Perili Ev

6,1/10  (29 Oy) · 
134 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.697 gösterim
Gothic roman, 'aklın kısa devresinin yazınsal ürünü' diye tanımlanabilir. Sanayi devriminin ortasında, romantik kaçışla birlikte, doğaüstü, denetlenemez, tekinsiz güçlerle dolu olan bu türe ilgi duyan Dickens, Bir Noel Şarkısı'nın yanı sıra her Noel'de birini yayınladığı "hayalet öyküleri" de yazmıştır. Perili ev hem eğlendirici olma hem de doğaüstüne duyulan çığrından çıkmış merakın saçmalığını gösterme kaygısını taşıyan bir solukta okunacak bir uzun öykü.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9786053541707
 • Orijinal Adı:
  The Haunted House
 • Çeviri:
  Zeynep Yazıcıoğlu
 • Yayınevi:
  Bordo Siyah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
19 May 23:13 · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

Yazarın kendi hayatından etkilenerek yazdığı öykü tarzında bir oturuşta okunabilecek hoş bir kitap. Klasik perili ev hikayelerinden ayrılan pek bir yönü yok ama yazarın kalemi kitabı okumak için iyi bir etken. Yine de kitap ne güzel ne kötü denebilecek orta kıvamda bir eser.

Deliler Cumhuriyeti 
23 Mar 13:28 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir yandan doğaüstü bir hikaye okuduğunuzu düşünürken, diğer taraftan bu tür öykülere karşı ince bir alayı da senenin kaçınılmaz. İlginç bir kitap, okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan 10 Alıntı

Aysel 
10 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Uyuyan tanıdık yüzlerle çevrilmiş olmanın verdiği berbat his bir yana –sevdiğimiz ve bizi seven insanlar, varlığımızdan tamamıyla habersiz, duygusuz bir halde ve bir gün hepimizin gideceği o gizemli dünyanın bekleyişi içindedirler– askıya alınmış yaşamlar, dünle kopan bağlar, terk edilmiş koltuk, kapanmış kitap, ya da yarıda bırakılmış bir iş, hepsi ölümü çağrıştırır bize."

Perili Ev, Charles DickensPerili Ev, Charles Dickens

Her şeyin tamamen sıradan olduğunu söyleyemeyeceğim, çünkü sadece siz sıradan biriyseniz her şey size sıradan gibi görünür.

Perili Ev, Charles Dickens (Sayfa 25 - bordo siyah)Perili Ev, Charles Dickens (Sayfa 25 - bordo siyah)

Hayaletten rahatlamasını rica ettim ve her şey bir yana, okula birlikte gittiği çocuğun kaybı konusunda yürekli olmasını istedim.

Perili Ev, Charles DickensPerili Ev, Charles Dickens

Tekrar söylüyorum, şüphe ve korku bulaşıcı bir hastalık gibi aramızda dolaşıyordu ve yeryüzünde bunun kadar bulaşıcı başka hiçbir şey yoktur.

Perili Ev, Charles DickensPerili Ev, Charles Dickens

Hayalet beni sessizlik içinde ve sabit bakışlarla dinledi. Konuşmamı bitirdiğimde, “Berber!” diye haykırdı.

Mesleğim bu olmadığından, “Berber mi?” diye tekrarladım.

“Mahkûm edildin,” dedi hayalet. “Sürekli değişen müşterileri, önce beni, sonra genç bir adamı, sonra da şu anki halinle kendini, sonra babanı, sonra büyükbabanı tıraş etmeye, ayrıca her gece bir iskeletle birlikte yatıp her sabah o iskeletle uyanmaya mahkûm edildin.”
(Bu dehşet verici sözleri duyunca ürperdim.)

Perili Ev, Charles DickensPerili Ev, Charles Dickens

Gündüz ve gecenin yirmi dört saatlik zaman diliminin hiçbir bölümü sabahın erken saatleri kadar özel değildir benim için. Yazları genellikle erken kalkarım ve kahvaltıdan önce günlük işlerimden birini yapmak için odama çekilir, etrafımdaki sessizlik ve yalnızlıktan da en çok bu anlarda etkilenirim.

Perili Ev, Charles DickensPerili Ev, Charles Dickens

Trenden indiğimde dışarıda güzel bir hava vardı. Altın sarısı, kahverengi ve kızıl renkli ağaçlardan dökülen yaprakların arasında yürür ve etrafımdaki yaradılış harikalarına bakıp bu harikaları ayakta tutan sağlam, değişmez ve uyumlu yasaları düşünürken, adamın ruhlarla ilgili sohbeti bana bu dünyanın şimdiye dek gördüğü en sefil yolculuk hikâyesi gibi geldi.

Perili Ev, Charles DickensPerili Ev, Charles Dickens

Birçok şeyin adını haksız yere kötüye çıkartmıyor muyduk, bir şey hakkında ortaya kötü sözler yaymak ne kadar kolaydı.

Perili Ev, Charles DickensPerili Ev, Charles Dickens