Giriş Yap
Birkaç sene önce Matsuzawa yeni bir bilgisayar görevi oluşturdu. Ekrandaki çalıştırma düğmesine basınca 1 ila 5 arasındaki sayılar rastgele bir sırayla görünüyordu. 0.65 saniye sonra sayılar küçük beyaz karelere dönüşüyorlar. Görev beyaz karelere hangi karenin hangi sayı olduğunu hatırlayarak doğru sırayla basmak. Ayumu bu görevi yaklaşık % 80 doğrulukta tamamladı ve bu oran ortalama Japon çocukları ile aynıydı. Bunun ardından Matsuzawa sayıların görünür olduğu süreyi 0.43 saniyeye düşürdü ve bu durum Ayumu için neredeyse hiçbir fark oluşturmazken çocukların başarısında ciddi bir düşüş gerçekleşti ve %60'lara indi. Matsuzawa sayıların gözüktüğü zaman dilimini tekrar azaltıp 0.21 'e indirdiğinde, Ayumu hala % 80 başarı gösterirken çocukların başarısı % 40'a düştü.
Reklam
Deneylerden birinde yalnız bir dişi aslan şafakta sürüsünün bulunduğu yere geri dönüyordu. McComb çalıların arkasına hoparlör gizlemişti ve tek bir kükreme sesi verdi. Dişi aslan bu sesi duydu ve evine doğru yürümeye devam etti. İkinci deneyde beş dişi aslan bir aradaydı. McComb üç aslanın kükremesini hoparlörden verdi. Beşli grup kükremeyi duydu ve sesin geldiği yöne doğru dikkatle baktılar. Dişi aslanlardan biri kükredi ve kısa bir süre sonra beş aslan saldır­mak için çalılıklara doğru harekete geçmişlerdi. McComb'un vardığı sonuç, aslanların nicelikleri kafalarında tarttığı yönündeydi. Bire bir, saldırmak için çok riskli demekti, ama beşe üç avantajdı ve saldırı gerçekleşiyordu.
Bir denenceye, onu oluşturan dışında kimse inanmaz ancak bir deneye, deneyi yapan dışında herkes inanır. (W. I. B. Beveridge)
Reklam
136 syf.
·
5 günde
·
4/10 puan
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Kitabı okurken profesör Persikov’un negatif tavrı üzerimde olumsuz bir etki bıraktı. Çünkü kitabı okuyan değil, yaşayan biriyim. Sovyet döneminde bir sistem eleştirisi olarak yazılan kitap, ilerleyen sayfalarında sizi ele geçiriyor ve akıcı dili sayesinde soluksuz bir biçimde bitiriyorsunuz. -SPOİLER- Zooloji profesörü Persikov, yaptığı deneylerle ün kazanan negatif bir kişilik. Hiçbir şeyden memnun olmayan ve sürekli insanları azarlayan Prof. Persikov ‘kızıl ışın’ diye bir şey keşfeder. Canlı türlerini çoğaltmak için bir tür yaşam ışını. Henüz ışın üzerindeki çalışmalarını tamamlamamıştı ki ülkede bir salgın patlak verdi. Tüm tavukların yaşamına son veren bu salgın yüzünden ülkede panik ortamı oluşur. Rokk isimli bir adamın bu salgına çaresi ise profesörün kızıl ışınıydı. Profesörün aylarca beklediği yumurtalar Rokk’a, Bay Rokk’un tavuk yumurtaları ise profesöre gönderilince asıl kaos başlar.
Labaratuvar
Laboratuvarı ilk önce bir ucundan diğer ucuna yavaşça süzdü ve süzerken gördüğü her cihazda gözleri biraz daha parlıyor ve yüzündeki tebessüm giderek artıyordu.. Hayali gerçekleşmiş bir insanın yaşadığı, sevinci ve mutluluğu anlamın yüzünde belirmişti.
21 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42