Giriş Yap
Daha öncede bahsettiğim gibi etkili bir istihbarat ağı devletlerin en güçlü silahıdır. Bir ülkeyi işgal etmek için binlerce top tüfek ve binlerce piyade ile harekat planı hazırlayabilirsiniz. Fakat etkili bir istihbari ağınız yoksa bu sadece bir harekat olarak kalır. Eğer ki düşman topraklarina gireceksiniz bir tumen asker yerine öncelikle bir boluk muhbir yollamak daha isabetli olur. Ki Napolyon bonapert bunun iyi örneğidir. Misiri işgal edecek olan Napolyon binlerce ajanini arkeolog,turist,ve tarihçi olarak yollamıştı. Tarih bunun örnekleri ile doludur.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Premodern devlet
Premodern devletler günümüz devletlerinin aksine kurumsallığı tam anlamıyla gerçekleştirmemiş devletlerdir; bunlar birer bireysel ilişkiler yumağıdır. Esasen on altıncı yüzyıl, Akdeniz’in hemen her yerinde merkezi bürokrasilerin serpildiği ve birey bazlı olmayan kurumsal bir yönetim tarzının ilk adımlarının atıldığı bir dönemdir. Ancak bu merkezileşme ve bürokratikleşme eğilimleri gerek coğrafi, gerekse fonksiyonel anlamda farklılıklar göstermektedir.
Sayfa 42 - Jurnaller casuslar çaşıtlar
Bir rivayete göre Aristoteles “sanatın amacı nesnelerin harici görüntülerini değilde dahili önemlerini yansıtmaktadır,“ demiştir. İstihbarat da öyledir.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Değerli ve kullanılabilir olan bilgi sıradan bilgiden farklıdır. Tıpkı sanatın iyisinin ya da kötüsün olması gibi iyi ve değerli bilgi de erbabı tarafından bilinir ve takdir edilir. 
Fakat kimi zaman gurur, itibar ve haysiyet savaş alanında korkuya galebe çaldı. 
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
8
73 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14