Profil
120 syf.
7/10 puan verdi
·
3 saatte okudu
Büyük bir tutku ve hayranlık , aşka dönüşebilir mi?
Zweig, her kitabına aşık eden adam, kitaplığımda her zaman var olan… Bu kitap ilişkinin yönü bakımından beni rahatsız etse de ; dili, şaşırtıcılığı ve akıcılığıyla beni kendine yine hayran bıraktı. Tek oturuşta biten bir kitaptır kendisi
Karmaşık Duygular
Karmaşık DuygularStefan Zweig · Eksik Parça · 201810,3bin okunma
"Böylesine delice hayran olmanın tekinsiz bir yanı da vardır; kaybetmekten korkarsın ki bu durumda kaybetmek en az elinde tutabilmek kadar tehlikelidir..."
Sayfa 132 - Türkiye iş Bankası kültür yayınlarıKitabı okudu
Reklam
Bayım çizdiğiniz resim aslını aratmıyor, bununla beraber onun bütün değerlerini sayıp dökmek, insan belleğinin aritmetik sınırlarını aşar, bilirim. Bana sorarsanız, ölçüyü kaçırmadan şunu diyebilirim ki, kendisini büyük çapta bir ruh saymakta, varlığında öyle eşsiz değerleri bir araya gelmiş görmekteyim ki, bunları doğrusu yalnız aynadaki benzeri yansıtabilir. Kim onun resmini çizebilir, kendi imgesinden başka?
Sayfa 155 - HamletKitabı okudu
Ömer Hayyam
Rabbim'in en güzel eseri olan insanın, onun bilgiye aç beyninin, aşka aç gönlünün, uyanmış veya tatmin edilmiş tüm duyularının karşısında hayranlığa kapılırım.
“Bir masumiyet vardır hayranlıkta: Kendisine de bir gün hayran olunabileceği hiç aklına gelmemiş olan kişi hayranlık duyar.”
Sayfa 85 - Türkiye İş Bankası Kültür YayınlarıKitabı okudu
Reklam
HEYRAN OLDUĞUM
Yoxsan yoxam, Varsan varam, Varlığınla bəxtiyaram. Səsin gəlmir, intizaram Səsinə qurban olduğum! Eşqi ümman, Qəmi pünhan, Gəl, çağırır bu nigaran Gəl, buza dönmüş nəfəsim İsinə, qurban olduğum! Sən sultansan, şahsan, xansan, Həzin neysen, sən kamansan, Sazsan, susma, mən zilinə, Bəminə qurban olduğum! Sussan susar şerim, sözüm. Sussan ağlar qəlbim, gözüm, Həsrətinə necə dözüm Ürəkdən heyran olduğum?
Sayfa 156Kitabı okudu
Herhangi bir şey ne kadar doğal değilse o kadar hüzünlü bir hayranlık nesnesi olma yeteneğine sahiptir.
Hayranlık mağlup olmuş bir kıskançlıktır.
Sayfa 279Kitabı okudu
"Ne delilik! Yine de kendini zorlayabilirse bunu yapacaktı. Daha güçlü bir insan olduğuna inanıyordu: İnatçı, kararlı. Ona hayran olan adam gibi, umursamaz!"
Reklam
💯"Yarın öldüğümüz zaman birisi bize sorsa: "Dünyada neler gördünüz?" dese, herhalde verecek cevap bulamayız. "Koşmaktan görmeye vaktimiz olmuyor ki.."💯🤍
🤍🙏💯
Samet

Samet

@melopsittacus
·
02 Nisan 2023 12:38
Ölümünün 75. yılında Sabahattin Ali’yi rahmetle anıyoruz.
İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı.
Sabahattin Ali
Sabahattin Ali
Sevgilii Yaşar Kemalll 🤍 Normalde Sevdiğim çok nadir insan varken ben sizin kaleminize ve yüreğinize hayrann kaldimmm💯👌😍😇😇😇
Büşra

Büşra

@Busradiyebirii
·
26 Mart 2023 22:51
"Sen iyi bir insansın. Onun için seni çok öldürmüşler."
Yaşar Kemal
Yaşar Kemal
Hayranlık
Hayranlık, çünkü her yeniye, daha doğrusu her hokkabazlığa, her maskaralığa alkış tutmak bu köksüz, bu dalsız budaksız, bu kazık gibi sınıfın tarihi vazifesi.
Sayfa 128Kitabı okudu
33 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.