin devamı niteliğindeki Avare Yıllar'ı okumak isteyenlere önce Baba Evi'ni okumalarını öneririm. Adeta anı-roman olan her iki eseri okuduktan sonra Orhan Kemal'i daha yakından tanıyacak ve seveceksiniz...
122 syf.
·Puan vermedi
Kemal hayatını romanlaştırmanın ikinci döneminde.Futbola olan ilgisi ve İstanbul hayalleri , bunlar gerçekleşmeyince geri dönüş sefaleti iliklerine kadar hissediş.Allah'a isyanlar...Sonra bu şekilde sadece kendisinin olmadığı ondan çok daha kötülerinin olduğunu fark ediş.Amelelik etme sonra katiplik yapmaya başlama.Zira ortaokuldan terktir alın diplomanız sizin olsun der.Ve bir kıza tutulur işçi kızı.Ödünç altın ve eşyalarla düğün yapıp yine yoksullukla yüz yüze kalır.
122 syf.
·6 günde·9/10
Bugün Orhan Kemal'in ölüm yıldönümüymüş, önce onu saygıyla anıyorum. Gerçekten böyle akıcı ve okuması keyif verici eserler bırakan bir yazarı tanıyor olmanın büyük onurunu ve mutluluğunu yaşıyorum.

72.Koğuşta olduğu gibi, biraz sonra ne olacağını kestiremeden okuduğum bir kitaptı. Böyle yaratıcılığı zengin eserler okumayı niyeyse hep daha bi sevmişimdir. Şimdiye kadar okuduğum yazarlar içerisinde de Orhan Kemal bunu başarabilen nadir yazarlardan biri olmuştur. Özellikle kitabın kahramanının İzzet Usta'yla olan konuşmaları benim en çok beğendiğim bölümlerdendi. Genç yaşta ki kardeşlerime ve arkadaşlarıma tavsiye ederim.
122 syf.
·7/10
Serinin ikinci kitabı olarak ele alabiliriz. Gençlik çağları ve yaşadığı sıkıntılar Orhan Kemal'in kaleminden çıktığı çok iyi anlaşılıyor.
122 syf.
·Beğendi·9/10
Baba Evi serisinin ikinci kitabı. Söz uçar anlamı kalır. Orhan Kemal i anlamdiran ve sevdiren kitaplardan. Yani lisede okudum ve de iyiki de okuduğum dediğim kitap
''Çok kimse kendindeki kusurun farkındadır, fakat açığa vurmaktan çekinir. Kendindeki kusurları görebilmek bir özelliktir, bu kusurları söyleyebilmek ikinci özellik, hele kendisiyle alay edebilmek bir zekadır. ''
"Ahmet diyor ki burada her an ölünebilir. Ölüm diyor, kaşla gözün arasında!"
Orhan Kemal
Sayfa 19 - epsilon

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Avare Yıllar
Alt başlık:
Küçük Adamın Romanı 2
Baskı tarihi:
Mayıs 2009
Sayfa sayısı:
122
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752895058
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Avare Yıllar
Avare Yıllar
Avare Yıllar
Avare Yıllar, halkına inanan bir yazarın dilinden, bireyin, zorlu bir çocukluğun ardından yetişkinliğe geçişte yaşadığı, doğruları bulma mücadelesindeki korkularının, kaçışlarının ve geri dönüşlerinin romanıdır.

Edebiyatımızda "insan meselesini" her yönüyle en iyi anlatan yazarlardan biri olan Orhan Kemal'in Baba Evi'nin ardından kaleme aldığı Avare Yıllar, bir aydınlanmanın da romanıdır aynı zamanda...

Orhan Kemal'in kitabı bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal'in kitaplarını yayımlamaktan
onur duyuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 386 okur

  • Enes Yılmaz
  • Taner Tan
  • İrfan İpek
  • Samet Cedit
  • Hande xd
  • Ukuş
  • Duygu Öncü
  • Nadir Tural
  • Enes
  • Mehmet E.

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.4
14-17 Yaş
%6
18-24 Yaş
%10.3
25-34 Yaş
%43.6
35-44 Yaş
%23.1
45-54 Yaş
%10.3
55-64 Yaş
%2.6
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%54
Erkek
%45.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.9 (24)
9
%19 (20)
8
%22.9 (24)
7
%12.4 (13)
6
%4.8 (5)
5
%1.9 (2)
4
%0
3
%0
2
%1 (1)
1
%0