Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Alışveriş
Popüler
Keşfet
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar
Profil
bilmek uyandığında bu yasal çölde hiçbir hakkın olmadığını
112 syf.
10/10 puan verdi
·
6 saatte okudu
BİR ZAMANLAR BİR RESİMDE
"kendi ölümümle beni en çok uzlaştıran şey bir düşünce, senin ve benim kemiklerimin birlikte gömülüp dağıldığı, çırılçıplak kaldığı bir yer düşüncesi" arada açıp okumak isteyeceğim bir kitapla daha tanıştım. İsmi kadar güzel olan kitap. ismi mi güzelleştirdi kitabı yoksa kitap mı ismini bunu uzun bi süre düşüneceğim. seninle iyi ki tanıştım John Berger Ressamın gözünden hayata tutunmayı belki ölmeyi hatta aşk ve ızdırabı izleyeceksiniz evet 'izleyeceksiniz'. okuduğunuzda ne demek istediğimi de zaten anlamış olacaksınız.mutlaka şans vermelisiniz pişman olmayacaksınız kalbin cüzdanında bir çiçek o kuvvet bizleri yaşatan dağları yıpratan. ve yüzlerimiz, kalbim, fotoğraflar kadar kısa ömürlü.
Ve Yüzlerimiz, Kalbim, Fotoğraflar Kadar Kısa Ömürlü
Ve Yüzlerimiz, Kalbim, Fotoğraflar Kadar Kısa ÖmürlüJohn Berger · Metis Yayınları · 2018466 okunma
Benden uzakta olduğunda bile, benim için varsın. Varlığının bu şekli çok biçimli:sayısız imgeler, geçişler, anlamlar, bildiğimiz şeyler ve yerlerden oluşmakta, ama her şeyin altını çizen şeyse, heryere yayılmış yokluğun.Sanki sen bir mekana dönüşmüşsün, hatların da ufuk olmuş.İşte o zaman bir ülkede yaşar gibi yaşıyorum içinde. Sen her yerdesin. Fakat bu ülkede seninle asla yüz yüze gelemiyorum.
Uzun ayrılıklardan sonra bile uçsuz bucaksız göğün içinden geri döneceğimiz sizlersiniz, bizleri yorgunluğumuz ve böylesine muhtaç olduğumuz bedenlerinizin üstüne düşen başlarımızın ağırlığından tanıyacaksınız.
Bir resim ne zaman biter? Sonunda gerçekten varolan birşeyin karşılığı olduğu zaman değil -bir ayakkabıya bir çift oluşturacak kadar benzediğinde değil- ressamın olması gerektiği gibi hissedip hesapladığı resme bakma sürecinin öngörülmüş ideal anına ulaşıldığı zaman biter resim
ardıcı susturan sessizlik kadar sabit ve sonsuz ölülerin nabzı ardıcı susturan bu dünyada yürüdükçe kazınıyor avuçlarımıza ölülerin gözleri
14 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.