Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Alışveriş
Popüler
Keşfet
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar
Profil
"Bir kişinin anayapısı, geçmişteki deneylerinin işlevsel toplamıştır."
Kendimize göre önemli olan özellikleri bir araya getirirmişiz
"Sağ ve sol göze gelen görüntüleri denetleme olanağı sağlayan stereoskop denen bir aletle, her iki göze, iki ayrı kişinin yüzleri gösterildiğinde, birey bu iki yüzden farklı bir üçünců yüz görür. Böyle bir deneyin ilginç yani, her bireyin diğerlerinden farklı bir yüz görmesidir."
"Hiç ilgimi çekmeyen bir deneyin konularıyız."
Dil Yoksunluğu Deneyi
İmparator II. Frederick, insanların doğuştan getirdiği dilin dinamiklerini merak etti ve sonu korkunç bir şekilde nihayetlenecek olan deneyini yapmaya karar verdi. Çılgın kralın diğer bir amacının da Tanrı tarafından, ilk insanlar olduğuna inanılan Adem ve Havva'ya hangi dilin verildiğini keşfetmek olduğu da söyleniyor. Çocukların, içine doğdukları sosyal çevreleri tarafından onlara öğretilecek olan dışında; doğuştan getirdikleri bir dil sistematikleri var mıydı? Eğer çocuklara, konuşma denilen olgu öğretilmezse, büyüyünce nasıl bir iletişim yöntemi kullanacaklardı? Beynini kemiren diğer sorular da bunlar olmalıydı. İmparator, talimatını verdi ve tam elli bebek denek olarak ailelerinden koparıldı. Bebeklerin bakımından sorumlu bakıcılar, deneklerin sadece altlarını değiştirip, mamalarını vermekle yetindiler. Bebeklerle hiçbir iletişim kurmadıkları, konuşmadıkları gibi göz temasında dahi bulunmadılar. Deney belirli bir süre devam etti ve bebeklerin tamamı, konuşacak yaşa gelmeden hemen önce hayatlarını kaybettiler. Uzmanlar, günümüzde bu durumu kabaca şöyle açıklamaktalar: Bebeklerin ölmesine neden olan sebep, beyindeki hipokampus merkezinden başka bir şey değildi. Zavallı deneklerle hiçbir şekilde iletişim kurulmadığı için, bebeklerin beynindeki hipokampus bölgesi, kendisinin istenmediğini düşündü. Ve bu mesaj, tüm beyne yayıldı. Beyin, bu mesajı aldığı için bebeğin ihtiyaç duyduğu gerekli nörolojik salgılamaları durdurdu. Dolayısıyla bebekler de yavaş yavaş ölmeye başladılar.
Sayfa 38 - A. Serkan SelayKitabı okudu
Maybe
Özellikle ihtiyatlı bir tavır takınıp bana da tuhaf bir ifadeyle bakarak : -peut-etre(belki), dedi.
Sayfa 59 - Kültür yayınları 59Kitabı okudu
Dipnotlu sevmem :)
....ne iyi ne kötü,ne cömert ne cimri,ne cesur ne ödlek,ne fazla ne eksik -ne quidnimi * (herşeyde ölçülülük) ,her yönden ölçülü bir insandı.
Sayfa 8 - Kültür yayınlarıKitabı okudu
96 syf.
5/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Hayal Ürünü
Her ne kadar hayal ürünü de olsa güzel bı kitap .Bu tarz kitaplar yurtdışında ortaokul ve lise öğrencilerine okutuluyor bencd konu çok basit ve aşırı abartı var .Misal kasabada nişanlananlar 10 yil nişanlı kalıyormuş bir meslek edinme süresi 10 yılsa tanıma süresi de o kadar olmalıymış (insan ölür be o sürede:) ) sonra dipnot var eskiden severdim şimdi sevmiyorum kitap okurken bile insan sömürmezsin .Kendi dillerindeki kavramları kitaplar aracılığıyla bize ve diğer milletlere empoze ediyorlar bunun bizdeki adı genel kültür ama ben sevmiyorum artık zaten nadir bu tarz kitaplar okuyorum onun dışında zaten sıradan bı hayal ürünü.... Destekleyici alıntı da ekliycem ....Dipnotlu eklerim ...
Doktor Ox'un Deneyi
Doktor Ox'un DeneyiJules Verne · Kızıl Panda · 202017,7bin okunma
çift kör deneyi nedir?
Çift Kör Çalışma (Deneyi) Birçok deneyde iki grup vardır: bir kontrol grubu ve bir deney grubu. Deney grubunun üyeleri, çalışılmakta olan özel tedaviyi alırlar ve kontrol grubunun üyeleri tedaviyi almazlar. Bu iki grubun üyeleri daha sonra deneysel tedaviden hangi etkilerin gözlemlenebileceğini
34 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.