Antikacı Dükkanı

7,6/10  (34 Oy) · 
131 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.677 gösterim
Toplumsal altüst oluş ve değişim dönemlerinde insanın dramı daha bir derinleşir. Dickens manifaktürden fabrikaya geçiş, emeğin sömürülmesine dayanan sermayenin yoğunlaşması döneminin romancısı. Antikacı Dükkanı'nda tüm toplumsal sınıfların tipik temsilcilerini işleyerek, onların maddi yaşamlarındaki değişmelerle tinsel direnmeleri ve çatışkılarını dile getiriyor. Başka bir deyişle altyapı ile üstyapıyı birlikte irdeleyerek yeni insanın önünü açıyor. Okurlarımızın yararlanacağını bildiğimiz bu temel klasiği Metin İlkin'in Türkçesinden sunuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2015
 • Sayfa Sayısı:
  558
 • ISBN:
  9753852355
 • Orijinal Adı:
  The Old Curiosity Shop
 • Çeviri:
  Metin İlkin
 • Yayınevi:
  Oda Yayınları
 • Kitabın Türü:
CeyrekAsir 
 19 Oca 07:31 · Kitabı okudu · 21 günde · 6/10 puan

Klasikler arasında diye alıp okuduğum ama okurken de çoklar defa koptuğum bir kitap. Bitirmeden de bırakamıyorum. Acaba bu kitabı okuyup da beğenen ve zevk alan var mıdır?

Kitaptan 5 Alıntı

Madam Tutli Putli 
 27 Haz 17:01 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Bu çocuk! Bu çocuk gerçekten bütün kuşkulara, tehlikelere kahramanca göğüs gerip sefaletle, ıstırapla savaşmış ha! Tek başına o büyük sevgi ve doğruluk uğruna kendini ayakta tutmaya başarmış! Demek şu dünyada böyle kahramanlıklar hâlâ var! Daha öğreneceklerim varmış: Demek ki en zor, en iyi sınavlar yeryüzünde herhangi bir kaydı bulunmayan, her gün katlanılması gereken sınavlarmış!

Antikacı Dükkanı, Charles Dickens (Sayfa 99 - Amaç Temel Yayınları 2.cilt)Antikacı Dükkanı, Charles Dickens (Sayfa 99 - Amaç Temel Yayınları 2.cilt)
Madam Tutli Putli 
25 Haz 16:02 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Hiç kimse yol gözleyip bekleyenler kadar kuşkulu olamaz; böyle zamanlarda kötü hayaller kalabalık halinde o kimsenin zihnine doğru saldırır.

Antikacı Dükkanı, Charles Dickens (Sayfa 94 - Amaç Temel Yayınları 1986)Antikacı Dükkanı, Charles Dickens (Sayfa 94 - Amaç Temel Yayınları 1986)
Madam Tutli Putli 
24 Haz 00:45 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Birtakım kimseler, akıllıca idareleri sayesinde, ılık bir havada çıkarılan flanet ceket gibi, vicdanlarını parça parça bir yana bırakıp zamanla ondan iyice kurtulurlar; daha başkaları da vardır, bunlar o süs eşyasını giyinirlerse de zevk uğruna çıkarıp atarlar; bu da, en büyük, en elverişli gelişme sayıldığı gibi en çok moda olanıdır.

Antikacı Dükkanı, Charles Dickens (Sayfa 72 - Amaç Temel Yayınları / 1986)Antikacı Dükkanı, Charles Dickens (Sayfa 72 - Amaç Temel Yayınları / 1986)
DeliBilge 
06 Ağu 18:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gidin,efendim, gidin! Belki de, günün birinde zevkli rüyalarınızdan uyanıp kimsesizlerin çektikleri acıları öğrenirsiniz.

Antikacı Dükkanı, Charles Dickens (Sayfa 51)Antikacı Dükkanı, Charles Dickens (Sayfa 51)
Ali Dağdelen 
20 Haz 21:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir sokak lambasının ya da bir dükkan vitrininin yardımıyla seçebildiğim gelgeç yüzler, benim için onları gün ışığında görmekten çok daha yararlıdır.

Antikacı Dükkanı, Charles Dickens (Sayfa 5 - Oda Yayınları)Antikacı Dükkanı, Charles Dickens (Sayfa 5 - Oda Yayınları)